Buď svetlo, riekol Edison

21. októbra 2016, spozabukakuk, Úctyhodné dátumy

Thomas Alva Edison. Na čo si ako na prvé spomenieme pri vyslovení tohto mena? Správne, je to žiarovka.

A práve dnes je deň, ktorý je pre toto dômyselné zariadenie predlžujúce deň a – poeticky povedané – potláčajúce temnotu, významný. 21. októbra 1879 vydržala pokusná žiarovka svietiť takmer trinásť a pol hodiny. Bola to však žiarovka priekopnícka, akýsi pionier medzi žiarovkami. Jej nasledovníčky už po roku zvládli prevádzkové výkony na úrovni 1200 hodín.

edison

Tento deň je však aj dňom Edisonovho pohrebu… Zomrel 18. októbra 1931 vo veku 84 rokov a zanechal po sebe veľmi bohatý odkaz. Je pravda, že ani zďaleka nie všetky vynálezy, ktoré sú mu pripisované, pochádzajú z jeho hlavy. Dokázal totiž pre produkciu vynálezov vytvoriť úspešnú firmu a vytvoriť z ľudskej invencie priemyselné odvetvie. Čo vôbec nie je myslené ako kritika, ale skôr ako upútavka na jeho možno najpodstatnejší objav.

Stručný zoznam toho najznámejšieho, čím prispel k nášmu civilizovanému spôsobu života: fonograf, elektromer, dynamo, uhlíkový mikrofón, 35 mm kinofilm, elektrocentrála, gramofónová platňa, NiFe akumulátor, rotačná pec na výrobu cementu, atď, atď, atď.

Prvá inštalácia elektrickej rozvodnej siete je tiež jeho dielom, v roku 1882 predviedol v New Yorku prvú elektráreň a funkčný rozvod. Je treba povedať, že tu sa jeho vízia nepresadila stopercentne, bol zastáncom jednosmerného prúdu. Do života sa však presadil prúd striedavý, pretláčaný Nikolom Teslom a úspešnou firmou Westinghouse. Dodnes však pôsobí na trhu Edisonom založená spoločnosť General Electric – a nielen že pôsobí, ona je na tom trhu najsilnejším hráčom.

Mnoho vecí okolo seba pokladáme za samozrejmosť a vôbec nám nenapadne, že je za nimi skryté množstvo ľudského umu a ľudskej práce. Možno tento článoček prispeje k tomu, že si ich s rešpektom pripomenieme. Edisona si dokážeme takto pripomenúť veľmi často, vždy, keď rozsvietime žiarovku.