Ako správne postupovať pri mediálnom zarezávaní

24. marca 2020, spozabukakuk, How do they do it?

Včera sme boli svedkami priam vzorového mediálneho zarezania. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura bol vďaka tejto metóde expresne zbavený funkcie a obliaty niekoľkými vedrami exkrementov.

Pre tých, ktorí nesledovali včerajšie tlačovky okolo zarezávania, prinášame stručný opis použitého postupu. Len na okraj je potrebné poznamenať, že JUDr. Kičura bol do svojej funkcie menovaný a mohol z nej byť odvolaný aj bez udania dôvodu, takže inštruktáže o mediálnom zarezávaní sme mohli byť ušetrení, ergo dá sa z tohto dôvodu považovať za teatrálnu. Tu je teda základná zarezávacia schéma:

  1. Je potrebné nájsť si obeť, v tomto prípade pána Kičuru. Pomerne logický sa zdá byť predpoklad, že jeho funkcia je vyhliadnutá ako trafika pre niekoho z verných.
  2. Je potrebné nájsť si akýkoľvek dôvod, ktorý vyzerá nepriaznivo pre zarezávaného, ktorého mrchavá stránka sa dá vhodne zjednodušiť a obhajoba ktorého zo strany zarezávaného vyžaduje u divákov znalosti legislatívy a profesionálnych postupov vo viacerých odvetviach. Teda obhajoba je dlhá a pre štandardného diváka zarezávania nudná. Je vhodné nosný dôvod prisoliť i niečim menej podstatným, čo ale osloví masy, napríklad kúpou bytu realizovanou rodinným príslušníkom.
  3. Je potrebné nájsť si spriaznené médium, ktoré sa mediálnej časti zarezávania ujme. Redakcia SME ochotne po téme skočila a zarezávala tak razantne, ako je u nej zvykom. Ostatné médiá sa pridali, veď by inak v hanbe zostali.
  4. Je potrebné dôsledky mediálneho zarezávania okamžite uviesť do života, v tomto prípade pána Kičuru okamžite odvolať. Zvysoka kašľať na nejaké vyšetrovanie, ktoré by malo medializované obvinenia potvrdiť, nedajbože vyvrátiť. Ak sa chce pán Kičura očistiť, tak má na to čas niekoľko rokov. A ak k očiste svojho mena nakoniec aj dospeje, tak to už bude každému úplne jedno.
  5. Je potrebné finálny výsledok mediálneho zarezania okamžite politicky využiť a vrátiť sa k predvolebnej rétorike o zlodejoch a mafiánoch.

Tlačovku pána Kičuru nájdete na viacerých miestach, tu je link. Ja osobne považujem jeho vyjadrenia za úprimné a hodnoverné. Isteže, môžem sa mýliť. No s konečným hodnotením by som rád počkal až po vyjadreniach NAKA, GP, alebo ÚVO. Tí všetci sú kompetentní činnosť SŠHR hodnotiť. Lenže pokiaľ by ľudia odvolávajúci pána Kičuru na toto čakali, tak by prepásli šancu na mediálne zarezávanie v priamom prenose. Prostému ľudu by tak bol odopretý chlieb a hry. Vlastne iba hry, o chlieb sa ľud musí postarať sám.

P.S. Dnešná tlačovka vlády priniesla zaujímavú informáciu: za hlavný dôvod odvolania pána Kičuru bol uvedený nákup 200 000 kusov testerov koronavírusu. Podľa uznesenia vlády sa ale tento nákup bude realizovať, keďže podľa (zajakavých) slov premiéra Matoviča „ponuka je stále platná“ a on pevne verí, že obchodný partner od nej neustúpi. Nik z novinárov zúčastnených na TB na to nereagoval otázkou….