Aký vzácny je čas predsedu vlády?

2. októbra 2020, spozabukakuk, How do they do it?

Predseda vlády stojí na čele orgánu, ktorý riadi dianie v štáte. V celom štáte. Dá sa predpokladať, že vzhľadom na šírku problematiky, ktorú prvý muž exekutívy musí pokrývať, sa bude venovať iba rámcu problémov a nebude mať čas na detaily. Na ich riešenie sú predsa jednotlivé rezorty zastúpené ministrami a aparátom úradníkov. Nuž, tak by to asi malo byť v normálnom štáte s normálnym premiérom…

Včera sme boli svedkami úplne iného, veľmi originálneho prístupu. Pán premiér spolu s ministrom financií venovali zhruba hodinu svojho extrémne vzácneho času kúsku jednej cesty druhej triedy. Úseku Muráň – Predná Hora. Podobné počínanie označil za „mikromenežment“ dokonca aj bývalý minister financií Ivan Mikloš. Vôbec nám síce nechýba, no táto poznámka bola výstižná.

Naozaj netvrdím, že táto cesta si nezaslúži pozornosť. Postihla ju závažná porucha a prerušilo sa tým spojenie medzi spomenutými mestečkami. Lenže… Lenže cesty druhej triedy patria do pôsobnosti kraja. Je pravda, že bystrický župan Lunter nie prvý raz nezvládol to, čo zvládnuť mal, a požiadal vládu o finančnú pomoc. Je pravda, že vláda mu pomoc prisľúbila. A je pravda i to, že týmto konštatovaním by sme mohli celú epizódu ukončiť. Tak by to asi bolo v normálnom štáte s normálnym premiérom…

To by sme však nesmeli mať premiéra, ktorý miluje kamery a využije každú, aj tú najnezmyselnejšiu možnosť na svoju prezentáciu. Presne tak, ako včera. Mohol by pán premiér nejako racionálne (teda rozumne) vysvetliť, či pred kamerami nemal stáť napríklad minister dopravy? Prečo tam stál  minister financií? Celý problém predsa patrí pod ministerstvo dopravy, ono ho bude financovať a ono bude gestorom avizovaného verejného obstarávania. Naozaj potrebujeme, aby premiér mrhal svoj drahocenný čas na problémy, ktoré má riešiť niekto úplne iný?

Jedna poznámka, ktorá hovorí niečo o kompetentnosti vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja: zodpovedný úradník mal okamžite riešiť haváriu cesty, zákon o verejnom obstarávaní na takéto okolnosti pamätá. Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou mohla byť už dávno hotová, na požiadavku o finančnú pomoc od štátu bolo času dosť a dosť. A keď už nič iné, tak mohli zabezpečiť aspoň provizórne premostenie zabezpečujúce akú-takú komunikáciu cez poškodený úsek cesty. Momentálne to vyzerá tak, že kým prebehne verejné obstarávanie, tak nastúpi nepriaznivé počasie, ktoré odsunie práce na ceste až na jar budúceho roku.

Kvalita zastupiteľskej demokracie sa prejavuje predovšetkým v časoch krízy. Pán premiér si dokáže nájsť čas na prezentáciu opravy cesty druhej triedy i na mydlenie baranov v parlamente. No na stretnutí so šéfkou Európskej komisie ho musí zastúpiť premiér susedného štátu.

Predpokladám, že voliči postihnutej oblasti v najbližších voľbách (regionálnych alebo parlamentných) aj na základe tejto epizódy zvážia svoje volebné preferencie.