Založ si blog

Sputnik V a jeho Súpútnik IM

Skončila sa jedna vládna kríza… Naozaj?

Nie, ani náhodou. Pokračuje a dovolím si zaprorokovať: zanedlho jej itenzita presiahne pôvodnú úroveň. Zasa je za ňou Matovič (ďalej IM) a jeho zbraňou je tentoraz Sputnik. Ale poďme pekne od začiatku. Vlastne od „konca“ tej predchádzajúcej krízy.

Všimnime si rozlúčkový prejav IM pred demisiou vlády. Napriek mnohým ďakovačkám a veľkohubým slovám o odpustení v ňom ani raz nespomenul nielen Sulíka, ale ani nikoho z SaS. Teda ak si len nevšimneme jeho narážku na akúsi hru o tróny. Čosi podobné sa opakovalo aj na tlačovke po prvom zasadnutí vlády, tiež sme začuli hru o tróny a pridali sa akýsi bezmenní „oni“, ktorí vraj stáli za likvidáciou Sputnika V.

No a potom sa to rozbehlo v rýchlom tempe – IM naštartoval vládny špeciál (evidentne bez schválenia vlády a len s dodatočným upovedomením premiéra) a taho do Moskvy, zachraňovať Sputnik. Dozvedeli sme sa z fasabúku čosi o idiotoch. Po návrate krátke tlačové vyhlásenie, ktoré nič nepovedalo, a výjazd do Pešti. Vraj s úžasným výsledkom, Sputnik je vraj zachránený, Maďari podajú pomocnú ruku a IM spasí Slovensko.

Nuž – poďme sa ale pozrieť na detaily. Oficiálny list o tom, že Rusi žiadajú zrušenie zmluvy o nákupe Sputnika a jeho vrátení do vlasti, vraj dostal úrad vlády 6. apríla, teda deň pred náhlou cestou IM do Moskvy. Cesta preto nebola iniciatívou IM, ale hasením požiaru, ktorý on sám založil. A založil ho zmluvou o nákupe milióna dávok vakcíny Sputnik V. Zmluvou, o ktorej nevieme vôbec nič. Nevieme kto ju podpísal, nepoznáme jej podmienky, nepoznáme cenu, nepoznáme záväzky zmluvných strán. Ako z chlpatej deky z nej vyťahujeme informácie napríklad o požiadavkách ruskej strany na certifikované laboratórium, ktoré má vhodnosť vakcíny potvrdiť.

A tu je jadro pudla skryté! Dnes sa ku zneniu zmluvy na TA3 vyjadril Andrej Danko, predseda SNS, ktorý je okrem kapitánskej hodnosti a mediálne populárnej rigorózky známy aj tým, že má veľmi dobré vzťahy s viacerými ruskými politikmi. Dozvedeli sme sa veľmi, naozaj veľmi zaujímavé veci!

Ale od začiatku: dozvedeli sme sa, že za nákupom vakcíny bol kontakt na ruského ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova, ktorý Matovičovi sprostredkoval Danko. Úplnou novinkou pre mňa (a asi aj pre väčšinu ľudí) bol fakt, že ruská strana si prišla vakcínu Sputnik V skontrolovať do Šarišských Michalian. List, ktorým Rusi žiadajú vrátenie vakcíny, bol dôsledkom tejto inšpekcie. Veľmi zaujímavý je i údaj o tom, že zmluva o nákupe vakcín obsahuje i klauzulu o okamžitom použití vakcíny bez jej testovania na Slovensku. Dozvedeli sme sa i zopár zaujímavých pikantérií okolo návštevy IM v Maďarsku, napríklad to, že Maďari nám pravdepodobne s testovaním vakcíny príliš nepomôžu, keďže oni samotní žiadne testy nerobili. O jej použití rozhodla vláda Viktora Orbána a podobne je to i u nás. Sputnikom môžeme na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva okamžite očkovať… Nakoniec sme zistili i to, že zmluva o nákupe Sputnika je de facto zrušená, že vakcíny pravdepodobne presunieme do Maďarska a za porušenie zmluvných podmienok budeme zrejme platiť niekoľkomiliónovú pokutu. Andrej Danko sa síce tváril, že o podrobnostiach zmluvy nič nevie, no vzhľadom na jeho zaujímavé kontakty s ruskou stranou si o tom dovolím dôvodne pochybovať.

To je (orientačne a zatiaľ) všetko okolo Sputnika. Veľa ľudí síce preklína ŠÚKL, no tento ústav je v tejto kauze iba hromozvodom slúžiacim na odvrátenie pozornosti od neschopného babráka momentálne zastávajúceho funkciu ministra financií. ŠÚKL je predsa ústavom, ktorý pracuje na základe zákona a je podriadený Ministerstvu zdravotníctva SR.

Matovič povie pravdu iba vtedy, keď pozdraví „Dovidenia“! No dúfam, že i tento pozdrav sa zanedlho zaradí medzi záplavu jeho klamstiev a pravdou sa stane pozdrav „Zbohom“.

Tak riekla prezidentka

13.05.2021

Motto: „Dakedy aj z pustej stodoly sova vyletí.“ Slovenské príslovie Včera, 12. mája pani prezidentka rozhodla: bolo preverených viac ako 500 000 podpisov na petičných hárkoch a petícia za referendum o predčasných voľbách je preto zákonná. Referendová otázka a ďalší postup po prípadnom platnom referende však bude predmetom podania prezidentky na Ústavný súd [...]

25% – číslo milované Igorom Matovičom

02.05.2021

Matovič má naozaj dôvod milovať numero 25%. Veď to bol volebný výsledok, ktorý ho vyniesol na čelo vlády! Od tých čias sa však už viacero vecí zmenilo, dnes by o 25% mohol iba snívať. A rovnako môže snívať i o (oficiálnom!) premiérskom poste. Nevermore – ako kráka zobákom svojho havrana Edgara Allana Poe. Slovenskí prekladatelia prebásnili „nevermore“ [...]

Tragifraška Sputnik V: kto je v hlavnej úlohe?

19.04.2021

Aby sme si porozumeli hneď skraja: pojem tragifraška sa nedotýka kvalitatívneho hodnotenia ruskej vakcíny a ani ju neporovnáva s konkurujúcimi farmaceutickými produktami. Dotýka sa výlučne Kocúrkova, ktoré okolo tejto vakcíny narobili zvolení a vymenovaní zástupcovia ľudu. Základom hodnotenia bude tlačová beseda expremiéra Matoviča zo dňa 15.4.2020. Detaily tlačovky si [...]

Marian Kotleba

Kotleba čelí trestnému oznámeniu zo strany exmanželky

13.05.2021 10:38

Líder ĽSNS ešte v apríli odcestoval do Egypta, zobral ich spoločného päťročného syna a pricestoval s ním na Slovensko.

polícia Batizovce výrub stromy

Páchateľ vyrúbal v Malom Slavkove sto stromov

13.05.2021 10:17

Polícia vedie trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže, ku ktorej došlo v dobe od januára do apríla.

plaváreň

Počet hospitalizovaných klesol pod tisíc, pribudlo 39 obetí

13.05.2021 10:02, aktualizované: 10:26

V stredu laboratóriá vykonali 4 968 PCR testov, z ktorých pozitívnych bolo 328 vzoriek.

spílený strom

V Horskom parku niekto spílil 15 dubov, Vallo podal trestné oznámenie

13.05.2021 09:18, aktualizované: 10:08

Chýbajúce mladé stromy plánuje Bratislava vysadiť čo najskôr.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 287
Celková čítanosť: 1378529x
Priemerná čítanosť článkov: 4803x

Autor blogu