Ticho, tichúčko okolo Kočnera

30. augusta 2019, spozabukakuk, How do they do it?

Všimli ste si čo sa v posledných dňoch deje okolo Kočnera? Že nie? Že už dva dni sa jeho meno neobjavilo v médiách? No práve – to ticho, to je ono!

Nie, nemusíme sa báť, výdatnej dávky Kočnera sa ešte dočkáme. Momentálne sa ukazuje, že pani prezidentka sa vymenovaním Michala K. mladšieho dopustila seriózneho lapsusu, pre ktorý majú bratia Česi výstižné pomenovanie. Že prúser. Samozrejme to zaregistrovali aj PR poradcovia pani prezidentky a spriazneným médiám vydali príkaz: ticho o Kočnerovi! Je treba odmlčať sa na pár dní, nech sa v tom truľovia prestanú rýpať a nech nemajú šancu porovnávať to napríklad s Jankovskou. Takže tu je pes zakopaný a Kočner umlčaný… No, pravdupovediac umlčaný nie je Kočner, ale skôr kočneroviny Denníka N.

Nejaká drobnosť sa však predsa len dostala na svetlo božie. Vyvŕbil sa nám interný dokument justičnej stráže o individuálnej starostlivosti, ktorá je v Leopoldove Kočnerovi venovaná (link neuvádzam, je zo zdrojov, ktoré admini blogu nemajú radi – ale stačí  gúglovi napísať pár vhodných slov na túto tému). Nejde o nič špeciálneho, žiadny waterboarding, ani poobedňajších päťadvadsať na dereši. V podstate len zvýšená ostražitosť, zdvojená kontrola a bezpečnostné opatrenia pri eskortovaní. Je to však možno oveľa viac, ako by sme mali z oficiálnych informácií vedieť. Tu je celkom nepokryto naznačené, že Kočnerovi môže čosi hroziť. V debatách som sa už viackrát vyjadril, že samotná väzba oveľa viac ako väzbu pripomína ochranné opatrenie. Veď len porovnajme – Pavol Rusko je obvinený z rovnakého trestného činu ako Marián Kočner. Nie je však vo väzbe, na nohu vyfasoval slušivý náramok a na súd sa vozí vlastným autom. Bez nepriestrelnej vesty.

Prečo je potom vo väzbe Kočner? Mohol by snáď utiecť? Stačí mu zobrať doklady, z EU by sa potom mohol dostať iba ako onen povestný Vietnamec, v diplomatickej pošte. Alebo by mohol pokračovať v trestnej činnosti? Pochybujem, že by mal chuť falšovať nejaké iné zmenky. Kvôli ovplyvňovaniu svedkov? Veď už bolo všetko povedané, súd beží. A dodávam, že vo väzbe nie je kvôli obvineniu zo spoluúčasti na Kuciakovej vražde, to je samostatná kapitola jeho právnych peripetií.

Využime teda bezkočnerovské prázdniny. A pripravme sa psychicky na to, že nimi nič nezmeškáme, že informácií sa po nich na nás navalí veľa, preveľa. Že ich budeme mať po krk, plné zuby, ba aj vyše hlavy.