Kauza: Zbohom zdravý rozum

Toto bude o Kaliňákovi. A z toho dôvodu cítim povinnosť napísať hneď na úvod: nebude to o tom, či má nejaké čierne peniaze, alebo nie, či kryje nejaké Baštrnáky, alebo nie. Pretože to neviem a nechce sa mi rozvíjať žiadne teórie že či áno, alebo nie. Bude to síce o Kaliňákovi, no nielen o ňom. Kaliňák funguje len ako najčerstvejší príklad. Bude to hlavne o vymývaní mozgov, ktorému sme v týchto súvislostiach vulgárne a bezohľadne vystavení.

Nech už je Kaliňák zlodej, korupčník, hocičo, no tvrdiť o ňom, že je sprostý, asi nikto nemôže. A supersprostý by bol v takom prípade, keby mal účet s neprepratými peniazmi v ľubovoľnej slovenskej banke a manipuloval by s nimi ako s hromádkou cukríkov. Chce nám snáď niekto nahovoriť, že to je naozaj tak? Načo by potom boli daňové raje? Načo by bolo Ficovi konto v Belize, keď by ho mohol mať doma?

Kauza Kaliňák má tiež svoj vlastný vývoj. Pôvodne začala tvrdením, že na Kaliňákov účet pribudla platba od Baštrnáka, ktorá mala predstavovať všimné za nevšímavosť. Za to, že Kaliňákovi chlapci v zelenom si Baštrnáka nebudú všímať. Po objasnení pôvodu platby sa argumentácia posunula – aktuálne vraj firma B.A. Haus pripomína práčku peňazí… Nuž, otváram oči doširoka. Takéto tvrdenia sú za hranou, je to na prokurátora. Nikto sa však nezaťažil vysvetľovaním ako má tá práčka fungovať.

Opozícia ohlásila na pondelok protest pred rezidenciou Bonaparte. Je vraj postavená z peňazí získaných daňovým podvodom a Fico sa má z nej okamžite vysťahovať. Tiež som kedysi býval v nájomnom byte – a dodnes netuším za aké peniaze bol postavený. Poctivo som platil nájomné a ďalší osud mnou zaplatených peňazí ma nezaujímal. Možno si za ne vlastník bytu kupoval kokaín alebo platil devám ľahších mravov, ktovie. No ak by nejaký matovičoid odo mňa žiadal aby som sa vzhľadom na mravnú spustlosť majiteľa bytu vysťahoval, tak by odo mňa čosi inkasoval, ale nebol by to ani dobrovoľný príspevok na chod ich pastraničky, ani pochvalné potľapkanie. No, pripúšťam, že možno Remišovú by som aj potľapkal, keby niečo odhalila…

Všímajme si: takto sa manipuluje. Navodí sa situácia, vysvetlí sa niekoľkými ľahko pochopiteľnými a zdanlivo logickými súvislosťami, kompletné vysvetlenia sú nezaujímavé a idú bokom. Na tejto platforme sa vybuduje konštrukt z niekoľkých signálnych hesiel. Konkrétne: Baštrnák – vratky DPH – platba od Baštrnáka – korupcia – Kaliňák – odvolať. Tento postup sa niekoľko krát zopakuje a zanedlho z neho zostáva len to posledné: Kaliňák – odvolať. Bez ohľadu na argumentáciu vyvracajúcu jednotlivé články reťaze. Rozumný pozorovateľ si pritom všimne, že stačí, aby praskol jeden z nich a celý konštrukt by sa mal zosypať. Navzdory logike to však akosi nefunguje. Manipulátori vedia svoje.

Nie je to však len Kaliňák, úplne rovnaký postup je používaný ako algoritmus pomaly denno-denne. Kto to vidí, tomu by to mohlo pripadať smiešne. Sranda však ide bokom ak si uvedomíme, že nás týmto vlastne ktosi považuje za stádo volov. Za nemysliacu masu, ktorej stačí zakričať čihí, alebo hot a ona sa ženie kam si pohonič želá.

Mňa to uráža. Som v tom sám?

Fiasko generálneho štrajku, trápna kriedová revolúcia

17.11.2025

Až dve úžasné akcie nám na dnešok pripravil opozičný think-tank – generálny štrajk a kriedovú revolúciu. Zdá sa však, že ich mozgový trust nebol ani zďaleka natoľko výkonný ako by bolo potrebné. Generálny štrajk asi netreba príliš komentovať. Od začiatku to bol infantilný nápad, za ktorým z opozičných strán stála akurát SaSka. Tá istá SaSka, ktorá [...]

Každodenné haiku XXXVIII

04.11.2025

novembrový chlad farbí listy do krásy ich posledných dní Foto: autor blogu © spozabukakuk

Babiš: Sarà perché ti ANO!

06.10.2025

Voľby v Česku skončili, výsledky sú dostupné vo všetkých médiách. Nechcem preto papagájovať výsledky a komentovať rozličné postoje k nim a názory na ne. Vlastne jednu tragismiešnu maličkosť by som predsa len rád spomenul, týka sa jej parafráza použitá v titulku blogu. V spravodajskej televízii TA3 nejaký nepodstatný komentátor vyjadril svoju neľúbosť k Andrejovi [...]

spisy, dokumenty, tlačivá, papiere

Vláda schválila zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov, vznikne nový úrad

22.11.2025 12:50, aktualizované: 15:25

Vznikne nový Úrad na ochranu obetí trestných činov a oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Bolsonaro

Brazílska polícia zatkla exprezidenta Bolsonara

22.11.2025 12:24, aktualizované: 13:30

Bolsonaro bol v sobotu vzatý z domáceho väzenia do policajnej väzby z dôvodu existencie rizika úteku, uvádza sa v rozhodnutí brazílskeho Najvyššieho súdu.

Nigeria / Mokwa /

Počet nezvestných detí unesených z katolíckej školy v Nigérii stúpol na 300

22.11.2025 10:23

Zatiaľ nie je jasné, kto za útokmi stojí.

Horsky priechod Jahodna pri Kosiciach celi bohatej snehovej nadielke  3

SHMÚ očakáva v sobotu večer vo viacerých okresoch Slovenska sneženie

22.11.2025 09:38, aktualizované: 16:21

Naďalej platí aj výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi a tiež pred vetrom na horách.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 393
Celková čítanosť: 2095177x
Priemerná čítanosť článkov: 5331x

Autor blogu