Založ si blog

O vplyvných európskych osobnostiach. . .

Spravodajský server Politico zaradil medzi najvplyvnejšie osobnosti aj slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú. Čo by na prvý pohľad vyzeralo ako úžasná správa pre Slovensko, keby… Keby si každý racionálne uvažujúci človek nepoložil triviálnu otázku:

Za čo, preboha?

Tejto okolnosti sú si veľmi dobre vedomé aj mienkotvorné denníky, i tento náš prinesol o tom správu a nepovolil pod článkom diskusiu. Pre istotu… Pani prezidentka je vo funkcii pol roka a absolvovala za ten čas niekoľko povinných prezidentských jázd, oficiálnych návštev v zopár krajinách. Na čo okrem vlastných módnych kreácií a niekoľkých vetovaných zákonov slovenského parlamentu mala ako vplyvná európska osobnosť vplyv?

Podívajme sa však priamo na zdroj a pozrime sa v akej spoločnosti sa naša „vplyvná“ pani prezidentka ocitla. Popri nesporne vplyvných osobnostiach typu Angela Merkelová, Emmanuel Macron, Vladimír Putin, Christine Lagardeová sú tam aj tváre pre nás úplne neznáme. A aj zopár veľmi veselých typov, napríklad Greta Thunbergová, alebo Carola Racketeová – to je kapitánka lode s utečencami, ktorá takmer potopila taliansky policajný čln. Veľmi vtipne pôsobí i zaradenie Borisa Johnsona, ktorý by sa vplyvu na Európu veľmi rád úplne zbavil, ktorý si nevie dať rady s vlastnou krajinou a je veľmi otázne ako dopadne v blížiacich sa predčasných britských voľbách.

No a prezývka, ktorú našej pani prezidentke Politico vymyslelo, ma dostala do kolien: The role model… Najvýstižnejším prekladom sa mi zdá slovné spojenie „úloha modelky“. Pričom jedným z významov anglického „model“ je aj atrapa.

Je mi v podstate jedno kto za týmto počinom stojí a kto ho platí – pretože byť vplyvnejšou osobnosťou ako napríklad anglická kráľovná, alebo generálny tajomník OSN sa len tak bez (vplyvnej európskej) tlačenky nedá. Myslím si však, že Politico sa týmto skutkom zaradilo medzi portály venujúce sa úplne inému žánru ako politike.

Kabaretu, burleske, fraške.

Keď papuľa predbieha mozog

23.05.2020

Kovidovému spasiteľovi sa zasa raz čosi podarilo. Síce trochu inak, ako bolo zamýšľané, no nevadí, hlavne že sú toho plné médiá. Na hraniciach s Rakúskom sa vďaka vidine sľubovanej e-karantény zhromaždili zástupy ľudí. Lenže chyba lávky, aplikácia zaručujúca domácu karanténu sľubovaná na piatok o 15.00 sa nedostavila. A policajti robia iba to, čo musia – [...]

Vtip roka: Lipšic generálnym prokurátorom

04.05.2020

Vo včerajšej markízackej relácii Na telo sa mnister hospodárstva Richard Sulík vyjadril aj na tému voľby generálneho prokurátora. Tomu súčasnému končí mandát 17. júla, takže voľby nového kandidáta na GP sa dajú predpokladať niekedy v máji. Podľa Sulíka má koalícia v talóne minimálne päť „veľmi kvalitných mien“. Na otázku moderátora, či je medzi [...]

Priblblý prstocuc obyčajného múdrosráča

30.04.2020

Motto: „Vtedy sedel v strede a nezabudnem na ten jeho priblblý pohľad, ktorým ma chcel presvedčiť o svojich najčistejších úmysloch.“ Igor Matovič na facebooku o šéfovi SŠHR Kičurovi Zdá sa, že vyjadrovacie prostriedky pán premiéra sú extrémne expresívne, evokované perzistentnou infantilnou obsesiou permanentne ho nútiacou verbálne degradovať svojich oponentov. Preklad [...]

Ján Baránek

Baránek: Neviem si predstaviť, že Fico odíde

27.05.2020 08:00

Podľa politického analytika Jána Baránka sa stretli dva svety, ktoré vývoj v strane Smer vnímajú veľmi odlišne.

Donald Trump, koronavírus

Trump obvinil sociálnu sieť Twitter zo zasahovania do prezidentských volieb

27.05.2020 07:12

Twitter v utorok historicky prvý raz označil dva Trumpove príspevky za zavádzajúce.

Virus Outbreak Germany

Zostane Merkelová? Myslím si, že nie, hovorí expert

27.05.2020 06:30

"Nemecká kancelárka Angela Merkelová zažíva jedno z najlepších období, odkedy je v úrade,“ uviedol analytik Jörg Forbrig.

koronavírus, Južná Kórea

ONLINE: Britskí štatistici pridali k obetiam vírusu 10-tisíc ľudí

27.05.2020 06:00, aktualizované: 08:35

Vo Veľkej Británii mohlo na koronavírus zomrieť až 47-tisíc ľudí. Britskí štatistici majú vyššie čísla ako udáva ministerstvo zdravotníctva.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 240
Celková čítanosť: 1022887x
Priemerná čítanosť článkov: 4262x

Autor blogu