Založ si blog

Blackout, deň po: (r)Igor Mortis

Použitá terminológia:

  • Rigor mortis – posmrtná stuhnutosť. Stuhnutie svalov a kĺbov, ktoré vďaka chemickým zmenám nastáva v tele niekoľko hodín po smrti.
  • Igor – príčina i následok
  • Blackout – rozsiahly a dlhodobý výpadok elektrickej energie. Môže byť spôsobený prírodnými vplyvmi, technickou poruchou, prípadne násilným činom – sabotážou, alebo teroristickým útokom.

Zvláštne časy zažívame… Vírus má na svedomí skutočne čudné veci. Máme síce vládu, no skôr to vyzerá na vladára, ktorý len málokoho pustí k slovu. Možno by chcel byť spasiteľom, mesiášom, ktorý nás vyvedie z utrpenia a biedy, ktorý nás dovedie do zeme zasľúbenej. No má smolu – on, chudák, nevie ako na to.

Počínanie pána premiéra pripomína brainstorming. Má viaceré jeho znaky – predkladanie aj absurdných nápadov, zákaz kritiky, kvantita nápadov, využívanie nápadov iných ľudí. Chýba mu však to podstatné, brainstorming je metóda síce kreatívna, no založená na skupinovom riešení. Lenže pán premiér predvádza One Man Show, a ak by som to chcel ešte prisoliť, tak by som ku zbierke anglických výrazov pridal i označenie stand-up comedy.

Prejdime však k tomu najbrutálnejšiemu nápadu, k takzvanému blackoutu. Nechajme bokom nepresnosť použitého termínu, presnejší by bol výraz shutdown – vypnutie, prípadne lockout – zablokovanie, uzamknutie. Stručne a jasne: je to idea odstaviť celé Slovensko na tri týždne, zavrieť obyvateľov doma a len kúriť, svietiť a kŕmiť ich. A strážiť ich vojskom – pre istotu, keby sa to niekomu zunovalo. Po troch týždňoch by mal vírus samovoľne vykapať na následky nedostatku hostiteľov a Slovensko by precitlo do slnečného dňa plného radosti, štastia a perspektívy žiarivej budúcnosti.

Idea a realita však dakedy bývajú od seba na míle vzdialené. Po troch týždňoch by mali nedočkaví ľudia nastúpiť do práce. I v tom najlepšom prípade u veľkých firiem potrvá nábeh výroby neúmerne dlho a výroba bude obmedzená. Lenže veľa zamestnávateľov neutrpí len takéto pomerne malé straty, za tri týždne stratia objednávky, postavenie na trhu. Zo zamestnancov potrebujú v lepšom prípade možno iba tretinu, v horšom nikoho. Vyplatiť im mzdy a odstupné? Z čoho? Za čo si prepustenci nakúpia v obchodoch, do ktorých už môžu ísť bez obmedzení? Budú mať na bezrúškových tvárach šťastný úsmev od ucha k uchu?

Veru nie. Krajina bude mŕtva a stuhnutá. Rigor mortis, vlastne Igor Mortis. Stuhnutosť síce po dlhšom čase povolí, no to poteší málokoho. A stále zostáva nezodpovedaná otázka: Je ten vírus naozaj definitívne preč? Nevráti sa nám zajtra, pozajtra, o týždeň?

O hanebnom referende

22.01.2023

Ďalšie referendum máme za sebou, ďalšie neúspešné. Neúspešné kvôli nízkej účasti, pretože sa ho zúčastnilo „iba“ 1 193 198 voličov, ktorí predstavujú „iba“ 27,25% oprávnených voličov. Pritom súhlas s referendovou otázkou prejavilo 97,51% z nich, čo je viac ako 26% oprávnených voličov. No a kuvici okamžite začali kuvikať, najhlasnejšie [...]

Ako pani prezidentka vyznamenania rozdávala

02.01.2023

Slovensko od včerajška dorástlo do Kristových rokov. Patrí sa to primerane osláviť a oceniť tých, ktorí sa na tom podieľali mierou nemalou, občas až zásadnou. Pani prezidentka vďaka svojmu príslovečnému citlivému vnímaniu pochopila nutnosť ocenenia, no poňala ho svojim príslovečným svojským spôsobom. Rozdala 28 vyznamenaní rôzneho významu, zoznam ocenených nájdete [...]

Kto za to môže?

20.12.2022

Padla vláda. Kto za to môže? Kto má na svedomí chaos, marazmus – a nebojím sa napísať aj bordel, ktorý tým činom nastal? Pán minister Matovič v tom má celkom jasno, uvádzam zoznam osôb a subjektov ním označovaných za zodpovedných: Fico Pellegrini Čaputová mafiáni a oligarchovia novinári fašisti, ktorí nehlasujú s koalíciou zradcovia a utečenci z vlastných radov [...]

Andrej Babiš

Babiš zostane predsedom hnutia ANO aj poslancom v Snemovni

08.02.2023 20:50, aktualizované: 21:08

Chce naďalej obhajovať záujmy ľudí, ktoré podľa neho vláda ignoruje.

Rastislav Káčer, Péter Szijjártó

Matovič: Káčer sa má ospravedlniť za slová o možnom nároku Maďarska na územie SR

08.02.2023 18:16

Káčer pripustil, že pokiaľ by sa Rusku podarilo zabrať Ukrajinu, čelili by sme hrozbe nároku na naše územie od Maďarska.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Spolupráca s dočasne poverenou vládou je intenzívna

08.02.2023 17:52

Vláda prezidentke za viac ako mesiac predložila už viac ako 80 materiálov.

Jozef Čentéš

Čentéš: Chceme, aby bol každý rozsudok „ušitý“ na mieru

08.02.2023 17:30

Za každý zločin nemusí byť rovno väzenie? Ministerstvo spravodlivosti prišlo s novou koncepciou trestnej politiky štátu, ktorá je zameraná na alternatívne tresty ako domáce väzenie, povinná práca alebo peňažný trest.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 311
Celková čítanosť: 1696294x
Priemerná čítanosť článkov: 5454x

Autor blogu