Založ si blog

Blackout, deň po: (r)Igor Mortis

Použitá terminológia:

  • Rigor mortis – posmrtná stuhnutosť. Stuhnutie svalov a kĺbov, ktoré vďaka chemickým zmenám nastáva v tele niekoľko hodín po smrti.
  • Igor – príčina i následok
  • Blackout – rozsiahly a dlhodobý výpadok elektrickej energie. Môže byť spôsobený prírodnými vplyvmi, technickou poruchou, prípadne násilným činom – sabotážou, alebo teroristickým útokom.

Zvláštne časy zažívame… Vírus má na svedomí skutočne čudné veci. Máme síce vládu, no skôr to vyzerá na vladára, ktorý len málokoho pustí k slovu. Možno by chcel byť spasiteľom, mesiášom, ktorý nás vyvedie z utrpenia a biedy, ktorý nás dovedie do zeme zasľúbenej. No má smolu – on, chudák, nevie ako na to.

Počínanie pána premiéra pripomína brainstorming. Má viaceré jeho znaky – predkladanie aj absurdných nápadov, zákaz kritiky, kvantita nápadov, využívanie nápadov iných ľudí. Chýba mu však to podstatné, brainstorming je metóda síce kreatívna, no založená na skupinovom riešení. Lenže pán premiér predvádza One Man Show, a ak by som to chcel ešte prisoliť, tak by som ku zbierke anglických výrazov pridal i označenie stand-up comedy.

Prejdime však k tomu najbrutálnejšiemu nápadu, k takzvanému blackoutu. Nechajme bokom nepresnosť použitého termínu, presnejší by bol výraz shutdown – vypnutie, prípadne lockout – zablokovanie, uzamknutie. Stručne a jasne: je to idea odstaviť celé Slovensko na tri týždne, zavrieť obyvateľov doma a len kúriť, svietiť a kŕmiť ich. A strážiť ich vojskom – pre istotu, keby sa to niekomu zunovalo. Po troch týždňoch by mal vírus samovoľne vykapať na následky nedostatku hostiteľov a Slovensko by precitlo do slnečného dňa plného radosti, štastia a perspektívy žiarivej budúcnosti.

Idea a realita však dakedy bývajú od seba na míle vzdialené. Po troch týždňoch by mali nedočkaví ľudia nastúpiť do práce. I v tom najlepšom prípade u veľkých firiem potrvá nábeh výroby neúmerne dlho a výroba bude obmedzená. Lenže veľa zamestnávateľov neutrpí len takéto pomerne malé straty, za tri týždne stratia objednávky, postavenie na trhu. Zo zamestnancov potrebujú v lepšom prípade možno iba tretinu, v horšom nikoho. Vyplatiť im mzdy a odstupné? Z čoho? Za čo si prepustenci nakúpia v obchodoch, do ktorých už môžu ísť bez obmedzení? Budú mať na bezrúškových tvárach šťastný úsmev od ucha k uchu?

Veru nie. Krajina bude mŕtva a stuhnutá. Rigor mortis, vlastne Igor Mortis. Stuhnutosť síce po dlhšom čase povolí, no to poteší málokoho. A stále zostáva nezodpovedaná otázka: Je ten vírus naozaj definitívne preč? Nevráti sa nám zajtra, pozajtra, o týždeň?

Pár slov o rodičovskom dôchodku

26.11.2023

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, [...]

Svieža numerologická analýza jedného politického subjektu

18.11.2023

Máme na Slovensku nejednu politoligicky analyzovateľnú entitu, no iba jediná si zaslúži analýzu numerologickú. Ide o subjekt označený číslom 00421. Človek neznalý veci by si povedal, že takáto analýza dospeje len k výsledku, ktorý už dávnejšie zadefinovala skupina Slobodná Európa vo svojej notoricky známej piesni. Lebo je to telefonická predvoľba takzvanej Tejtokrajiny. [...]

Matovič, nový predseda Slovenska

26.10.2023

Čo sa to stalo? Zo dňa na deň sa Slovensko ocitlo v Matovičovej eseróčke. A stačilo tak málo – požiadať nejakého indiferentného úradníka o zmenu mena útvaru, ktorý vraj je politickou stranou. Zo dňa na deň sa Matovič stal samozvaným predsedom Slovenska. Nie je to tak dávno, čo túžil prekonať niekdajšiu NSDAP v počte členov. V slovenských pomeroch sa mu to asi [...]

Apollo, hačikó

Srdcervúci príbeh. Slovenský Hačikó čakal na robotníkov 13 rokov. Dožil sa vysokého veku

28.11.2023 14:42

Aj hlavné mesto Slovenska malo svojho Hačika. Šteniatko zachránili robotníci z prístavu, ktorí sa oň starali.

Marek Lackovič

Poslanec za Progresívne Slovensko sa vzdáva mandátu starostu Hviezdoslavova

28.11.2023 14:25

Obci bude poslanec naďalej pomáhať ako dobrovoľník.

Daniela Kralevich

V kauze tragickej smrti študentky Linh vypočuli znalca. Misska Kralevich vinu odmieta

28.11.2023 14:06

Podnikateľka a bývalá modelka čelí obžalobe pre prečin usmrtenia.

orbán

Žiadne 'Spojené štáty európske' nechceme. Ochránime národnú suverenitu, znie z Maďarska

28.11.2023 13:40

Poslanci maďarského parlamentu v utorok začali diskutovať o 12. novele ústavy a o návrhu zákona pod názvom Ochrana národnej suverenity.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 327
Celková čítanosť: 1849489x
Priemerná čítanosť článkov: 5656x

Autor blogu