Založ si blog

Predčasne sa zvolebnieva

Smer-SD sa nám ide rozpadnúť… Po včerajšom vyhlásení Pellegriniho a spol. sa to zdá byť jasné. Ale prečo takto razantne, prečo s takým chvatom? Je potrebné znásilňovať termín smeráckeho republikového snemu? Nie je jedno, či bude teraz, o dva týždne, alebo v auguste? Nuž, logika nepustí: predčasné voľby sú na spadnutie a na vytvorenie prípadnej novej politickej strany Pellegriniho a spol. , ktorá by v nich mohla reálne konkurovať, nezostáva veľa času.

V tejto súvislosti sa zdá byť pochopiteľná aj Pellegriniho výzva adresovaná Ficovi: Odstúp! Ono to zrejme nie je myslené celkom vážne, Pellegrini predsa nemôže seriózne predpokladať, že sa Fico pokaká a zloží úrad. Je to myslené skôr ako zámienka – aby nebolo potrebné čakať až do snemu, aby bolo možné utiecť skôr.

Na jednej strane je podobný vývoj logický – politické strany nie sú večné monumenty čejsi ideológie, tvoria ich ľudia a tí sa menia. Čo do počtu i čo do kvality. Menia sa ich názory a postoje – a extrémne dôležitú rolu hrajú i osobné ambície.

No na strane druhej sa rozpadá zjednotená ľavica. Ficovo dielo, ktoré mu pravičiari úprimne závideli a márne sa pokúšali napodobniť ho na pravej strane politického spektra.

Aké by mohlo mať podobné, zatiaľ fiktívne  štiepenie dôsledky? Je ťažké byť prorokom, no niekoľko scenárov sa dá predpovedať:

  • dve (aspoň teoreticky) ľavicové strany by žili bez problémov a animozít vedľa seba. A boli by prirodzenými koaličnými partnermi. V takom prípade sa dá čakať, že táto časť politického spektra sa posilní, volič silne zaujatý voči Ficovi má šance realizovať sa volením liberálnejšieho usmievavého Pellegriniho. V tomto prípade by platilo, že 1+1 je viac ako 2
  • jedna z dvoch polovíc bývalého Smeru by bola výrazne životaschopnejšia a časom by vytlačila zo scény polovicu druhú. Osobne si myslím, že toto je najmenej pravdepodobný scenár, ktorý by uškodil obom. Neverím, že Fico len tak ľahko zmizne zo scény, má svojich skalných voličov, ktorí ho nepustia a neopustia. Niečo podobné sme zažili v prípade KDH – opustil ho Šimko so svojimi „slobodnými“, utiekol Klepáč s SKDH, zdrhol Lišic a skúšal to s Novou… KDH však zostalo, no postupne slablo, dnes je tesne mimo parlamentu.
  • fúzia Pellegriniho krídla s niektorou liberálnou stranou. Do úvahy pripadá Druckerova Dobrá voľba, alebo Progresívne Slovensko. Druckera však má vraj niekoľko vplyvných pellegríniovcov hlboko v žalúdku a je počuť kuvikov, ktorí tvrdia, že tadiaľto je cesta zarúbaná. Žeby Truban? Nuž, Pánboh s nami a zlé preč.

Pustil som si fantáziu na špacír. Netuším čo bude, slovenský volič je …. čudný. A jeho činy sú nepredpovedateľné. Jedno sa však predpovedať dá – po aktuálnej skúsenosti s premiérovaním pána Matoviča sa dá vysloviť prognóza, že zanedlho dopremiéruje, a že premiéroval prvý a posledný krát. A čo napísať k možnému rozpadu Smeru? Snáď je vhodný citát:

Hviezdy netušia, že tvoria súhvezdie.
Jean Cocteau

Sputnik V a jeho Súpútnik IM

12.04.2021

Skončila sa jedna vládna kríza… Naozaj? Nie, ani náhodou. Pokračuje a dovolím si zaprorokovať: zanedlho jej itenzita presiahne pôvodnú úroveň. Zasa je za ňou Matovič (ďalej IM) a jeho zbraňou je tentoraz Sputnik. Ale poďme pekne od začiatku. Vlastne od „konca“ tej predchádzajúcej krízy. Všimnime si rozlúčkový prejav IM pred demisiou vlády. Napriek mnohým [...]

Návrh labutej piesne pre Igora M.

30.03.2021

Keď svojho času opúšťal post premiéra Vladimír Mečiar, tak nám zaspieval. Bolo to dávno, mladší si to nemôžu pamätať, takže s videom z tejto významnej udalosti sa môžete zoznámiť (starší pamätníci si ho môžu pripomenúť) na Youtube. Premiér v demisii Igor Matovič by sa vzhľadom na svoju rozsiahlu publikačnú činnosť typu fejkbúk tiež mohol s nami rozlúčiť [...]

Koniec vládnej krízy? Nie, zatiaľ iba vyhlásenie plné nezmyslov!

28.03.2021

Dnes nám predstavitelia troch štvrtín koaličných strán vyhlásili, že vládna kríza skončila. Matovič prehlásil, že odstupuje z premiérskeho stolca a vymieňa si post s Hegerom. A to bolo, čo sa zrozumiteľnosti týka, všetko – aj to, že by mal byť Matovič naozaj financministrom, si bolo treba veľmi pozorne všimnúť v nejakej z jeho ďalších náhodných poznámok. [...]

Netherlands World Press Photo - víťaz, prvé objatie

Najlepšia fotografia sveta? Objatie starenky v kovidovej dobe

15.04.2021 18:25

Nezávislá svetoznáma organizácia World Press Photo, ktorá funguje od roku 1955, vyhlásila výsledky svojej každoročnej súťaže.

igor matovič

Matovič: Vakcína Sputnik V prešla vo všetkých testoch SAV

15.04.2021 17:57, aktualizované: 19:02

Expremiér svoju tlačovku nazval „Sputnik V. Dosť bolo klamstiev“.

Virus Outbreak Double Masks

Kto od pondelka vymení respirátor za rúško a kto ho nosiť nemusí vôbec?

15.04.2021 16:40, aktualizované: 17:17

V prírode bude stačiť rúško alebo šál. V práci to musí povoliť zamestnávateľ.

Eduard Heger, podpis,

Heger v Prahe urobil pravopisný prešľap. Zabudol na ypsilon

15.04.2021 16:13

Nový slovenský premiér má medzery v gramatike. Eduard Heger spravil školácku chybu, keď sa zapísal do oficiálnej knihy návštev na Pražskom hrade.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 284
Celková čítanosť: 1358646x
Priemerná čítanosť článkov: 4784x

Autor blogu