Založ si blog

Predčasne sa zvolebnieva

Smer-SD sa nám ide rozpadnúť… Po včerajšom vyhlásení Pellegriniho a spol. sa to zdá byť jasné. Ale prečo takto razantne, prečo s takým chvatom? Je potrebné znásilňovať termín smeráckeho republikového snemu? Nie je jedno, či bude teraz, o dva týždne, alebo v auguste? Nuž, logika nepustí: predčasné voľby sú na spadnutie a na vytvorenie prípadnej novej politickej strany Pellegriniho a spol. , ktorá by v nich mohla reálne konkurovať, nezostáva veľa času.

V tejto súvislosti sa zdá byť pochopiteľná aj Pellegriniho výzva adresovaná Ficovi: Odstúp! Ono to zrejme nie je myslené celkom vážne, Pellegrini predsa nemôže seriózne predpokladať, že sa Fico pokaká a zloží úrad. Je to myslené skôr ako zámienka – aby nebolo potrebné čakať až do snemu, aby bolo možné utiecť skôr.

Na jednej strane je podobný vývoj logický – politické strany nie sú večné monumenty čejsi ideológie, tvoria ich ľudia a tí sa menia. Čo do počtu i čo do kvality. Menia sa ich názory a postoje – a extrémne dôležitú rolu hrajú i osobné ambície.

No na strane druhej sa rozpadá zjednotená ľavica. Ficovo dielo, ktoré mu pravičiari úprimne závideli a márne sa pokúšali napodobniť ho na pravej strane politického spektra.

Aké by mohlo mať podobné, zatiaľ fiktívne  štiepenie dôsledky? Je ťažké byť prorokom, no niekoľko scenárov sa dá predpovedať:

  • dve (aspoň teoreticky) ľavicové strany by žili bez problémov a animozít vedľa seba. A boli by prirodzenými koaličnými partnermi. V takom prípade sa dá čakať, že táto časť politického spektra sa posilní, volič silne zaujatý voči Ficovi má šance realizovať sa volením liberálnejšieho usmievavého Pellegriniho. V tomto prípade by platilo, že 1+1 je viac ako 2
  • jedna z dvoch polovíc bývalého Smeru by bola výrazne životaschopnejšia a časom by vytlačila zo scény polovicu druhú. Osobne si myslím, že toto je najmenej pravdepodobný scenár, ktorý by uškodil obom. Neverím, že Fico len tak ľahko zmizne zo scény, má svojich skalných voličov, ktorí ho nepustia a neopustia. Niečo podobné sme zažili v prípade KDH – opustil ho Šimko so svojimi „slobodnými“, utiekol Klepáč s SKDH, zdrhol Lišic a skúšal to s Novou… KDH však zostalo, no postupne slablo, dnes je tesne mimo parlamentu.
  • fúzia Pellegriniho krídla s niektorou liberálnou stranou. Do úvahy pripadá Druckerova Dobrá voľba, alebo Progresívne Slovensko. Druckera však má vraj niekoľko vplyvných pellegríniovcov hlboko v žalúdku a je počuť kuvikov, ktorí tvrdia, že tadiaľto je cesta zarúbaná. Žeby Truban? Nuž, Pánboh s nami a zlé preč.

Pustil som si fantáziu na špacír. Netuším čo bude, slovenský volič je …. čudný. A jeho činy sú nepredpovedateľné. Jedno sa však predpovedať dá – po aktuálnej skúsenosti s premiérovaním pána Matoviča sa dá vysloviť prognóza, že zanedlho dopremiéruje, a že premiéroval prvý a posledný krát. A čo napísať k možnému rozpadu Smeru? Snáď je vhodný citát:

Hviezdy netušia, že tvoria súhvezdie.
Jean Cocteau

Pár slov o rodičovskom dôchodku

26.11.2023

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, [...]

Svieža numerologická analýza jedného politického subjektu

18.11.2023

Máme na Slovensku nejednu politoligicky analyzovateľnú entitu, no iba jediná si zaslúži analýzu numerologickú. Ide o subjekt označený číslom 00421. Človek neznalý veci by si povedal, že takáto analýza dospeje len k výsledku, ktorý už dávnejšie zadefinovala skupina Slobodná Európa vo svojej notoricky známej piesni. Lebo je to telefonická predvoľba takzvanej Tejtokrajiny. [...]

Matovič, nový predseda Slovenska

26.10.2023

Čo sa to stalo? Zo dňa na deň sa Slovensko ocitlo v Matovičovej eseróčke. A stačilo tak málo – požiadať nejakého indiferentného úradníka o zmenu mena útvaru, ktorý vraj je politickou stranou. Zo dňa na deň sa Matovič stal samozvaným predsedom Slovenska. Nie je to tak dávno, čo túžil prekonať niekdajšiu NSDAP v počte členov. V slovenských pomeroch sa mu to asi [...]

Robert Fico

Obvinenie Gašpara podľa Fica dokazuje opodstatnenosť rušenia ÚŠP

10.12.2023 11:26

Podľa premiéra je po obvinení Gašpara argument, že zmeny v trestnom práve je potrebné vykonať čo najrýchlejšie potvrdený na 200 percent.

António Guterres

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy "paralyzovaná" rozkolom

10.12.2023 10:28

Bezpečnostná rada je podľa neho paralyzovaná "geostrategickými rozdielmi".

Olympics Paris 2024 Hotel Prices

Veľa Parížanov sa na olympiádu neteší. Radšej zmiznú z mesta, vyženú ich bezpečnostné opatrenia

10.12.2023 10:00

Najväčší budúcoročný sviatok športu na svete asi vyženie z francúzskej metropoly mnoho obyvateľov.

SR Bratislava politika vláda 8. schôdza BAX

Menej mreží, viac domáceho väzenia. Trestný zákon sa po rokoch rýchlo a výrazne mení, ukrýva aj perličky

10.12.2023 09:00

Vláda si od novely sľubuje odľahčenie slovenských väzníc.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 327
Celková čítanosť: 1852469x
Priemerná čítanosť článkov: 5665x

Autor blogu