Založ si blog

Prečo sa nechám zaočkovať

Očkovanie vakcínou… Tieto slová získali v posledných dňoch veľmi čudný význam v súvislosti s „hnusobou“, ochorením Covid-19. Okrem jeho pôvodného zmyslu – prevencie pred chorobami – sa naň nabalila celá kopa informácií, ktoré sa nebojím označiť prívlastom konšpiračné.

Patrím medzi tých 5% obyvateľov našej krásnej domoviny, ktorí sa každoročne nechávajú zaočkovať proti chrípke. A už veľmi dlho som nezažil jej nepríjemný dotyk. Napriek tomu, že vakcína ani zďaleka nie je stopercentná, jej účinok závisí vo veľkej miere od toho, ako sa jej výrobcom zadarí správne namixovať vhodný koktail pre expresne mutujúci chrípkový vírus.

Nezažil som ani žiadne vedľajšie účinky vakcíny. Teda to, čoho sa verejnosť v súvislosti s anticovidovou vakcínou obáva. Akosi sa však vyhýbame tej informácii, že takmer každý liek má vedľajšie účinky. Prečítajte si napríklad príbalový leták voľne predajného Paralenu, všedného lieku používaného pri virózach. Dozviete sa, že medzi vedľajšie účinky (síce veľmi zriedkavé) patrí aj anafylaktický šok. Niečo, čo vás môže do hrobu poslať priam expresne. Vedľajšie účinky majú aj lekárske zákroky, ani predoperačné vyšetrenie pred banálnou operáciou slepého čreva vás nedokáže ochrániť pred drobným rizikom, že z celkovej anestézy sa už nepreberiete.

Ale späť k očkovaniu – každý z nás ich už zažil množstvo. Teda takmer každý, pretože súčasná móda velí mladým mamičkám chrániť svoje ratolesti pred očkovaním rovnako urputne, ako pred škorpiónmi. Pamäť je, krátka, ignorujeme fakt, že očkovaniu sa podarilo vyhubiť množstvo vážnych nemocí, ešte nedávno celkom bežných. Nepoznáme mozgovú obrnu, čierny kašeľ, tuberkulózu, mumps… Dodám, že je to vďaka vakcínam vyrábaným technológiami a technologickými postupmi spred (napríklad) 70 rokov.

Doba pokročila. A aj my sme pokročili, vďaka lavíne informácií sme ochotní toto všetko hodiť za hlavu. Pretože sa vraj vystavujeme akémusi riziku. Tomu riziku, ktoré je popísané v príbalovom letáku každej vakcíny rovnako, ako pri pravidelne užívaných liekoch. Riziku, ktoré je mizivé v porovnaní s jazdou v aute. Neveríte? Nuž – v autách zahynulo vlani na slovenských cestách 229 ľudí, ťažko zranených bolo 1272, ľahkých zranení sme napočítali 5643. Myslíte si, že ľubovoľná vakcína sa dokáže prebojovať k podobným úspechom?

Očkovanie aj vakcína sú apolitické. Napriek tomu, že mnohí sa z nich snažia robiť politikum. Tento blog nepíšem preto, aby som sa postavil na stranu akejkoľvek politickej strany, alebo aby som sa urobil pekným v niečích očiach. Ani preto, aby som podporil nejakú farmakologickú firmu. Píšem ho len preto, aby som prezentoval svoj vlastný prístup ku zdraviu. So všetkými plusmi i mínusmi, ktoré z toho prístupu vyplývajú.

Z čoho sa Matovičovi obracia žalúdok

26.11.2022

Nechcem sa vyjadrovať k téme, ktorá aktuálne hýbe Slovenskom – k rokovaniu medzi vládou a lekárskymi odborármi. Mám síce na vec svoj názor, no nepokladám ho za natoľko významný a presvedčivý, aby som ho zverejňoval. No v každom prípade si myslím, že vulgárnymi výmyslami by sa táto situácia ovplyvňovať nemala. Hovorím o fejkbúkovom statuse ministra financií [...]

Môj comming out

16.10.2022

V týchto dňoch sa takmer celá verejnosť zaoberá komunitou LGBTI. Brutálna vražda dvoch takto orientovaných ľudí na to poskytuje velikánsky priestor. No a pri tej príležitosti sme sa dočkali i zaujímavého priznania – moderátor TA3 Rastislav Iliev v priamom prenose prezradil svoju sexuálnu orientáciu, je gay. V krátkom čase je to už druhý comming out moderátora TA3, [...]

Ako nás chráni Patriot

12.10.2022

Protivzdušnú obranu (ďalej PVO) Slovenska donedávna zabezpečoval ruský systém S-300. Dnes ju už nezabezpečuje, pretože sme ho zaslali na Ukrajinu a s pravdepodobnosťou blízkou istote ho tam ruské strely degradovali na hromádku šrotu. Jeho náhradou mali byť systémy PVO Patriot, ktoré nám veľkodušne zapožičalo Holandsko a Nemecko. Holandská veľkodušnosť však netrvá [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Britain US Diplomatic Immunity

Prešla ho autom, z krajiny ušla. Manželka amerického diplomata dostala za zabitie tínedžera v Británii podmienku

08.12.2022 21:28

Prípad vyvolal diplomatický spor medzi Londýnom a Washingtonom.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1669628x
Priemerná čítanosť článkov: 5421x

Autor blogu