Európa šestnásteho storočia bola plná bolesti. Mnohé udalosti sa nahromadili a – ako súdobí historici tvrdili – pohár božej trpezlivosti pretiekol. Skúsme si len letmo prezrieť to, čo hýbalo vtedajším svetom: osmanská ríša pokorila Uhorsko v bitke pri Moháči, obsadila Budín a len zázrakom sa ju podarilo zastaviť pod Viedňou. V Nemecku Martin Luther pribil svojich 95 téz na dvere kostola vo Wittenbergu a spustil tým vážny rozkol v cirkvi. A dôsledkom úpadku morálky a mravnosti vysokých cirkevných hodnostárov bola udalosť, ktorej začiatok je datovaný na 6.mája 1527. Sacco di Roma. Plienenie Ríma.
Popri spomenutom úpadku morálky bola priamou príčinou spustošenia Ríma – po tisícročí od útoku barbarských Vizigótov – zmena politiky medicejského pápeža Klementa VII., ktorý sa odvrátil od cisára Karola V. a vstúpil do aliancie s nepriateľskou Cognackou ligou. Teda do spolku Francúzska, Florencie, Benátok a Milána. Karol V. povzbudený svojimi vojnovými úspechmi poskladal prevažne z protestantov 24-tisícovú armádu a vyslal ju na Rím. A keďže jeho kasa zívala prázdnotou, tak zainteresoval vojsko prísľubom voľného plienenia Večného mesta…
Rím na útok nebol pripravený a kládol len symbolický odpor. Pápež unikol smrti len vďaka hrdinstvu svojej ochranky, švajčiarskej gardy. Zo 189 mužov prežilo len 42, veliteľa Kaspara Rőista zavraždili v jeho dome pred očami manželky. 6.máj sa stal pre švajčiarsku gardu symbolom. Dodnes sú gardisti v pápežských službách, plnia funkciu vatikánskej armády a noví členovia (s veľmi prísnymi požiadavkami pre prijatie) skladajú prísahu práve v šiesty májový deň.
Vojská Karola V. drancovali Rím až do jesene 1527 a po odchode ho zanechali v ruinách. Dôsledky tejto brutality boli ďalekosiahle, viedli k novému politickému usporiadaniu štátov Apeninského poloostrova a k akceptácii reformných požiadaviek luteránov. Konečným efektom bol mier, ktorý zavládol po 40-ročnom krvavom vojnovom období.
Hrdinstvo, lojalita a oddanosť švajčiarskej gardy sa stali pojmami. Inšpirovali aj švédsku metalovú skupinu Sabaton, špecialistu na epické vojnové príbehy. Viem, nie všetci sú priaznivcami tvrdšej muziky, no nedajte si nahnať strach slovíčkom „metal“. Dá sa to počúvať, je to takmer orchestrálna skladba s chytľavou melodikou.
Celá debata | RSS tejto debaty