Pagáčiky Matovičovej babičky

Nedeľné vydanie relácie V politike na TA3 bolo zaujímavé. Odporúčam pozrieť si ho celé, no tento blog sa týka len môjho obľúbeného politika, pána M. Na videu je viditeľný zhruba od 33:20 do 01:04:00 a jeho prezentácia šťavnatých vulgarizmov na kadekoho okrem seba je naozaj pozoruhodná.

Zaujali ma dve veci, obe by ľahko mohli zostať bez povšimnutia. Prvá – pán Matovič úplne otvorene a bez akýchkoľvek hemungov na plnú hubu povedal, že na voličov Smeru-SD kašle. Nuž, možno by si mal pán poslanec uvedomiť, že má záujem o voličské hlasy. O všetky voličské hlasy – ktorých najviac môže získať práve od Smeru. Takýmito vyjadreniami však veľa priaznivcov zo smeráckeho košiara nevyženie. A ak si uvedomíme, že už stihol proti sebe poštvať voličov Mostu, SNS, Siete, KDH a ktovie koho ešte, tak budúce možné prírastky voličských hlasov môže čakať predovšetkým zo stáda SaS. Čo jeho perspektívneho koaličného partnera asi nepoteší.

Druhá otázka je oveľa kurióznejšia. Niekde okolo 59.minúty videa sú spomínané náklady na usporiadanie protestov pred Bonaparte. A pán Matovič tam hovorí (popri zľahčovaní výdavkov), že na mítingy im prispela staršia 70-ročná pani nejakou tisíckou pagáčikov, ktoré vlastnoručne upiekla. Skúsme to porovnať s „Kaliňákovým kešom“, ktorý spomínal v úvode svojho vystúpenia. Urobme pokus na jeho dobrotivej babičke, ktorá napiekla tých 1000 pagáčikov pre udatných vyhladovaných bonapartistov:

z 1 kg surovín (múka plus zemiaky, alebo oškvarky či syr, alebo bryndza) sa podľa receptov dostupných na internete upečie asi 40-50 kusov pagáčov. Okrem uvádzaných surovín treba do spomenutého množstva použiť cca 0,2-0,3 litra mlieka a dve vajíčka.

Ak to prepočítame na 1000 kusov pagáčikov, tak dobrotivá babička spotrebuje cca 20 kg múky a prísad do nej, 4 litre mlieka, 40 vajec a iné drobnosti. Aby to stihla napiecť musela žhaviť rúru celú noc, jedna várka sa pečie cca 30 minút a pochybujem, že babička má doma veľkokapacitnú pekársku pec. Okrem toho prajná babička tých dvadsať kíl pagáčov potrebuje na protesty aj nejako dopraviť – ako to staršia dôchodkyňa len tak mirnix-dirnix urobila?

Keď sa nad tým zamyslíme (ako sa nezamyslel pán M.), tak zistíme, že táto dobrotivá babička musela byť modelom odvodeným od prototypu babičky opísanej Boženou Němcovou v jej klasickom diele. Pogratulujme pánu M. k takýmto zapáleným voličom – entuziastom.

Pán Matovič urobil onehdá jednen zaujímavý pokus, do parlamentu dovliekol množstvo papiera zodpovedajúce 12 miliónom eur. Bolo to užitočné predstavenie, dalo ľuďom možnosť reálneho porovnania čísel na papieri a hmotnosti, ktorá tým číslam na bankovkách prislúcha. Teraz vystavujem pána Matoviča veľmi podobnému porovnaniu – porovnaniu čísla, ktoré vypustil z papuľky, a obyčajnej pagáčovej hmoty, ktorá je za tým číslom skrytá. Pán Matovič je však na takéto smiešnosti zvyknutý, už iné cifry zmietol zo stola (vlastne zamietol pod koberec) s odkazom, že ide o vtip. Nazvime však tieto vyjadrenia inak, primeranejším menom: klamstvo.

Fiasko generálneho štrajku, trápna kriedová revolúcia

17.11.2025

Až dve úžasné akcie nám na dnešok pripravil opozičný think-tank – generálny štrajk a kriedovú revolúciu. Zdá sa však, že ich mozgový trust nebol ani zďaleka natoľko výkonný ako by bolo potrebné. Generálny štrajk asi netreba príliš komentovať. Od začiatku to bol infantilný nápad, za ktorým z opozičných strán stála akurát SaSka. Tá istá SaSka, ktorá [...]

Každodenné haiku XXXVIII

04.11.2025

novembrový chlad farbí listy do krásy ich posledných dní Foto: autor blogu © spozabukakuk

Babiš: Sarà perché ti ANO!

06.10.2025

Voľby v Česku skončili, výsledky sú dostupné vo všetkých médiách. Nechcem preto papagájovať výsledky a komentovať rozličné postoje k nim a názory na ne. Vlastne jednu tragismiešnu maličkosť by som predsa len rád spomenul, týka sa jej parafráza použitá v titulku blogu. V spravodajskej televízii TA3 nejaký nepodstatný komentátor vyjadril svoju neľúbosť k Andrejovi [...]

Peter Kmec

Prezident je pripravený prijať demisiu Petra Kmeca

17.11.2025 16:09

Prezident podľa vlastných slov nemieni naťahovať čas ani robiť obštrukcie.

Nigéria, Boko Haram, vojaci

Ozbrojenci na severozápade Nigérie uniesli 25 študentiek z dievčenskej školy

17.11.2025 16:01

Pri útoku zabili jedného zamestnanca školy a ďalšieho zranili, informovala polícia.

Prezident, peter pellegrini Deň boja za slobodu a demokraciu

Pellegrini kritizuje Fica: Mal by si uvedomiť, že nie je predsedom len svojich voličov. Odmieta premiérove slová o 17. novembri

17.11.2025 16:00

Prezident nerozumie Ficovým provokáciám. Pripomína mu povinnosť voči všetkým Slovákom.

polícia, putá, výtržník, spútaný zlodej

Brutálny útok pred zrakmi ľudí: SBS-kári chceli zastaviť zlodejov, skončili v nemocnici

17.11.2025 15:50

Dvojica mužov si v obchode do nákupného vozíka vložila tovar v celkovej hodnote približne 344 eur.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 393
Celková čítanosť: 2093214x
Priemerná čítanosť článkov: 5326x

Autor blogu