Založ si blog

Otvorený list Transparency International Slovakia

Milá Transparency!

Hneď na úvod sa ti, milá Transparency, ospravedlním za to, že ti tykám. Dôvod je vcelku prostý, tvoj názov pochádza z angličtiny a slovo „transparency“ je tam v strednom rode. A ako my, rodoľubi, vieme, vykanie sa so stredným rodom v slovenčine príliš neráči.

Ale k veci: v posledných dňoch zazneli v podaní TI viaceré výtky voči hospodáreniu Ministerstva zahraničných vecí SR. V poriadku, voči tomu ani slovo – transparentná organizácia sa má zaoberať transparentnosťou a k tej patrí i prehľadné narábanie s verejnými financiami. Lenže…

Problém spočíva v tom, milá Transparency, že sa zaoberáš drobnosťami. Desaťtisíce sú síce pre obyčajného jedinca so slovenskými príjmami veľké peniaze, lenže je aj príležitosť zaoberať sa kauzami, u ktorých ide o stovky miliónov. Myslím, že v takom prípade by nikomu ani len nenapadlo tvrdiť, milá Transparency, že si zverejňovanie káuz vyberáš účelovo podľa príslušnosti kauzou postihnutého jedinca či kolektívu k niektorému politickému košiaru.

Konkrétne mám na mysli Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, ktorý uviedla do života v roku 2011 vláda Ivety Radičovej a zamýšľala doň investovať v priebehu 10 rokov miliardu eur. Miliarda to je toľkoto: 1 000 000 000, v 500-eurových bankovkách sú to zhruba dve tony papiera. Tento program bol prezentovaný v prvom rade ako ochrana obcí slovenských pred prívalovými povodňami až do množstva zrážok 80 mm/m2 – teda ľudsky povedané keď za krátke časové obdobie naprší 80 litrov vody na meter štvorcový. Ak to porovnáme s reálnou udalosťou zo života slovenskej pospolitosti, tak ide napríklad o podobné množstvo, aké padlo pri katastrofických záplavách a zosuvoch pôdy vo Vrátnej doline v roku 2014. Čiže zámer nesporne ambiciózny, okrem ochrany pred povodňami mal však priniesť aj iné benefity. Stručný prehľad TU.

Slová sú slová, fakty sú fakty. Celý tento ambiciózny zámer mal však niekoľko chybičiek. Napríklad tú, že vôbec nebol konzultovaný s odborníkmi príslušných profesií – teda hydrológmi, enviromentalistami, geológmi, lesníkmi, poľnohospodármi, atď. Nebol podrobený žiadnej oponentúre, čo sa pri miliarde eur nedá komentovať len pokrútením hlavy a zdvihnutým obočím. Ani v radoch vlády Ivety Radičovej sa nestretol so všeobecným porozumením:

Podarilo sa vytvoriť tok peňazí bez akejkoľvek kontroly a vyvodenia zodpovednosti pri nesplnení sľubovaných kritérií, maskovaný úžasnou medializáciou – Zsolt Simon, vtedajší minister pôdohospodárstva

Voči programu bolo vznesených množstvo kritických námietok, ich prehľad sa dá nájsť napríklad tu. Odporúčam podrobne preštudovať, je to síce dlhé, no veľmi zaujímavé čítanie. Námietky sú výlučne odborného charakteru, nejde o žiadnu ideologickú zlátaninu. Ale aby som len neodkazoval, pokúsim sa stručne vymenovať najbrutálnejšie lapsusy tohto programu:

  • asi to najpodstatnejšie – protipovodňové opatrenia negarantujú vôbec žiadnu ochranu pred prívalovými povodňami. Ba naopak, neodborné zásahy do korýt a povodí potokov boli priamou príčinou viacerých škôd
  • z plánovanej miliardy sa stihlo – chválabohu – vyčerpať „len“ cca 40 miliónov eur, ich prínos bol nulový. Viaceré obce, v ktorých sa „protipovodňové opatrenia“ vykonali, si zakrátko zabezpečovali novú ochranu proti povodniam, napríklad Smižany alebo Prakovce
  • životnosť realizovaných „protipovodňových opatrení“ bola mizivá, väčšina z nich bola zničená po prvom väčšom daždi
  • výber dodávateľov cestou verejného obstarávania bol – nežne povedané – veľmi pofidérny. Náhodným spôsobom som prezrel zverejňovanie dokladov niekoľkých desiatok obcí a odhadujem, že možno až 10% z nich malo všetky náležitosti v poriadku.
  • podiel niekoľkých firiem na prácach vzbudzuje dojem, že išlo o fingované obstarávania s vopred známym víťazom
  • práce boli vykonávané na základe zákona o civilnej ochrane obyvateľstva a týmto spôsobom dokázali v drvivej väčšine prípadov obísť viacero iných, zásadných zákonov: Zákon o vodách, lesný zákon, stavebný zákon a bohvie aký ešte zákon.
  • hlavným manažérom a súčasne kontrolórom projektu bol jediný človek – kontroloval sám seba, aby sa vraj ušetrilo na mzdových prostriedkoch…

Milá Transparency!

Táto kauza nie je pseudokaza, je naozajstnou kauzou, doteraz ignorovanou. Nepochybujem, že by dokázala zamestnať viacerých tvojich zamestnancov na dostatočne dlhú dobu, že by vedela odhaliť viacero nie celkom kóšer metód nakladania s veľmi veľkými sumami z verejných prostriedkov a že by sa jej výsledkami činnosť Tranparency International Slovakia dokázala dostať do pozície organizácie, ktorá rieši problémy transparentnosti naozaj metódou „padni komu padni“ a nie na základe ideologického výberu.

Ako sa z mazákov stávajú holubi

16.04.2024

Je celkom možné, že význam titulku nie je každému zrejmý, potrebuje preto vysvetlenie: v časoch, keď mužská časť obyvateľstva ČSSR, neskôr ČSFR a niekoľko rokov aj SR povinne absolvovala základnú vojenskú službu (ZVS), sa záklaďáci podľa odslúženej doby delili na holubov a mazákov. Holubi (naozaj nemá byť na konci ypsilon!) mali odslúžené menej ako rok vojny a po [...]

Každodenné haiku XXXI

08.04.2024

Krásny jasný deň, počasie zvolilo jar. Veď vyšlo slnko. Foto: autor blogu © spozabukakuk

Toto vám nezabudnem!

07.04.2024

Prezidentské voľby sa skončili. Tak ako sa patrí gratulujem Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu. Rovnako by som zablahoželal aj Ivanovi Korčokovi v prípade jeho víťazstva. Zablahoželal by som mu keby… Keby som nebol svedkom jeho príhovoru v čase, keď už bola jeho porážka jasná. Pán Korčok neuniesol porážku. Síce formálne zablahoželal Pellegrinimu, no potom viedol [...]

Russia Victory Day Parade ruskí vojaci

Výdavky na zbrojenie rekordne rastú. Vojna na Ukrajine rozhýbala NATO

23.04.2024 08:00

Celkové vojenské výdavky vo svete dosiahli vlani až 2,443 bilióna dolárov, čo je najvyššia suma od roku 1988.

americkí vojaci

Na americké jednotky v Iraku a Sýrii útočili dvakrát v priebehu 24 hodín

23.04.2024 06:52

Dva drony zostrelili v pondelok neďaleko leteckej základne v západoirackej provincii Anbár.

ATACMS, Ukrajina

ATACMS či vojenskí poradcovia. Zameria Kyjev pomoc z USA aj na zničenie Krymského mosta?

23.04.2024 06:00

Už tento týždeň by Ukrajina mohla z USA dostať ďalekonosné Armádne taktické raketové systémy – ATACMS.

Marina Francisti, Ana Meši

Zubná turistika očami lekárok zo Srbska: Slovákov trápi bezzubosť, chodia k nám po protézy aj implantáty. Láka ich cena

23.04.2024 06:00

Stomatologičky zo Srbska nám priblížili, čo láka Slovákov do ich ambulancií.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1909483x
Priemerná čítanosť článkov: 5246x

Autor blogu