Založ si blog

Prelustrujme si Kuciaka

A kauza za kauzou sa valí, nad ňou svieti biely hrad na vysokom brali…

Nechajme parafrázy na epos Sama Chalupku bokom a Mor ho! Niekto nám vraj lustroval Kuciaka a ten niekto nebol vraj len tak niekto, ale priam náčelník Spravodajskej jednotky finančnej polície. A lustráciou ho poveril priamo jeho šéf, prezident policajného zboru.

Potiaľ informácie z médií, na základe ktorých opozícia výdatne podporovaná mediálnym mainstreamom okamžite ohlásila ďalšiu kauzu. Teda aspoň väčšina nekriticky absorbujúca všetko, čo novinári vyprodukujú, to za kauzu pokladá. My sa však (žeby logicky?) spýtame: prečo by to mala byť kauza? Dôvody pre túto otázku sa pokúsim zhrnúť:

Čo znamená lustrácia? Nuž, je to overovanie údajov, ktoré sú už dávnejšie zhromaždené (aj) v policajných databázach. O každom z nás má polícia dostatok informácií, využíva ich najčastejšie pri vydávaní dokladov – občianskych a vodičských preukazov, či technických preukazov vozidiel. Mimo polície sa s lustráciou svojich údajov stretneme pri výpisoch z obchodného alebo trestného registra, prípadne z katastrálneho úradu. Údaje o svojom majetku poskytujeme správcovi daní, mestské a obecné úrady majú slušný prehľad o našom nehnuteľnom majetku, daňový úrad o našej disciplíne pri platbách štátu. Okrem štátu a samosprávy poskytujeme dostatok informácií o sebe i bankám a lekárom. No a lustrácia je len a len prehrabanie našich údajov osobou na to oprávnenou. Ak by sa v tom nikto nemohol hrabať, tak načo by boli také databázy dobré?

Z tohto pohľadu nie je lustrácia Jána Kuciaka ničím neobvykým. Vykonal ju (ak ju vôbec vykonal) oprávnený človek a nazrel do legálnej databázy. Je to čosi škodlivé? Námietka môže byť voči tomu, že pokyn na lustráciu vydal človek, ktorý by ho vydávať nemal. Lenže… Dozvedáme sa to z anonymného zdroja, ktorého dôveryhodnosť si nemáme ako overiť. Nemáme ani len šajnu čo bolo obsahom tejto lustrácie. A informácia o nej pochádza z lustrácie trestného spisu Jána Kuciaka. Z lustrácie vykonanej osobou na to neoprávnenou, teda z ilegálnej činnosti.

Toľko k lustrácii samotnej. Vráťme sa však k úvahám čo mohlo byť jej príčinou – na to sa doteraz nik ani v náznaku nespýtal. Dopravný priestupok to asi nebol, ani zmena v osobných dokladoch sa nezdá byť pravdepodobnou. Vzhľadom na to, že lustráciu údajne vykonal šéf Spravodajskej jednotky finančnej polície, by mohlo ísť o overovanie si nejakých finančných transakcií Jána Kuciaka, ktoré by nemuseli byť až tak celkom kóšer. Nie je mi síce jasné prečo by podobnú prácu mali vykonávať priamo najvyšší policajní šéfovia, keď majú na to dostatok poverených ľudí s patričnými oprávneniami a previerkami, ale keď to tvrdia novinári, tak je to určite pravda…

Na záver: možno je to ďalší kamienok do mozaiky vykresľujúcej skutočný obraz hrdinského novinára. Prvý náčrt som poskytol už dávnejšie – a akosi sa mi zdá, že z náčrtku sa pomaly stáva vypracovanejšia kresba. Tým by som aj mohol skončiť, no Samo Chalupka mi nedá pokoj, žiada si svoje:

A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

Štátne vyznamenanie s príchuťou antisemitizmu

03.01.2020

Rok sa s rokom zišiel. Nastal čas oslavovať deň vzniku samostatného štátu Slovákov a udeľovať popri tom štátne vyznamenania. Ten náš metál nosí meno po Ľudovítovi Štúrovi, hrdom národovcovi, viac »

Prezidentská verzia spravodlivosti

27.12.2019

Motto: Nie je spravodlivosť. Som len ja. (Smrť v knihe Terryho Pratchetta "Mort") Upozornenie: text blogu obsahuje viac citátov, ako by možno bolo zdravé. Ak sa však čitateľovi nepáči alibistická viac »

Ako nehanobiť národ, rasu a presvedčenie

09.12.2019

Že bol Róbert Fico obvinený z hanobenia národa, rasy a presvedčenia je už všeobecne známe. Popri tom bol obvinený aj zo schvaľovania trestného činu, ale to je mimo zámer tohto blogu. Poslanci viac »

Mount Everest / Nepál / hory /

V Nepále zomrel najmenší muž na svete: meral 67 centimetrov

17.01.2020 23:16

Nepálec podľahol zápalu pľúc v meste Pokhara, asi 200 kilometrov západne od metropoly Káthmandu, kde žil so svojimi rodičmi.

apokalypsa, občianska vojna, nepokoje, klimatické zmeny, globálne otepľovanie

Takmer polovica mileniálov verí, že zažije tretiu svetovú vojnu

17.01.2020 22:43

Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil Medzinárodný výbor Červeného kríža.

požiar Bratislava, Mozartova 27

Hrozivý požiar v Bratislave zvládli ľudia aj hasiči

17.01.2020 22:02

Po prešovskej tragédii, pri ktorej výbuch plynu rozmetal panelák a zanechal osem obetí, sú ľudia opatrnejší a pozornejší. Ukázalo sa to aj pri požiari v Bratislave.

Občianska garda

Španielsku Občiansku gardu bude prvýkrát v histórii viesť žena

17.01.2020 21:59

Gámezová sa stala prvou ženou v tejto funkcii v 175-ročnej histórii Občianskej gardy (Guardia Civil).

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 218
Celková čítanosť: 726021x
Priemerná čítanosť článkov: 3330x

Autor blogu