Založ si blog

Prelustrujme si Kuciaka

A kauza za kauzou sa valí, nad ňou svieti biely hrad na vysokom brali…

Nechajme parafrázy na epos Sama Chalupku bokom a Mor ho! Niekto nám vraj lustroval Kuciaka a ten niekto nebol vraj len tak niekto, ale priam náčelník Spravodajskej jednotky finančnej polície. A lustráciou ho poveril priamo jeho šéf, prezident policajného zboru.

Potiaľ informácie z médií, na základe ktorých opozícia výdatne podporovaná mediálnym mainstreamom okamžite ohlásila ďalšiu kauzu. Teda aspoň väčšina nekriticky absorbujúca všetko, čo novinári vyprodukujú, to za kauzu pokladá. My sa však (žeby logicky?) spýtame: prečo by to mala byť kauza? Dôvody pre túto otázku sa pokúsim zhrnúť:

Čo znamená lustrácia? Nuž, je to overovanie údajov, ktoré sú už dávnejšie zhromaždené (aj) v policajných databázach. O každom z nás má polícia dostatok informácií, využíva ich najčastejšie pri vydávaní dokladov – občianskych a vodičských preukazov, či technických preukazov vozidiel. Mimo polície sa s lustráciou svojich údajov stretneme pri výpisoch z obchodného alebo trestného registra, prípadne z katastrálneho úradu. Údaje o svojom majetku poskytujeme správcovi daní, mestské a obecné úrady majú slušný prehľad o našom nehnuteľnom majetku, daňový úrad o našej disciplíne pri platbách štátu. Okrem štátu a samosprávy poskytujeme dostatok informácií o sebe i bankám a lekárom. No a lustrácia je len a len prehrabanie našich údajov osobou na to oprávnenou. Ak by sa v tom nikto nemohol hrabať, tak načo by boli také databázy dobré?

Z tohto pohľadu nie je lustrácia Jána Kuciaka ničím neobvykým. Vykonal ju (ak ju vôbec vykonal) oprávnený človek a nazrel do legálnej databázy. Je to čosi škodlivé? Námietka môže byť voči tomu, že pokyn na lustráciu vydal človek, ktorý by ho vydávať nemal. Lenže… Dozvedáme sa to z anonymného zdroja, ktorého dôveryhodnosť si nemáme ako overiť. Nemáme ani len šajnu čo bolo obsahom tejto lustrácie. A informácia o nej pochádza z lustrácie trestného spisu Jána Kuciaka. Z lustrácie vykonanej osobou na to neoprávnenou, teda z ilegálnej činnosti.

Toľko k lustrácii samotnej. Vráťme sa však k úvahám čo mohlo byť jej príčinou – na to sa doteraz nik ani v náznaku nespýtal. Dopravný priestupok to asi nebol, ani zmena v osobných dokladoch sa nezdá byť pravdepodobnou. Vzhľadom na to, že lustráciu údajne vykonal šéf Spravodajskej jednotky finančnej polície, by mohlo ísť o overovanie si nejakých finančných transakcií Jána Kuciaka, ktoré by nemuseli byť až tak celkom kóšer. Nie je mi síce jasné prečo by podobnú prácu mali vykonávať priamo najvyšší policajní šéfovia, keď majú na to dostatok poverených ľudí s patričnými oprávneniami a previerkami, ale keď to tvrdia novinári, tak je to určite pravda…

Na záver: možno je to ďalší kamienok do mozaiky vykresľujúcej skutočný obraz hrdinského novinára. Prvý náčrt som poskytol už dávnejšie – a akosi sa mi zdá, že z náčrtku sa pomaly stáva vypracovanejšia kresba. Tým by som aj mohol skončiť, no Samo Chalupka mi nedá pokoj, žiada si svoje:

A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

O čipoch ukrytých vo vakcínach

22.01.2021

Vakcinácia proti Covidu sa rozbehla. Sprevádzajú ju mnohé zvláštne tvrdenia týkajúce sa predovšetkým jej negatívnych účinkov. Najzaujímavejším z nich je informácia o čipovaní obyvateľstva. Kto by úplnou náhodou nevedel o čo ide – pod označením „čip“ je myslené malé elektronické zariadenie umiestnené do tela, ktoré nesie informáciu o svojom [...]

Slovo o papalášoch

28.12.2020

Vyhláška Ústavu verejného zdravotníctva č. 67 je tragikomickým príbehom. Pán Mikas sa ňou z pozície odborníka s titulmi pred menom i za menom kvalifikoval za „akoby člena OĽaNO“. A na to nepotrebuje žiadny titul, ba ani vzdelanie a inteligenciu. Stačí slepo plniť rozkazy svojho guru a povoliť infekčným poslancom hlasovať v parlamente… Pán Mikas si však [...]

P(odp)ásová výroba kriminálnikov

21.12.2020

Roztočili sa Božie mlyny, aktivizovali sa Judáši. A do basy, pardón, do väzby, putovalo niekoľko desiatok ľudí. Vraj preto, že polícia má rozviazané ruky a že pozorne načúva spevu kajúcnikov… Ja by som však spevu kajúcnikov príliš neveril, ich intonácia sa zdá byť príliš často falošná nielen môjmu fajnovému uchu. Je zaujímavé, že o naozaj vážnych [...]

test, covid, testovanie

Pribudlo 71 úmrtí na Covid, pozitivita PCR testov výrazne klesla

23.01.2021 10:29

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2 741 osôb, celkovo sa uzdravilo už viac ako 186-tisíc nakazených.

Alexej Navaľný

Po celom Rusku sa konajú protesty na podporu Navaľného, polícia zatkla desiatky osôb

23.01.2021 09:57

Akcie na podporu Navaľného sa očakávaj aj v takmer 50 mestách po celom svete.

Monika Jankovská, súd

Prokurátor o Jankovskej: Spolupracuje, ale málo

23.01.2021 07:44

Za mrežami je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská už takmer rok. Zatiaľ tam aj zostane.

testovanie, covid, objednaní, Vajnorská

Ťažký testovací víkend. Chaos pokračuje

23.01.2021 07:15

Od pondelka sa denne otestovalo približne 150-tisíc ľudí. V sobotu a nedeľu sa preto starostovia a primátori pripravujú na návaly pred odberovými miestami.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 275
Celková čítanosť: 1297808x
Priemerná čítanosť článkov: 4719x

Autor blogu