Založ si blog

Prelustrujme si Kuciaka

A kauza za kauzou sa valí, nad ňou svieti biely hrad na vysokom brali…

Nechajme parafrázy na epos Sama Chalupku bokom a Mor ho! Niekto nám vraj lustroval Kuciaka a ten niekto nebol vraj len tak niekto, ale priam náčelník Spravodajskej jednotky finančnej polície. A lustráciou ho poveril priamo jeho šéf, prezident policajného zboru.

Potiaľ informácie z médií, na základe ktorých opozícia výdatne podporovaná mediálnym mainstreamom okamžite ohlásila ďalšiu kauzu. Teda aspoň väčšina nekriticky absorbujúca všetko, čo novinári vyprodukujú, to za kauzu pokladá. My sa však (žeby logicky?) spýtame: prečo by to mala byť kauza? Dôvody pre túto otázku sa pokúsim zhrnúť:

Čo znamená lustrácia? Nuž, je to overovanie údajov, ktoré sú už dávnejšie zhromaždené (aj) v policajných databázach. O každom z nás má polícia dostatok informácií, využíva ich najčastejšie pri vydávaní dokladov – občianskych a vodičských preukazov, či technických preukazov vozidiel. Mimo polície sa s lustráciou svojich údajov stretneme pri výpisoch z obchodného alebo trestného registra, prípadne z katastrálneho úradu. Údaje o svojom majetku poskytujeme správcovi daní, mestské a obecné úrady majú slušný prehľad o našom nehnuteľnom majetku, daňový úrad o našej disciplíne pri platbách štátu. Okrem štátu a samosprávy poskytujeme dostatok informácií o sebe i bankám a lekárom. No a lustrácia je len a len prehrabanie našich údajov osobou na to oprávnenou. Ak by sa v tom nikto nemohol hrabať, tak načo by boli také databázy dobré?

Z tohto pohľadu nie je lustrácia Jána Kuciaka ničím neobvykým. Vykonal ju (ak ju vôbec vykonal) oprávnený človek a nazrel do legálnej databázy. Je to čosi škodlivé? Námietka môže byť voči tomu, že pokyn na lustráciu vydal človek, ktorý by ho vydávať nemal. Lenže… Dozvedáme sa to z anonymného zdroja, ktorého dôveryhodnosť si nemáme ako overiť. Nemáme ani len šajnu čo bolo obsahom tejto lustrácie. A informácia o nej pochádza z lustrácie trestného spisu Jána Kuciaka. Z lustrácie vykonanej osobou na to neoprávnenou, teda z ilegálnej činnosti.

Toľko k lustrácii samotnej. Vráťme sa však k úvahám čo mohlo byť jej príčinou – na to sa doteraz nik ani v náznaku nespýtal. Dopravný priestupok to asi nebol, ani zmena v osobných dokladoch sa nezdá byť pravdepodobnou. Vzhľadom na to, že lustráciu údajne vykonal šéf Spravodajskej jednotky finančnej polície, by mohlo ísť o overovanie si nejakých finančných transakcií Jána Kuciaka, ktoré by nemuseli byť až tak celkom kóšer. Nie je mi síce jasné prečo by podobnú prácu mali vykonávať priamo najvyšší policajní šéfovia, keď majú na to dostatok poverených ľudí s patričnými oprávneniami a previerkami, ale keď to tvrdia novinári, tak je to určite pravda…

Na záver: možno je to ďalší kamienok do mozaiky vykresľujúcej skutočný obraz hrdinského novinára. Prvý náčrt som poskytol už dávnejšie – a akosi sa mi zdá, že z náčrtku sa pomaly stáva vypracovanejšia kresba. Tým by som aj mohol skončiť, no Samo Chalupka mi nedá pokoj, žiada si svoje:

A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

Tiché slovko o potratoch

24.09.2019

Pochod za život vyvolal vášne. Pre mňa osobne vcelku nepochopiteľné, pretože sa domnievam, že o počatom živote by sa mali viesť debaty v trochu inom, zmierlivejšom tóne. K téme potratov sa viac »

Pellegriniho veľký prestup?

19.09.2019

Dnes sa má uskutočniť stretnutie Fico - Pellegrini. O ktorom dobre informované vrabce čvirikajú, že sa na ňom nebudú preberať zásadné vnútrostrannícke veci, ale premiér oznámi prestup. viac »

Matovičov pokus o nový volebný bankomat

15.09.2019

Tak a je to tu. Už oficiálne. Šéf štvorchlapovej strany OĽaNO prehlásil, že nepôjde do vlády s tým, kto rieši drogy a registrované partnerstvá. No a keďže nepôjde do vlády ani so Smerom viac »

Michail Gorbačov

Gorbačov: Rusko a USA musia viesť jadrové rozhovory

18.10.2019 21:42

"Máme tu nebezpečné trendy - sú už na dohľad. Vyčlenil by som dva z nich - ľahostajnosť k medzinárodnému právu a militarizácia svetovej politiky," povedal niekdajší líder ZSSR.

Dobroslav Trnka

Polícia zasahovala u bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku

18.10.2019 21:07

Trnka je držiteľom štyroch zbraní. Jednu z nich si odložil v trezore v práci.

Trump

Trump: Erdogan chce, aby prímerie v Sýrii fungovalo

18.10.2019 20:34

V tejto súvislosti americký prezident dodal, že podľa neho je na oboch stranách vôľa a veľká šanca na úspech.

ocenenie seniorfriendly

Pravda získala mimoriadne ocenenie

18.10.2019 19:30

Organizátori súťaže Senior Friendly ocenili v rámci štvrtého ročníka tých, ktorí výnimočne prispeli k tomu, aby sa seniorom žilo lepšie a kvalitnejšie. Medzi ocenenými je aj redakcia Pravdy.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 206
Celková čítanosť: 647095x
Priemerná čítanosť článkov: 3141x

Autor blogu