Založ si blog

Pár slov o Hornej Nitre

Stručný citát z dnešného článku SME:

Do regiónu Hornej Nitry by sa mali v najbližších rokoch naliať zhruba tri miliardy eur a realizovať vyše dve stovky investičných projektov. Ako ďalej uviedol po rokovaní vlády na tlačovej besede vicepremiér Richard Raši investície poputujú do uhoľného regiónu v rámci jeho transformácie. Akčný plán transformácie schválil v stredu kabinet.

To sa zdá byť celkom nudná informácia, neobsahuje žiadnu kauzu, ani škandál. Prečo má zmysel o tom písať? Skúsim najskôr pre neznalých stručne popísať región: spadajú doňho 4 okresy – Topoľčany, Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou. Okrem okresných miest tu nájdeme ešte pár menších mestečiek – Nováky a Handlová. Žije tu takmer 300 000 obyvateľov (podľa Wikipedie cca 286 000). Nájdeme tu množstvo historických a kultúrnych pamiatok (za všetky Bojnický zámok), kúpele i prírodné krásy údolia rieky Nitry a štvorice pohorí, ktoré ju obkľučujú. Je tu silné priemyselné zázemie, nájdeme tu podniky nábytkárske, odevné i obuvné, gumárenské, potravinárske i strojárske. Energetiku zastupuje novácka elektráreň, ťažký priemysel novácke chemické závody. Poľnohospodárstvo a ovocinárstvo vyspelé, aj keď z jeho klenotu, chmeľníc, zostali len úbohé zvyšky. No a sú tu i základné suroviny – drevo a to najkritickejšie, hnedé uhlie. To hnedé uhlie, ktorého útlm ťažby vláda plánuje a na základe toho pripravuje reštrukturalizáciu celej oblasti.

Zdá sa to byť celkom jednoduché. Bane sa zavrú – no a čo? Veď baníci sa zamestnajú inde, roboty je dnes hocikoľko. Nejde však len o baníkov. Hnedé uhlie vyrábalo elektriku v Novákoch. No a čo? – spýtame sa znovu. Zavrieme i elektráreň, aspoň nebude smradiť. V poriadku, zasa nám pribudne pár stoviek nezamestnaných. Ale pribudne nám aj zaujímavý problém, síce nie v Novákoch, ale v Prievidzi. 50-tisícové mesto je totiž vykurované zbytkovým teplom z nováckej elektrárne. Koľko nových teplární bude treba vybudovať? A koľko podobných súvislostí sa tu ešte objaví?

Mnoho dorastencov zapájajúcich sa do diskusií po článkami SME sa zavzdušňuje nad sumou 3 miliardy eur, ktoré chce vláda minúť na 200 investičných projektov v regióne. Samozrejme sa to nezaobíde bez poukazovania na populárnu „alobalovú kauzu“. Ide však hlavne o to, aby sme dovideli ďalej od nosa. Celý tento tristotisícový región totiž nemá vybudovaný ani meter rýchlostnej cesty. Pardón, zavádzam – nedávno bol ukončený obchvat Bánoviec. Ten však asi príliš nepomôže prilákať investorov. O tom, že aj železničné trasy v tejto oblasti sú skutočne mizerné, je škoda hovoriť. Koľko je tu elektrifikovaných tratí? Kto tipuje 0 metrov, ten uhádol celkom presne.

Skrátka región od macochy. Je priam zázrak, že po rabovačkách „zahraničných investorov“ (za všetky uvediem topoľčiansky pivovar) tu ešte nie je sto kilometrov dlhá hladová dolina. Tie tri miliardy investovaných eur predstavujú splátku velikánskeho dlhu, ktorý Slovensko voči Hornej Nitre má. Splátku, nie kompletne splatený dlh.

 

Tiché slovko o potratoch

24.09.2019

Pochod za život vyvolal vášne. Pre mňa osobne vcelku nepochopiteľné, pretože sa domnievam, že o počatom živote by sa mali viesť debaty v trochu inom, zmierlivejšom tóne. K téme potratov sa viac »

Pellegriniho veľký prestup?

19.09.2019

Dnes sa má uskutočniť stretnutie Fico - Pellegrini. O ktorom dobre informované vrabce čvirikajú, že sa na ňom nebudú preberať zásadné vnútrostrannícke veci, ale premiér oznámi prestup. viac »

Matovičov pokus o nový volebný bankomat

15.09.2019

Tak a je to tu. Už oficiálne. Šéf štvorchlapovej strany OĽaNO prehlásil, že nepôjde do vlády s tým, kto rieši drogy a registrované partnerstvá. No a keďže nepôjde do vlády ani so Smerom viac »

Michail Gorbačov

Gorbačov: Rusko a USA musia viesť jadrové rozhovory

18.10.2019 21:42

"Máme tu nebezpečné trendy - sú už na dohľad. Vyčlenil by som dva z nich - ľahostajnosť k medzinárodnému právu a militarizácia svetovej politiky," povedal niekdajší líder ZSSR.

Dobroslav Trnka

Polícia zasahovala u bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku

18.10.2019 21:07

Trnka je držiteľom štyroch zbraní. Jednu z nich si odložil v trezore v práci.

Trump

Trump: Erdogan chce, aby prímerie v Sýrii fungovalo

18.10.2019 20:34

V tejto súvislosti americký prezident dodal, že podľa neho je na oboch stranách vôľa a veľká šanca na úspech.

ocenenie seniorfriendly

Pravda získala mimoriadne ocenenie

18.10.2019 19:30

Organizátori súťaže Senior Friendly ocenili v rámci štvrtého ročníka tých, ktorí výnimočne prispeli k tomu, aby sa seniorom žilo lepšie a kvalitnejšie. Medzi ocenenými je aj redakcia Pravdy.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 206
Celková čítanosť: 647194x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu