Založ si blog

Pár slov o Hornej Nitre

Stručný citát z dnešného článku SME:

Do regiónu Hornej Nitry by sa mali v najbližších rokoch naliať zhruba tri miliardy eur a realizovať vyše dve stovky investičných projektov. Ako ďalej uviedol po rokovaní vlády na tlačovej besede vicepremiér Richard Raši investície poputujú do uhoľného regiónu v rámci jeho transformácie. Akčný plán transformácie schválil v stredu kabinet.

To sa zdá byť celkom nudná informácia, neobsahuje žiadnu kauzu, ani škandál. Prečo má zmysel o tom písať? Skúsim najskôr pre neznalých stručne popísať región: spadajú doňho 4 okresy – Topoľčany, Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou. Okrem okresných miest tu nájdeme ešte pár menších mestečiek – Nováky a Handlová. Žije tu takmer 300 000 obyvateľov (podľa Wikipedie cca 286 000). Nájdeme tu množstvo historických a kultúrnych pamiatok (za všetky Bojnický zámok), kúpele i prírodné krásy údolia rieky Nitry a štvorice pohorí, ktoré ju obkľučujú. Je tu silné priemyselné zázemie, nájdeme tu podniky nábytkárske, odevné i obuvné, gumárenské, potravinárske i strojárske. Energetiku zastupuje novácka elektráreň, ťažký priemysel novácke chemické závody. Poľnohospodárstvo a ovocinárstvo vyspelé, aj keď z jeho klenotu, chmeľníc, zostali len úbohé zvyšky. No a sú tu i základné suroviny – drevo a to najkritickejšie, hnedé uhlie. To hnedé uhlie, ktorého útlm ťažby vláda plánuje a na základe toho pripravuje reštrukturalizáciu celej oblasti.

Zdá sa to byť celkom jednoduché. Bane sa zavrú – no a čo? Veď baníci sa zamestnajú inde, roboty je dnes hocikoľko. Nejde však len o baníkov. Hnedé uhlie vyrábalo elektriku v Novákoch. No a čo? – spýtame sa znovu. Zavrieme i elektráreň, aspoň nebude smradiť. V poriadku, zasa nám pribudne pár stoviek nezamestnaných. Ale pribudne nám aj zaujímavý problém, síce nie v Novákoch, ale v Prievidzi. 50-tisícové mesto je totiž vykurované zbytkovým teplom z nováckej elektrárne. Koľko nových teplární bude treba vybudovať? A koľko podobných súvislostí sa tu ešte objaví?

Mnoho dorastencov zapájajúcich sa do diskusií po článkami SME sa zavzdušňuje nad sumou 3 miliardy eur, ktoré chce vláda minúť na 200 investičných projektov v regióne. Samozrejme sa to nezaobíde bez poukazovania na populárnu „alobalovú kauzu“. Ide však hlavne o to, aby sme dovideli ďalej od nosa. Celý tento tristotisícový región totiž nemá vybudovaný ani meter rýchlostnej cesty. Pardón, zavádzam – nedávno bol ukončený obchvat Bánoviec. Ten však asi príliš nepomôže prilákať investorov. O tom, že aj železničné trasy v tejto oblasti sú skutočne mizerné, je škoda hovoriť. Koľko je tu elektrifikovaných tratí? Kto tipuje 0 metrov, ten uhádol celkom presne.

Skrátka región od macochy. Je priam zázrak, že po rabovačkách „zahraničných investorov“ (za všetky uvediem topoľčiansky pivovar) tu ešte nie je sto kilometrov dlhá hladová dolina. Tie tri miliardy investovaných eur predstavujú splátku velikánskeho dlhu, ktorý Slovensko voči Hornej Nitre má. Splátku, nie kompletne splatený dlh.

 

O čipoch ukrytých vo vakcínach

22.01.2021

Vakcinácia proti Covidu sa rozbehla. Sprevádzajú ju mnohé zvláštne tvrdenia týkajúce sa predovšetkým jej negatívnych účinkov. Najzaujímavejším z nich je informácia o čipovaní obyvateľstva. Kto by úplnou náhodou nevedel o čo ide – pod označením „čip“ je myslené malé elektronické zariadenie umiestnené do tela, ktoré nesie informáciu o svojom [...]

Slovo o papalášoch

28.12.2020

Vyhláška Ústavu verejného zdravotníctva č. 67 je tragikomickým príbehom. Pán Mikas sa ňou z pozície odborníka s titulmi pred menom i za menom kvalifikoval za „akoby člena OĽaNO“. A na to nepotrebuje žiadny titul, ba ani vzdelanie a inteligenciu. Stačí slepo plniť rozkazy svojho guru a povoliť infekčným poslancom hlasovať v parlamente… Pán Mikas si však [...]

P(odp)ásová výroba kriminálnikov

21.12.2020

Roztočili sa Božie mlyny, aktivizovali sa Judáši. A do basy, pardón, do väzby, putovalo niekoľko desiatok ľudí. Vraj preto, že polícia má rozviazané ruky a že pozorne načúva spevu kajúcnikov… Ja by som však spevu kajúcnikov príliš neveril, ich intonácia sa zdá byť príliš často falošná nielen môjmu fajnovému uchu. Je zaujímavé, že o naozaj vážnych [...]

Ján Budaj

Budaj nepripúšťa žiadnu korupciu ani ovplyvňovanie v envirorezorte

23.01.2021 12:00

Šéf envirorezortu takto reagoval na obvinenia strán Smer a Hlas z údajnej korupcie v jeho rezorte. Budaj výzvy na svoje odstúpenie odmieta.

Očistec, špecializovaný súd, Pezinok, polícia, Gašpar,

Súd rozhoduje o väzbe pre žilinskú sudkyňu Kyselovú

23.01.2021 10:51

Obvinená mala od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na súde v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.

test, covid, testovanie

Pribudlo 71 úmrtí na Covid, pozitivita PCR testov výrazne klesla

23.01.2021 10:29, aktualizované: 11:19

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2 741 osôb, celkovo sa uzdravilo už viac ako 186-tisíc nakazených.

Alexej Navaľný

Po celom Rusku sa konajú protesty na podporu Navaľného, polícia zatkla 238 osôb

23.01.2021 09:57, aktualizované: 11:07

Akcie na podporu Navaľného sa očakávaj aj v takmer 50 mestách po celom svete.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 275
Celková čítanosť: 1297894x
Priemerná čítanosť článkov: 4720x

Autor blogu