Založ si blog

Pár slov o Hornej Nitre

Stručný citát z dnešného článku SME:

Do regiónu Hornej Nitry by sa mali v najbližších rokoch naliať zhruba tri miliardy eur a realizovať vyše dve stovky investičných projektov. Ako ďalej uviedol po rokovaní vlády na tlačovej besede vicepremiér Richard Raši investície poputujú do uhoľného regiónu v rámci jeho transformácie. Akčný plán transformácie schválil v stredu kabinet.

To sa zdá byť celkom nudná informácia, neobsahuje žiadnu kauzu, ani škandál. Prečo má zmysel o tom písať? Skúsim najskôr pre neznalých stručne popísať región: spadajú doňho 4 okresy – Topoľčany, Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou. Okrem okresných miest tu nájdeme ešte pár menších mestečiek – Nováky a Handlová. Žije tu takmer 300 000 obyvateľov (podľa Wikipedie cca 286 000). Nájdeme tu množstvo historických a kultúrnych pamiatok (za všetky Bojnický zámok), kúpele i prírodné krásy údolia rieky Nitry a štvorice pohorí, ktoré ju obkľučujú. Je tu silné priemyselné zázemie, nájdeme tu podniky nábytkárske, odevné i obuvné, gumárenské, potravinárske i strojárske. Energetiku zastupuje novácka elektráreň, ťažký priemysel novácke chemické závody. Poľnohospodárstvo a ovocinárstvo vyspelé, aj keď z jeho klenotu, chmeľníc, zostali len úbohé zvyšky. No a sú tu i základné suroviny – drevo a to najkritickejšie, hnedé uhlie. To hnedé uhlie, ktorého útlm ťažby vláda plánuje a na základe toho pripravuje reštrukturalizáciu celej oblasti.

Zdá sa to byť celkom jednoduché. Bane sa zavrú – no a čo? Veď baníci sa zamestnajú inde, roboty je dnes hocikoľko. Nejde však len o baníkov. Hnedé uhlie vyrábalo elektriku v Novákoch. No a čo? – spýtame sa znovu. Zavrieme i elektráreň, aspoň nebude smradiť. V poriadku, zasa nám pribudne pár stoviek nezamestnaných. Ale pribudne nám aj zaujímavý problém, síce nie v Novákoch, ale v Prievidzi. 50-tisícové mesto je totiž vykurované zbytkovým teplom z nováckej elektrárne. Koľko nových teplární bude treba vybudovať? A koľko podobných súvislostí sa tu ešte objaví?

Mnoho dorastencov zapájajúcich sa do diskusií po článkami SME sa zavzdušňuje nad sumou 3 miliardy eur, ktoré chce vláda minúť na 200 investičných projektov v regióne. Samozrejme sa to nezaobíde bez poukazovania na populárnu „alobalovú kauzu“. Ide však hlavne o to, aby sme dovideli ďalej od nosa. Celý tento tristotisícový región totiž nemá vybudovaný ani meter rýchlostnej cesty. Pardón, zavádzam – nedávno bol ukončený obchvat Bánoviec. Ten však asi príliš nepomôže prilákať investorov. O tom, že aj železničné trasy v tejto oblasti sú skutočne mizerné, je škoda hovoriť. Koľko je tu elektrifikovaných tratí? Kto tipuje 0 metrov, ten uhádol celkom presne.

Skrátka región od macochy. Je priam zázrak, že po rabovačkách „zahraničných investorov“ (za všetky uvediem topoľčiansky pivovar) tu ešte nie je sto kilometrov dlhá hladová dolina. Tie tri miliardy investovaných eur predstavujú splátku velikánskeho dlhu, ktorý Slovensko voči Hornej Nitre má. Splátku, nie kompletne splatený dlh.

 

Ako sa Matovič chystá na predčasné voľby

13.07.2022

Dnes sa konala úžasná tlačová beseda. Na TA3 sme sa v priamom prenose dozvedeli ako Matovičova, vlastne teoreticky Hegerova vláda uspokojí platové nároky pracovníkov verejnej správy. Nazvali to síce dohovorom tripartity, aj keď prakticky išlo o „bipartitu“, pretože vláda vystupovala v dvojroli seba samotnej i zamestnávateľa. Ale k podstate, o ktorej hovorí titulok: [...]

Búrka v nočníku

05.05.2022

Hrmelo a blýskalo sa včera podvečer. No nie nad Tatrou, lež nad domcom poniže bratislavského hradu, nad budovou NR SR. Hlasovalo sa totiž o Ficovi. Hlasovalo sa o tom, či má byť v duchu znenia Ústavy SR vydaný sudcovi, ktorý by rozhodoval o jeho vzatí do väzby. Hromobitie nastalo okamžite po tom, čo parlament odhlasoval, že nie, že Fica hrozbe väzby nevystavia. A nebola len [...]

Prvá facka od európskej solidarity

29.04.2022

Dnes sme utŕžili prvý europreplesk. Sprava i zľava, alebo možno zo severu i západu. Vďaka odstrihnutiu sa od dodávok ruského uhlia nemajú naše cementárne dostatok energie na výrobu jedného z najzákladnejších stavebných materiálov – cementu. V čom však spočíva tá facka? Nuž, uhlie zvykli naše cementárne nakupovať od bratov Čechov a bratov Poliakov, dodávky mali [...]

Hasič / Požiarnik /

Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

13.08.2022 17:16

Slovenskí hasiči pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko na severozápade Českej republiky.

Húfnica Zuzana 2

Ukrajina dostala prvé z objednaných húfnic Zuzana 2

13.08.2022 15:57

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa aj s prispením uzavretia tohto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.

Jozef Krúpa

Predsedom novovzniknutej strany SOM Slovensko sa stal Jozef Krúpa

13.08.2022 15:36

Strana SOM Slovensko chce byť celoslovenskou stranou, medzi delegátmi kongresu boli aj viacerí primátori či starostovia.

Igor Matovič / Richard Sulík /

Matovič si kopol do Sulíka. Čínsku hrozbu zamlčal

13.08.2022 15:00

Matovičov status zo sobotňajšieho rána sa na sociálnej sieti už nenachádza.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 302
Celková čítanosť: 1611066x
Priemerná čítanosť článkov: 5335x

Autor blogu