Založ si blog

Pár slov o Hornej Nitre

Stručný citát z dnešného článku SME:

Do regiónu Hornej Nitry by sa mali v najbližších rokoch naliať zhruba tri miliardy eur a realizovať vyše dve stovky investičných projektov. Ako ďalej uviedol po rokovaní vlády na tlačovej besede vicepremiér Richard Raši investície poputujú do uhoľného regiónu v rámci jeho transformácie. Akčný plán transformácie schválil v stredu kabinet.

To sa zdá byť celkom nudná informácia, neobsahuje žiadnu kauzu, ani škandál. Prečo má zmysel o tom písať? Skúsim najskôr pre neznalých stručne popísať región: spadajú doňho 4 okresy – Topoľčany, Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou. Okrem okresných miest tu nájdeme ešte pár menších mestečiek – Nováky a Handlová. Žije tu takmer 300 000 obyvateľov (podľa Wikipedie cca 286 000). Nájdeme tu množstvo historických a kultúrnych pamiatok (za všetky Bojnický zámok), kúpele i prírodné krásy údolia rieky Nitry a štvorice pohorí, ktoré ju obkľučujú. Je tu silné priemyselné zázemie, nájdeme tu podniky nábytkárske, odevné i obuvné, gumárenské, potravinárske i strojárske. Energetiku zastupuje novácka elektráreň, ťažký priemysel novácke chemické závody. Poľnohospodárstvo a ovocinárstvo vyspelé, aj keď z jeho klenotu, chmeľníc, zostali len úbohé zvyšky. No a sú tu i základné suroviny – drevo a to najkritickejšie, hnedé uhlie. To hnedé uhlie, ktorého útlm ťažby vláda plánuje a na základe toho pripravuje reštrukturalizáciu celej oblasti.

Zdá sa to byť celkom jednoduché. Bane sa zavrú – no a čo? Veď baníci sa zamestnajú inde, roboty je dnes hocikoľko. Nejde však len o baníkov. Hnedé uhlie vyrábalo elektriku v Novákoch. No a čo? – spýtame sa znovu. Zavrieme i elektráreň, aspoň nebude smradiť. V poriadku, zasa nám pribudne pár stoviek nezamestnaných. Ale pribudne nám aj zaujímavý problém, síce nie v Novákoch, ale v Prievidzi. 50-tisícové mesto je totiž vykurované zbytkovým teplom z nováckej elektrárne. Koľko nových teplární bude treba vybudovať? A koľko podobných súvislostí sa tu ešte objaví?

Mnoho dorastencov zapájajúcich sa do diskusií po článkami SME sa zavzdušňuje nad sumou 3 miliardy eur, ktoré chce vláda minúť na 200 investičných projektov v regióne. Samozrejme sa to nezaobíde bez poukazovania na populárnu „alobalovú kauzu“. Ide však hlavne o to, aby sme dovideli ďalej od nosa. Celý tento tristotisícový región totiž nemá vybudovaný ani meter rýchlostnej cesty. Pardón, zavádzam – nedávno bol ukončený obchvat Bánoviec. Ten však asi príliš nepomôže prilákať investorov. O tom, že aj železničné trasy v tejto oblasti sú skutočne mizerné, je škoda hovoriť. Koľko je tu elektrifikovaných tratí? Kto tipuje 0 metrov, ten uhádol celkom presne.

Skrátka región od macochy. Je priam zázrak, že po rabovačkách „zahraničných investorov“ (za všetky uvediem topoľčiansky pivovar) tu ešte nie je sto kilometrov dlhá hladová dolina. Tie tri miliardy investovaných eur predstavujú splátku velikánskeho dlhu, ktorý Slovensko voči Hornej Nitre má. Splátku, nie kompletne splatený dlh.

 

Rôzne čísla, napríklad 363

10.02.2023

Hneď z kraja to napíšem, aby nedošlo k omylu: pod číslom 363 mám na mysli tisíckrát omieľaný §363 Trestného poriadku. Tento paragraf sa stal nástrojom vojny medzi koalíciou a opozíciou. Hlavne v súvislosti so snahou dostať za mreže toľko smerákov, hlasákov a kotlebovcov koľko sa len dá. Medzi dvomi mlynskými kameňmi sa v tejto vojne ocitol generálny prokurátor Maroš [...]

O hanebnom referende

22.01.2023

Ďalšie referendum máme za sebou, ďalšie neúspešné. Neúspešné kvôli nízkej účasti, pretože sa ho zúčastnilo „iba“ 1 193 198 voličov, ktorí predstavujú „iba“ 27,25% oprávnených voličov. Pritom súhlas s referendovou otázkou prejavilo 97,51% z nich, čo je viac ako 26% oprávnených voličov. No a kuvici okamžite začali kuvikať, najhlasnejšie [...]

Ako pani prezidentka vyznamenania rozdávala

02.01.2023

Slovensko od včerajška dorástlo do Kristových rokov. Patrí sa to primerane osláviť a oceniť tých, ktorí sa na tom podieľali mierou nemalou, občas až zásadnou. Pani prezidentka vďaka svojmu príslovečnému citlivému vnímaniu pochopila nutnosť ocenenia, no poňala ho svojim príslovečným svojským spôsobom. Rozdala 28 vyznamenaní rôzneho významu, zoznam ocenených nájdete [...]

Majerský, Danko, Pellegrini, Taraba

Potrebuje cestovný ruch samostatné ministerstvo? Podľa historika malo vzniknúť už po revolúcii

29.03.2023 12:00

Nejde o prvý pokus zriadiť samostatné ministerstvo, vlastnú iniciatívu chystá aj Hlas.

Igor Matovič

Matovič burcoval, ale márne. Parlament odmietol návrh na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách

29.03.2023 11:50

Líder OĽaNO návrh odôvodňoval snahou o zvýšenie účasti vo voľbách.

Jaroslav Spišiak

Bývalý policajný prezident Spišiak vstúpil do Progresívneho Slovenska

29.03.2023 11:40

Svoj vstup do politiky odôvodnil, že chce ešte niečo dosiahnuť a chce pomôcť.

Polícia / Hranice / Kontroly /

Za priestupky chcú trestať aj 14-ročných, pokuty sa majú zvýšiť až trojnásobne

29.03.2023 11:30

Aj s takými zmenami počíta novela zákona o priestupkoch z dielne minister vnútra Romana Mikulca.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 1714697x
Priemerná čítanosť článkov: 5496x

Autor blogu