Založ si blog

Čo rieši internet – úbohosť našej vzdelanosti. . .

Úbohosť nielen našej vzdelanosti, ale aj mienkotvorného média. Čomu zásadnému venoval denník SME priestor na svojej titulnej stránke? Nuž, vyčísleniu triviálneho algebraického výrazu:

8 : 2 x (2+2) = ?

A rozbehla sa diskusia takmer ako by jedným z členov výrazu bol nepopulárny politik. Diskutujúci viedli náruživé diskusie o tom, či je výsledkom výrazu 1 alebo 16. Ako k týmto výsledkom dospejeme? Jednotku dostaneme vtedy, keď číslo 8 predelíme výrazom 2x(2+2) = 8. Teda polopatisticky 8 : 8 = 1. K druhému výsledku sa dopracujeme keď to budeme sekať doradu: 8 : 2 = 4 x 2 x (2 + 2) = 16.

Vráťme sa do rokov povinnej školskej dochádzky, na prvý stupeň základnej školy. Na hodine matematiky nás učili, že pre násobenie a sčítanie platí komutatívny zákon: 5 x  6 = 6 x 5, respektíve 6 + 5 = 5 + 6. Neplatí však pre delenie a odčítanie, ak delíme 10 : 5 a pokúsime sa prehodiť čísla tomto výraze, k rovnakému výsledku sa nedopracujeme. Prvý člen delenia sa vedecko-matematicky nazýva delenec, druhý deliteľ.

V nami pertraktovanej „kauze“ je delencom číslo 8, deliteľom je zvyšok výrazu – 2 x (2 + 2) – tak dospejeme k výsledku 1. Ku ktorému dospeli všetci tí, ktorí dávali počas výuky matematiky prvého stupňa základnej školy pozor. Tí, ktorí hlásajú výsledok 16, spravili to, že delenca prenásobili výrazom (2 + 2) a deliteľom zostalo len číslo 2. Teda riešili tvar 8 x (2 + 2) : 2, pre ktorý naozaj platí výsledok 16. Smola je, že medzi tieto dve možnosti nemôžeme vložiť znamienko rovnosti, ide o rozdielne matematické operácie.

Viacerí „vzdelanejší“ diskutéri tvrdili, že ide o nejednoznačný zápis. Nuž, musím sa uškrnúť. Matematika je natoľko exaktná, že jednoznačnosť v tomto prípade je úplne jasná. Uvediem príklad, ktorý snáď presvedčí aj posledných neveriacich Tomášov:

Číslo 1 je asi nespochybniteľné. Môžeme ho napísať v tvare zlomku napríklad 10/10, čitateľ zlomku necháme na pokoji a menovateľ (to je tá časť pod zlomkovou čiarou) rozpíšeme na tvar 2 x 5. Zlomkovú čiaru nahradíme symbolom delenia :, takže dostaneme tvar 10 : 2 x 5. Ak by sme tento algebraický výraz vyčísľovali podľa „veriacich v šestnástku“, tak by sme sa dopracovali k číslu 25 a s prekvapením by sme zistili, že 1 = 25, čo asi mnohých neuspokojí.

P.S. Ešte by sa dalo napísať i to, že delenie a odčítanie sú len inou formou násobenia a delenia, ale tejto náročnej matematickej kauze som i bez toho venoval priveľa času i priestoru.

Tiché slovko o potratoch

24.09.2019

Pochod za život vyvolal vášne. Pre mňa osobne vcelku nepochopiteľné, pretože sa domnievam, že o počatom živote by sa mali viesť debaty v trochu inom, zmierlivejšom tóne. K téme potratov sa viac »

Pellegriniho veľký prestup?

19.09.2019

Dnes sa má uskutočniť stretnutie Fico - Pellegrini. O ktorom dobre informované vrabce čvirikajú, že sa na ňom nebudú preberať zásadné vnútrostrannícke veci, ale premiér oznámi prestup. viac »

Matovičov pokus o nový volebný bankomat

15.09.2019

Tak a je to tu. Už oficiálne. Šéf štvorchlapovej strany OĽaNO prehlásil, že nepôjde do vlády s tým, kto rieši drogy a registrované partnerstvá. No a keďže nepôjde do vlády ani so Smerom viac »

Michail Gorbačov

Gorbačov: Rusko a USA musia viesť jadrové rozhovory

18.10.2019 21:42

"Máme tu nebezpečné trendy - sú už na dohľad. Vyčlenil by som dva z nich - ľahostajnosť k medzinárodnému právu a militarizácia svetovej politiky," povedal niekdajší líder ZSSR.

Dobroslav Trnka

Polícia zasahovala u bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku

18.10.2019 21:07

Trnka je držiteľom štyroch zbraní. Jednu z nich si odložil v trezore v práci.

Trump

Trump: Erdogan chce, aby prímerie v Sýrii fungovalo

18.10.2019 20:34, aktualizované: 22:19

V tejto súvislosti americký prezident dodal, že podľa neho je na oboch stranách vôľa a veľká šanca na úspech.

ocenenie seniorfriendly

Pravda získala mimoriadne ocenenie

18.10.2019 19:30

Organizátori súťaže Senior Friendly ocenili v rámci štvrtého ročníka tých, ktorí výnimočne prispeli k tomu, aby sa seniorom žilo lepšie a kvalitnejšie. Medzi ocenenými je aj redakcia Pravdy.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 206
Celková čítanosť: 647293x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu