Založ si blog

Slovenskô národnô

Povstali sme. Nie celkom my, ale naši dedovia a pradedovia. Po 75 rokoch, 29.augusta to budeme oslavovať. Je čo oslavovať, aj keď ja osobne nemám rád oslavy, ktoré sú dôsledkom ľubovoľného počtu mŕtvych ľudí.

Povstanie sa týkalo vážnych vecí. No, ako to už býva, nedotiahne to ďaleko ten, kto si nedokáže zažartovať aj z vážnych vecí, dokonca i z tých, ktoré sa týkajú jeho samotného.

Rozprával mi starý otec o svojej účasti v SNP. Po mobilizácii narukoval do Serede, čo bola preňho dosť smutná okolnosť. V Seredi totiž boli ženisti, ktorí stavali mosty, z čoho vyplývalo, že majú blízko k vode. A z tej mal starý otec panický strach, keďže nevedel plávať. Jeho presvedčenie o tom, že sa ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste sa utvrdilo hneď po pár dňoch, keď pri nácviku budovania akéhosi mostného piliera spadol z člna do Váhu, voda ho odniesla z dohľadu spolubojovníkov a vyhodila na breh. Čo považoval za znamenie osudu, vykašľal sa na vojsko a pobral sa pekne-krásne domov. Nikto ho nepodozrieval z dezercie, keďže ho považovali za utopeného.

Ťažko povedať, či tým prišlo povstanie o jedného hrdinu, alebo o jeden hrob. V každom prípade však starý otec prežil dlhý a plodný život vyplnený prácou, ktorej, na rozdiel od prác ženistických, rozumel a vedel ju robiť.

A nejaké poučenie z Povstania pre dnešok? Je obsiahnuté v klasickom vtipe:

Pýta sa reportér baču:
„Bača, čo si myslíte o Slovenskom národnom povstaní?“
„Nuž, ja si len tak myslím, že by sa nám dákô takô povstania verabože zišlo…“

O čipoch ukrytých vo vakcínach

22.01.2021

Vakcinácia proti Covidu sa rozbehla. Sprevádzajú ju mnohé zvláštne tvrdenia týkajúce sa predovšetkým jej negatívnych účinkov. Najzaujímavejším z nich je informácia o čipovaní obyvateľstva. Kto by úplnou náhodou nevedel o čo ide – pod označením „čip“ je myslené malé elektronické zariadenie umiestnené do tela, ktoré nesie informáciu o svojom [...]

Slovo o papalášoch

28.12.2020

Vyhláška Ústavu verejného zdravotníctva č. 67 je tragikomickým príbehom. Pán Mikas sa ňou z pozície odborníka s titulmi pred menom i za menom kvalifikoval za „akoby člena OĽaNO“. A na to nepotrebuje žiadny titul, ba ani vzdelanie a inteligenciu. Stačí slepo plniť rozkazy svojho guru a povoliť infekčným poslancom hlasovať v parlamente… Pán Mikas si však [...]

P(odp)ásová výroba kriminálnikov

21.12.2020

Roztočili sa Božie mlyny, aktivizovali sa Judáši. A do basy, pardón, do väzby, putovalo niekoľko desiatok ľudí. Vraj preto, že polícia má rozviazané ruky a že pozorne načúva spevu kajúcnikov… Ja by som však spevu kajúcnikov príliš neveril, ich intonácia sa zdá byť príliš často falošná nielen môjmu fajnovému uchu. Je zaujímavé, že o naozaj vážnych [...]

Ján Budaj

Budaj nepripúšťa žiadnu korupciu ani ovplyvňovanie v envirorezorte

23.01.2021 12:00

Šéf envirorezortu takto reagoval na obvinenia strán Smer a Hlas z údajnej korupcie v jeho rezorte. Budaj výzvy na svoje odstúpenie odmieta.

Očistec, špecializovaný súd, Pezinok, polícia, Gašpar,

Súd rozhoduje o väzbe pre žilinskú sudkyňu Kyselovú

23.01.2021 10:51

Obvinená mala od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na súde v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.

test, covid, testovanie

Pribudlo 71 úmrtí na Covid, pozitivita PCR testov výrazne klesla

23.01.2021 10:29, aktualizované: 11:19

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2 741 osôb, celkovo sa uzdravilo už viac ako 186-tisíc nakazených.

Alexej Navaľný

Po celom Rusku sa konajú protesty na podporu Navaľného, polícia zatkla 238 osôb

23.01.2021 09:57, aktualizované: 11:07

Akcie na podporu Navaľného sa očakávaj aj v takmer 50 mestách po celom svete.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 275
Celková čítanosť: 1297947x
Priemerná čítanosť článkov: 4720x

Autor blogu