Založ si blog

Odvolávam, čo som ešte neodvolával

Titulok je parafrázou – formálne na známu pasáž z filmu Pyšná princezna. A obsahovo na najnovší počin opozičného konglomerátu pozostávajúceho zo SaS, Sme rodina a (ako inak) Matoviča.

Matovič, predstavujúci hovorcu tohto ansámblu, dal predsedovi vlády ultimátum: má „zabezpečiť“ odchod podpredsedu Národnej rady SR Martina Glváča z funkcie. Čas má do 7. novembra. Ak to „nevybaví“, opozícia iniciuje mimoriadne rokovanie, na ktorom mieni odvolávať predsedu vlády. Citát je z článku, na ktorý je vyššie v texte uvedený odkaz, za zvýraznené slová zodpovedá autor blogu.

Čo sa vlastne udialo? Nuž iba toľko, že opozícia vyzýva premiéra k neústavnému kroku. A ak odmietne porušiť ústavu, tak ho chcú odvolávať z funkcie…

Pripomeňme si základné fakty: v našom štáte platí delenie moci na zákonodárnu, výkonnú a súdnu. Premiér Pellegrini je šéfom vlády, teda exekutívy, čiže moci výkonnej. Glváč je podpredsedom parlamentu, je súčasťou moci zákonodárnej, od vlády nezávislej. Naša ústava o tomto konkrétnom prípade hovorí nasledovné:

Článok 90

(1) Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zastupujú podpredsedovia. Tajným hlasovaním ich volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky je zodpovedný Národnej rade Slovenskej republiky.

Hovorí sa tam niečo o predsedovi vlády a jeho právomoci pri odvolávaní podpredsedov parlamentu? Nič také som si nevšimol. A keby si páni opoziční poslanci dali aspoň tú minimálnu námahu a zoznámili sa so zákonom zákonov Slovenskej republiky – čo by malo byť ich psou povinnosťou – tak by to tiež hľadali márne.

Ďalší nezmysel z opozičnej dielne, hľadanie palice na psa, ktorého strašne túžia biť. Zároveň je to však aj nechutná prezentácia ich predstavy vládnutia – veci chcú riešiť „vybavovaním“ a „zabezpečením“. Ignorovaním zákonov, ich lámaním cez koleno.

Prznením Ústavy Slovenskej republiky.

Z čoho sa Matovičovi obracia žalúdok

26.11.2022

Nechcem sa vyjadrovať k téme, ktorá aktuálne hýbe Slovenskom – k rokovaniu medzi vládou a lekárskymi odborármi. Mám síce na vec svoj názor, no nepokladám ho za natoľko významný a presvedčivý, aby som ho zverejňoval. No v každom prípade si myslím, že vulgárnymi výmyslami by sa táto situácia ovplyvňovať nemala. Hovorím o fejkbúkovom statuse ministra financií [...]

Môj comming out

16.10.2022

V týchto dňoch sa takmer celá verejnosť zaoberá komunitou LGBTI. Brutálna vražda dvoch takto orientovaných ľudí na to poskytuje velikánsky priestor. No a pri tej príležitosti sme sa dočkali i zaujímavého priznania – moderátor TA3 Rastislav Iliev v priamom prenose prezradil svoju sexuálnu orientáciu, je gay. V krátkom čase je to už druhý comming out moderátora TA3, [...]

Ako nás chráni Patriot

12.10.2022

Protivzdušnú obranu (ďalej PVO) Slovenska donedávna zabezpečoval ruský systém S-300. Dnes ju už nezabezpečuje, pretože sme ho zaslali na Ukrajinu a s pravdepodobnosťou blízkou istote ho tam ruské strely degradovali na hromádku šrotu. Jeho náhradou mali byť systémy PVO Patriot, ktoré nám veľkodušne zapožičalo Holandsko a Nemecko. Holandská veľkodušnosť však netrvá [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Britain US Diplomatic Immunity

Prešla ho autom, z krajiny ušla. Manželka amerického diplomata dostala za zabitie tínedžera v Británii podmienku

08.12.2022 21:28

Prípad vyvolal diplomatický spor medzi Londýnom a Washingtonom.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1669620x
Priemerná čítanosť článkov: 5421x

Autor blogu