Založ si blog

Odvolávam, čo som ešte neodvolával

Titulok je parafrázou – formálne na známu pasáž z filmu Pyšná princezna. A obsahovo na najnovší počin opozičného konglomerátu pozostávajúceho zo SaS, Sme rodina a (ako inak) Matoviča.

Matovič, predstavujúci hovorcu tohto ansámblu, dal predsedovi vlády ultimátum: má „zabezpečiť“ odchod podpredsedu Národnej rady SR Martina Glváča z funkcie. Čas má do 7. novembra. Ak to „nevybaví“, opozícia iniciuje mimoriadne rokovanie, na ktorom mieni odvolávať predsedu vlády. Citát je z článku, na ktorý je vyššie v texte uvedený odkaz, za zvýraznené slová zodpovedá autor blogu.

Čo sa vlastne udialo? Nuž iba toľko, že opozícia vyzýva premiéra k neústavnému kroku. A ak odmietne porušiť ústavu, tak ho chcú odvolávať z funkcie…

Pripomeňme si základné fakty: v našom štáte platí delenie moci na zákonodárnu, výkonnú a súdnu. Premiér Pellegrini je šéfom vlády, teda exekutívy, čiže moci výkonnej. Glváč je podpredsedom parlamentu, je súčasťou moci zákonodárnej, od vlády nezávislej. Naša ústava o tomto konkrétnom prípade hovorí nasledovné:

Článok 90

(1) Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zastupujú podpredsedovia. Tajným hlasovaním ich volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky je zodpovedný Národnej rade Slovenskej republiky.

Hovorí sa tam niečo o predsedovi vlády a jeho právomoci pri odvolávaní podpredsedov parlamentu? Nič také som si nevšimol. A keby si páni opoziční poslanci dali aspoň tú minimálnu námahu a zoznámili sa so zákonom zákonov Slovenskej republiky – čo by malo byť ich psou povinnosťou – tak by to tiež hľadali márne.

Ďalší nezmysel z opozičnej dielne, hľadanie palice na psa, ktorého strašne túžia biť. Zároveň je to však aj nechutná prezentácia ich predstavy vládnutia – veci chcú riešiť „vybavovaním“ a „zabezpečením“. Ignorovaním zákonov, ich lámaním cez koleno.

Prznením Ústavy Slovenskej republiky.

O čipoch ukrytých vo vakcínach

22.01.2021

Vakcinácia proti Covidu sa rozbehla. Sprevádzajú ju mnohé zvláštne tvrdenia týkajúce sa predovšetkým jej negatívnych účinkov. Najzaujímavejším z nich je informácia o čipovaní obyvateľstva. Kto by úplnou náhodou nevedel o čo ide – pod označením „čip“ je myslené malé elektronické zariadenie umiestnené do tela, ktoré nesie informáciu o svojom [...]

Slovo o papalášoch

28.12.2020

Vyhláška Ústavu verejného zdravotníctva č. 67 je tragikomickým príbehom. Pán Mikas sa ňou z pozície odborníka s titulmi pred menom i za menom kvalifikoval za „akoby člena OĽaNO“. A na to nepotrebuje žiadny titul, ba ani vzdelanie a inteligenciu. Stačí slepo plniť rozkazy svojho guru a povoliť infekčným poslancom hlasovať v parlamente… Pán Mikas si však [...]

P(odp)ásová výroba kriminálnikov

21.12.2020

Roztočili sa Božie mlyny, aktivizovali sa Judáši. A do basy, pardón, do väzby, putovalo niekoľko desiatok ľudí. Vraj preto, že polícia má rozviazané ruky a že pozorne načúva spevu kajúcnikov… Ja by som však spevu kajúcnikov príliš neveril, ich intonácia sa zdá byť príliš často falošná nielen môjmu fajnovému uchu. Je zaujímavé, že o naozaj vážnych [...]

Ján Budaj

Budaj nepripúšťa žiadnu korupciu ani ovplyvňovanie v envirorezorte

23.01.2021 12:00

Šéf envirorezortu takto reagoval na obvinenia strán Smer a Hlas z údajnej korupcie v jeho rezorte. Budaj výzvy na svoje odstúpenie odmieta.

Očistec, špecializovaný súd, Pezinok, polícia, Gašpar,

Súd rozhoduje o väzbe pre žilinskú sudkyňu Kyselovú

23.01.2021 10:51

Obvinená mala od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na súde v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.

test, covid, testovanie

Pribudlo 71 úmrtí na Covid, pozitivita PCR testov výrazne klesla

23.01.2021 10:29, aktualizované: 11:19

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2 741 osôb, celkovo sa uzdravilo už viac ako 186-tisíc nakazených.

Alexej Navaľný

Po celom Rusku sa konajú protesty na podporu Navaľného, polícia zatkla 238 osôb

23.01.2021 09:57, aktualizované: 11:07

Akcie na podporu Navaľného sa očakávaj aj v takmer 50 mestách po celom svete.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 275
Celková čítanosť: 1297922x
Priemerná čítanosť článkov: 4720x

Autor blogu