Založ si blog

Odvolávam, čo som ešte neodvolával

Titulok je parafrázou – formálne na známu pasáž z filmu Pyšná princezna. A obsahovo na najnovší počin opozičného konglomerátu pozostávajúceho zo SaS, Sme rodina a (ako inak) Matoviča.

Matovič, predstavujúci hovorcu tohto ansámblu, dal predsedovi vlády ultimátum: má „zabezpečiť“ odchod podpredsedu Národnej rady SR Martina Glváča z funkcie. Čas má do 7. novembra. Ak to „nevybaví“, opozícia iniciuje mimoriadne rokovanie, na ktorom mieni odvolávať predsedu vlády. Citát je z článku, na ktorý je vyššie v texte uvedený odkaz, za zvýraznené slová zodpovedá autor blogu.

Čo sa vlastne udialo? Nuž iba toľko, že opozícia vyzýva premiéra k neústavnému kroku. A ak odmietne porušiť ústavu, tak ho chcú odvolávať z funkcie…

Pripomeňme si základné fakty: v našom štáte platí delenie moci na zákonodárnu, výkonnú a súdnu. Premiér Pellegrini je šéfom vlády, teda exekutívy, čiže moci výkonnej. Glváč je podpredsedom parlamentu, je súčasťou moci zákonodárnej, od vlády nezávislej. Naša ústava o tomto konkrétnom prípade hovorí nasledovné:

Článok 90

(1) Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zastupujú podpredsedovia. Tajným hlasovaním ich volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky je zodpovedný Národnej rade Slovenskej republiky.

Hovorí sa tam niečo o predsedovi vlády a jeho právomoci pri odvolávaní podpredsedov parlamentu? Nič také som si nevšimol. A keby si páni opoziční poslanci dali aspoň tú minimálnu námahu a zoznámili sa so zákonom zákonov Slovenskej republiky – čo by malo byť ich psou povinnosťou – tak by to tiež hľadali márne.

Ďalší nezmysel z opozičnej dielne, hľadanie palice na psa, ktorého strašne túžia biť. Zároveň je to však aj nechutná prezentácia ich predstavy vládnutia – veci chcú riešiť „vybavovaním“ a „zabezpečením“. Ignorovaním zákonov, ich lámaním cez koleno.

Prznením Ústavy Slovenskej republiky.

Klamú nás agentúrne prieskumy? Overíme si to!

02.11.2019

Prieskumy preferencií politických strán sú v posledných dňoch v centre záujmu mediálnych konzumentov. Je na to viacero dôvodov, najdôležitejším z nich je určite 50-dňové moratórium na viac »

Prelustrujme si Čižnára

29.10.2019

Človek nevie, či má plakať, alebo sa smiať. Dnes na svetlo božie vykukla správa, že nášho najvyššieho prokurátora, áno, priam generálneho, dakto nezákonne lustroval. Nie raz a nie dvakrát. viac »

Kočnerovská taxa za článok na objednávku

25.10.2019

Hladinu víri Kočner. A jeho rozhovory threematického typu s kadekým. O morálnom profile zhovárajúcich sa už bolo popísané kadečo, naložené dostali Jankovská i Trnka i Glváč. A ešte dostanú, viac »

caputova, zeman, cesky dom,

Prezident Zeman si v Bratislave splnil svoj dlhoročný sen

17.11.2019 19:45

Český dom má priniesť možnosti ďalších aktivít krajanov i veľvyslanectva ČR na Slovensku.

Boris Johnson

Johnson plánuje sťažiť Slovákom život v Británii

17.11.2019 19:17

Viac peňazí pre štát a, naopak, dlhé čakanie na financie od štátu. Navyše ešte neľahká cesta k zamestnaniu.

Premiér Andrej Babiš

Na výročie revolúcie dostal Babiš zamatové ultimátum

17.11.2019 19:10

Na Letenskej pláni, najväčšej voľnej ploche v českej metropole, sa už v predvečer výročia zišlo vyše štvrť milióna ľudí.

parlament,

Preferencie strán stagnujú, voliči chcú naozajstné témy

17.11.2019 18:50

Drogová kauza lídra PS/Spolu Michala Trubana, toxická komunikácia z Threemy Mariana Kočnera ani veľké predvolebné spájanie voličskými preferenciami nehýbu.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 211
Celková čítanosť: 674284x
Priemerná čítanosť článkov: 3196x

Autor blogu