Založ si blog

25-ročný prokurátor?

V súvislosti s obvinením Róberta Fica zo schvaľovania trestného činu a extrémizmu vyplávalo na hladinu meno špeciálneho prokurátora, ktorý obvinenie podal. Nie je to nič utajované, volá sa Tomáš Honz. A má vraj 25 rokov.

Aby som hneď skraja uviedol veci na pravú mieru: nejde mi o to, na koho pán prokurátor podáva obvinenia, keďže obvinenie a obžalobu podal aj na exposlanca Mazureka. Zarazil ma jeho vek a dal som si tú námahu, aby som zistil, ako sa v dvadsaťpäťke človek dokáže stať prokurátorom, dokonca špeciálnym.

Podľa Zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry č. 154/2001 Z.z., §6 (2) b), c) a h) sa prokurátorom môže stať človek, ktorý dovŕšil vek 25 rokov, má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa alebo jeho ekvivalent a zložil odbornú justičnú skúšku (prípravná prax na ňu musí byť 3-ročná, vo výnimočných prípadoch ju GP môže skrátiť na 18 mesiacov). Prokurátori musia začínať od piky, na okresných prokuratúrach, a pre postup na vyšší stupeň prokuratúry (krajskej alebo generálnej) musia absolvovať výberové konania. Špeciálnym prokurátorom sa podľa §24a toho istého zákona môže stať len prokurátor Generálnej prokuratúry, volí ho Národná rada.

Základné info – normálny človek dokáže skončiť vysokú školu právnickú vo veku dvadsaťtri rokov. Plus potrebuje ešte nejaký čas na získanie VŠ vzdelania druhého stupňa a na získanie kúska praxe vo zvolenom odbore. Predpokladajme, že pán Holz má už blízko k 26. narodeninám – aj tak však už vo februári 2019 vystupoval ako prokurátor v „kauze Mazurek“. Zdá sa, že vtedy niekedy musel dovŕšiť vek 25 rokov.

Zosumarizujme si to: človek zaujímajúci sa o funkciu prokurátora špeciálnej prokuratúry musí absolvovať VŠ, druhý stupeň vysokoškolského vzdelania, zložiť odbornú justičnú skúšku s praxou minimálne 18 mesiacov, vo veku 25 rokov sa stať po výberovom konaní obyčajným prokurátorom, absolvovať výberové konanie na prokurátora GP, byť ako prokurátor GP navrhnutý na špeciálneho prokurátora, byť Národnou radou SR zvolený za špeciálneho prokurátora. Že medzitým ešte musí absolvovať niekoľko viacmesačných  bezpečnostných previerok NBÚ je len technický detail, ktorý v množstve ostatných uvádzaných termínoch zaniká.

Veľmi jednoduchá otázka: ako sa môže 25- ročný človek (OK, povedzme, že už 26-ročný) stať špeciálnym prokurátorom? Alebo keď už nie, tak aspoň prokurátorom Generálnej prokuratúry SR. Alebo keď už nie, tak aspoň radovým prokurátorom nejakej okresnej prokuratúry…

Odpoveď na otázku položenú v úvode – ako sa v dvadsaťpäťke človek dokáže stať prokurátorom, dokonca špeciálnym – som nenašiel. Podľa môjho osobného názoru sa to nedá, pokiaľ človek rešpektuje zákony Slovenskej republiky. Z toho však vyplýva iná jednoduchá otázka:

Ako to, že pán Tomáš Honz je špeciálnym prokurátorom?

Ešte raz o 1488

30.05.2020

Hneď na začiatku by som sa rád poďakoval našim orgánom činným v trestnom konaní, prokuratúre, súdom, ale hlavne médiám za dostatok informácií o symbolike extrémnych pravičiarov so zvláštnym zreteľom a dôrazom na fašistov a nacistov. Bez nich by sme doteraz nevedeli nič o význame zákerného čísla 1488, ktoré ako tajnú šifru vyššie spomínaní extrémisti, nacisti [...]

Predčasne sa zvolebnieva

27.05.2020

Smer-SD sa nám ide rozpadnúť… Po včerajšom vyhlásení Pellegriniho a spol. sa to zdá byť jasné. Ale prečo takto razantne, prečo s takým chvatom? Je potrebné znásilňovať termín smeráckeho republikového snemu? Nie je jedno, či bude teraz, o dva týždne, alebo v auguste? Nuž, logika nepustí: predčasné voľby sú na spadnutie a na vytvorenie prípadnej novej politickej [...]

Keď papuľa predbieha mozog

23.05.2020

Kovidovému spasiteľovi sa zasa raz čosi podarilo. Síce trochu inak, ako bolo zamýšľané, no nevadí, hlavne že sú toho plné médiá. Na hraniciach s Rakúskom sa vďaka vidine sľubovanej e-karantény zhromaždili zástupy ľudí. Lenže chyba lávky, aplikácia zaručujúca domácu karanténu sľubovaná na piatok o 15.00 sa nedostavila. A policajti robia iba to, čo musia – [...]

nemecko, európska komisia, Ursula von der Leyenová, EK, EÚ

Slovensko dostane 8 miliárd. Nepremárnite šancu, odkazuje Mathernová z Bruselu

31.05.2020 16:00

Bude nová vláda schopná dobre investovať peniaze z únie? Prednosť by mali dostať školstvo a digitalizácia.

krajniak Milan

Krajniak: Koalícia nebude mať spoločného kandidáta na Generálneho prokurátora

31.05.2020 15:45

Každý poslanec bude hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

kočík, matka

Štvormesačné bábätko v Česku nezomrelo cudzím zavinením, ukázala pitva

31.05.2020 15:21

Čo bolo príčinou smrti, polícia nespresnila.

vlada, matovic, grohling

Minister školstva Gröhling: Do ZŠ a MŠ sa vracia 50 až 80 percent detí

31.05.2020 14:35

Minister si stojí za rozhodnutím, aby sa žiaci vrátili do škôl najmä z dôvodu, aby učitelia vedeli zhodnotiť stav vzdelania detí.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 242
Celková čítanosť: 1031610x
Priemerná čítanosť článkov: 4263x

Autor blogu