Založ si blog

25-ročný prokurátor?

V súvislosti s obvinením Róberta Fica zo schvaľovania trestného činu a extrémizmu vyplávalo na hladinu meno špeciálneho prokurátora, ktorý obvinenie podal. Nie je to nič utajované, volá sa Tomáš Honz. A má vraj 25 rokov.

Aby som hneď skraja uviedol veci na pravú mieru: nejde mi o to, na koho pán prokurátor podáva obvinenia, keďže obvinenie a obžalobu podal aj na exposlanca Mazureka. Zarazil ma jeho vek a dal som si tú námahu, aby som zistil, ako sa v dvadsaťpäťke človek dokáže stať prokurátorom, dokonca špeciálnym.

Podľa Zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry č. 154/2001 Z.z., §6 (2) b), c) a h) sa prokurátorom môže stať človek, ktorý dovŕšil vek 25 rokov, má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa alebo jeho ekvivalent a zložil odbornú justičnú skúšku (prípravná prax na ňu musí byť 3-ročná, vo výnimočných prípadoch ju GP môže skrátiť na 18 mesiacov). Prokurátori musia začínať od piky, na okresných prokuratúrach, a pre postup na vyšší stupeň prokuratúry (krajskej alebo generálnej) musia absolvovať výberové konania. Špeciálnym prokurátorom sa podľa §24a toho istého zákona môže stať len prokurátor Generálnej prokuratúry, volí ho Národná rada.

Základné info – normálny človek dokáže skončiť vysokú školu právnickú vo veku dvadsaťtri rokov. Plus potrebuje ešte nejaký čas na získanie VŠ vzdelania druhého stupňa a na získanie kúska praxe vo zvolenom odbore. Predpokladajme, že pán Holz má už blízko k 26. narodeninám – aj tak však už vo februári 2019 vystupoval ako prokurátor v „kauze Mazurek“. Zdá sa, že vtedy niekedy musel dovŕšiť vek 25 rokov.

Zosumarizujme si to: človek zaujímajúci sa o funkciu prokurátora špeciálnej prokuratúry musí absolvovať VŠ, druhý stupeň vysokoškolského vzdelania, zložiť odbornú justičnú skúšku s praxou minimálne 18 mesiacov, vo veku 25 rokov sa stať po výberovom konaní obyčajným prokurátorom, absolvovať výberové konanie na prokurátora GP, byť ako prokurátor GP navrhnutý na špeciálneho prokurátora, byť Národnou radou SR zvolený za špeciálneho prokurátora. Že medzitým ešte musí absolvovať niekoľko viacmesačných  bezpečnostných previerok NBÚ je len technický detail, ktorý v množstve ostatných uvádzaných termínoch zaniká.

Veľmi jednoduchá otázka: ako sa môže 25- ročný človek (OK, povedzme, že už 26-ročný) stať špeciálnym prokurátorom? Alebo keď už nie, tak aspoň prokurátorom Generálnej prokuratúry SR. Alebo keď už nie, tak aspoň radovým prokurátorom nejakej okresnej prokuratúry…

Odpoveď na otázku položenú v úvode – ako sa v dvadsaťpäťke človek dokáže stať prokurátorom, dokonca špeciálnym – som nenašiel. Podľa môjho osobného názoru sa to nedá, pokiaľ človek rešpektuje zákony Slovenskej republiky. Z toho však vyplýva iná jednoduchá otázka:

Ako to, že pán Tomáš Honz je špeciálnym prokurátorom?

Štátne vyznamenanie s príchuťou antisemitizmu

03.01.2020

Rok sa s rokom zišiel. Nastal čas oslavovať deň vzniku samostatného štátu Slovákov a udeľovať popri tom štátne vyznamenania. Ten náš metál nosí meno po Ľudovítovi Štúrovi, hrdom národovcovi, viac »

Prezidentská verzia spravodlivosti

27.12.2019

Motto: Nie je spravodlivosť. Som len ja. (Smrť v knihe Terryho Pratchetta "Mort") Upozornenie: text blogu obsahuje viac citátov, ako by možno bolo zdravé. Ak sa však čitateľovi nepáči alibistická viac »

Ako nehanobiť národ, rasu a presvedčenie

09.12.2019

Že bol Róbert Fico obvinený z hanobenia národa, rasy a presvedčenia je už všeobecne známe. Popri tom bol obvinený aj zo schvaľovania trestného činu, ale to je mimo zámer tohto blogu. Poslanci viac »

Mount Everest / Nepál / hory /

V Nepále zomrel najmenší muž na svete: meral 67 centimetrov

17.01.2020 23:16

Nepálec podľahol zápalu pľúc v meste Pokhara, asi 200 kilometrov západne od metropoly Káthmandu, kde žil so svojimi rodičmi.

apokalypsa, občianska vojna, nepokoje, klimatické zmeny, globálne otepľovanie

Takmer polovica mileniálov verí, že zažije tretiu svetovú vojnu

17.01.2020 22:43

Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil Medzinárodný výbor Červeného kríža.

požiar Bratislava, Mozartova 27

Hrozivý požiar v Bratislave zvládli ľudia aj hasiči

17.01.2020 22:02

Po prešovskej tragédii, pri ktorej výbuch plynu rozmetal panelák a zanechal osem obetí, sú ľudia opatrnejší a pozornejší. Ukázalo sa to aj pri požiari v Bratislave.

Občianska garda

Španielsku Občiansku gardu bude prvýkrát v histórii viesť žena

17.01.2020 21:59

Gámezová sa stala prvou ženou v tejto funkcii v 175-ročnej histórii Občianskej gardy (Guardia Civil).

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 218
Celková čítanosť: 726057x
Priemerná čítanosť článkov: 3331x

Autor blogu