Založ si blog

Všeobecná túžba: Predčasné voľby!

Prvotné nadšenie Igora Matoviča zo zostavovania vlády komentujú médiá hlavného prúdu veľmi rezervovane. Človek sa im ani veľmi nečuduje, veď si veľmi dobre uvedomujú, že maslo na hlave kvôli neželanému lídrovi majú predovšetkým ony. A tak v tichosti, akoby mimochodom, zverejňujú už vopred pochybnosti o tom, kto s kým a kto s kým nie, čo sa nedá, čo sa nebude dať, kto by mohol šéfovať ministerstvám a kto nie.

Atmosféra však napovedá tomu, že predčasné voľby si potichúčky želajú všetci, ba nielen to, oni s nimi reálne počítajú. Potichúčky, podprahovo sa podsúvajú informácie trebárs o tom, že niektoré strany si už na jesenné obdobie rezervovali časť mediálneho priestoru… Prečo?

Pomerne jednoduchá je odpoveď pri neúspešných: PS/Spolu, SNS i maďarské strany túžia po novej šanci. Sem by sa možno dali zaradiť i strany Vlasť a Dobrá voľba. Okrem toho i spomenuté médiá a – ako inak – mimovládky fandiace liberálnej stajni. Tie mimovládky, o ktorých konšpirátori tvrdia, že sú podporované zo zdrojov „veď viete koho“.

Strany aktuálne sa črtajúcej opozície ĽSNS a Smer-SD si túžia poopraviť volebný výsledok. V prípade Smeru ide o (nimi predpokladaný) krátky oddych od vládnutia, reorganizáciu vlastnej zostavy a presvedčenie, že volič dokáže aj za (nimi predpokladanú) krátku dobu vládnutia spolku Matovič & co. posúdiť (ne)vhodnosť ich predpokladov na takúto robotu.

Strana Sme rodina sa síce ústami svojho bossa kasá čo všetko vo vláde dosiahne, no ide iba o klon Matovičovho volebného bankomatu. Je im srdečne jedno, či budú vo vláde, alebo v parlamentnej opozícii. Prachom za volebný výsledok to neublíži. Strana Záludných lavíruje a pomerne komicky sa pomocou akéhosi morálneho kreditu bráni koalícii s Kollárovou famíliou. Už len ten morálny kredit treba niekde kúpiť, najradšej bez navýšenia.

No a Matovič so svojou rodinnou firmou… Asi ani sám netušil čo dosiahne – a dosiahol to, čo ani nechcel. Jeho túžba bola jasná už pred voľbami, urobiť čo najlepší volebný výsledok a vopred si rozoštvať perspektívnych partnerov, aby sa na vláde nemusel podieľať vôbec ničím. Čo by samo o sebe bolo veľmi serióznym predpokladom nových parlamentných volieb a novej dávky štátneho príspevku za výsledok v nich dosiahnutý. Ale smola! Prehnal to až tak, že zvíťazil, a do nechcenej vlády musí, aj keď sa tvári, že ako fasa. Súčasná situácia ho stavia pred neočakávané riziko: vo vláde bude musieť postupovať tak, aby riziko strát preferencií vo vytúžených predčasných voľbách bolo čo najmenšie. Aby sa čo najviac špiny dalo nahádzať na koaličných partnerov.

Jediným spokojným sa v tejto chvíli javí iba Sulík. Strpel potupu podriadenosti voči Matovičovi, ktorého na vlastnom chrbte dostal do politiky. Berie bez reptania všetko, čo sa mu pohodí. No možno i on dospeje k presvedčeniu, že Matovič je infekčný bacilonosič ktorý dokáže nakaziť ostatných, no sám zostáva infekciou nedoknutý.

Z čoho sa Matovičovi obracia žalúdok

26.11.2022

Nechcem sa vyjadrovať k téme, ktorá aktuálne hýbe Slovenskom – k rokovaniu medzi vládou a lekárskymi odborármi. Mám síce na vec svoj názor, no nepokladám ho za natoľko významný a presvedčivý, aby som ho zverejňoval. No v každom prípade si myslím, že vulgárnymi výmyslami by sa táto situácia ovplyvňovať nemala. Hovorím o fejkbúkovom statuse ministra financií [...]

Môj comming out

16.10.2022

V týchto dňoch sa takmer celá verejnosť zaoberá komunitou LGBTI. Brutálna vražda dvoch takto orientovaných ľudí na to poskytuje velikánsky priestor. No a pri tej príležitosti sme sa dočkali i zaujímavého priznania – moderátor TA3 Rastislav Iliev v priamom prenose prezradil svoju sexuálnu orientáciu, je gay. V krátkom čase je to už druhý comming out moderátora TA3, [...]

Ako nás chráni Patriot

12.10.2022

Protivzdušnú obranu (ďalej PVO) Slovenska donedávna zabezpečoval ruský systém S-300. Dnes ju už nezabezpečuje, pretože sme ho zaslali na Ukrajinu a s pravdepodobnosťou blízkou istote ho tam ruské strely degradovali na hromádku šrotu. Jeho náhradou mali byť systémy PVO Patriot, ktoré nám veľkodušne zapožičalo Holandsko a Nemecko. Holandská veľkodušnosť však netrvá [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Britain US Diplomatic Immunity

Prešla ho autom, z krajiny ušla. Manželka amerického diplomata dostala za zabitie tínedžera v Británii podmienku

08.12.2022 21:28

Prípad vyvolal diplomatický spor medzi Londýnom a Washingtonom.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1669612x
Priemerná čítanosť článkov: 5421x

Autor blogu