Založ si blog

Diplomovky podľa Matoviča

O tvorbe diplomovej práce pána predsedu NR SR sa toho popísalo už veľa a ja nechcem prilievať močovku do žumpy. Zaujala ma však iniciatíva pána premiéra – preveriť spätne diplomové práce všetkých absolventov povedzme 5 rokov dozadu a pri zistení podvodu im odobrať akademický titul.

Nápad pána premiéra vyzerá úplne úžasne a nepochybujem o tom, že veľa ľudí mu zatlieska – veď spravodlivosti sa učiní zadosť, zlo bude potrestané, dobro zvíťazí a odteraz už len samé pozitíva a sociálne istoty. Je to však naozaj také úžasné? Poďme na to pekne po poriadku:

  • Čo je to retroaktivita? Je to spätná platnosť zákona a znamená to, že na základe novej legislatívnej normy by vás mohli trestať za skutok spáchaný povedzme pred 5 rokmi v čase, keď bola vaša činnosť legálna. Príklad priam primitívny: ak sa sadzba dane z príjmu zdvihne o 5%, tak v prípade retroaktivity tohto zákona by štát mohol od vás vyžadovať 5-percentný doplatok dane za posledných 5 rokov. Pri odoberaní akademických titulov udelených v minulosti by sme postupovali podobne – odoberali by sme ich za kritériá, ktoré v minulosti neplatili.
  • Odobratie akademického titulu by bolo trestom len pre absolventov štúdia. Ako by boli postihnutí členovia komisií, cez ktorých záverečné práce absolventov hladko prešli?
  • Predstavme si situáciu, že niečia diplomovka je plagiát, no jej autor napriek tomu úspešne absolvuje 2. stupeň vysokoškolského štúdia. Následne však získa aj 3. stupeň za prácu, ktorá je vypracovaná celkom seriózne a spĺňa všetky požiadavky na takúto prácu kladené. Čo s ním?
  • Postihnuté by mali byť iba práce, ktoré napĺňajú kritériá plagiátu. Ako sme sa však dozvedeli priamo z úst pána premiéra, ktorý nám priblížil tvorbu vlastnej diplomovky, existuje i iný typ záverečných prác. Sú aj také, do ktorých absolvent nenapísal ani mäkčeň a  vypracoval ich zaňho niekto iný. Ako sa bude skúmať tento typ „vedeckého diela“?

Otázok okolo tohto plodu duchovného Everestu, akým sa pán premiér pre skupinu svojich ultras javí byť, je oveľa viac. A ja len dúfam, že i tento produkt náhodného záchvevu jeho mysle zapadne medzi viaceré jemu podobné nepoužiteľné, akými nás pán Matovič obšťastňuje deň čo deň.

Robte si to oné z plastelíny, pán prokurátor!

20.06.2020

K zásahu NAKA, ktorý nám svojím odborne fundovaným výkladom o škandalozite priblížila podpredsedníčka vlády pani Remišová, sa vyjadril aj dozorujúci prokurátor pán Novocký. A jeho vyjadrenie naozaj stojí za pozornosť. Dozvedeli sme sa od neho, že existovali „konkrétne skutočnosti“, ktoré vzbudzovali pochybnosti o nájdených zariadeniach. Aj to, že zásah neprebehol [...]

Watergate? Remišgaťky!

12.06.2020

Ako áno, ako nie, pani vicepremiérka vystúpila pred pár dňami na tlačovke a zalomila rukami: vraj nám minulá vláda zanechala deravý systém gov.net, na serveroch NASES sa našli akési podozrivé zariadenia, ktoré určite slúžili na krádež utajovaných informácií. Pridal sa i pán premiér. Vo svojich výrokoch bol trošičku opatrnejší, vraj by sme nemali byť unáhlení a [...]

Ešte raz o 1488

30.05.2020

Hneď na začiatku by som sa rád poďakoval našim orgánom činným v trestnom konaní, prokuratúre, súdom, ale hlavne médiám za dostatok informácií o symbolike extrémnych pravičiarov so zvláštnym zreteľom a dôrazom na fašistov a nacistov. Bez nich by sme doteraz nevedeli nič o význame zákerného čísla 1488, ktoré ako tajnú šifru vyššie spomínaní extrémisti, nacisti [...]

Ide o pravdu, Václav Mika

Ide o pravdu s Václavom Mikom

08.07.2020 06:00

Štát plánuje obnoviť agentúru pre cestovný ruch. Príprava jej zriadenia je v rukách Václava Miku. O svojich plánoch hovorí v relácii Zuzany Martinákovej Ide o Pravdu.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Prejav Kollára bol pomyselné dno. Odrazíme sa a budeme stúpať, tvrdí Nicholsonová

08.07.2020 06:00

Koalícia sa podľa europoslankyne Lucii Ďuriš Nicholsonovej (SaS) morálne rozčesla. „Ale nerozpadáva sa,“ povedala pre TV Pravda.

Trump July 4

Jedine USA. Trump sťažil život aj slovenským študentom

08.07.2020 06:00

Spojené štáty ďalej privierajú dvere pred cudzincami. Tentoraz sa to dotkne zahraničných študentov, teda aj Slovákov.

Bolívia, koronavírus

ONLINE: Pandémia sa zrýchľuje, v USA majú rekordný prírastok

08.07.2020 05:55

Oproti aprílu a máju pribúda vo svete dvojnásobný počet nakazených denne. V USA zaznamenali za deň rekordný počet - 60-tisíc pozitívnych na koronavírus.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 245
Celková čítanosť: 1077010x
Priemerná čítanosť článkov: 4396x

Autor blogu