Založ si blog

O financministrovi, ktorý trošičku nevedel počítať

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi Vatrami a siedmimi Dupajmi, bola jedna krajinka, Oľansko ju zvali. Vládol tam mocnou rukou, hlasnou hubou a plačlivým okom kráľ Magor Itovič. A vládol tým štýlom, že až štvrtina krajinky po ňom nehádzala nahnité paradajky.

Nevládol však až tak celkom sám, Oľansko bolo štátikom konštitučného typu – to preto, aby keď sa dačo poondí, mohol kráľ Magor Itovič ukázať vznešeným prstom na vinníka: To som nezbabral ja, to zbabral tento!

Ako áno, ako nie, funkciu financministra krajinky zastával nejaký Hego Eder. Jeho najvýraznejšou prednosťou bola schopnosť vytlačiť na tvár úsmev vždy, keď vzhliadol ku oľanskej hlave korunovanej.

Jedného dňa sa nami sledovaný financmister rozhodol, že nebude viac makať od nevidím do nevidím ako nejaký člen marginalizovanej skupiny, ale že si najme pomocníka. A hľa – ani nemusel dlho hľadať, okamžite naďabil na ochotného človeka. Na fiškáľa Ziskoviča! No a aby sa nepovedalo, tak s ním i zmluvu spísal, na fiškáľske služby, ktoré by pánu Hego Ederovi mohli výrazne pomôcť pri jeho drine s rátaním oľanských financií. A bola to veru zmluva najonakvejšia zo všetkých zmlúv, na celých 850 000 dukátov oľanských!

Našli sa však pod hradom oľanským kuvičie hlasy. Ktoré kuvikali, že fiškáľ Ziskovič je financministrovým pusipajtášom a že dukátiky tým činom okľukou poputujú do vrecák jeho blahorodia pána Hego Edera. Ktorý už bude vedieť ako a v čí choseň s nimi naložiť.

Nebol by to však vysoký kráľovský úradník, aby sa nevedel voči takým neprajníkom brániť. Najradšej by síce dal tú odporú chásku na škripec naťahovať, v kolese lámať a finálne rozštvrtiť, no tieto postupy už dávnejšie vyšli z módy. Nutné bolo teda vytiahnuť intelektuálne postupy a razantne vyhlásiť: ide o absolútne pokrytectvo! Najal som si človeka za smiešnych 30 dukátov na hodinu!

Pán minister mal však pri svojom verejnom výstupe strašnú smolu – počúval ho totiž aj 8-ročný Ferko, študent prvého stupňa oľanskej ľudovej školy. No a keďže bol Ferko tak trochu šprt a matika ho bavila, tak si na svojom guličkovom počítadle jednoducho zrechnoval, že pri sadzbe 30 dukátov za hodinu by pán Ziskovič musel odmakať vyše 28 233 hodín. Čo pri fonde pracovného času 8 hodín za deň a 220 pracovných dní v roku (nadaný chlapec nezabudol na dovolenky a sviatky) predstavuje takmer 43 rokov nepretržitej práce. To však bola len základná úvaha, Ferka napriek jeho nízkemu veku nemôžeme podceňovať! Strategicky usúdil, že tú prácu nemusí pán Ziskovič robiť sám, a že si môže najať pomocníkov. Trebárs deviatich, takže pri rovnomernom rozdelení náročných úloh sa im doba výkonu zazmluvnenej práce scvrkne na prijateľných 4,3 roka. No ak by sme aj zanedbali všetky režijné náklady pána Ziskovičovej firmy a všetky dukátiky by tvorili len a len mzdy týchto desiatich fiškáľov, tak by sme dospeli k mesačnej mzde 1647 dukátov oľanských. Buďme úprimní: ktorý fiškáľ bude v pote tváre dorábať chlieb svoj každodenný za takúto žobrácku mzdu?

Dozaista pochopíme, že pán financminister po týchto jednoduchých argumentoch mladistvého študenta onemel. Ak môže byť v rozprávkach kráľ nahý, tak prečo by nemohol byť financminister ekonomicky negramotný?

Autor blogu prehlasuje, že mená postáv v tomto príbehu sú vymyslené a každá podobnosť tejto rozprávky so skutočnosťou je úplne náhodná. Alebo aj nie…

O hanebnom referende

22.01.2023

Ďalšie referendum máme za sebou, ďalšie neúspešné. Neúspešné kvôli nízkej účasti, pretože sa ho zúčastnilo „iba“ 1 193 198 voličov, ktorí predstavujú „iba“ 27,25% oprávnených voličov. Pritom súhlas s referendovou otázkou prejavilo 97,51% z nich, čo je viac ako 26% oprávnených voličov. No a kuvici okamžite začali kuvikať, najhlasnejšie [...]

Ako pani prezidentka vyznamenania rozdávala

02.01.2023

Slovensko od včerajška dorástlo do Kristových rokov. Patrí sa to primerane osláviť a oceniť tých, ktorí sa na tom podieľali mierou nemalou, občas až zásadnou. Pani prezidentka vďaka svojmu príslovečnému citlivému vnímaniu pochopila nutnosť ocenenia, no poňala ho svojim príslovečným svojským spôsobom. Rozdala 28 vyznamenaní rôzneho významu, zoznam ocenených nájdete [...]

Kto za to môže?

20.12.2022

Padla vláda. Kto za to môže? Kto má na svedomí chaos, marazmus – a nebojím sa napísať aj bordel, ktorý tým činom nastal? Pán minister Matovič v tom má celkom jasno, uvádzam zoznam osôb a subjektov ním označovaných za zodpovedných: Fico Pellegrini Čaputová mafiáni a oligarchovia novinári fašisti, ktorí nehlasujú s koalíciou zradcovia a utečenci z vlastných radov [...]

Rastislav Káčer, Péter Szijjártó

Matovič: Káčer sa má ospravedlniť za slová o možnom nároku Maďarska na územie SR

08.02.2023 18:16

Káčer pripustil, že pokiaľ by sa Rusku podarilo zabrať Ukrajinu, čelili by sme hrozbe nároku na naše územie od Maďarska.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Spolupráca s dočasne poverenou vládou je intenzívna

08.02.2023 17:52

Vláda prezidentke za viac ako mesiac predložila už viac ako 80 materiálov.

Jozef Čentéš

Čentéš: Chceme, aby bol každý rozsudok „ušitý“ na mieru

08.02.2023 17:30

Za každý zločin nemusí byť rovno väzenie? Ministerstvo spravodlivosti prišlo s novou koncepciou trestnej politiky štátu, ktorá je zameraná na alternatívne tresty ako domáce väzenie, povinná práca alebo peňažný trest.

Vladimir Putin

Fukuyama: Putin urobil obrovskú chybu, jeho porážka na Ukrajine je otázkou času

08.02.2023 16:45

"Ruský útok na Ukrajinu bol najväčšou strategickou chybou, akej som bol v živote svedkom," poznamenal renomovaný americký politológ.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 311
Celková čítanosť: 1696261x
Priemerná čítanosť článkov: 5454x

Autor blogu