Založ si blog

Aj ja chcem odmenu za boj proti Korone!

Dozvedeli sme sa, že za účasť v prvej línii boja proti pandémii Covid-19 bude vláda deliť odmeny. Je na ne vyčlenená pekná okrúhla suma 50 miliónov eur a odmeny majú byť vyplatené taxatívne vymenovaným profesiám: policajtom, hasičom, zdravotným sestrám, vojakom a tak ďalej.

Ozvali sa však hlasy ľudí, ktorí sa tiež považujú za bojovníkov s hnusobou v prvej línii. Prečo by nemali odmeny dostať napríklad predavačky, ktoré boli denno-denne v kontakte so zástupmi zákazníkov? Alebo vodiči MHD? Upratovačky, ktoré sa priamo dostávali do styku s infekčným prostredím?

No nielen to. I moja maličkosť sa hlási o odmenu. Nie, nepatrím ku žiadnej z menovaných profesií. Som len človek, ktorý si stále poctivo robil svoju prácu bez ohľadu na riziko infekcie. Neobmedzil som počet kontaktov, neobmedzil som cestovanie, ktorého som si užil rovnako, ako pred koronakrízou, nevyužíval som možnosti sociálneho sytému. Žiadne extra pôžičky, žiadna štátna pomoc, žiadne odklady splátok a platieb. Poctivo som dodržiaval všetky nariadenia týkajúce sa preventívnych opatrení – rúška, dezinfekciu, rozostupy, vymedzené otváracie hodiny. Aj keď som mnohé z nich považoval za zbytočné, niektoré dokonca za hlúpe.

Patril som  – a stále patrím – k tým disciplinovaným občanom, ktorým pán Matovič vyslovil poďakovanie s odôvodnením, že bez ich disciplíny by sme koronakrízu nezvládli.

Práve preto – v mene svojom i v mene disciplinovaných občanov – žiadam o adekvátnu odmenu, rovnakú, akú majú dostať vymenované prvolíniové profesie. Dokonca sa domnievam, že disciplinovaný občan si túto odmenu zaslúži viac. Pretože policajti, hasiči, záchranári, vojaci, zdravotné sestry robili svoju prácu a plnili si svoje povinnosti, aj keď vo výrazne sťažených podmienkach. Pokiaľ však disciplinovaný občan nevyužíval možnosti zašiť sa v teple domova a odstrihnúť sa od reality, aby si mohol na svoj chlieb každodenný zarábať tak, ako predtým (a platiť dane tak, ako predtým), tak robil čosi naviac.

A pokiaľ by občan kašľal na disciplínu, tak by bojovníci v prvej línii určite nedosiahli výsledky, akými sa hrdo prezentuje pán Matovič.

Z čoho sa Matovičovi obracia žalúdok

26.11.2022

Nechcem sa vyjadrovať k téme, ktorá aktuálne hýbe Slovenskom – k rokovaniu medzi vládou a lekárskymi odborármi. Mám síce na vec svoj názor, no nepokladám ho za natoľko významný a presvedčivý, aby som ho zverejňoval. No v každom prípade si myslím, že vulgárnymi výmyslami by sa táto situácia ovplyvňovať nemala. Hovorím o fejkbúkovom statuse ministra financií [...]

Môj comming out

16.10.2022

V týchto dňoch sa takmer celá verejnosť zaoberá komunitou LGBTI. Brutálna vražda dvoch takto orientovaných ľudí na to poskytuje velikánsky priestor. No a pri tej príležitosti sme sa dočkali i zaujímavého priznania – moderátor TA3 Rastislav Iliev v priamom prenose prezradil svoju sexuálnu orientáciu, je gay. V krátkom čase je to už druhý comming out moderátora TA3, [...]

Ako nás chráni Patriot

12.10.2022

Protivzdušnú obranu (ďalej PVO) Slovenska donedávna zabezpečoval ruský systém S-300. Dnes ju už nezabezpečuje, pretože sme ho zaslali na Ukrajinu a s pravdepodobnosťou blízkou istote ho tam ruské strely degradovali na hromádku šrotu. Jeho náhradou mali byť systémy PVO Patriot, ktoré nám veľkodušne zapožičalo Holandsko a Nemecko. Holandská veľkodušnosť však netrvá [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Britain US Diplomatic Immunity

Prešla ho autom, z krajiny ušla. Manželka amerického diplomata dostala za zabitie tínedžera v Británii podmienku

08.12.2022 21:28

Prípad vyvolal diplomatický spor medzi Londýnom a Washingtonom.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1669603x
Priemerná čítanosť článkov: 5421x

Autor blogu