Založ si blog

Naučí sa financminister počítať?

Včera sa minister financií zmohol (konečne!) na čosi, čo nazval „miliardovým plánom obnovy Slovenska“. Nechcem tu a teraz rozvíjať teórie o všeobecnosti jeho „plánu“ bez náznaku jediného konkrétneho opatrenia, alebo o súvislostiach dôchodkovej reformy a zvyšovania spotrebných daní s riešením následkov koronakrízy. Na tú tému je a bude uverejnených dostatok kritických článkov. Chcem len podčiarknuť jeden nepovšimnutý detail. Maličkosť, vďaka ktorej sa vieme presvedčiť o (ne)dôveryhodnosti plánu vyprodukovaného financministrom. A aj o potvrdení jeho (ne)kompetentnosti.

O čo ide?

Nuž, pán minister Heger – ako to už uňho býva dobrým zvykom – sa nechal zviesť ku kritike hospodárenia vlády za čias smeráckej vlády. A napočítal, že v rokoch 2013 – 19 smeráci vylepšili príjmovú časť rozpočtu o 4 miliardy evráčov slovenských a na výdavkoch utratili o 2,1 miliardy tých istých peňazí viac oproti rozpočtu. Čím vraj ukrátili rozvoj Slovenska o 6,1 miliardy našich zadunajských toliarov… Na linkovanom videu nájdete túto pasáž niekde okolo 31:20.

Neviem kto učil pána ministra počty na prvom stupni základnej školy, no buď to bol babrák, alebo dostal do ruky Edka Hegera s hlavou dubovou, neschopnou pochopiť sčítanie a odčítanie. Ono je to totiž tak, že príjmy a výdavky stoja na opačných stranách rozpočtu a sčítať ich síce môžeme, no musíme pritom dbať na príslušné znamienko. Zvykne to byť tak, že príjmy mávajú znamienko plusové a výdaje mínusové. No a koľko bude súčet +4 a -2,1? Nože, žiačik Heger, zvládnete to?

Toto je len brutálne náročná matematika (teda brutálne náročná pre pána ministra). Ostáva nám ešte spomenúť základnú logiku. Tú logiku, ktorá sa na školách nevyučuje, ale nejakou jej formou disponuje každý jedinec pod pomenovaním sedliacky rozum. Alebo fištrón, prípadne chochmes. Logika pána ministra tvrdí, že ak štát vybral o 4 miliardy viac, ako naplánoval, a minul menej, ako bol spomenutý nadmerný výber, tak občanov štátu tým ochudobnil. Logika, hnusoba jedna, je teda nepriateľom pána Hegera a neupozornila ho, že suma 1,9 miliardy (poznámka pre pána ministra – to je rozdiel medzi 4 a 2,1) poslúžila na zníženie zahraničného dlhu Slovenskej republiky.

A to najpodstatnejšie – smerácke vlády nemohli „ukrátiť“ obyvateľov Slovenska o viac, ako 4 miliardy, aj keby ako strašne chceli. Pretože viac peňazí navyše nevybrali… Príklad pre skalných voličov OĽaNO: ak idete do krčmy s úmyslom utratiť svoju jedinú stovku a cestou nájdete 40 eur, tak v krčme sa pokojne môžete rozšantiť a utratiť 121 eur. Ale utratiť 160 nemáte šancu, ak vám len krčmár nenaleje na sekeru.

Je celkom možné, že voliči pána ministra jeho vystúpenie ocenia potleskom. Je však reálne, že tých voličov bude výraze menej v porovnaní s februárom 2020.

Šifra Majstra Kočnera

16.06.2021

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora [...]

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

18.05.2021

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný? Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala [...]

Tak riekla prezidentka

13.05.2021

Motto: „Dakedy aj z pustej stodoly sova vyletí.“ Slovenské príslovie Včera, 12. mája pani prezidentka rozhodla: bolo preverených viac ako 500 000 podpisov na petičných hárkoch a petícia za referendum o predčasných voľbách je preto zákonná. Referendová otázka a ďalší postup po prípadnom platnom referende však bude predmetom podania prezidentky na Ústavný súd [...]

Mária Kolíková

Nechystám sa nikam odísť, povedala po rokovaní vlády Kolíková

16.06.2021 16:05

Kolíková svoju politickú budúcnosť nespája so zmenou "straníckeho trička".

hranica, kontrola, polícia, vojaci,

Polícia uplynulé dni zistila nedodržanie karantény i 39 porušení nosenia rúšok

16.06.2021 15:55

Policajti vybavili napomenutím 16 prípadov, uložili 23 pokút za 1840 eur a jeden prípad postúpili na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.

sud, bodor Bödör

Najvyšší súd zamietol Bödörovu žiadosť o prepustenie z väzby

16.06.2021 15:26

Norbert Bödör je vo väzbe z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Vladimír Lengvarský

Lengvarský: Povinnosť PCR testov do detských táborov je definitívna

16.06.2021 15:13

Testy budú pre deti, ktoré v letných mesiacoch navštívia letný tábor, preplácané štátom.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 289
Celková čítanosť: 1408049x
Priemerná čítanosť článkov: 4872x

Autor blogu