Založ si blog

Naučí sa financminister počítať?

Včera sa minister financií zmohol (konečne!) na čosi, čo nazval „miliardovým plánom obnovy Slovenska“. Nechcem tu a teraz rozvíjať teórie o všeobecnosti jeho „plánu“ bez náznaku jediného konkrétneho opatrenia, alebo o súvislostiach dôchodkovej reformy a zvyšovania spotrebných daní s riešením následkov koronakrízy. Na tú tému je a bude uverejnených dostatok kritických článkov. Chcem len podčiarknuť jeden nepovšimnutý detail. Maličkosť, vďaka ktorej sa vieme presvedčiť o (ne)dôveryhodnosti plánu vyprodukovaného financministrom. A aj o potvrdení jeho (ne)kompetentnosti.

O čo ide?

Nuž, pán minister Heger – ako to už uňho býva dobrým zvykom – sa nechal zviesť ku kritike hospodárenia vlády za čias smeráckej vlády. A napočítal, že v rokoch 2013 – 19 smeráci vylepšili príjmovú časť rozpočtu o 4 miliardy evráčov slovenských a na výdavkoch utratili o 2,1 miliardy tých istých peňazí viac oproti rozpočtu. Čím vraj ukrátili rozvoj Slovenska o 6,1 miliardy našich zadunajských toliarov… Na linkovanom videu nájdete túto pasáž niekde okolo 31:20.

Neviem kto učil pána ministra počty na prvom stupni základnej školy, no buď to bol babrák, alebo dostal do ruky Edka Hegera s hlavou dubovou, neschopnou pochopiť sčítanie a odčítanie. Ono je to totiž tak, že príjmy a výdavky stoja na opačných stranách rozpočtu a sčítať ich síce môžeme, no musíme pritom dbať na príslušné znamienko. Zvykne to byť tak, že príjmy mávajú znamienko plusové a výdaje mínusové. No a koľko bude súčet +4 a -2,1? Nože, žiačik Heger, zvládnete to?

Toto je len brutálne náročná matematika (teda brutálne náročná pre pána ministra). Ostáva nám ešte spomenúť základnú logiku. Tú logiku, ktorá sa na školách nevyučuje, ale nejakou jej formou disponuje každý jedinec pod pomenovaním sedliacky rozum. Alebo fištrón, prípadne chochmes. Logika pána ministra tvrdí, že ak štát vybral o 4 miliardy viac, ako naplánoval, a minul menej, ako bol spomenutý nadmerný výber, tak občanov štátu tým ochudobnil. Logika, hnusoba jedna, je teda nepriateľom pána Hegera a neupozornila ho, že suma 1,9 miliardy (poznámka pre pána ministra – to je rozdiel medzi 4 a 2,1) poslúžila na zníženie zahraničného dlhu Slovenskej republiky.

A to najpodstatnejšie – smerácke vlády nemohli „ukrátiť“ obyvateľov Slovenska o viac, ako 4 miliardy, aj keby ako strašne chceli. Pretože viac peňazí navyše nevybrali… Príklad pre skalných voličov OĽaNO: ak idete do krčmy s úmyslom utratiť svoju jedinú stovku a cestou nájdete 40 eur, tak v krčme sa pokojne môžete rozšantiť a utratiť 121 eur. Ale utratiť 160 nemáte šancu, ak vám len krčmár nenaleje na sekeru.

Je celkom možné, že voliči pána ministra jeho vystúpenie ocenia potleskom. Je však reálne, že tých voličov bude výraze menej v porovnaní s februárom 2020.

Pár slov o rodičovskom dôchodku

26.11.2023

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, [...]

Svieža numerologická analýza jedného politického subjektu

18.11.2023

Máme na Slovensku nejednu politoligicky analyzovateľnú entitu, no iba jediná si zaslúži analýzu numerologickú. Ide o subjekt označený číslom 00421. Človek neznalý veci by si povedal, že takáto analýza dospeje len k výsledku, ktorý už dávnejšie zadefinovala skupina Slobodná Európa vo svojej notoricky známej piesni. Lebo je to telefonická predvoľba takzvanej Tejtokrajiny. [...]

Matovič, nový predseda Slovenska

26.10.2023

Čo sa to stalo? Zo dňa na deň sa Slovensko ocitlo v Matovičovej eseróčke. A stačilo tak málo – požiadať nejakého indiferentného úradníka o zmenu mena útvaru, ktorý vraj je politickou stranou. Zo dňa na deň sa Matovič stal samozvaným predsedom Slovenska. Nie je to tak dávno, čo túžil prekonať niekdajšiu NSDAP v počte členov. V slovenských pomeroch sa mu to asi [...]

polícia, policajná páska

V byte našli telo mŕtvej ženy, mohlo ísť o násilný skutok

05.12.2023 16:49

V byte sa v čase oznámenia nachádzal 30-ročný syn nebohej ženy.

hnutie slovensko

Hnutie Slovensko sa vo veci rušenia ÚŠP a ŠTS obracia na európske orgány

05.12.2023 16:38

Hlavnú európsku prokurátorku aj eurokomisára pre spravodlivosť pozvali na Slovensko, aby sa stretli s opozíciou, ale aj s mimovládnymi organizáciami a zástupcami odbornej verejnosti.

Izraelskí vojaci / Armáda / Tank /

Nastala druhá fáza izraelskej ofenzívy. Armáda vedie najťažšie boje od začiatku útoku

05.12.2023 16:22, aktualizované: 16:32

Izraelská armáda je v centre Chán Júnisu na juhu Gazy. Vojaci tam vedú najťažšie boje od začiatku pozemnej ofenzívy.

medvedí brloh, zásahový tím

Zásahové tímy medveďa hnedého budú trvalo aj v okolí Detvy a Bojníc

05.12.2023 15:38

Minister životného prostredia Tomáš Taraba deklaroval lepšie fungovanie zásahových tímov, zároveň naznačil snahu o systémové riešenie.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 327
Celková čítanosť: 1851693x
Priemerná čítanosť článkov: 5663x

Autor blogu