Založ si blog

Covid a 5000 mŕtvych

Takzvaná pandémia fičí na plné gule. Ale aby som na začiatku nestrašil, 5000 mŕtrvych nie je o Covide, dočítate sa to ďalej v blogu. Nechcem teraz porovnávať čísla a pýtať sa prečo je Covido pandémiou, keď tá je definovaná celkom vágne – ale rozdielne od toho, čo zažívame a čím nás masírujú médiá.

Covid je skrátka tu a my sa musíme naučiť s ním žiť. Znie to ako otrepaná fráza, ktorú ste už určite počuli. Otázku však treba položiť trochu inak – Covid tu už bude s nami rovnako, ako chrípka, alebo dokonca AIDS. Aká je naša predstava života s ním povedzme o 10 rokov? Budeme stále robiť rovnaké cirkusy ako dnes? Alebo ho budeme akceptovať rovnako, ako spomínané ochorenia a stane sa bežnou súčasťou života? Budeme si po tých desiatich rokoch ťukať na čelo – čo za blbosti sme to vtedy stvárali?

Nepamätám si už autora tvrdenia, že choroby sú súčasťou prírody. A že ak sa nám zadarí zbaviť sa niektorej z nich, tak sa nájde iná, ktorá nastúpi na uvoľnené miesto. Zbavili sme sa moru a kiahní, v blízkej minulosti mozgovej obrny, tetanu, tuberkulózy, čierneho kašľa, mumpsu. No z rakoviny, ktorá ešte pred 100 rokmi bola raritou, sa stala vážna hrozba. Pred 100 rokmi takmer nik netrpel alergiami, ktoré dnes sužujú polovicu Slovákov. Dnes máme v rukách očkovania proti chrípke alebo zápalu pľúc. Koľko ľudí však toto očkovanie využíva? Vakcína proti chrípke vraj oslovila 5% obyvateľov… No a na pneumóniu, teda zápal pľúc, zomiera ročne okolo 2500 ľudí.

Proti chorobám, aj tým novým, bojujeme ako vieme. Viac alebo menej úspešne. Proti niektorým však bojovať vieme, no akosi na to kašleme. Budem konkrétny: pred parlamentnými voľbami 2020 použil Matovič ako jednu z predvolebných tém 5000 mŕtvych ľudí. Išlo o ľudí, ktorí zomreli na následky liečiteľných nemocí. Na ich pamiatku zapálil pred úradom vlády (vraj) 5000 sviečok… Vtedy bol pán Matovič opozičným poslancom, dnes je premiérom. Dnes má šancu niečo s tým urobiť.

Covid má na svedomí údajne okolo 50 mŕtvych, číslo sa časom mení. Pokiaľ by sa pán premiér seriózne angažoval v agende „5000 mŕtvych na odvrátiteľné onemocnenia“, tak by vedel dosiahnuť oveľa viac, ako vyplakávaním nad ľuďmi, ktorí serú* na jeho opatrenia. Porovnáme to s Covidom? Ak by sa to číslo znížilo len o 10%, tak na Slovensku by ročne žilo o 500 ľudí viac. To by sme však museli mať premiéra, ktorý netancuje odzemok na hroboch a nepoužíva mŕtvych ako marketingový nástroj.

*expresívny výraz zo slovníka pána premiéra

Šifra Majstra Kočnera

16.06.2021

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora [...]

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

18.05.2021

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný? Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala [...]

Tak riekla prezidentka

13.05.2021

Motto: „Dakedy aj z pustej stodoly sova vyletí.“ Slovenské príslovie Včera, 12. mája pani prezidentka rozhodla: bolo preverených viac ako 500 000 podpisov na petičných hárkoch a petícia za referendum o predčasných voľbách je preto zákonná. Referendová otázka a ďalší postup po prípadnom platnom referende však bude predmetom podania prezidentky na Ústavný súd [...]

hranica, kontrola, polícia, vojaci,

Polícia uplynulé dni zistila nedodržanie karantény i 39 porušení nosenia rúšok

16.06.2021 15:55

Policajti vybavili napomenutím 16 prípadov, uložili 23 pokút za 1840 eur a jeden prípad postúpili na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.

sud, bodor Bödör

Najvyšší súd zamietol Bödörovu žiadosť o prepustenie z väzby

16.06.2021 15:26

Norbert Bödör je vo väzbe z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Vladimír Lengvarský

Lengvarský: Povinnosť PCR testov do detských táborov je definitívna

16.06.2021 15:13

Testy budú pre deti, ktoré v letných mesiacoch navštívia letný tábor, preplácané štátom.

kvietik martin

Finančníkovi Kvietikovi rozšírili dôvod väzby o preventívnu

16.06.2021 15:11, aktualizované: 15:28

Skupina obvinených v kauze korupcie na Slovenskom pozemkovom fonde ostane vo väzbe.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 289
Celková čítanosť: 1407854x
Priemerná čítanosť článkov: 4871x

Autor blogu