Založ si blog

Covid a 5000 mŕtvych

Takzvaná pandémia fičí na plné gule. Ale aby som na začiatku nestrašil, 5000 mŕtrvych nie je o Covide, dočítate sa to ďalej v blogu. Nechcem teraz porovnávať čísla a pýtať sa prečo je Covido pandémiou, keď tá je definovaná celkom vágne – ale rozdielne od toho, čo zažívame a čím nás masírujú médiá.

Covid je skrátka tu a my sa musíme naučiť s ním žiť. Znie to ako otrepaná fráza, ktorú ste už určite počuli. Otázku však treba položiť trochu inak – Covid tu už bude s nami rovnako, ako chrípka, alebo dokonca AIDS. Aká je naša predstava života s ním povedzme o 10 rokov? Budeme stále robiť rovnaké cirkusy ako dnes? Alebo ho budeme akceptovať rovnako, ako spomínané ochorenia a stane sa bežnou súčasťou života? Budeme si po tých desiatich rokoch ťukať na čelo – čo za blbosti sme to vtedy stvárali?

Nepamätám si už autora tvrdenia, že choroby sú súčasťou prírody. A že ak sa nám zadarí zbaviť sa niektorej z nich, tak sa nájde iná, ktorá nastúpi na uvoľnené miesto. Zbavili sme sa moru a kiahní, v blízkej minulosti mozgovej obrny, tetanu, tuberkulózy, čierneho kašľa, mumpsu. No z rakoviny, ktorá ešte pred 100 rokmi bola raritou, sa stala vážna hrozba. Pred 100 rokmi takmer nik netrpel alergiami, ktoré dnes sužujú polovicu Slovákov. Dnes máme v rukách očkovania proti chrípke alebo zápalu pľúc. Koľko ľudí však toto očkovanie využíva? Vakcína proti chrípke vraj oslovila 5% obyvateľov… No a na pneumóniu, teda zápal pľúc, zomiera ročne okolo 2500 ľudí.

Proti chorobám, aj tým novým, bojujeme ako vieme. Viac alebo menej úspešne. Proti niektorým však bojovať vieme, no akosi na to kašleme. Budem konkrétny: pred parlamentnými voľbami 2020 použil Matovič ako jednu z predvolebných tém 5000 mŕtvych ľudí. Išlo o ľudí, ktorí zomreli na následky liečiteľných nemocí. Na ich pamiatku zapálil pred úradom vlády (vraj) 5000 sviečok… Vtedy bol pán Matovič opozičným poslancom, dnes je premiérom. Dnes má šancu niečo s tým urobiť.

Covid má na svedomí údajne okolo 50 mŕtvych, číslo sa časom mení. Pokiaľ by sa pán premiér seriózne angažoval v agende „5000 mŕtvych na odvrátiteľné onemocnenia“, tak by vedel dosiahnuť oveľa viac, ako vyplakávaním nad ľuďmi, ktorí serú* na jeho opatrenia. Porovnáme to s Covidom? Ak by sa to číslo znížilo len o 10%, tak na Slovensku by ročne žilo o 500 ľudí viac. To by sme však museli mať premiéra, ktorý netancuje odzemok na hroboch a nepoužíva mŕtvych ako marketingový nástroj.

*expresívny výraz zo slovníka pána premiéra

Pár slov o rodičovskom dôchodku

26.11.2023

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, [...]

Svieža numerologická analýza jedného politického subjektu

18.11.2023

Máme na Slovensku nejednu politoligicky analyzovateľnú entitu, no iba jediná si zaslúži analýzu numerologickú. Ide o subjekt označený číslom 00421. Človek neznalý veci by si povedal, že takáto analýza dospeje len k výsledku, ktorý už dávnejšie zadefinovala skupina Slobodná Európa vo svojej notoricky známej piesni. Lebo je to telefonická predvoľba takzvanej Tejtokrajiny. [...]

Matovič, nový predseda Slovenska

26.10.2023

Čo sa to stalo? Zo dňa na deň sa Slovensko ocitlo v Matovičovej eseróčke. A stačilo tak málo – požiadať nejakého indiferentného úradníka o zmenu mena útvaru, ktorý vraj je politickou stranou. Zo dňa na deň sa Matovič stal samozvaným predsedom Slovenska. Nie je to tak dávno, čo túžil prekonať niekdajšiu NSDAP v počte členov. V slovenských pomeroch sa mu to asi [...]

Hnutie Slovensko sa vo veci rušenia ÚŠP a ŠTS obracia na európske orgány

05.12.2023 16:38

Hlavnú európsku prokurátorku aj eurokomisára pre spravodlivosť pozvali na Slovensko, aby sa stretli s opozíciou, ale aj s mimovládnymi organizáciami a zástupcami odbornej verejnosti.

Izraelskí vojaci / Armáda / Tank /

Nastala druhá fáza izraelskej ofenzívy. Armáda vedie najťažšie boje od začiatku útoku

05.12.2023 16:22, aktualizované: 16:32

Izraelská armáda je v centre Chán Júnisu na juhu Gazy. Vojaci tam vedú najťažšie boje od začiatku pozemnej ofenzívy.

medvedí brloh, zásahový tím

Zásahové tímy medveďa hnedého budú trvalo aj v okolí Detvy a Bojníc

05.12.2023 15:38

Minister životného prostredia Tomáš Taraba deklaroval lepšie fungovanie zásahových tímov, zároveň naznačil snahu o systémové riešenie.

písomná maturita

Znalosti žiakov vo svete dramaticky klesli. Padali aj Severania, výnimkou je Ázia

05.12.2023 15:37

Matematické, čitateľské a prírodovedné znalosti a zručnosti pätnásťročných žiakov vo svete dramaticky klesli, výnimkou je niekoľko ázijských štátov na čele so Singapurom, Japonskom a Kóreou.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 327
Celková čítanosť: 1851679x
Priemerná čítanosť článkov: 5663x

Autor blogu