Založ si blog

Päťtisíc sviečok za Igora Matoviča

Čísla ako symbol. Niekedy 1488, teraz 5000. Päť tisícok sviečok – za koho? Vraj za 5000 mŕtvych, ktorí by teoreticky mohli žiť.

Nechcem toto tvrdenie spochybňovať. Nemám na to právo, pretože nemám v rukách žiadne údaje. Je mi však úprimne ľúto každého človeka, ktorý mohol žiť, ktorého záchrana bola v našich silách. Opakujem – každého.

Igor Matovič si na hroboch ľudí, ktorí zomreli zbytočne, zasa zatancoval. Prehlásil, že zapáli sviečku za každého človeka, ktorý zomrel zbytočne. Opakujem – za každého. Naozaj zapálil 5000 sviečok? Nuž, ani náhodou….

Niekoľko suchých čísel: bežná sviečka váži 70 – 100 gramov. Z toho si pomerne jednoducho spočítame, že 5000 kusov naberie hmotnosť 350 – 500 kilogramov. Je to plná dodávka sviečok a niekoľko desiatok ľudí, ktorí ich vyložia a rozdajú protestujúcim. A aj ich zapália, nie každý má k dispozícii zápalky alebo zapaľovač. Koľko môže trvať vydanie a zapálenie jednej sviečky? 10 sekúnd? OK, takže dohromady 50 000 sekúnd, pri 10 ľuďoch pracujúcich na ich distribúcii je to 5000 sekúnd na jedného, cca hodina a dvadsať minút.

Logistika demonštrácie tým však nekončí. Z fotografií protestného zhromaždenia je jasne viditeľné, že sviečky neboli uložené príliš nahusto, odhadom jeden kus ma meter štvorcový. 5000 sviečok zaberie plochu 50 árov, pol hektára. Kde sa dá pred úradom vlády zohnať takáto plocha, pán Matovič?

Skrátka – ani náhodou sa neprotestovalo za 5000 mŕtvych. Ach, ako ľahko sa manipuluje s číslami, keď nik nemá ochotu premeniť ich na reálny život… Vyrobila sa kamufláž, veď mŕtvi sa nesťažujú ani keď im Matovič na hroboch odzemky tancuje.

Okrem problémov medzi témou protestu a jeho logistikou je tu však aj problém politický, predvolebný. V súvislosti s dnešným rokovaním NR SR sa často kladie otázka: Prečo na poslednú chvíľu, boli ste tu 8 rokov, čo ste robili doteraz? Pán poslanec Matovič má tú smolu, že rovnakú otázku je možné položiť aj jemu:

Pán Matovič, tí ľudia nezomreli včera. Kde boli doteraz pochované vaše protesty?

Pár slov o rodičovskom dôchodku

26.11.2023

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, [...]

Svieža numerologická analýza jedného politického subjektu

18.11.2023

Máme na Slovensku nejednu politoligicky analyzovateľnú entitu, no iba jediná si zaslúži analýzu numerologickú. Ide o subjekt označený číslom 00421. Človek neznalý veci by si povedal, že takáto analýza dospeje len k výsledku, ktorý už dávnejšie zadefinovala skupina Slobodná Európa vo svojej notoricky známej piesni. Lebo je to telefonická predvoľba takzvanej Tejtokrajiny. [...]

Matovič, nový predseda Slovenska

26.10.2023

Čo sa to stalo? Zo dňa na deň sa Slovensko ocitlo v Matovičovej eseróčke. A stačilo tak málo – požiadať nejakého indiferentného úradníka o zmenu mena útvaru, ktorý vraj je politickou stranou. Zo dňa na deň sa Matovič stal samozvaným predsedom Slovenska. Nie je to tak dávno, čo túžil prekonať niekdajšiu NSDAP v počte členov. V slovenských pomeroch sa mu to asi [...]

Robert Fico

Obvinenie Gašpara podľa Fica dokazuje opodstatnenosť rušenia ÚŠP

10.12.2023 11:26

Podľa premiéra je po obvinení Gašpara argument, že zmeny v trestnom práve je potrebné vykonať čo najrýchlejšie potvrdený na 200 percent.

António Guterres

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy "paralyzovaná" rozkolom

10.12.2023 10:28

Bezpečnostná rada je podľa neho paralyzovaná "geostrategickými rozdielmi".

Olympics Paris 2024 Hotel Prices

Veľa Parížanov sa na olympiádu neteší. Radšej zmiznú z mesta, vyženú ich bezpečnostné opatrenia

10.12.2023 10:00

Najväčší budúcoročný sviatok športu na svete asi vyženie z francúzskej metropoly mnoho obyvateľov.

SR Bratislava politika vláda 8. schôdza BAX

Menej mreží, viac domáceho väzenia. Trestný zákon sa po rokoch rýchlo a výrazne mení, ukrýva aj perličky

10.12.2023 09:00

Vláda si od novely sľubuje odľahčenie slovenských väzníc.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 327
Celková čítanosť: 1852455x
Priemerná čítanosť článkov: 5665x

Autor blogu