Založ si blog

Päťtisíc sviečok za Igora Matoviča

Čísla ako symbol. Niekedy 1488, teraz 5000. Päť tisícok sviečok – za koho? Vraj za 5000 mŕtvych, ktorí by teoreticky mohli žiť.

Nechcem toto tvrdenie spochybňovať. Nemám na to právo, pretože nemám v rukách žiadne údaje. Je mi však úprimne ľúto každého človeka, ktorý mohol žiť, ktorého záchrana bola v našich silách. Opakujem – každého.

Igor Matovič si na hroboch ľudí, ktorí zomreli zbytočne, zasa zatancoval. Prehlásil, že zapáli sviečku za každého človeka, ktorý zomrel zbytočne. Opakujem – za každého. Naozaj zapálil 5000 sviečok? Nuž, ani náhodou….

Niekoľko suchých čísel: bežná sviečka váži 70 – 100 gramov. Z toho si pomerne jednoducho spočítame, že 5000 kusov naberie hmotnosť 350 – 500 kilogramov. Je to plná dodávka sviečok a niekoľko desiatok ľudí, ktorí ich vyložia a rozdajú protestujúcim. A aj ich zapália, nie každý má k dispozícii zápalky alebo zapaľovač. Koľko môže trvať vydanie a zapálenie jednej sviečky? 10 sekúnd? OK, takže dohromady 50 000 sekúnd, pri 10 ľuďoch pracujúcich na ich distribúcii je to 5000 sekúnd na jedného, cca hodina a dvadsať minút.

Logistika demonštrácie tým však nekončí. Z fotografií protestného zhromaždenia je jasne viditeľné, že sviečky neboli uložené príliš nahusto, odhadom jeden kus ma meter štvorcový. 5000 sviečok zaberie plochu 50 árov, pol hektára. Kde sa dá pred úradom vlády zohnať takáto plocha, pán Matovič?

Skrátka – ani náhodou sa neprotestovalo za 5000 mŕtvych. Ach, ako ľahko sa manipuluje s číslami, keď nik nemá ochotu premeniť ich na reálny život… Vyrobila sa kamufláž, veď mŕtvi sa nesťažujú ani keď im Matovič na hroboch odzemky tancuje.

Okrem problémov medzi témou protestu a jeho logistikou je tu však aj problém politický, predvolebný. V súvislosti s dnešným rokovaním NR SR sa často kladie otázka: Prečo na poslednú chvíľu, boli ste tu 8 rokov, čo ste robili doteraz? Pán poslanec Matovič má tú smolu, že rovnakú otázku je možné položiť aj jemu:

Pán Matovič, tí ľudia nezomreli včera. Kde boli doteraz pochované vaše protesty?

Šifra Majstra Kočnera

16.06.2021

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora [...]

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

18.05.2021

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný? Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala [...]

Tak riekla prezidentka

13.05.2021

Motto: „Dakedy aj z pustej stodoly sova vyletí.“ Slovenské príslovie Včera, 12. mája pani prezidentka rozhodla: bolo preverených viac ako 500 000 podpisov na petičných hárkoch a petícia za referendum o predčasných voľbách je preto zákonná. Referendová otázka a ďalší postup po prípadnom platnom referende však bude predmetom podania prezidentky na Ústavný súd [...]

sud, bodor Bödör

Najvyšší súd zamietol Bödörovu žiadosť o prepustenie z väzby

16.06.2021 15:26

Norbert Bödör je vo väzbe z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Vladimír Lengvarský

Lengvarský: Povinnosť PCR testov do detských táborov je definitívna

16.06.2021 15:13

Testy budú pre deti, ktoré v letných mesiacoch navštívia letný tábor, preplácané štátom.

kvietik martin

Finančníkovi Kvietikovi rozšírili dôvod väzby o preventívnu

16.06.2021 15:11, aktualizované: 15:28

Skupina obvinených v kauze korupcie na Slovenskom pozemkovom fonde ostane vo väzbe.

sud, lalis

Šéfa gangu sýkorovcov Róberta Lališa uznal súd za vinného, trest mu neuložil

16.06.2021 14:47

Šéf sýkorovcov Kýbel si už za iné skutky odpykáva doživotie.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 289
Celková čítanosť: 1407808x
Priemerná čítanosť článkov: 4871x

Autor blogu