Založ si blog

Prečo je plošné testovanie sprostosťou

Už je to tady, už je to tady… Pána premiéra prepadol nápad – pretestovať celú krajinu, byť tak prvý na svete a nezmazateľne sa zapísať na čelo zoznamu anticovidových hrdinov. Skúsme posúdiť zmysel tohto veľkolepého plánu.

  • Logistika. Pánovi premiérovi chýba predstavivosť, vo veľmi veľkých počtoch obyvateľstva sa pokúša zorientovať rovnako, ako vo firme s 20 zamestnancami. Testy sa majú uskutočniť na 6000 odberných miestach, každé má obsluhovať 7 ľudí. Odkiaľ sa objaví tých potrebných 42 000 odborníkov? No, možno nemusia byť všetci odborníkmi, je potrebná aj administratíva, no v každom prípade tam bude musieť byť 6000 doktorov zaškolených na prácu s testovacími prístrojmi. Máme ich? Ako to vychádza s časom potrebným na testovanie? Ak jeden človek zaberie 5 minút (v tom je započítané zápis jeho údajov, odber vzorky a jej úprava v prístroji na to určenom), tak pri 12 hodinách nepretržitej práce sa dá za deň otestovať  na 6000 odberových miestach 864 000 ľudí.
  • Matematika. Predpokladajme, že logistiku nejako zvládneme – aj keď do nej musíme zarátať aj predchádzajúcu komunikáciu úradov s obyvateľstvom a organizačné zabezpečenie, podobne ako pri voľbách. Optimisticky predpokladajme, že všetko prebehne úspešne a dopracujeme sa k nejakým výsledkom. Predpokladajme i to, že testy budú fungovať s vynikajúcou presnosťou, s 99-percentnou úspešnosťou. Pri vysokej účasti 3 milióny obyvateľov by to znamenalo, že aj keby bola celá populácia krištáľovo bezvírusovo čistá, tak testy označia 30 000 ľudí za infikovaných. Čo s nimi? Zavrieť ich do karantény aj s rodinnými príslušníkmi? A čo ak je test spoľahlivý povedzme na 95%? Alebo na 90%? Kto vystopuje státisíce kontaktov týchto „infikovaných“? Táto posledná otázka však už nepatrí do matematiky, ale do predchádzajúceho bodu, do logistiky.
  • Zdravý rozum. Pri spomenutej účasti 3 milióny občanov na plošnom testovaní sa dostaneme približne k účasti 70% tých, ktorí by mali byť testovaní (testovanie sa nemá týkať detí do 10 rokov). Testovanie dospeje k nejakému výsledku a vyhodí nám počet infikovaných osôb. Ak by boli testy nespochybniteľné a na 100% presné, tak sa dostaneme povedzme k číslu 300 000 infikovaných. Čo s tým urobíme? Zavrieme ich spolu s rodinami a budeme ich strážiť pod bodákmi? Nezabúdajme, že medzi nimi bude veľa ľudí z profesií nutných pre zabezpečenie základných potrieb, zamestnancov elektrární, vodární, obchodov, vodičov pre prepravu potravín, lekárov a zdravotníkov. No a v populácii zostane ešte stále pobehovať nejaký ten milión neotestovaných jedincov, ktorí teoreticky môžu naďalej pestovať stáda vírusov. A kto vlastne dohľadá všetkých tých infikovaných a ich kontakty, keď dnes to nestíhame pri 1500 – 2000 prípadoch?

Dalo by sa toho napísať oveľa viac, no toto najpodstatnejšie by mohlo stačiť. Prospech z testovania by však mohlo mať niekoľko ľudí, napríklad štatistici zaoberajúci sa epidemiológiou, alebo firmy dodávajúce štátu 13 miliónov testov za vyše 50 miliónov eur. A ten najdôležitejší – premiér štátu s menom vytesaným do kameňa. Otvorenou ostáva zatiaľ otázka, či je to kameň s menami mysliteľov, alebo hlúpych egoistických maniakov.

Šanca na štátnický čin, pani prezidentka!

29.10.2020

Pani prezidentka! Nevolil som vás. Vášho najvážnejšieho konkurenta som považoval za človeka erudovanejšieho, vzdelanejšieho, profesionálnejšieho. Skrátka vhodnejšieho pre post hlavy štátu. Napriek tomu, že ste neboli mojím favoritom, plne rešpektujem vôľu voličov. A rešpektujem a rešpektovať stále budem úrad, ktorý zastávate – aj napriek výhradám k niektorým [...]

Pokuta 1659 eur pre netestovaných. Kto vymýšľa takéto stupidity?

26.10.2020

Zákaz vychádzania pre celé Slovensko. Zatiaľ je pokutovaný len na Orave a v Bardejove, no o týždeň to čaká všetkých. Ak sa budete pohybovať po vonku bez bumážky o negatívnom teste na Covid, tak vám hrozí pokuta 1000 eur v hotovosti. A keby ste úplnou náhodou 1000 evráčov slovenských pri sebe nemali, tak sa pokuta zvýši na 1659 bubákov v správnom konaní. O čo vôbec [...]

Pilotné testovanie hlúposti, deň tretí

25.10.2020

Rozbehol sa nám pilotný projekt testovania národa. Čo nám prezradili prvé dva dni? Za dva dni bolo otestovaných približne 120 000 obyvateľov Oravy a okresu Bardejov. Médiá nás bombardujú správami o disciplinovanosti ľudí, o ich božskej trpezlivosti vo viachodinových radoch. Odberné miesta makali naplno, nevyskytli sa žiadne hluché pauzy. Dá sa teda predpokladať, že za 3 [...]

koronavírus, Tvrdošín, testovanie, test, Orava

Mestá volajú o pomoc. Matovič: Nemudrujte, zdravotník nepristane ako Majka z Gurunu

30.10.2020 05:30

Veľké mestá ako Košice a Nitra zúfalo volajú o pomoc, nestihnú otestovať všetkých. Matovič do Košíc odkázal, aby primátor nemudroval a zháňal sestry.

pocasie-30-10-2020

Studený front odíde, teplý príde. Daždivé počasie zostáva

29.10.2020 22:17

Po chladnom piatku sa situácia cez víkend zmení. Niekde môžu teploty stúpnuť až na príjemných šestnásť stupňov Celzia.

DOD: Ústavný súd SR

Ústavný súd súhlasil s väzbou pre Urbancovú a Lindtnera

29.10.2020 21:46

Ústavný súd nedal súhlas na vzatie do väzby Jozefa Kolcuna, sudcu Najvyššieho súdu. S väzbou pre Urbancovú a Lindtnera nemal problémy.

Ide o pravdu, Miroslav Kollár

Kollár v Ide o pravdu: Vládu verejne kritizujem až keď nemám odozvu v koalícii

29.10.2020 20:00

Upozorňuje, že plošné testovanie nie je dostatočne pripravené. Poslanec a primátor Miroslav Kollár ale robí všetko preto, aby sa v Hlohovci otestovalo čo najviac ľudí.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 264
Celková čítanosť: 1220014x
Priemerná čítanosť článkov: 4621x

Autor blogu