Založ si blog

Plošné testovanie v2. 02 – prečo klesol počet „pozitívnych“?

Údaje z druhého kola prebiehajúceho testovania voči Covidu hovoria o tom, že v 45 okresoch poklesol počet infikovaných oproti počtom zisteným v prvom kole testovania. Prezentuje sa to ako veľký, priam extrémny úspech prepytujem „atómovej bomby“, ktorú má v rukách vláda (rozumej Igor Matovič).

Neviem ako vláda, no ja osobne (a možno nebudem sám) považujem pokles počtu infikovaných ľudí za úplne prirodzený jav. Pretože ľudia v prvom kole označení za „pozitívnych“ jednoducho zostali doma v karanténe a druhého kola sa nezúčastnili… Pokles počtu „pozitívnych“ by jednoducho nastal aj na druhý deň po prvom testovaní, ak by „pozitívni“ zostali v izolácii. Napriek tomu, že za jeden deň  počet „pozitívnych“ nemá šancu výrazne klesnúť.

Konkrétny príklad: máme vzorku 10 ľudí a otestujeme ich AG testom. 2 ľudia zo vzorky budú pozitívni, tých pošleme do karantény. A test okamžite zopakujeme na zvyšných ôsmich pokusných králikoch. Aký výsledok sa dá očakávať? Nuž – asi nula pozitívnych, však? Trochu horšia situácia by ale nastala ak by sme zo zvyšných ôsmich statočných objavili ďalšieho pozitívneho. Dozvedeli by sme sa to, že nami použitá testovacia metóda nie je celkom kóšer.

No a podobná situácia nastala i pri druhom kole plošného testovania – namiesto prirodzene predpokladaného minimálneho počtu „pozitívnych“ zisťujeme síce nižšie počty, no predsa len dostatočne vysoké na to, aby sme nad spoľahlivosťou testov pokrčili plecami i nosom.

Z čoho sa Matovičovi obracia žalúdok

26.11.2022

Nechcem sa vyjadrovať k téme, ktorá aktuálne hýbe Slovenskom – k rokovaniu medzi vládou a lekárskymi odborármi. Mám síce na vec svoj názor, no nepokladám ho za natoľko významný a presvedčivý, aby som ho zverejňoval. No v každom prípade si myslím, že vulgárnymi výmyslami by sa táto situácia ovplyvňovať nemala. Hovorím o fejkbúkovom statuse ministra financií [...]

Môj comming out

16.10.2022

V týchto dňoch sa takmer celá verejnosť zaoberá komunitou LGBTI. Brutálna vražda dvoch takto orientovaných ľudí na to poskytuje velikánsky priestor. No a pri tej príležitosti sme sa dočkali i zaujímavého priznania – moderátor TA3 Rastislav Iliev v priamom prenose prezradil svoju sexuálnu orientáciu, je gay. V krátkom čase je to už druhý comming out moderátora TA3, [...]

Ako nás chráni Patriot

12.10.2022

Protivzdušnú obranu (ďalej PVO) Slovenska donedávna zabezpečoval ruský systém S-300. Dnes ju už nezabezpečuje, pretože sme ho zaslali na Ukrajinu a s pravdepodobnosťou blízkou istote ho tam ruské strely degradovali na hromádku šrotu. Jeho náhradou mali byť systémy PVO Patriot, ktoré nám veľkodušne zapožičalo Holandsko a Nemecko. Holandská veľkodušnosť však netrvá [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Britain US Diplomatic Immunity

Prešla ho autom, z krajiny ušla. Manželka amerického diplomata dostala za zabitie tínedžera v Británii podmienku

08.12.2022 21:28

Prípad vyvolal diplomatický spor medzi Londýnom a Washingtonom.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1669618x
Priemerná čítanosť článkov: 5421x

Autor blogu