Založ si blog

Súboj Titanov: Mikas versus Žilinka

Samozrejme, titulok je prehnaný, ba až takmer bulvárny, a mal by podprahovo evokovať niečo ako Batman versus Superman, alebo Alien versus Predátor. No priznajme si, po tlačovej konferencii generálneho prokurátora predsa len má niečo do seba.

V skratke o čo išlo: pán Žilinka nám zvestoval to, čo väčšina ľudí interesujúcich sa o politiku dávno vedela. Totiž že Vyhláška Ústavu verejného zdravotníctva č. 67 z konca minulého roka, ktorou sa šarapatiacemu vírusu zakazuje infikovať poslancov NR SR od ich kolegov ukrytých za igelitom, je v rozpore so zákonom. Že je len aktom nechutnej servility pána hlavného hygienika Mikasa voči vládnucej chunte.

Nebudem teraz uvádzať všetky tragikomické vyjadrenia niektorých členov vládnej koalície na danú tému, stačí názor právneho génia, pána poslanca Baránika: vyhláška napriek všetkému platí. Nuž, keby pán Baránik neponímal právo veľmi svojským spôsobom, tak by asi tušil, že generálna prokuratúra nemá právo rušiť akúkoľvek vyhlášku, môže voči nej nanajvýš podať protest. Presne tak, ako to urobil pán Žilinka. A pripomeňme i to, že voči vyhláške by mohol podať pripomienky ešte v procese jej prípravy a schvaľovania, keby táto prepytujem vyhláška nebola schálená bez akéhokoľvek schvaľovacieho procesu z večera na ráno.

To by samo o sebe bolo viacmenej iba mlátenie prázdnej slamy. Pretože k protestu sa Ústav verejného zdravotníctva má vyjadriť do 30 dní a na nápravu má k dispozícii ešte podstatne dlhší čas. Závažnejšie je vyjadrenie generálneho prokurátora, ktoré zaznelo len tak bokom, akoby mimochodom. Že inkriminovaná vyhláška je v rozpore s Trestným zákonom 300/2005 Z.z., konkrétne s jeho paragrafom 163, ktorý nás informuje o pálkach za šírenie nákazlivej choroby. Zacitujme si z neho:

(1) Kto úmyselne spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo
b) za krízovej situácie.

Všimnime si predovšetkým zvýraznený odsek (3), písmeno b)…

Skúsme interpretovať to, čo nám pán Žilinka polopatisticky nepovedal: pokiaľ budú v tejto veci podané trestné oznámenia, tak sa budú riešiť v zmysle trestného zákona. Pretože aj keď je nutné brať do úvahy fakt, že hlúpa vyhláška 67 stále platí, tak vyhláška nie je nad zákonom. Je to legislatívna norma nižšej právnej sily a v priamom strete so zákonom dostane, ľudovo povedané, na bendžo.

Na výsledky tejto zaujímavej kauzy si rád počkám – a verím, že nebudem sám, kto v sebe živí aspoň iskričku nádeje, že každému bude patriť to, čo jeho je.

uverejnené v Slovanských Novinách

Sputnik V a jeho Súpútnik IM

12.04.2021

Skončila sa jedna vládna kríza… Naozaj? Nie, ani náhodou. Pokračuje a dovolím si zaprorokovať: zanedlho jej itenzita presiahne pôvodnú úroveň. Zasa je za ňou Matovič (ďalej IM) a jeho zbraňou je tentoraz Sputnik. Ale poďme pekne od začiatku. Vlastne od „konca“ tej predchádzajúcej krízy. Všimnime si rozlúčkový prejav IM pred demisiou vlády. Napriek mnohým [...]

Návrh labutej piesne pre Igora M.

30.03.2021

Keď svojho času opúšťal post premiéra Vladimír Mečiar, tak nám zaspieval. Bolo to dávno, mladší si to nemôžu pamätať, takže s videom z tejto významnej udalosti sa môžete zoznámiť (starší pamätníci si ho môžu pripomenúť) na Youtube. Premiér v demisii Igor Matovič by sa vzhľadom na svoju rozsiahlu publikačnú činnosť typu fejkbúk tiež mohol s nami rozlúčiť [...]

Koniec vládnej krízy? Nie, zatiaľ iba vyhlásenie plné nezmyslov!

28.03.2021

Dnes nám predstavitelia troch štvrtín koaličných strán vyhlásili, že vládna kríza skončila. Matovič prehlásil, že odstupuje z premiérskeho stolca a vymieňa si post s Hegerom. A to bolo, čo sa zrozumiteľnosti týka, všetko – aj to, že by mal byť Matovič naozaj financministrom, si bolo treba veľmi pozorne všimnúť v nejakej z jeho ďalších náhodných poznámok. [...]

Igor Matovič

Matovič reaguje na prezidentku a Sputnik, sledujte naživo

15.04.2021 17:57

Expremiér svoju tlačovku nazval „Sputnik V. Dosť bolo klamstiev“.

Virus Outbreak Double Masks

Kto od pondelka vymení respirátor za rúško a kto ho nosiť nemusí vôbec?

15.04.2021 16:40, aktualizované: 17:17

V prírode bude stačiť rúško alebo šál. V práci to musí povoliť zamestnávateľ.

Eduard Heger, podpis,

Heger v Prahe urobil pravopisný prešľap. Zabudol na ypsilon

15.04.2021 16:13

Nový slovenský premiér má medzery v gramatike. Eduard Heger spravil školácku chybu, keď sa zapísal do oficiálnej knihy návštev na Pražskom hrade.

NSS SR, trenčín

Z 30 kandidátov na sudcov NSS uspeli deviati

15.04.2021 16:00, aktualizované: 16:05

V druhom kole sa bude overovať ich sudcovská spôsobilosť.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 284
Celková čítanosť: 1358609x
Priemerná čítanosť článkov: 4784x

Autor blogu