Založ si blog

Súboj Titanov: Mikas versus Žilinka

Samozrejme, titulok je prehnaný, ba až takmer bulvárny, a mal by podprahovo evokovať niečo ako Batman versus Superman, alebo Alien versus Predátor. No priznajme si, po tlačovej konferencii generálneho prokurátora predsa len má niečo do seba.

V skratke o čo išlo: pán Žilinka nám zvestoval to, čo väčšina ľudí interesujúcich sa o politiku dávno vedela. Totiž že Vyhláška Ústavu verejného zdravotníctva č. 67 z konca minulého roka, ktorou sa šarapatiacemu vírusu zakazuje infikovať poslancov NR SR od ich kolegov ukrytých za igelitom, je v rozpore so zákonom. Že je len aktom nechutnej servility pána hlavného hygienika Mikasa voči vládnucej chunte.

Nebudem teraz uvádzať všetky tragikomické vyjadrenia niektorých členov vládnej koalície na danú tému, stačí názor právneho génia, pána poslanca Baránika: vyhláška napriek všetkému platí. Nuž, keby pán Baránik neponímal právo veľmi svojským spôsobom, tak by asi tušil, že generálna prokuratúra nemá právo rušiť akúkoľvek vyhlášku, môže voči nej nanajvýš podať protest. Presne tak, ako to urobil pán Žilinka. A pripomeňme i to, že voči vyhláške by mohol podať pripomienky ešte v procese jej prípravy a schvaľovania, keby táto prepytujem vyhláška nebola schálená bez akéhokoľvek schvaľovacieho procesu z večera na ráno.

To by samo o sebe bolo viacmenej iba mlátenie prázdnej slamy. Pretože k protestu sa Ústav verejného zdravotníctva má vyjadriť do 30 dní a na nápravu má k dispozícii ešte podstatne dlhší čas. Závažnejšie je vyjadrenie generálneho prokurátora, ktoré zaznelo len tak bokom, akoby mimochodom. Že inkriminovaná vyhláška je v rozpore s Trestným zákonom 300/2005 Z.z., konkrétne s jeho paragrafom 163, ktorý nás informuje o pálkach za šírenie nákazlivej choroby. Zacitujme si z neho:

(1) Kto úmyselne spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo
b) za krízovej situácie.

Všimnime si predovšetkým zvýraznený odsek (3), písmeno b)…

Skúsme interpretovať to, čo nám pán Žilinka polopatisticky nepovedal: pokiaľ budú v tejto veci podané trestné oznámenia, tak sa budú riešiť v zmysle trestného zákona. Pretože aj keď je nutné brať do úvahy fakt, že hlúpa vyhláška 67 stále platí, tak vyhláška nie je nad zákonom. Je to legislatívna norma nižšej právnej sily a v priamom strete so zákonom dostane, ľudovo povedané, na bendžo.

Na výsledky tejto zaujímavej kauzy si rád počkám – a verím, že nebudem sám, kto v sebe živí aspoň iskričku nádeje, že každému bude patriť to, čo jeho je.

uverejnené v Slovanských Novinách

Zastrkávanie do škáry podľa Zuzany Kovačič Hanzelovej

16.02.2024

Investigatíva svetovej úrovne! Novinárka z košiara mienkotvorného denníka SME, Zuzana Kovačič Hanzelová (prezentujúca sa populárnou skratkou ZKH), na stope neuveriteľho hriechu spáchaného niektorým, nie celkom korektne identifikovaným poslancom vládnej koalície! Prichytila Erika Kaliňáka keď počas parlamentnej schôdze zastrkoval do škáry a nevytiahol ho! Pre upresnenie [...]

O Matovičovej prezidentskej kandidatúre

14.02.2024

Včera prebehla médiami zaujímavá správa – Slovensko opúšťajú mnohí poslanci. Aby nedošlo k omylu – nie že by chceli emigrovať z rodnej hrudy, to len z bývalého hnutia OĽaNO, ktoré sa na Slovensko drzo premenovalo, utekajú všetci, ktorí zacítili blízkosť konca. Prirovnanie ku potkanom utekajúcim z potápajúcej sa lode je snáď primerané. V článkoch [...]

Parlamentný Brumteles

09.01.2024

Ešte ako dieťa som v čiernobielom televízore sledoval rozprávku o čertovi Brumtelesovi. Už si z nej pamätám len zopár fragmentov – že bábkovému Brumtelesovi prepožičal hlas fenomenálny Jozef Króner, že čertisko miloval oblizovanie železa a že bol z hlbín pekla na zemský povrch vyslaný aby škodil. Od jeho poslania sa odvíjal i často používaný slogan: Škodiť, [...]

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

kuciak

Šesť rokov od vraždy Kuciaka: V Bratislave sa zišli tisíce ľudí

21.02.2024 17:50, aktualizované: 18:02

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Murz, Andrej Morozov,

Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

21.02.2024 16:40

Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť, píše v príspevku.

izrael, palestína, hamas

Militanti z Hamasu pri útoku na Izrael podľa krízového centra znásilňovali a mrzačili ženy

21.02.2024 16:07

Vo viacerých prípadoch došlo k znásilneniu pred inými ľuďmi vrátane partnerov, rodiny či priateľov.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 331
Celková čítanosť: 1871950x
Priemerná čítanosť článkov: 5655x

Autor blogu