Založ si blog

Súboj Titanov: Mikas versus Žilinka

Samozrejme, titulok je prehnaný, ba až takmer bulvárny, a mal by podprahovo evokovať niečo ako Batman versus Superman, alebo Alien versus Predátor. No priznajme si, po tlačovej konferencii generálneho prokurátora predsa len má niečo do seba.

V skratke o čo išlo: pán Žilinka nám zvestoval to, čo väčšina ľudí interesujúcich sa o politiku dávno vedela. Totiž že Vyhláška Ústavu verejného zdravotníctva č. 67 z konca minulého roka, ktorou sa šarapatiacemu vírusu zakazuje infikovať poslancov NR SR od ich kolegov ukrytých za igelitom, je v rozpore so zákonom. Že je len aktom nechutnej servility pána hlavného hygienika Mikasa voči vládnucej chunte.

Nebudem teraz uvádzať všetky tragikomické vyjadrenia niektorých členov vládnej koalície na danú tému, stačí názor právneho génia, pána poslanca Baránika: vyhláška napriek všetkému platí. Nuž, keby pán Baránik neponímal právo veľmi svojským spôsobom, tak by asi tušil, že generálna prokuratúra nemá právo rušiť akúkoľvek vyhlášku, môže voči nej nanajvýš podať protest. Presne tak, ako to urobil pán Žilinka. A pripomeňme i to, že voči vyhláške by mohol podať pripomienky ešte v procese jej prípravy a schvaľovania, keby táto prepytujem vyhláška nebola schálená bez akéhokoľvek schvaľovacieho procesu z večera na ráno.

To by samo o sebe bolo viacmenej iba mlátenie prázdnej slamy. Pretože k protestu sa Ústav verejného zdravotníctva má vyjadriť do 30 dní a na nápravu má k dispozícii ešte podstatne dlhší čas. Závažnejšie je vyjadrenie generálneho prokurátora, ktoré zaznelo len tak bokom, akoby mimochodom. Že inkriminovaná vyhláška je v rozpore s Trestným zákonom 300/2005 Z.z., konkrétne s jeho paragrafom 163, ktorý nás informuje o pálkach za šírenie nákazlivej choroby. Zacitujme si z neho:

(1) Kto úmyselne spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo
b) za krízovej situácie.

Všimnime si predovšetkým zvýraznený odsek (3), písmeno b)…

Skúsme interpretovať to, čo nám pán Žilinka polopatisticky nepovedal: pokiaľ budú v tejto veci podané trestné oznámenia, tak sa budú riešiť v zmysle trestného zákona. Pretože aj keď je nutné brať do úvahy fakt, že hlúpa vyhláška 67 stále platí, tak vyhláška nie je nad zákonom. Je to legislatívna norma nižšej právnej sily a v priamom strete so zákonom dostane, ľudovo povedané, na bendžo.

Na výsledky tejto zaujímavej kauzy si rád počkám – a verím, že nebudem sám, kto v sebe živí aspoň iskričku nádeje, že každému bude patriť to, čo jeho je.

uverejnené v Slovanských Novinách

Že vás hanba nefackuje, pani ministerka!

30.07.2021

Teoreticky prežívame vrcholiacu uhorkovú sezónu. No realita je trochu iná, zber uhoriek je zatlačený do pozadia rôznymi politickými srandičkami – napríklad zdemolovaným referendom, protestami voči očkovacím aktivitám vlády, alebo rôznymi škandálmi a škandálikmi so spoločnými menovateľmi NAKA, špeciálna prokuratúra a kajúcnici. Popri tom všetkom úplne zanikla [...]

Šifra Majstra Kočnera

16.06.2021

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora [...]

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

18.05.2021

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný? Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala [...]

Španielsko sopka La Palma erupcia

Experti: Výbuch sopky na kanárskom ostrove La Palma môže trvať tri mesiace

22.09.2021 12:00

Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov uviedol, že jeho výpočet je založený na dĺžke predchádzajúcich výbuchov.

nemocnica ružinov covid 19

Od pondelka bude už len jeden zelený okres: Dunajská Streda

22.09.2021 11:51

Päť okresov sa od budúceho pondelka zafarbí na covid automate do bordova. Červených bude 39 okresov a oranžových 34.

TK Matovic, krizovy stab

Matovič: Komisia už pripravila asi 10 riešení, ktoré pomôžu spravodlivosti

22.09.2021 11:03

Minister financií pred rokovaním vlády zdôraznil, že v súčastnosti musia ísť bokom ďalšie témy ako napríklad aj výstavba nájomných bytov.

Aktuálna informácia, horúca novinka, práve sa stalo, PRAVDA, mimoriadna správa

Na auto poradcu ukrajinského prezidenta spustili paľbu, zranili vodiča

22.09.2021 10:46, aktualizované: 11:16

K útoku došlo v Kyjevskej oblasti.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 290
Celková čítanosť: 1459802x
Priemerná čítanosť článkov: 5034x

Autor blogu