Založ si blog

Ľalia a krumpla

Motto 1:
„Pamätajte, že najkrajšie veci na svete sú najmenej užitočné; napríklad pávy a ľalie.“ John Steinbeck

Motto 2:
„Bílá, neb sivá, a okruhlá krumpla, která sa običajňe i bez masa jedává.“
Anton Bernolák

Máme prezidentku, priamou voľbou ustanovenú do pozície prvého občana štátu. Možno by dakto chcel na tomto poste vidieť niekoho iného, ale… demokracia. Je to pani sympatická, navonok nekonfliktná, s kultivovaným vyjadrovaním a vystupovaním. Nerobí nám hanbu porušovaním protokolu a pri každej príležitosti vie prezentovať módne trendy v oblečení. A to je asi tak všetko, je to skrátka okrasný kvet, ktorý úžitok neprináša. Jednoducho ľalia.

Krumpla (žiadna krumpľa, Bernolák je Bernolák!) je zasa rastlina výsostne užitočná. V našich končinách sa síce udomácnila pomerne nedávno, masívne pestovanie zemiakov začalo až začiatkom 19. storočia, no odvtedy sa stihla stať slovenským chlebom. Húževnatá plodina sýtila našich prarodičov i v čase, keď chleba nebolo.

A presne toto by sme potrebovali v dnešných ťažkých a čudesných časoch – nie ľalie, ale krumple.

Možno prvým krokom pre transformáciu z ľalie na krumplu urobila pani prezidentka včera požiadavkou na demisiu predsedu vlády. Konečne, no radšej neskoro, ako nikdy, a radšej niečo, ako nič. Možno by mala mať na pamäti, že zababrať sa hlinou nie je hanba, že krumpla má pekné kvety a spočiatku tiež slúžila ako okrasná rastlina.

 

(uverejnené v Slovanských Novinách)

 

Pár slov o rodičovskom dôchodku

26.11.2023

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, [...]

Svieža numerologická analýza jedného politického subjektu

18.11.2023

Máme na Slovensku nejednu politoligicky analyzovateľnú entitu, no iba jediná si zaslúži analýzu numerologickú. Ide o subjekt označený číslom 00421. Človek neznalý veci by si povedal, že takáto analýza dospeje len k výsledku, ktorý už dávnejšie zadefinovala skupina Slobodná Európa vo svojej notoricky známej piesni. Lebo je to telefonická predvoľba takzvanej Tejtokrajiny. [...]

Matovič, nový predseda Slovenska

26.10.2023

Čo sa to stalo? Zo dňa na deň sa Slovensko ocitlo v Matovičovej eseróčke. A stačilo tak málo – požiadať nejakého indiferentného úradníka o zmenu mena útvaru, ktorý vraj je politickou stranou. Zo dňa na deň sa Matovič stal samozvaným predsedom Slovenska. Nie je to tak dávno, čo túžil prekonať niekdajšiu NSDAP v počte členov. V slovenských pomeroch sa mu to asi [...]

písomná maturita

Znalosti žiakov vo svete dramaticky klesli. Padali aj Severania, výnimkou je Ázia

05.12.2023 15:37

Matematické, čitateľské a prírodovedné znalosti a zručnosti pätnásťročných žiakov vo svete dramaticky klesli, výnimkou je niekoľko ázijských štátov na čele so Singapurom, Japonskom a Kóreou.

Václav Klaus

Vystupoval proti noseniu rúšok. Exprezident Klaus teraz bojuje s následkami ťažkého covidu

05.12.2023 15:36

Bývalý český prezident Václav Klaus sa zotavuje z ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.

Drucker, gramotnosť

Drucker: Výsledky slovenských žiakov v medzinárodnom testovaní PISA 2022 sú tragické

05.12.2023 15:20

V rizikovej skupine sa v oblasti čitateľskej gramotnosti ocitlo vyše 30 percent žiakov,

pellegrini

Pellegrini vyhlási voľby prezidenta v januári

05.12.2023 14:40

Funkčné obdobie prezidentky Čaputovej sa končí 15. júna 2024. Prvé kolo prezidentských volieb sa musí konať najneskôr 60 dní pred týmto dátumom.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 327
Celková čítanosť: 1851663x
Priemerná čítanosť článkov: 5663x

Autor blogu