Založ si blog

Sputnik V a jeho Súpútnik IM

Skončila sa jedna vládna kríza… Naozaj?

Nie, ani náhodou. Pokračuje a dovolím si zaprorokovať: zanedlho jej itenzita presiahne pôvodnú úroveň. Zasa je za ňou Matovič (ďalej IM) a jeho zbraňou je tentoraz Sputnik. Ale poďme pekne od začiatku. Vlastne od „konca“ tej predchádzajúcej krízy.

Všimnime si rozlúčkový prejav IM pred demisiou vlády. Napriek mnohým ďakovačkám a veľkohubým slovám o odpustení v ňom ani raz nespomenul nielen Sulíka, ale ani nikoho z SaS. Teda ak si len nevšimneme jeho narážku na akúsi hru o tróny. Čosi podobné sa opakovalo aj na tlačovke po prvom zasadnutí vlády, tiež sme začuli hru o tróny a pridali sa akýsi bezmenní „oni“, ktorí vraj stáli za likvidáciou Sputnika V.

No a potom sa to rozbehlo v rýchlom tempe – IM naštartoval vládny špeciál (evidentne bez schválenia vlády a len s dodatočným upovedomením premiéra) a taho do Moskvy, zachraňovať Sputnik. Dozvedeli sme sa z fasabúku čosi o idiotoch. Po návrate krátke tlačové vyhlásenie, ktoré nič nepovedalo, a výjazd do Pešti. Vraj s úžasným výsledkom, Sputnik je vraj zachránený, Maďari podajú pomocnú ruku a IM spasí Slovensko.

Nuž – poďme sa ale pozrieť na detaily. Oficiálny list o tom, že Rusi žiadajú zrušenie zmluvy o nákupe Sputnika a jeho vrátení do vlasti, vraj dostal úrad vlády 6. apríla, teda deň pred náhlou cestou IM do Moskvy. Cesta preto nebola iniciatívou IM, ale hasením požiaru, ktorý on sám založil. A založil ho zmluvou o nákupe milióna dávok vakcíny Sputnik V. Zmluvou, o ktorej nevieme vôbec nič. Nevieme kto ju podpísal, nepoznáme jej podmienky, nepoznáme cenu, nepoznáme záväzky zmluvných strán. Ako z chlpatej deky z nej vyťahujeme informácie napríklad o požiadavkách ruskej strany na certifikované laboratórium, ktoré má vhodnosť vakcíny potvrdiť.

A tu je jadro pudla skryté! Dnes sa ku zneniu zmluvy na TA3 vyjadril Andrej Danko, predseda SNS, ktorý je okrem kapitánskej hodnosti a mediálne populárnej rigorózky známy aj tým, že má veľmi dobré vzťahy s viacerými ruskými politikmi. Dozvedeli sme sa veľmi, naozaj veľmi zaujímavé veci!

Ale od začiatku: dozvedeli sme sa, že za nákupom vakcíny bol kontakt na ruského ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova, ktorý Matovičovi sprostredkoval Danko. Úplnou novinkou pre mňa (a asi aj pre väčšinu ľudí) bol fakt, že ruská strana si prišla vakcínu Sputnik V skontrolovať do Šarišských Michalian. List, ktorým Rusi žiadajú vrátenie vakcíny, bol dôsledkom tejto inšpekcie. Veľmi zaujímavý je i údaj o tom, že zmluva o nákupe vakcín obsahuje i klauzulu o okamžitom použití vakcíny bez jej testovania na Slovensku. Dozvedeli sme sa i zopár zaujímavých pikantérií okolo návštevy IM v Maďarsku, napríklad to, že Maďari nám pravdepodobne s testovaním vakcíny príliš nepomôžu, keďže oni samotní žiadne testy nerobili. O jej použití rozhodla vláda Viktora Orbána a podobne je to i u nás. Sputnikom môžeme na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva okamžite očkovať… Nakoniec sme zistili i to, že zmluva o nákupe Sputnika je de facto zrušená, že vakcíny pravdepodobne presunieme do Maďarska a za porušenie zmluvných podmienok budeme zrejme platiť niekoľkomiliónovú pokutu. Andrej Danko sa síce tváril, že o podrobnostiach zmluvy nič nevie, no vzhľadom na jeho zaujímavé kontakty s ruskou stranou si o tom dovolím dôvodne pochybovať.

To je (orientačne a zatiaľ) všetko okolo Sputnika. Veľa ľudí síce preklína ŠÚKL, no tento ústav je v tejto kauze iba hromozvodom slúžiacim na odvrátenie pozornosti od neschopného babráka momentálne zastávajúceho funkciu ministra financií. ŠÚKL je predsa ústavom, ktorý pracuje na základe zákona a je podriadený Ministerstvu zdravotníctva SR.

Matovič povie pravdu iba vtedy, keď pozdraví „Dovidenia“! No dúfam, že i tento pozdrav sa zanedlho zaradí medzi záplavu jeho klamstiev a pravdou sa stane pozdrav „Zbohom“.

 

(uverejnené v Slovanských Novinách)

Rôzne čísla, napríklad 363

10.02.2023

Hneď z kraja to napíšem, aby nedošlo k omylu: pod číslom 363 mám na mysli tisíckrát omieľaný §363 Trestného poriadku. Tento paragraf sa stal nástrojom vojny medzi koalíciou a opozíciou. Hlavne v súvislosti so snahou dostať za mreže toľko smerákov, hlasákov a kotlebovcov koľko sa len dá. Medzi dvomi mlynskými kameňmi sa v tejto vojne ocitol generálny prokurátor Maroš [...]

O hanebnom referende

22.01.2023

Ďalšie referendum máme za sebou, ďalšie neúspešné. Neúspešné kvôli nízkej účasti, pretože sa ho zúčastnilo „iba“ 1 193 198 voličov, ktorí predstavujú „iba“ 27,25% oprávnených voličov. Pritom súhlas s referendovou otázkou prejavilo 97,51% z nich, čo je viac ako 26% oprávnených voličov. No a kuvici okamžite začali kuvikať, najhlasnejšie [...]

Ako pani prezidentka vyznamenania rozdávala

02.01.2023

Slovensko od včerajška dorástlo do Kristových rokov. Patrí sa to primerane osláviť a oceniť tých, ktorí sa na tom podieľali mierou nemalou, občas až zásadnou. Pani prezidentka vďaka svojmu príslovečnému citlivému vnímaniu pochopila nutnosť ocenenia, no poňala ho svojim príslovečným svojským spôsobom. Rozdala 28 vyznamenaní rôzneho významu, zoznam ocenených nájdete [...]

paríž

Ďalšie celoštátne protesty vo Francúzsku budú 6. apríla

29.03.2023 06:42

Obyvatelia krajiny vyšli do ulíc aj v utorok. Bol to desiaty deň celoštátnych protestov.

Vladimír Soták, generálny riaditeľ Železiarne Podbrezová

Soták o problémoch v zdravotníctve: Naťahuje sa to ako 'sopeľ na rukáve'

29.03.2023 06:23

Takmer 30-tisíc Horehroncov podpísalo petíciu za zachovanie breznianskej nemocnice a za jej zaradenie do vyššej úrovne. Situáciu kritizuje aj Vladimír Soták.

Železnice / Koľnice / Vlak /

Železniciam chýbajú peniaze aj plán. Vlakov zadarmo či lacných lístkov sa budeme musieť vzdať, tvrdí odborníčka

29.03.2023 06:05

Je smutné, že na neriešenie zúfalého stavu našich koľají nás musí upozorňovať zahraničie, hovorí v podcaste denníka Pravda analytička Desana Mertinková.

vojna na Ukrajine, míny

ONLINE: Jadrové zbrane v Bielorusku znepokojili Bidena. Súčiastky do dronov Šáhed majú aj v AliExpresse

29.03.2023 06:00, aktualizované: 07:17

Slová Vladimira Putina o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku označil Joe Biden za nebezpečné. EÚ vyzýva Bielorusko, aby tieto zbrane odmietlo.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 1714618x
Priemerná čítanosť článkov: 5496x

Autor blogu