Založ si blog

Sputnik V a jeho Súpútnik IM

Skončila sa jedna vládna kríza… Naozaj?

Nie, ani náhodou. Pokračuje a dovolím si zaprorokovať: zanedlho jej itenzita presiahne pôvodnú úroveň. Zasa je za ňou Matovič (ďalej IM) a jeho zbraňou je tentoraz Sputnik. Ale poďme pekne od začiatku. Vlastne od „konca“ tej predchádzajúcej krízy.

Všimnime si rozlúčkový prejav IM pred demisiou vlády. Napriek mnohým ďakovačkám a veľkohubým slovám o odpustení v ňom ani raz nespomenul nielen Sulíka, ale ani nikoho z SaS. Teda ak si len nevšimneme jeho narážku na akúsi hru o tróny. Čosi podobné sa opakovalo aj na tlačovke po prvom zasadnutí vlády, tiež sme začuli hru o tróny a pridali sa akýsi bezmenní „oni“, ktorí vraj stáli za likvidáciou Sputnika V.

No a potom sa to rozbehlo v rýchlom tempe – IM naštartoval vládny špeciál (evidentne bez schválenia vlády a len s dodatočným upovedomením premiéra) a taho do Moskvy, zachraňovať Sputnik. Dozvedeli sme sa z fasabúku čosi o idiotoch. Po návrate krátke tlačové vyhlásenie, ktoré nič nepovedalo, a výjazd do Pešti. Vraj s úžasným výsledkom, Sputnik je vraj zachránený, Maďari podajú pomocnú ruku a IM spasí Slovensko.

Nuž – poďme sa ale pozrieť na detaily. Oficiálny list o tom, že Rusi žiadajú zrušenie zmluvy o nákupe Sputnika a jeho vrátení do vlasti, vraj dostal úrad vlády 6. apríla, teda deň pred náhlou cestou IM do Moskvy. Cesta preto nebola iniciatívou IM, ale hasením požiaru, ktorý on sám založil. A založil ho zmluvou o nákupe milióna dávok vakcíny Sputnik V. Zmluvou, o ktorej nevieme vôbec nič. Nevieme kto ju podpísal, nepoznáme jej podmienky, nepoznáme cenu, nepoznáme záväzky zmluvných strán. Ako z chlpatej deky z nej vyťahujeme informácie napríklad o požiadavkách ruskej strany na certifikované laboratórium, ktoré má vhodnosť vakcíny potvrdiť.

A tu je jadro pudla skryté! Dnes sa ku zneniu zmluvy na TA3 vyjadril Andrej Danko, predseda SNS, ktorý je okrem kapitánskej hodnosti a mediálne populárnej rigorózky známy aj tým, že má veľmi dobré vzťahy s viacerými ruskými politikmi. Dozvedeli sme sa veľmi, naozaj veľmi zaujímavé veci!

Ale od začiatku: dozvedeli sme sa, že za nákupom vakcíny bol kontakt na ruského ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova, ktorý Matovičovi sprostredkoval Danko. Úplnou novinkou pre mňa (a asi aj pre väčšinu ľudí) bol fakt, že ruská strana si prišla vakcínu Sputnik V skontrolovať do Šarišských Michalian. List, ktorým Rusi žiadajú vrátenie vakcíny, bol dôsledkom tejto inšpekcie. Veľmi zaujímavý je i údaj o tom, že zmluva o nákupe vakcín obsahuje i klauzulu o okamžitom použití vakcíny bez jej testovania na Slovensku. Dozvedeli sme sa i zopár zaujímavých pikantérií okolo návštevy IM v Maďarsku, napríklad to, že Maďari nám pravdepodobne s testovaním vakcíny príliš nepomôžu, keďže oni samotní žiadne testy nerobili. O jej použití rozhodla vláda Viktora Orbána a podobne je to i u nás. Sputnikom môžeme na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva okamžite očkovať… Nakoniec sme zistili i to, že zmluva o nákupe Sputnika je de facto zrušená, že vakcíny pravdepodobne presunieme do Maďarska a za porušenie zmluvných podmienok budeme zrejme platiť niekoľkomiliónovú pokutu. Andrej Danko sa síce tváril, že o podrobnostiach zmluvy nič nevie, no vzhľadom na jeho zaujímavé kontakty s ruskou stranou si o tom dovolím dôvodne pochybovať.

To je (orientačne a zatiaľ) všetko okolo Sputnika. Veľa ľudí síce preklína ŠÚKL, no tento ústav je v tejto kauze iba hromozvodom slúžiacim na odvrátenie pozornosti od neschopného babráka momentálne zastávajúceho funkciu ministra financií. ŠÚKL je predsa ústavom, ktorý pracuje na základe zákona a je podriadený Ministerstvu zdravotníctva SR.

Matovič povie pravdu iba vtedy, keď pozdraví „Dovidenia“! No dúfam, že i tento pozdrav sa zanedlho zaradí medzi záplavu jeho klamstiev a pravdou sa stane pozdrav „Zbohom“.

 

(uverejnené v Slovanských Novinách)

Zastrkávanie do škáry podľa Zuzany Kovačič Hanzelovej

16.02.2024

Investigatíva svetovej úrovne! Novinárka z košiara mienkotvorného denníka SME, Zuzana Kovačič Hanzelová (prezentujúca sa populárnou skratkou ZKH), na stope neuveriteľho hriechu spáchaného niektorým, nie celkom korektne identifikovaným poslancom vládnej koalície! Prichytila Erika Kaliňáka keď počas parlamentnej schôdze zastrkoval do škáry a nevytiahol ho! Pre upresnenie [...]

O Matovičovej prezidentskej kandidatúre

14.02.2024

Včera prebehla médiami zaujímavá správa – Slovensko opúšťajú mnohí poslanci. Aby nedošlo k omylu – nie že by chceli emigrovať z rodnej hrudy, to len z bývalého hnutia OĽaNO, ktoré sa na Slovensko drzo premenovalo, utekajú všetci, ktorí zacítili blízkosť konca. Prirovnanie ku potkanom utekajúcim z potápajúcej sa lode je snáď primerané. V článkoch [...]

Parlamentný Brumteles

09.01.2024

Ešte ako dieťa som v čiernobielom televízore sledoval rozprávku o čertovi Brumtelesovi. Už si z nej pamätám len zopár fragmentov – že bábkovému Brumtelesovi prepožičal hlas fenomenálny Jozef Króner, že čertisko miloval oblizovanie železa a že bol z hlbín pekla na zemský povrch vyslaný aby škodil. Od jeho poslania sa odvíjal i často používaný slogan: Škodiť, [...]

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

kuciak

Šesť rokov od vraždy Kuciaka: V Bratislave sa zišli tisíce ľudí

21.02.2024 17:50, aktualizované: 18:02

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Murz, Andrej Morozov,

Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

21.02.2024 16:40

Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť, píše v príspevku.

izrael, palestína, hamas

Militanti z Hamasu pri útoku na Izrael podľa krízového centra znásilňovali a mrzačili ženy

21.02.2024 16:07

Vo viacerých prípadoch došlo k znásilneniu pred inými ľuďmi vrátane partnerov, rodiny či priateľov.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 331
Celková čítanosť: 1871946x
Priemerná čítanosť článkov: 5655x

Autor blogu