Založ si blog

Sputnik V a jeho Súpútnik IM

Skončila sa jedna vládna kríza… Naozaj?

Nie, ani náhodou. Pokračuje a dovolím si zaprorokovať: zanedlho jej itenzita presiahne pôvodnú úroveň. Zasa je za ňou Matovič (ďalej IM) a jeho zbraňou je tentoraz Sputnik. Ale poďme pekne od začiatku. Vlastne od „konca“ tej predchádzajúcej krízy.

Všimnime si rozlúčkový prejav IM pred demisiou vlády. Napriek mnohým ďakovačkám a veľkohubým slovám o odpustení v ňom ani raz nespomenul nielen Sulíka, ale ani nikoho z SaS. Teda ak si len nevšimneme jeho narážku na akúsi hru o tróny. Čosi podobné sa opakovalo aj na tlačovke po prvom zasadnutí vlády, tiež sme začuli hru o tróny a pridali sa akýsi bezmenní „oni“, ktorí vraj stáli za likvidáciou Sputnika V.

No a potom sa to rozbehlo v rýchlom tempe – IM naštartoval vládny špeciál (evidentne bez schválenia vlády a len s dodatočným upovedomením premiéra) a taho do Moskvy, zachraňovať Sputnik. Dozvedeli sme sa z fasabúku čosi o idiotoch. Po návrate krátke tlačové vyhlásenie, ktoré nič nepovedalo, a výjazd do Pešti. Vraj s úžasným výsledkom, Sputnik je vraj zachránený, Maďari podajú pomocnú ruku a IM spasí Slovensko.

Nuž – poďme sa ale pozrieť na detaily. Oficiálny list o tom, že Rusi žiadajú zrušenie zmluvy o nákupe Sputnika a jeho vrátení do vlasti, vraj dostal úrad vlády 6. apríla, teda deň pred náhlou cestou IM do Moskvy. Cesta preto nebola iniciatívou IM, ale hasením požiaru, ktorý on sám založil. A založil ho zmluvou o nákupe milióna dávok vakcíny Sputnik V. Zmluvou, o ktorej nevieme vôbec nič. Nevieme kto ju podpísal, nepoznáme jej podmienky, nepoznáme cenu, nepoznáme záväzky zmluvných strán. Ako z chlpatej deky z nej vyťahujeme informácie napríklad o požiadavkách ruskej strany na certifikované laboratórium, ktoré má vhodnosť vakcíny potvrdiť.

A tu je jadro pudla skryté! Dnes sa ku zneniu zmluvy na TA3 vyjadril Andrej Danko, predseda SNS, ktorý je okrem kapitánskej hodnosti a mediálne populárnej rigorózky známy aj tým, že má veľmi dobré vzťahy s viacerými ruskými politikmi. Dozvedeli sme sa veľmi, naozaj veľmi zaujímavé veci!

Ale od začiatku: dozvedeli sme sa, že za nákupom vakcíny bol kontakt na ruského ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova, ktorý Matovičovi sprostredkoval Danko. Úplnou novinkou pre mňa (a asi aj pre väčšinu ľudí) bol fakt, že ruská strana si prišla vakcínu Sputnik V skontrolovať do Šarišských Michalian. List, ktorým Rusi žiadajú vrátenie vakcíny, bol dôsledkom tejto inšpekcie. Veľmi zaujímavý je i údaj o tom, že zmluva o nákupe vakcín obsahuje i klauzulu o okamžitom použití vakcíny bez jej testovania na Slovensku. Dozvedeli sme sa i zopár zaujímavých pikantérií okolo návštevy IM v Maďarsku, napríklad to, že Maďari nám pravdepodobne s testovaním vakcíny príliš nepomôžu, keďže oni samotní žiadne testy nerobili. O jej použití rozhodla vláda Viktora Orbána a podobne je to i u nás. Sputnikom môžeme na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva okamžite očkovať… Nakoniec sme zistili i to, že zmluva o nákupe Sputnika je de facto zrušená, že vakcíny pravdepodobne presunieme do Maďarska a za porušenie zmluvných podmienok budeme zrejme platiť niekoľkomiliónovú pokutu. Andrej Danko sa síce tváril, že o podrobnostiach zmluvy nič nevie, no vzhľadom na jeho zaujímavé kontakty s ruskou stranou si o tom dovolím dôvodne pochybovať.

To je (orientačne a zatiaľ) všetko okolo Sputnika. Veľa ľudí síce preklína ŠÚKL, no tento ústav je v tejto kauze iba hromozvodom slúžiacim na odvrátenie pozornosti od neschopného babráka momentálne zastávajúceho funkciu ministra financií. ŠÚKL je predsa ústavom, ktorý pracuje na základe zákona a je podriadený Ministerstvu zdravotníctva SR.

Matovič povie pravdu iba vtedy, keď pozdraví „Dovidenia“! No dúfam, že i tento pozdrav sa zanedlho zaradí medzi záplavu jeho klamstiev a pravdou sa stane pozdrav „Zbohom“.

 

(uverejnené v Slovanských Novinách)

Že vás hanba nefackuje, pani ministerka!

30.07.2021

Teoreticky prežívame vrcholiacu uhorkovú sezónu. No realita je trochu iná, zber uhoriek je zatlačený do pozadia rôznymi politickými srandičkami – napríklad zdemolovaným referendom, protestami voči očkovacím aktivitám vlády, alebo rôznymi škandálmi a škandálikmi so spoločnými menovateľmi NAKA, špeciálna prokuratúra a kajúcnici. Popri tom všetkom úplne zanikla [...]

Šifra Majstra Kočnera

16.06.2021

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora [...]

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

18.05.2021

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný? Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala [...]

Španielsko sopka La Palma erupcia

Experti: Výbuch sopky na kanárskom ostrove La Palma môže trvať tri mesiace

22.09.2021 12:00

Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov uviedol, že jeho výpočet je založený na dĺžke predchádzajúcich výbuchov.

nemocnica ružinov covid 19

Od pondelka bude už len jeden zelený okres: Dunajská Streda

22.09.2021 11:51

Päť okresov sa od budúceho pondelka zafarbí na covid automate do bordova. Červených bude 39 okresov a oranžových 34.

TK Matovic, krizovy stab

Matovič: Komisia už pripravila asi 10 riešení, ktoré pomôžu spravodlivosti

22.09.2021 11:03

Minister financií pred rokovaním vlády zdôraznil, že v súčastnosti musia ísť bokom ďalšie témy ako napríklad aj výstavba nájomných bytov.

Aktuálna informácia, horúca novinka, práve sa stalo, PRAVDA, mimoriadna správa

Na auto poradcu ukrajinského prezidenta spustili paľbu, zranili vodiča

22.09.2021 10:46, aktualizované: 11:16

K útoku došlo v Kyjevskej oblasti.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 290
Celková čítanosť: 1459801x
Priemerná čítanosť článkov: 5034x

Autor blogu