Založ si blog

Tragifraška Sputnik V: kto je v hlavnej úlohe?

Aby sme si porozumeli hneď skraja: pojem tragifraška sa nedotýka kvalitatívneho hodnotenia ruskej vakcíny a ani ju neporovnáva s konkurujúcimi farmaceutickými produktami. Dotýka sa výlučne Kocúrkova, ktoré okolo tejto vakcíny narobili zvolení a vymenovaní zástupcovia ľudu. Základom hodnotenia bude tlačová beseda expremiéra Matoviča zo dňa 15.4.2020.

Detaily tlačovky si môže vyhľadať každý, kto má chuť obetovať takmer dve hodiny zo života výmenou za one man show (alebo stand up commedy?) súčasného ministra financií. Veľmi stručné zhrnutie: pán expremiér nám povedal, že on, chudák, je lynčovaný novinármi za to, že si dovolil doviezť na Slovensko ruskú vakcínu. Ktorou sa mohlo očkovať takmer okamžite, no vďaka mnohým nepriateľom personifikovaným do osoby riaditeľky Štátneho ústavu pre kontroly liečiv pani Baťovej, je momentálne nepoužiteľná a Rusi žiadajú prvú dodávku vrátiť späť. Meno pani Baťovej vraj na tlačovke zaznelo 97-krát, nemal som chuť preverovať to.

Osobne nemám vôbec žiadnu chuť stavať sa do pozície obhajcu ŠÚKL a pani Baťovej. Nemám na to vôbec žiadne informácie okrem tých niekoľkých, ktoré boli zverejnené v médiách. Takže by som sa rád spoľahol na celkom jednoduché fakty, ktoré sa mi javia ako logické a racionálne.

  1. Pocity versus argumenty: pán premiér drvivú väčšinu svojich postojov komentoval vyjadreniami o dôvere či nedôvere v niekoho, alebo o pozitívnych či negatívnych pocitoch z čohosi. Týmto spôsobom sa vyjadroval (negatívne) o pocitoch z vyjadrení ŠÚKL, o pocitoch z obsahu listu ruskej strany, v ktorom žiadajú vrátenie Sputnika, alebo o dôvere v prácu (ne)kompetentných pracovníkov ministerstva zdravotníctva, ktorí neuhradili faktúru za prvú dodávku Sputnika. I jeho postoj k zmluve s ruskou stranou je založený na pocitoch, keďže ju vraj nečítal… Na druhej strane je tu stanovisko ŠÚKL, ktoré je založené na laboratórnych analýzach a skúškach, ktoré tento ústav vykonáva na základe toho, k čomu ho zaväzuje zákon. Ak niečo zo správy ŠÚKL chce ktokoľvek spochybniť, tak by to mal robiť rovnakou cestou, mal by spochybniť analýzy a údaje, ktoré ústav vypracoval.
  2. Nezrovnalosti v údajoch: Igor Matovič tvrdil, že stanovisko ŠÚKL je dôvodom, pre ktorý Rusi žiadali vrátenie Sputnika. So spustenými gaťami ho však prichytila pani prezidentka, ktorá sa vyjadrila jasne. Dôvody pre vrátenie Sputnika sú iné. Matovič sa snažil kontrovať, vraj neuhradenie platby je len nezaujímavým dôvodom, podstatné je vyjadrenie ŠÚKL o vakcíne. Lenže je tu aj článok New York Times, ktorý hovorí o tom, že dôvodov pre zrušenie zmluvy bolo viac. To by Matovič mal vedieť, keďže list o odstúpení od zmluvy určite čítal. Narážame aj na Matovičove tvrdenia o spôsobe komunikácie ŠÚKL s laboratóriami, ktoré žiada o pomoc pri prepúšťaní vakcíny – tých 40 mailov, ktorými ŠÚKL oslovil certifikované labáky, vraj bolo manipulatívnych, formulovaných tak, že vlastne od nich chceme zamietavé stanovisko. A je tu aj Matovičom spochybnený mail od riaditeľky Baťovej adresovaný ministrovi zdravotníctva, ktorým ho žiada, aby skúšky vykonalo laboratórium SAV, s čím minister súhlasil. V čom porušil ŠÚKL služobný postup?
  3. Časové súvislosti: toto je asi tá časť tvrdení Igora Matoviča, ktorá ho stavia priamo do pochybnej pozície. Tieto dátumy na tlačovke odzneli: 16.2.2021, zasadanie pandemickej komisie, na ktorom zaznelo vyjadrenie Baťovej o tom, že Slovensko nemá certifikované laboratórium na overovanie vakcín. Všimnime si, že to bolo dva dni pred zasadaním vlády 18.2.2021, na ktorom bol nákup Sputnika navrhnutý a vetovaný Zaľuďmi. Tieto dátumy sú možno dôležitejšie, ako si myslíme – uvidíme po odtajnení zmluvy s Rusmi a po kontrole dátumu, kedy bola podpísaná. Ďalším dátumom je 6. apríl, vtedy bol doručený na úrad vlády list ruskej strany o odstúpení od zmluvy a s požiadavkou na vrátenie 200 000 dávok Sputnika. A extrémne dôležitým dátumom je 8. apríl. Vtedy sa konalo rokovanie v Moskve, vtedy bolo uverejnené aj stanovisko ŠÚKL s vetou o tom, že nie je Sputnik ako Sputnik. To bola podľa Matovičovej verzie tá veta, ktorá bola pre vrátenie Sputnika najdôležitejšia. Ale všimnime si, že zaznela niekoľko dní po tom, čo Rusi od zmluvy formálne odstúpili.
  4. Financie: neskoro uhradené platby za Sputnik nám Rusi po pár dňoch vrátili. Podľa môjho jednoduchého pohľadu na zmluvné a finančné záväzky to znamená, že Rusi považujú zmluvu za zrušenú a odmietajú v jej plnení ďalej pokračovať. Základná otázka teda znie: patrí nám ešte 200 000 dávok Sputnika V uskladnených v Šarišských Michaľanoch? A najpravdepodobnejšia odpoveď: nie, nepatria nám, čakajú už na ne Maďari. Akékoľvek skúšky v certifikovanom maďarskom laboratóriu sú len kamuflážou, aby to vyzeralo, že sa niečo deje. A ich výsledok nám bude na dve veci…

Môj osobný názor vychádzajúci z predložených argumentov je, že Matovič je manipulátor, ktorý sa detinským spôsobom snaží zvaliť vinu za vlastné zlyhania na zosobnenie nepriateľa, na ŠÚKL a pani Baťovú. Zneužíva populisticky okolnosť, že Sputnik je časti obyvateľov sympatickejší, ako niektoré iné vakcíny. Podarilo sa okolo neho vybudovať svätožiaru zázraku, ktorý nás môže spasiť, podarilo sa ho postaviť do pozície nespravodlivo odsúdeného.

Sputnik je však len jedna z mnohých vakcín na trhu. Je to tovar, ktorý nám ponúka jedna z farmafiriem, aj keď toto dehonestujúce pomenovanie v súvislosti s Ruskom nezvykneme používať. Sputnik je produkt, ktorý na trhu súperí s inými konkurentmi a na svoje presadenie používa všetky zvyčajné trhové prostriedky. Na druhej strane je vystavený všetkým zvyčajným atakom konkurencie. A to je asi tak všetko, akurát na Slovensku máme tú smolu, že sa do toho zamiešal jeden psychicky chorý človiečik posadnutý mesiánskym komplexom.

Pár slov o rodičovskom dôchodku

26.11.2023

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, [...]

Svieža numerologická analýza jedného politického subjektu

18.11.2023

Máme na Slovensku nejednu politoligicky analyzovateľnú entitu, no iba jediná si zaslúži analýzu numerologickú. Ide o subjekt označený číslom 00421. Človek neznalý veci by si povedal, že takáto analýza dospeje len k výsledku, ktorý už dávnejšie zadefinovala skupina Slobodná Európa vo svojej notoricky známej piesni. Lebo je to telefonická predvoľba takzvanej Tejtokrajiny. [...]

Matovič, nový predseda Slovenska

26.10.2023

Čo sa to stalo? Zo dňa na deň sa Slovensko ocitlo v Matovičovej eseróčke. A stačilo tak málo – požiadať nejakého indiferentného úradníka o zmenu mena útvaru, ktorý vraj je politickou stranou. Zo dňa na deň sa Matovič stal samozvaným predsedom Slovenska. Nie je to tak dávno, čo túžil prekonať niekdajšiu NSDAP v počte členov. V slovenských pomeroch sa mu to asi [...]

polícia, policajná páska

V byte našli telo mŕtvej ženy, mohlo ísť o násilný skutok

05.12.2023 16:49

V byte sa v čase oznámenia nachádzal 30-ročný syn nebohej ženy.

hnutie slovensko

Hnutie Slovensko sa vo veci rušenia ÚŠP a ŠTS obracia na európske orgány

05.12.2023 16:38

Hlavnú európsku prokurátorku aj eurokomisára pre spravodlivosť pozvali na Slovensko, aby sa stretli s opozíciou, ale aj s mimovládnymi organizáciami a zástupcami odbornej verejnosti.

Izraelskí vojaci / Armáda / Tank /

Nastala druhá fáza izraelskej ofenzívy. Armáda vedie najťažšie boje od začiatku útoku

05.12.2023 16:22, aktualizované: 16:32

Izraelská armáda je v centre Chán Júnisu na juhu Gazy. Vojaci tam vedú najťažšie boje od začiatku pozemnej ofenzívy.

medvedí brloh, zásahový tím

Zásahové tímy medveďa hnedého budú trvalo aj v okolí Detvy a Bojníc

05.12.2023 15:38

Minister životného prostredia Tomáš Taraba deklaroval lepšie fungovanie zásahových tímov, zároveň naznačil snahu o systémové riešenie.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 327
Celková čítanosť: 1851687x
Priemerná čítanosť článkov: 5663x

Autor blogu