Založ si blog

25% – číslo milované Igorom Matovičom

Matovič má naozaj dôvod milovať numero 25%. Veď to bol volebný výsledok, ktorý ho vyniesol na čelo vlády! Od tých čias sa však už viacero vecí zmenilo, dnes by o 25% mohol iba snívať. A rovnako môže snívať i o (oficiálnom!) premiérskom poste. Nevermore – ako kráka zobákom svojho havrana Edgara Allana Poe. Slovenskí prekladatelia prebásnili „nevermore“ viacerými spôsobmi: nikdy ver, nikdy viac, a viac nie, nič viac – ver…. V každom prípade zmysel zostáva rovnaký.

Hodnota 25% sa však pánovi súčasnému financministrovi natoľko zapáčila, že pri nej zamýšľa zotrvať – pri sadzbe DPH. Zvýšenie zo súčasnej hodnoty 20% síce neznamená zdraženie o celých 5% – je to „len“ 4,17% – no aj tak je to číslo, ktoré prekračuje ročný rast reálnych miezd. Daň z pridanej hodnoty sa pritom týka hlavne tých najchudobnejších, tých, pre ktorých výdavky na stravu, bývanie, energie predstavujú veľmi vysoký podiel z ich mesačného príjmu. Áno, je na svete aj deklarácia o tom, že DPH bude kompenzovaná inak, napríklad zníženou daňou z príjmu. Skrýva sa za mantrou o „celkovom daňovom zaťažení“. Akosi sme sa však zatiaľ nedozvedeli na akú hodnotu by mala byť daň z príjmu znížená. Ani to, ako bude zvyšovanie DPH kompenzované pre dôchodcov a nezamestnaných, ktorí daň z príjmu neplatia.

V neposlednom rade pán financminister ignoruje rozpočty miestnej a regionálnej samosprávy. Pretože príjmy z DPH sú nasmerované do štátneho rozpočtu, no dane z príjmu sú daňami podielovými, ktoré sa rozdeľujú do rozpočtov miest, obcí a krajov. Skrátka a stručne – olúpeným bude občan. Či už cestou vyšších cien v obchodoch, alebo cestou nižších benefitov, ktoré mu dokáže poskytnúť samospráva.

Čo však už pán minister neignoruje, je postavenie zamestnávateľov. Ich sa v drvivej väčšine zvyšovanie DPH nedotkne, zato pri znižovaní dane z príjmu im štát výrazne pomastí bruško. Nečudo, že spokojne čušia sťa voš pod chrastou.

No a popri zvestiach o zvyšovaní DPH sa tu obšmieta i úvaha o starnutí populácie, o náraste počtu dôchodcov a o nutnosti zvyšovania odvodov. Aj pomerne reálna hrozba zvyšovania majetkových daní. Zdá sa, že tento minister financií s kumulovanou funkciou predsedu vlády (bez kumulovanej zodpovednosti za ňu) bude pre občanov Slovenskej republiky vyššou hrozbou, ako onehdá sociálny netvor Kaník…

Na záver postreh, ktorý som pochytil kdesi na nete. Pán Matovič vraj musel byť nadaným dieťaťom, keďže už v trinástich rokoch dosiahol dnešnú mentálnu a intelektuálnu úroveň.

Že vás hanba nefackuje, pani ministerka!

30.07.2021

Teoreticky prežívame vrcholiacu uhorkovú sezónu. No realita je trochu iná, zber uhoriek je zatlačený do pozadia rôznymi politickými srandičkami – napríklad zdemolovaným referendom, protestami voči očkovacím aktivitám vlády, alebo rôznymi škandálmi a škandálikmi so spoločnými menovateľmi NAKA, špeciálna prokuratúra a kajúcnici. Popri tom všetkom úplne zanikla [...]

Šifra Majstra Kočnera

16.06.2021

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora [...]

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

18.05.2021

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný? Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala [...]

Ide o pravdu, Peter Vačok

Vačok v Ide o pravdu: SIS je zbytočná. Stojí nás veľa peňazí, a biľag únosu zo seba nikdy nezmyje

22.09.2021 13:00

Paragraf 363 Trestného poriadku rozhádal koalíciu. „Ak ho zrušíme, zoberieme právo občanovi, nie generálnemu prokurátorovi,“ povedal v relácii Ide o pravdu Peter Vačok, advokát a bývalý vyšetrovateľ.

heger

Europoslanci monitorujú situáciu na Slovensku. Heger s nimi hovoril aj o ochrane novinárov

22.09.2021 12:42

Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu ocenila aj reformné kroky a proces očisty justície, polície a prokuratúry.

vláda mikulec

Vláda nesúhlasí s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi Mikulcovi

22.09.2021 12:19

Vláda reagovala na ďalší z návrhov iniciovaných opozičným Smerom.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Experti: Výbuch sopky na kanárskom ostrove La Palma môže trvať tri mesiace

22.09.2021 12:00

Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov uviedol, že jeho výpočet je založený na dĺžke predchádzajúcich výbuchov.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 290
Celková čítanosť: 1459815x
Priemerná čítanosť článkov: 5034x

Autor blogu