Založ si blog

25% – číslo milované Igorom Matovičom

Matovič má naozaj dôvod milovať numero 25%. Veď to bol volebný výsledok, ktorý ho vyniesol na čelo vlády! Od tých čias sa však už viacero vecí zmenilo, dnes by o 25% mohol iba snívať. A rovnako môže snívať i o (oficiálnom!) premiérskom poste. Nevermore – ako kráka zobákom svojho havrana Edgar Allan Poe. Slovenskí prekladatelia prebásnili „nevermore“ viacerými spôsobmi: nikdy ver, nikdy viac, a viac nie, nič viac – ver…. V každom prípade zmysel zostáva rovnaký.

Hodnota 25% sa však pánovi súčasnému financministrovi natoľko zapáčila, že pri nej zamýšľa zotrvať – pri sadzbe DPH. Zvýšenie zo súčasnej hodnoty 20% síce neznamená zdraženie o celých 5% – je to „len“ 4,17% – no aj tak je to číslo, ktoré prekračuje ročný rast reálnych miezd. Daň z pridanej hodnoty sa pritom týka hlavne tých najchudobnejších, tých, pre ktorých výdavky na stravu, bývanie, energie predstavujú veľmi vysoký podiel z ich mesačného príjmu. Áno, je na svete aj deklarácia o tom, že DPH bude kompenzovaná inak, napríklad zníženou daňou z príjmu. Skrýva sa za mantrou o „celkovom daňovom zaťažení“. Akosi sme sa však zatiaľ nedozvedeli na akú hodnotu by mala byť daň z príjmu znížená. Ani to, ako bude zvyšovanie DPH kompenzované pre dôchodcov a nezamestnaných, ktorí daň z príjmu neplatia.

V neposlednom rade pán financminister ignoruje rozpočty miestnej a regionálnej samosprávy. Pretože príjmy z DPH sú nasmerované do štátneho rozpočtu, no dane z príjmu sú daňami podielovými, ktoré sa rozdeľujú do rozpočtov miest, obcí a krajov. Skrátka a stručne – olúpeným bude občan. Či už cestou vyšších cien v obchodoch, alebo cestou nižších benefitov, ktoré mu dokáže poskytnúť samospráva.

Čo však už pán minister neignoruje, je postavenie zamestnávateľov. Ich sa v drvivej väčšine zvyšovanie DPH nedotkne, zato pri znižovaní dane z príjmu im štát výrazne pomastí bruško. Nečudo, že spokojne čušia sťa voš pod chrastou.

No a popri zvestiach o zvyšovaní DPH sa tu obšmieta i úvaha o starnutí populácie, o náraste počtu dôchodcov a o nutnosti zvyšovania odvodov. Aj pomerne reálna hrozba zvyšovania majetkových daní. Zdá sa, že tento minister financií s kumulovanou funkciou predsedu vlády (bez kumulovanej zodpovednosti za ňu) bude pre občanov Slovenskej republiky vyššou hrozbou, ako onehdá sociálny netvor Kaník…

Na záver postreh, ktorý som pochytil kdesi na nete. Pán Matovič vraj musel byť nadaným dieťaťom, keďže už v trinástich rokoch dosiahol dnešnú mentálnu a intelektuálnu úroveň.

O osudoch Hlúpeho Jana (based on true story? )

28.09.2023

Je pred nami klasický rozprávkový sujet – do kráľovstva za siedmymi terénnymi vlnami a siedmymi vodstvami sa nasáčkoval drak. Tvor so špeciálnymi gastronomickými chúťkami, extrémne rád konzumujúci princezné. S horčicou a kečupom, ale to je neoverená informácia. No a keď už sa teda do toho nami pertraktovaného kráľovstva nasťahoval, tak samozrejme túžil ochutnať [...]

O babkách demokratkách

21.09.2023

Dnes som zhodou náhod natrafil až na tri komentáre v diskusiách, ktoré sa odvolávali na babky-demokratky. Možno všetci nevedia o čo ide, tak ponúkam krátke vysvetlenie: takzvaná babky-demokratky-power bola početná skupina starších voličiek, ktoré predovšetkým v prvej polovici 90-tych rokov minulého storočia veľmi aktívne fandili Vladimírovi Mečiarovi. Poznávacím [...]

Ako vybabrať s psychicky chorým provokatérom

13.09.2023

Vraj sa na Slovensku môže stať taká nepravdepodobná udalosť, že psychicky chorý jedinec vylezie s nadrozmernou dopravnou obludou na chodník, naplno spustí megafóny na onej oblude inštalované a hlasným vreskom bude obťažovať účastníkov nejakého stretnutia. Neverím! Ale ak by sa podobná nepravdepodobná udalosť naozaj stala, tak je vysoko pravdepodobné, že onen psychicky [...]

fico, smer

Nemecká poslankyňa pochádzajúca zo Slovenska: Návrat Fica môže urobiť ďalšie trhliny medzi spojencami

02.10.2023 06:40

Návrat Roberta Fica k moci bude mať dopady aj mimo Slovenska, uviedla nemecká poslankyňa Renáta Altová, ktorá pochádza zo Slovenska.

Rusko, raketomet, Ukrajina, vojna na Ukrajine, raketa

ONLINE: Charkov chce vybudovať prvú podzemnú školu na Ukrajine

02.10.2023 06:15

Pre nebezpečenstvo útokov ruských rakiet a dronov sa pravidelne prezenčne učí na Ukrajine len tretina detí.

Robert Fico, Vladimir Putin, Putin, Fico,

Rusi si nie sú istí, či vládu zostaví Fico. Slovensko by chceli mať neutrálne

02.10.2023 06:00

V Moskve zavládla spokojnosť s výsledkami slovenských parlamentných volieb. Radosť sa však mieša s obavami. Zaznievajú hlasy, že sny o proruskej vláde v Bratislave môžu byť predčasné.

Voľby 2023, PS, Šimečka,

Politológ: Smer povysával Republiku, PS nepresvedčilo vidiek a Matovič bodoval u Rómov. Dankovi rastie konkurencia

02.10.2023 06:00

SNS sa stalo výťahom pre hviezdy dezinfoscény, ale aj pronárodne či prorusky orientované osobnosti. Aká koalícia je podľa politológa najreálnejšia?

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 1829630x
Priemerná čítanosť článkov: 5682x

Autor blogu