Založ si blog

Pani prezidentka opäť citlivo vníma

Citlivé vnímanie pani prezidentky sa prejavuje znovu a znovu. Aktuálne ide o prejav citlivého vnímania obrannej dohody s USA. Pani prezidentka sa jej citlivo venovala s húfom ústavných právnikov a spoločne nenašli ani ten najmenší dôvod na to, aby bolo dohodou nutné obťažovať ústavný súd. Vnímajú totiž, že je aj bez toho neprimerane zaťažený.

Namiesto toho nám pani prezidentka ponúkla takzvanú interpretačnú doložku, ktorá ako príloha ku zmluve s USA objasňuje náš výklad článkov tejto zmluvy. Zmieňuje sa v tejto doložke trebárs o nezriaďovaní vojenských základní na území SR, o nutnosti žiadať orgány SR o povolenie vstupu ozbrojených síl USA , alebo o zákaze rozmiestňovania zbraní hromadného ničenia v našej domovine.

To všetko pôsobí úžasným dojmom, no predsa len…

Citlivé vnímanie pani prezidentky je až natoľko citlivé, že nevníma okolnosti pragmatické, takpovediac necitlivé. Skúsme si ich pripomenúť:

  • štáb ústavných právnikov robil robotu namiesto ústavného súdu. Načo nám ten ústavný súd vôbec je, keď títo borci dokážu jeho činnosť vykonávať promptne a priam perfektne?
  • pani prezidentka síce zahrozila prstíkom – ak američania odmietnu interpretačnú doložku, tak zmluvu nepodpíšem! Lenže prečo by mali amíci odmietať náš názor na výklad zmluvy? Pokojne si ho môžeme nechať, oni majú svoj a v prípade rozporov vo výklade zmluvy ním budú argumentovať. Argumentovať budú prostredníctvom svorky právnikov, ktorí sú trošičku podkutejší a trošičku lepšie platení, ako tí z nášho prezidentského paláca.
  • pani prezidentka nevníma citlivo fakt, že všetky okolnosti uvedené v interpretačnej doložke tam uvedené nemuseli byť. Pretože ak sú také citlivé na pani prezidentkino vnímanie, tak mali byť uvedené priamo v zmluve.
  • v súvislosti s obrannou dohodou s USA vyplávalo na povrch i citlivé vnímanie referenda o predčasných voľbách pani prezidentkou. Vtedy sa neodhodlala suplovať ústavný súd a priamo ho zaťažila týmto problémom. Logika nepustí: pokiaľ by vyhlásila referendum podľa vôle 600 000 občanov, tak by sa nedajbože mohli uskutočniť predčasné voľby a nová vláda by jej nemusela dať žiadnu šancu na tvorbu interpretačných doložiek.

Medzištátne dohody nezvyknú spôsobovať zdraženie chleba. Nanajvýš nám sem  nasáčkujú nejakých tých vojakov a im prislúchajúcu techniku. Podobných tým, na ktorých sme ešte pred tridsiatimi rokmi pokukovali pri prejazde Ružomberkom, alebo pri jazde okolo letiska Sliač. Na jednej strane to môže urážať našu národnú hrdosť a vytvárať pocit, že tu máme okupanta. Ktorý nie je zaštítený pozývacím listom, ale medzištátnou zmluvou. Horšia je však druhá strana tohto problému, po aktivácii tejto zmluvy sa v prípade medzinárodného konfliktu môžeme zmeniť z krajiny, nad ktorou rakety lietajú, na krajinu, na ktorú rakety padajú.

Búrka v nočníku

05.05.2022

Hrmelo a blýskalo sa včera podvečer. No nie nad Tatrou, lež nad domcom poniže bratislavského hradu, nad budovou NR SR. Hlasovalo sa totiž o Ficovi. Hlasovalo sa o tom, či má byť v duchu znenia Ústavy SR vydaný sudcovi, ktorý by rozhodoval o jeho vzatí do väzby. Hromobitie nastalo okamžite po tom, čo parlament odhlasoval, že nie, že Fica hrozbe väzby nevystavia. A nebola len [...]

Prvá facka od európskej solidarity

29.04.2022

Dnes sme utŕžili prvý europreplesk. Sprava i zľava, alebo možno zo severu i západu. Vďaka odstrihnutiu sa od dodávok ruského uhlia nemajú naše cementárne dostatok energie na výrobu jedného z najzákladnejších stavebných materiálov – cementu. V čom však spočíva tá facka? Nuž, uhlie zvykli naše cementárne nakupovať od bratov Čechov a bratov Poliakov, dodávky mali [...]

Z ako zadubenosť

09.03.2022

Zdá sa, že sme vymysleli nový symbol nepriateľa. Z Zakážme ho – strana SaS už na tom pracuje. Zabudnime na Z! Zvalcujme ho! Zadupme ho do Zeme! Zvážme však, čo tým spôsobíme, napríklad prezidenta Ukrajiny by sme museli premenovať na Elenského a ani v Imbabwe by z toho neujúkali od radosti. Zákaz Z má však aj svojich klasických odporcov. Z je totiž obchodná [...]

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

V Prahe si v predvečer výročia popravy Horákovej pripomenuli obete komunizmu

26.06.2022 21:37

Pietne akcie sa konali na cintoríne v Ďábliciach i na Vyšehrade.

Princ Charles

Doba kešu bola aj u Alžbety. Charles dostal z Kataru tri milióny eur

26.06.2022 20:51

Kráľovská rodina môže prijať "šek". O hotovosti však smernica mlčí.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Východoslovenskí vodári uvažujú o zamestnaneckých akciách

26.06.2022 20:25

V súčasnosti však vydávanie zamestnaneckých akcií nie je jednoduché, zvlášť v prípade vodárenských spoločností.

Vysoké Tatry / Turizmus / Malá studená dolina / Veľká studená dolina /

Tragický pád zo Satana: V Tatrách zahynula poľská turistka

26.06.2022 19:12, aktualizované: 19:51

Pod Poludňovým Grúňom zase horskí záchranári ratovali 68-ročnú turistku a 15–ročného chlapca.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 301
Celková čítanosť: 1588031x
Priemerná čítanosť článkov: 5276x

Autor blogu