Založ si blog

Pani prezidentka opäť citlivo vníma

Citlivé vnímanie pani prezidentky sa prejavuje znovu a znovu. Aktuálne ide o prejav citlivého vnímania obrannej dohody s USA. Pani prezidentka sa jej citlivo venovala s húfom ústavných právnikov a spoločne nenašli ani ten najmenší dôvod na to, aby bolo dohodou nutné obťažovať ústavný súd. Vnímajú totiž, že je aj bez toho neprimerane zaťažený.

Namiesto toho nám pani prezidentka ponúkla takzvanú interpretačnú doložku, ktorá ako príloha ku zmluve s USA objasňuje náš výklad článkov tejto zmluvy. Zmieňuje sa v tejto doložke trebárs o nezriaďovaní vojenských základní na území SR, o nutnosti žiadať orgány SR o povolenie vstupu ozbrojených síl USA , alebo o zákaze rozmiestňovania zbraní hromadného ničenia v našej domovine.

To všetko pôsobí úžasným dojmom, no predsa len…

Citlivé vnímanie pani prezidentky je až natoľko citlivé, že nevníma okolnosti pragmatické, takpovediac necitlivé. Skúsme si ich pripomenúť:

  • štáb ústavných právnikov robil robotu namiesto ústavného súdu. Načo nám ten ústavný súd vôbec je, keď títo borci dokážu jeho činnosť vykonávať promptne a priam perfektne?
  • pani prezidentka síce zahrozila prstíkom – ak američania odmietnu interpretačnú doložku, tak zmluvu nepodpíšem! Lenže prečo by mali amíci odmietať náš názor na výklad zmluvy? Pokojne si ho môžeme nechať, oni majú svoj a v prípade rozporov vo výklade zmluvy ním budú argumentovať. Argumentovať budú prostredníctvom svorky právnikov, ktorí sú trošičku podkutejší a trošičku lepšie platení ako tí z nášho prezidentského paláca.
  • pani prezidentka nevníma citlivo fakt, že všetky okolnosti uvedené v interpretačnej doložke tam uvedené nemuseli byť. Pretože ak sú také citlivé na pani prezidentkino vnímanie, tak mali byť uvedené priamo v zmluve.
  • v súvislosti s obrannou dohodou s USA vyplávalo na povrch i citlivé vnímanie referenda o predčasných voľbách pani prezidentkou. Vtedy sa neodhodlala suplovať ústavný súd a priamo ho zaťažila týmto problémom. Logika nepustí: pokiaľ by vyhlásila referendum podľa vôle 600 000 občanov, tak by sa nedajbože mohli uskutočniť predčasné voľby a nová vláda by jej nemusela dať žiadnu šancu na tvorbu interpretačných doložiek.

Medzištátne dohody nezvyknú spôsobovať zdraženie chleba. Nanajvýš nám sem  nasáčkujú nejakých tých vojakov a im prislúchajúcu techniku. Podobných tým, na ktorých sme ešte pred tridsiatimi rokmi pokukovali pri prejazde Ružomberkom, alebo pri jazde okolo letiska Sliač. Na jednej strane to môže urážať našu národnú hrdosť a vytvárať pocit, že tu máme okupanta. Ktorý nie je zaštítený pozývacím listom, ale medzištátnou zmluvou. Horšia je však druhá strana tohto problému, po aktivácii tejto zmluvy sa v prípade medzinárodného konfliktu môžeme zmeniť z krajiny, nad ktorou rakety lietajú, na krajinu, na ktorú rakety padajú.

O osudoch Hlúpeho Jana (based on true story? )

28.09.2023

Je pred nami klasický rozprávkový sujet – do kráľovstva za siedmymi terénnymi vlnami a siedmymi vodstvami sa nasáčkoval drak. Tvor so špeciálnymi gastronomickými chúťkami, extrémne rád konzumujúci princezné. S horčicou a kečupom, ale to je neoverená informácia. No a keď už sa teda do toho nami pertraktovaného kráľovstva nasťahoval, tak samozrejme túžil ochutnať [...]

O babkách demokratkách

21.09.2023

Dnes som zhodou náhod natrafil až na tri komentáre v diskusiách, ktoré sa odvolávali na babky-demokratky. Možno všetci nevedia o čo ide, tak ponúkam krátke vysvetlenie: takzvaná babky-demokratky-power bola početná skupina starších voličiek, ktoré predovšetkým v prvej polovici 90-tych rokov minulého storočia veľmi aktívne fandili Vladimírovi Mečiarovi. Poznávacím [...]

Ako vybabrať s psychicky chorým provokatérom

13.09.2023

Vraj sa na Slovensku môže stať taká nepravdepodobná udalosť, že psychicky chorý jedinec vylezie s nadrozmernou dopravnou obludou na chodník, naplno spustí megafóny na onej oblude inštalované a hlasným vreskom bude obťažovať účastníkov nejakého stretnutia. Neverím! Ale ak by sa podobná nepravdepodobná udalosť naozaj stala, tak je vysoko pravdepodobné, že onen psychicky [...]

Fidel Castro

Zmluva s diablom - Kubánci, ktorí na Ukrajine bojujú za ruskú armádu

02.10.2023 07:32

Mnoho mladých Kubáncov považuje vstup do ruskej armády za svoju najlepšiu šancu na lepší život.

fico, smer

Nemecká poslankyňa pochádzajúca zo Slovenska: Návrat Fica môže urobiť ďalšie trhliny medzi spojencami

02.10.2023 06:40

Návrat Roberta Fica k moci bude mať dopady aj mimo Slovenska, uviedla nemecká poslankyňa Renáta Altová, ktorá pochádza zo Slovenska.

Rusko, raketomet, Ukrajina, vojna na Ukrajine, raketa

ONLINE: Charkov chce vybudovať prvú podzemnú školu na Ukrajine

02.10.2023 06:15, aktualizované: 06:58

Pre nebezpečenstvo útokov ruských rakiet a dronov sa pravidelne prezenčne učí na Ukrajine len tretina detí.

Robert Fico, Vladimir Putin, Putin, Fico,

Rusi si nie sú istí, či vládu zostaví Fico. Slovensko by chceli mať neutrálne

02.10.2023 06:00

V Moskve zavládla spokojnosť s výsledkami slovenských volieb. Radosť sa však mieša s obavami. Zaznievajú hlasy, že sny o proruskej vláde môžu byť predčasné.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 1829640x
Priemerná čítanosť článkov: 5682x

Autor blogu