Založ si blog

Pani prezidentka opäť citlivo vníma

Citlivé vnímanie pani prezidentky sa prejavuje znovu a znovu. Aktuálne ide o prejav citlivého vnímania obrannej dohody s USA. Pani prezidentka sa jej citlivo venovala s húfom ústavných právnikov a spoločne nenašli ani ten najmenší dôvod na to, aby bolo dohodou nutné obťažovať ústavný súd. Vnímajú totiž, že je aj bez toho neprimerane zaťažený.

Namiesto toho nám pani prezidentka ponúkla takzvanú interpretačnú doložku, ktorá ako príloha ku zmluve s USA objasňuje náš výklad článkov tejto zmluvy. Zmieňuje sa v tejto doložke trebárs o nezriaďovaní vojenských základní na území SR, o nutnosti žiadať orgány SR o povolenie vstupu ozbrojených síl USA , alebo o zákaze rozmiestňovania zbraní hromadného ničenia v našej domovine.

To všetko pôsobí úžasným dojmom, no predsa len…

Citlivé vnímanie pani prezidentky je až natoľko citlivé, že nevníma okolnosti pragmatické, takpovediac necitlivé. Skúsme si ich pripomenúť:

  • štáb ústavných právnikov robil robotu namiesto ústavného súdu. Načo nám ten ústavný súd vôbec je, keď títo borci dokážu jeho činnosť vykonávať promptne a priam perfektne?
  • pani prezidentka síce zahrozila prstíkom – ak američania odmietnu interpretačnú doložku, tak zmluvu nepodpíšem! Lenže prečo by mali amíci odmietať náš názor na výklad zmluvy? Pokojne si ho môžeme nechať, oni majú svoj a v prípade rozporov vo výklade zmluvy ním budú argumentovať. Argumentovať budú prostredníctvom svorky právnikov, ktorí sú trošičku podkutejší a trošičku lepšie platení ako tí z nášho prezidentského paláca.
  • pani prezidentka nevníma citlivo fakt, že všetky okolnosti uvedené v interpretačnej doložke tam uvedené nemuseli byť. Pretože ak sú také citlivé na pani prezidentkino vnímanie, tak mali byť uvedené priamo v zmluve.
  • v súvislosti s obrannou dohodou s USA vyplávalo na povrch i citlivé vnímanie referenda o predčasných voľbách pani prezidentkou. Vtedy sa neodhodlala suplovať ústavný súd a priamo ho zaťažila týmto problémom. Logika nepustí: pokiaľ by vyhlásila referendum podľa vôle 600 000 občanov, tak by sa nedajbože mohli uskutočniť predčasné voľby a nová vláda by jej nemusela dať žiadnu šancu na tvorbu interpretačných doložiek.

Medzištátne dohody nezvyknú spôsobovať zdraženie chleba. Nanajvýš nám sem  nasáčkujú nejakých tých vojakov a im prislúchajúcu techniku. Podobných tým, na ktorých sme ešte pred tridsiatimi rokmi pokukovali pri prejazde Ružomberkom, alebo pri jazde okolo letiska Sliač. Na jednej strane to môže urážať našu národnú hrdosť a vytvárať pocit, že tu máme okupanta. Ktorý nie je zaštítený pozývacím listom, ale medzištátnou zmluvou. Horšia je však druhá strana tohto problému, po aktivácii tejto zmluvy sa v prípade medzinárodného konfliktu môžeme zmeniť z krajiny, nad ktorou rakety lietajú, na krajinu, na ktorú rakety padajú.

Komu zvonia do hrobu? Matovičovi. . .

04.09.2022

Názov novely Ernesta Hemingwaya vystihuje situáciu týchto dní. Nebudem čakať do pondelka, keď vyprší Sulíkova dodatočná lehota pre demisiu ministrov zo SaS a predpoviem to už dnes – Matovičovo „desatoro“ je obyčajná detinská sprostosť. Na prvý pohľad a bez hĺbkových rozborov je to provokácia, ktorá má zabezpečiť trvanlivosť sloganov o váľaní vlád [...]

Nesamostatná referendka

29.08.2022

Sedí v Grasalkovičovom paláci človek, ktorý je prezidentom všetkých občanov Slovenska? Je to osoba-štátnik s víziou? Budú sa ním v budúcnosti výdatne zaoberať historici? Trikrát nie! Do paláca sme si my, občania, zvolili na pohľad sympatickú figúrku vhodnú na predvádzanie modelov z dielne jej dvorného krajčíra. Osobu nesamostatnú a plniacu želania jednej z mocností. [...]

Ako sa Matovič chystá na predčasné voľby

13.07.2022

Dnes sa konala úžasná tlačová beseda. Na TA3 sme sa v priamom prenose dozvedeli ako Matovičova, vlastne teoreticky Hegerova vláda uspokojí platové nároky pracovníkov verejnej správy. Nazvali to síce dohovorom tripartity, aj keď prakticky išlo o „bipartitu“, pretože vláda vystupovala v dvojroli seba samotnej i zamestnávateľa. Ale k podstate, o ktorej hovorí titulok: [...]

migranti auto dodávka polícia

Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migráciu nie je hermeticky zavretá únia

28.09.2022 21:35

Migrácia bude ďalej narastať a snaha o hermetické uzavretie únie nie je najlepším a vonkoncom nie uskutočniteľným riešením, upozorňuje riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský.

Hurikán Ian

Hurikán Ian udrel na Floridu, milióny ľudí opustili svoje domovy

28.09.2022 21:17, aktualizované: 22:24

Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy. Vietor zdvíha hladinu mora a spôsobuje záplavy. Meteorológovia aj lovci búrok hovoria o neobyčajnej sile hurikánu.

Francúzsko / vrtuľník / Mali / vojak / vojaci /

Pri nehode dvoch ugandských armádnych vrtuľníkov v Kongu a Ugande zomrelo 22 ľudí

28.09.2022 20:55

Okolnosti nešťastia ugandská armáda neuviedla.

Arnold  Schwarzenegger

Schwarzenegger v koncentračnom tábore Auschwitz: Som synom nacistu

28.09.2022 19:57

Rakúsko-americký filmový herec sa pri tejto príležitosti stretol aj s preživšími holokaustu a vyhlásil, že nastal čas "ukončiť" nenávisť.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 304
Celková čítanosť: 1633827x
Priemerná čítanosť článkov: 5374x

Autor blogu