Založ si blog

Ako sa vytešujeme, že z nás američania spravili tajtrlíkov

Zmluva DCA podpísaná, mainstreamové médiá sa vytešujú. Že americká interpretačná doložka je „prakticky taká istá“, ako tá slovenská. Nuž – nie je! A stačí na to porovnať dve najdôležitejšie časti interpretácie.

  • americké základne na území SR – nuž, technicky naozaj nebudú. Pretože to podľa zmluvného slovíčkarenia budú de jure slovenské základne, američania ich budú mať „len“ v prenájme. Nevypovedateľne, na 10 rokov. De facto však bude situácia troška iná. Slovenské vojenské základne budú naplnené americkým personálom a technikou, slovenský vojak sa tam dostane iba vtedy, keď o to američanov požiada – a tí požiadavke vyhovejú.
  • jadrové zbrane, alebo iné zbrane hromadného ničenia – porovnajme si texty interpretačných doložiek Slovenska a USA. Najskôr slovenské vyjadrenie: „Táto dohoda neumožňuje na území Slovenskej republiky prítomnosť jadrových zbraní, biologických alebo chemických zbraní, vzhľadom na to, že by to bolo v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky.“ A teraz američania: „Členské štáty NATO nemajú ‚žiaden zámer, plán ani dôvod‘ rozmiestňovať alebo skladovať jadrové zbrane na území jej nových členov vrátane Slovenska.“ Porovnajme si to: američania ani raz nespomínajú, že dohoda sa priamo týka nerozmiestňovania zbraní hromadného ničenia v SR. Hovoria iba o „zámeroch, plánoch a dôvodoch“. Dokonca nespomínajú ani USA, hovoria o NATO. Lenže dnešné zámery, plány a dôvody sa môžu zmeniť zo dňa na deň. A zmluva nie je uzatvorená medzi SR a NATO, týka sa zmluvného vzťahu medzi Slovenskom a USA, takže ak budú „zámery, plány a dôvody“ USA iné, ako zámery NATO, tak nám sem jadrové zbrane v pohode nanosia.

Aký je význam interpretačnej doložky? Podľa panej sídliacej v prezidentskom paláci sú obe doložky v súlade. Ak by však interpretačné doložky oboch strán naozaj mali mať nejakú reálnu silu a ak hovoria o tom istom, tak čo nám bránilo v požiadavke zapracovať ich text do zmluvy? Nuž asi to, že sú to len nepodstatné lajstrá, ktoré nám majú zalepiť oči a huby. A urobiť z nás smiešnych tajtrlíkov. Gratulujem, pani z paláca!

Skóre Čaputová – Slovensko po polčase jej funkčného obdobia: 2:0

Komu zvonia do hrobu? Matovičovi. . .

04.09.2022

Názov novely Ernesta Hemingwaya vystihuje situáciu týchto dní. Nebudem čakať do pondelka, keď vyprší Sulíkova dodatočná lehota pre demisiu ministrov zo SaS a predpoviem to už dnes – Matovičovo „desatoro“ je obyčajná detinská sprostosť. Na prvý pohľad a bez hĺbkových rozborov je to provokácia, ktorá má zabezpečiť trvanlivosť sloganov o váľaní vlád [...]

Nesamostatná referendka

29.08.2022

Sedí v Grasalkovičovom paláci človek, ktorý je prezidentom všetkých občanov Slovenska? Je to osoba-štátnik s víziou? Budú sa ním v budúcnosti výdatne zaoberať historici? Trikrát nie! Do paláca sme si my, občania, zvolili na pohľad sympatickú figúrku vhodnú na predvádzanie modelov z dielne jej dvorného krajčíra. Osobu nesamostatnú a plniacu želania jednej z mocností. [...]

Ako sa Matovič chystá na predčasné voľby

13.07.2022

Dnes sa konala úžasná tlačová beseda. Na TA3 sme sa v priamom prenose dozvedeli ako Matovičova, vlastne teoreticky Hegerova vláda uspokojí platové nároky pracovníkov verejnej správy. Nazvali to síce dohovorom tripartity, aj keď prakticky išlo o „bipartitu“, pretože vláda vystupovala v dvojroli seba samotnej i zamestnávateľa. Ale k podstate, o ktorej hovorí titulok: [...]

migranti auto dodávka polícia

Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migráciu nie je hermeticky zavretá únia

28.09.2022 21:35

Migrácia bude ďalej narastať a snaha o hermetické uzavretie únie nie je najlepším a vonkoncom nie uskutočniteľným riešením, upozorňuje riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský.

Hurikán Ian

Hurikán Ian udrel na Floridu, milióny ľudí opustili svoje domovy

28.09.2022 21:17, aktualizované: 22:24

Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy. Vietor zdvíha hladinu mora a spôsobuje záplavy. Meteorológovia aj lovci búrok hovoria o neobyčajnej sile hurikánu.

Francúzsko / vrtuľník / Mali / vojak / vojaci /

Pri nehode dvoch ugandských armádnych vrtuľníkov v Kongu a Ugande zomrelo 22 ľudí

28.09.2022 20:55

Okolnosti nešťastia ugandská armáda neuviedla.

Arnold  Schwarzenegger

Schwarzenegger v koncentračnom tábore Auschwitz: Som synom nacistu

28.09.2022 19:57

Rakúsko-americký filmový herec sa pri tejto príležitosti stretol aj s preživšími holokaustu a vyhlásil, že nastal čas "ukončiť" nenávisť.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 304
Celková čítanosť: 1633831x
Priemerná čítanosť článkov: 5374x

Autor blogu