Založ si blog

Ako sa vytešujeme, že z nás američania spravili tajtrlíkov

Zmluva DCA podpísaná, mainstreamové médiá sa vytešujú. Že americká interpretačná doložka je „prakticky taká istá“, ako tá slovenská. Nuž – nie je! A stačí na to porovnať dve najdôležitejšie časti interpretácie.

  • americké základne na území SR – nuž, technicky naozaj nebudú. Pretože to podľa zmluvného slovíčkarenia budú de jure slovenské základne, američania ich budú mať „len“ v prenájme. Nevypovedateľne, na 10 rokov. De facto však bude situácia troška iná. Slovenské vojenské základne budú naplnené americkým personálom a technikou, slovenský vojak sa tam dostane iba vtedy, keď o to američanov požiada – a tí požiadavke vyhovejú.
  • jadrové zbrane, alebo iné zbrane hromadného ničenia – porovnajme si texty interpretačných doložiek Slovenska a USA. Najskôr slovenské vyjadrenie: „Táto dohoda neumožňuje na území Slovenskej republiky prítomnosť jadrových zbraní, biologických alebo chemických zbraní, vzhľadom na to, že by to bolo v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky.“ A teraz američania: „Členské štáty NATO nemajú ‚žiaden zámer, plán ani dôvod‘ rozmiestňovať alebo skladovať jadrové zbrane na území jej nových členov vrátane Slovenska.“ Porovnajme si to: američania ani raz nespomínajú, že dohoda sa priamo týka nerozmiestňovania zbraní hromadného ničenia v SR. Hovoria iba o „zámeroch, plánoch a dôvodoch“. Dokonca nespomínajú ani USA, hovoria o NATO. Lenže dnešné zámery, plány a dôvody sa môžu zmeniť zo dňa na deň. A zmluva nie je uzatvorená medzi SR a NATO, týka sa zmluvného vzťahu medzi Slovenskom a USA, takže ak budú „zámery, plány a dôvody“ USA iné, ako zámery NATO, tak nám sem jadrové zbrane v pohode nanosia.

Aký je význam interpretačnej doložky? Podľa panej sídliacej v prezidentskom paláci sú obe doložky v súlade. Ak by však interpretačné doložky oboch strán naozaj mali mať nejakú reálnu silu a ak hovoria o tom istom, tak čo nám bránilo v požiadavke zapracovať ich text do zmluvy? Nuž asi to, že sú to len nepodstatné lajstrá, ktoré nám majú zalepiť oči a huby. A urobiť z nás smiešnych tajtrlíkov. Gratulujem, pani z paláca!

Skóre Čaputová – Slovensko po polčase jej funkčného obdobia: 2:0

O hanebnom referende

22.01.2023

Ďalšie referendum máme za sebou, ďalšie neúspešné. Neúspešné kvôli nízkej účasti, pretože sa ho zúčastnilo „iba“ 1 193 198 voličov, ktorí predstavujú „iba“ 27,25% oprávnených voličov. Pritom súhlas s referendovou otázkou prejavilo 97,51% z nich, čo je viac ako 26% oprávnených voličov. No a kuvici okamžite začali kuvikať, najhlasnejšie [...]

Ako pani prezidentka vyznamenania rozdávala

02.01.2023

Slovensko od včerajška dorástlo do Kristových rokov. Patrí sa to primerane osláviť a oceniť tých, ktorí sa na tom podieľali mierou nemalou, občas až zásadnou. Pani prezidentka vďaka svojmu príslovečnému citlivému vnímaniu pochopila nutnosť ocenenia, no poňala ho svojim príslovečným svojským spôsobom. Rozdala 28 vyznamenaní rôzneho významu, zoznam ocenených nájdete [...]

Kto za to môže?

20.12.2022

Padla vláda. Kto za to môže? Kto má na svedomí chaos, marazmus – a nebojím sa napísať aj bordel, ktorý tým činom nastal? Pán minister Matovič v tom má celkom jasno, uvádzam zoznam osôb a subjektov ním označovaných za zodpovedných: Fico Pellegrini Čaputová mafiáni a oligarchovia novinári fašisti, ktorí nehlasujú s koalíciou zradcovia a utečenci z vlastných radov [...]

Andrej Babiš

Babiš zostane predsedom hnutia ANO aj poslancom v Snemovni

08.02.2023 20:50, aktualizované: 21:08

Chce naďalej obhajovať záujmy ľudí, ktoré podľa neho vláda ignoruje.

Rastislav Káčer, Péter Szijjártó

Matovič: Káčer sa má ospravedlniť za slová o možnom nároku Maďarska na územie SR

08.02.2023 18:16

Káčer pripustil, že pokiaľ by sa Rusku podarilo zabrať Ukrajinu, čelili by sme hrozbe nároku na naše územie od Maďarska.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Spolupráca s dočasne poverenou vládou je intenzívna

08.02.2023 17:52

Vláda prezidentke za viac ako mesiac predložila už viac ako 80 materiálov.

Jozef Čentéš

Čentéš: Chceme, aby bol každý rozsudok „ušitý“ na mieru

08.02.2023 17:30

Za každý zločin nemusí byť rovno väzenie? Ministerstvo spravodlivosti prišlo s novou koncepciou trestnej politiky štátu, ktorá je zameraná na alternatívne tresty ako domáce väzenie, povinná práca alebo peňažný trest.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 311
Celková čítanosť: 1696293x
Priemerná čítanosť článkov: 5454x

Autor blogu