Založ si blog

Ukrajina podľa Machiavelliho

Stalo sa to, čo Západ nečakal – Rusko uznalo samostatnosť ukrajinských separatistov, Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Alebo to nebolo až také prekvapenie? Rád by som poskytol vlastný názor a nenáročnú analýzu zakladajúcu sa výlučne na informáciách z bežných médií. Najskôr stručný prehľad toho, „čo bolo“.

  • na hraniciach Ruska a Ukrajiny sa už od roku 2014 odohráva občianska vojny. Nik zvonka do nej nezasahuje, je to vnútorná záležitosť Ukrajiny.
  • snaha o zmiernenie konfliktu viedla k rokovaniam v Minsku a uzatvoreniu Minských dohôd, ktoré sú dohodami medzi Ukrajinou a zástupcami separatistických republík. Garantom dohôd bol takzvaný Normandský formát rokovania, jeho účastníkmi boli okrem zástupcov Ukrajiny aj Rusko, Nemecko a Francúzsko.
  • po 8 rokoch trvania konfliktu sa nič podstatné z Minských dohôd nesplnilo.
  • namiesto toho zosilneli volania Ukrajiny po vstupe do NATO.

Na Ukrajine a v okolitých postsovietskych štátoch zosilneli viaceré vojenské aktivity. Napríklad nárast počtu vojakov NATO v štátoch hraničiacich s Ruskom, pribúdanie armádnych inštruktorov z USA a UK, výrazný nárast nákupu zbraní Ukrajinou a modernizácia jej armády. A aj rastúci počet sankcií zo „Západu“ voči Ruskej federácii. Môžeme sem pokojne zarátať aj náš miniatúrny, no hlučný prínos, „obrannú zmluvu“ uzatvorenú medzi Slovenskom a USA.

Ako na to reagovali Rusi? Vcelku pokojne, žiadne radikálne odvetné sankcie z ich strany sa nekonali. Načo aj? Veď sankciami zrejme viac utrpela EU ako Rusko… Reakcie sa Západ (v tomto prípade priamo USA) dočkal až teraz, po agresívnej mediálnej masáži o útočných úmysloch Rusov voči Ukrajine. Darmo tvrdili experti, že ruské vojsko zhromaždené v bezprostrednej blízkosti ukrajinskej hranice (teda 100 až 200 km od nej) nie je útočného charakteru a jeho početnosť je pre útočné úmysly podvyživená. Darmo sa ozývali argumenty o presunoch vojsk výlučne na ruskom výsostnom území, o nezáujme o rozvrátenú Ukrajinu, o extrémne vysokých nákladoch na vojnu, ktorá by prinesla len smrť tisícok mladých životov. Západ bol presvedčený o tom, že zachová status quo. A že Rusko utrpí ďalšie morálne ujmy, pretože má na výber len dve alternatívy: buď zaútočiť a vystaviť sa morálnemu odsúdeniu takmer celého sveta, alebo zbabelo čušať a vystaviť sa hanbe. Lenže…

Múdry človek vidí pred sebou nekonečnú oblasť možného. Hlupák považuje za možné len to, čo je.
Denis Diderot

Vladimír Putin zareagoval neočakávane, teda aspoň podľa mediálnej odozvy. Nezabúdajme, že pár dní pred tým sa uňho na audiencii vystriedal francúzsky prezident s nemeckým kancelárom, teda dvaja členovia Normandského formátu zainteresovaní do Minských dohôd. Domnievam sa, že dostali priamu a neskreslenú informáciu o Putinových úmysloch uznať separatistické republiky a roztrhať tak Minskú zmluvu na franforce.

Ale priamo k veci: uznanie separatistických republík je porušením medzinárodného práva. Áno, je to tak, nech si hovorí kto chce čo chce. Lenže to by malo zásadný význam iba v tom prípade, keby medzinárodné právo požívalo aspoň akú-takú vážnosť a nebolo viackrát pošliapané viacerými precedensmi. Bombardovanie Juhoslávie, Kosovo, Irak, bezletová zóna v Lýbii, atď. Prečo má medzinárodné právo rešpektovať iba jedna strana?

Vladimír Vladimírovič Putin urobil to najlepšie, čo mohol urobiť. Zastavil občiansku vojnu, ktorá má na svedomí 14 000 životov. Zbavil sa ohniska nepokojov na hraniciach vlastného štátu a zosmiešnil všetkých poradcov vojenských aj nevojenských, spoločne s tajnými službami. Ukrajinské vojská sa pokojne môžu vrátiť do rodných kasární, ostreľovať Doneck a Luhansk si už netrúfnu.

Putinovo konanie nebolo celkom kóšer z hľadiska medzinárodného práva. To však momentálne prechádza štádiom klinickej smrti… No zachoval sa tvrdo a pragmaticky, presne v duchu toho, čo potrebuje jeho impérium. Tak, ako o tom onehdá učil Niccolo Machiavelli vo svojom diele Vladár. Jeho citát bude asi najlepším ukončením tejto mojej nepodstatnej úvahy:

V politike, kde niet odvolacieho súdu, súdi človek podľa výsledku.
Niccolo Machiavelli

O hanebnom referende

22.01.2023

Ďalšie referendum máme za sebou, ďalšie neúspešné. Neúspešné kvôli nízkej účasti, pretože sa ho zúčastnilo „iba“ 1 193 198 voličov, ktorí predstavujú „iba“ 27,25% oprávnených voličov. Pritom súhlas s referendovou otázkou prejavilo 97,51% z nich, čo je viac ako 26% oprávnených voličov. No a kuvici okamžite začali kuvikať, najhlasnejšie [...]

Ako pani prezidentka vyznamenania rozdávala

02.01.2023

Slovensko od včerajška dorástlo do Kristových rokov. Patrí sa to primerane osláviť a oceniť tých, ktorí sa na tom podieľali mierou nemalou, občas až zásadnou. Pani prezidentka vďaka svojmu príslovečnému citlivému vnímaniu pochopila nutnosť ocenenia, no poňala ho svojim príslovečným svojským spôsobom. Rozdala 28 vyznamenaní rôzneho významu, zoznam ocenených nájdete [...]

Kto za to môže?

20.12.2022

Padla vláda. Kto za to môže? Kto má na svedomí chaos, marazmus – a nebojím sa napísať aj bordel, ktorý tým činom nastal? Pán minister Matovič v tom má celkom jasno, uvádzam zoznam osôb a subjektov ním označovaných za zodpovedných: Fico Pellegrini Čaputová mafiáni a oligarchovia novinári fašisti, ktorí nehlasujú s koalíciou zradcovia a utečenci z vlastných radov [...]

Andrej Babiš

Babiš zostane predsedom hnutia ANO aj poslancom v Snemovni

08.02.2023 20:50, aktualizované: 21:08

Chce naďalej obhajovať záujmy ľudí, ktoré podľa neho vláda ignoruje.

Rastislav Káčer, Péter Szijjártó

Matovič: Káčer sa má ospravedlniť za slová o možnom nároku Maďarska na územie SR

08.02.2023 18:16

Káčer pripustil, že pokiaľ by sa Rusku podarilo zabrať Ukrajinu, čelili by sme hrozbe nároku na naše územie od Maďarska.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Spolupráca s dočasne poverenou vládou je intenzívna

08.02.2023 17:52

Vláda prezidentke za viac ako mesiac predložila už viac ako 80 materiálov.

Jozef Čentéš

Čentéš: Chceme, aby bol každý rozsudok „ušitý“ na mieru

08.02.2023 17:30

Za každý zločin nemusí byť rovno väzenie? Ministerstvo spravodlivosti prišlo s novou koncepciou trestnej politiky štátu, ktorá je zameraná na alternatívne tresty ako domáce väzenie, povinná práca alebo peňažný trest.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 311
Celková čítanosť: 1696285x
Priemerná čítanosť článkov: 5454x

Autor blogu