Založ si blog

Ako sa Matovič chystá na predčasné voľby

Dnes sa konala úžasná tlačová beseda. Na TA3 sme sa v priamom prenose dozvedeli ako Matovičova, vlastne teoreticky Hegerova vláda uspokojí platové nároky pracovníkov verejnej správy. Nazvali to síce dohovorom tripartity, aj keď prakticky išlo o „bipartitu“, pretože vláda vystupovala v dvojroli seba samotnej i zamestnávateľa.

Ale k podstate, o ktorej hovorí titulok: prečo som túto udalosť nazval prípravou na predčasné voľby? Odpoveď je jednoduchá, financminister Matovič nám ponúkol úžasný graf, ktorú ukazoval zvyšovanie platov dotknutých skupín až o vyše 21% do konca roku 2023, prípadne o 10% od 1.1.2023. Zo štátneho rozpočtu na to padne jedna miliarda, ako sa o tom môže každý presvedčiť už na začiatku TB z informačnej obrazovky. Lenže rok 2023 už môže spadať do iného, predčasného volebného obdobia…

Samozrejme, odborári sa potešili a voči predkladanému harmonogramu zvyšovania platov nemôžu nič namietať. Prípadná nová vládna zostava ich nezaujíma, vyrokovaná kolektívna zmluva je totiž záväzná aj pre ňu.

A novú vládu má na háku evidentne aj Matovič, nech si to zaplatí. O tom, že počíta s predčasnými voľbami svedčí skutočnosť, že na novinárske otázky o finančnom krytí tejto miliardy neodpovedal, sľuboval novú špeciálnu tlačovku na túto tému. Som veľmi zvedavý kedy sa takáto tlačovka uskutoční – aj keď na nej zaznejú len sľuby. Horšie to bude s reálnym potvrdením sľubov – so zostavovaním rozpočtu na budúci rok a s jeho schválením v parlamente.

Myslím si, že práve táto udalosť bude posledným klincom do rakvy vládnucej zbornej komandy. Bude vyčistením Augiášovho chlieva, na aký súčasná vládna chunta zmenila všetko, na čo siahla.

P.S. Vôbec by som sa nečudoval štedrému prísľubu vyšších platov aj pre zdravotníkov. Samozrejme v budúcom roku…

Komu zvonia do hrobu? Matovičovi. . .

04.09.2022

Názov novely Ernesta Hemingwaya vystihuje situáciu týchto dní. Nebudem čakať do pondelka, keď vyprší Sulíkova dodatočná lehota pre demisiu ministrov zo SaS a predpoviem to už dnes – Matovičovo „desatoro“ je obyčajná detinská sprostosť. Na prvý pohľad a bez hĺbkových rozborov je to provokácia, ktorá má zabezpečiť trvanlivosť sloganov o váľaní vlád [...]

Nesamostatná referendka

29.08.2022

Sedí v Grasalkovičovom paláci človek, ktorý je prezidentom všetkých občanov Slovenska? Je to osoba-štátnik s víziou? Budú sa ním v budúcnosti výdatne zaoberať historici? Trikrát nie! Do paláca sme si my, občania, zvolili na pohľad sympatickú figúrku vhodnú na predvádzanie modelov z dielne jej dvorného krajčíra. Osobu nesamostatnú a plniacu želania jednej z mocností. [...]

Búrka v nočníku

05.05.2022

Hrmelo a blýskalo sa včera podvečer. No nie nad Tatrou, lež nad domcom poniže bratislavského hradu, nad budovou NR SR. Hlasovalo sa totiž o Ficovi. Hlasovalo sa o tom, či má byť v duchu znenia Ústavy SR vydaný sudcovi, ktorý by rozhodoval o jeho vzatí do väzby. Hromobitie nastalo okamžite po tom, čo parlament odhlasoval, že nie, že Fica hrozbe väzby nevystavia. A nebola len [...]

migranti auto dodávka polícia

Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migráciu nie je hermeticky zavretá únia

28.09.2022 21:35

Migrácia bude ďalej narastať a snaha o hermetické uzavretie únie nie je najlepším a vonkoncom nie uskutočniteľným riešením, upozorňuje riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský.

Hurikán Ian

Hurikán Ian udrel na Floridu, milióny ľudí opustili svoje domovy

28.09.2022 21:17, aktualizované: 22:24

Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy. Vietor zdvíha hladinu mora a spôsobuje záplavy. Meteorológovia aj lovci búrok hovoria o neobyčajnej sile hurikánu.

Francúzsko / vrtuľník / Mali / vojak / vojaci /

Pri nehode dvoch ugandských armádnych vrtuľníkov v Kongu a Ugande zomrelo 22 ľudí

28.09.2022 20:55

Okolnosti nešťastia ugandská armáda neuviedla.

Arnold  Schwarzenegger

Schwarzenegger v koncentračnom tábore Auschwitz: Som synom nacistu

28.09.2022 19:57

Rakúsko-americký filmový herec sa pri tejto príležitosti stretol aj s preživšími holokaustu a vyhlásil, že nastal čas "ukončiť" nenávisť.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 304
Celková čítanosť: 1633816x
Priemerná čítanosť článkov: 5374x

Autor blogu