Založ si blog

Ako sa Matovič chystá na predčasné voľby

Dnes sa konala úžasná tlačová beseda. Na TA3 sme sa v priamom prenose dozvedeli ako Matovičova, vlastne teoreticky Hegerova vláda uspokojí platové nároky pracovníkov verejnej správy. Nazvali to síce dohovorom tripartity, aj keď prakticky išlo o „bipartitu“, pretože vláda vystupovala v dvojroli seba samotnej i zamestnávateľa.

Ale k podstate, o ktorej hovorí titulok: prečo som túto udalosť nazval prípravou na predčasné voľby? Odpoveď je jednoduchá, financminister Matovič nám ponúkol úžasný graf, ktorú ukazoval zvyšovanie platov dotknutých skupín až o vyše 21% do konca roku 2023, prípadne o 10% od 1.1.2023. Zo štátneho rozpočtu na to padne jedna miliarda, ako sa o tom môže každý presvedčiť už na začiatku TB z informačnej obrazovky. Lenže rok 2023 už môže spadať do iného, predčasného volebného obdobia…

Samozrejme, odborári sa potešili a voči predkladanému harmonogramu zvyšovania platov nemôžu nič namietať. Prípadná nová vládna zostava ich nezaujíma, vyrokovaná kolektívna zmluva je totiž záväzná aj pre ňu.

A novú vládu má na háku evidentne aj Matovič, nech si to zaplatí. O tom, že počíta s predčasnými voľbami svedčí skutočnosť, že na novinárske otázky o finančnom krytí tejto miliardy neodpovedal, sľuboval novú špeciálnu tlačovku na túto tému. Som veľmi zvedavý kedy sa takáto tlačovka uskutoční – aj keď na nej zaznejú len sľuby. Horšie to bude s reálnym potvrdením sľubov – so zostavovaním rozpočtu na budúci rok a s jeho schválením v parlamente.

Myslím si, že práve táto udalosť bude posledným klincom do rakvy vládnucej zbornej komandy. Bude vyčistením Augiášovho chlieva, na aký súčasná vládna chunta zmenila všetko, na čo siahla.

P.S. Vôbec by som sa nečudoval štedrému prísľubu vyšších platov aj pre zdravotníkov. Samozrejme v budúcom roku…

Ako sa z mazákov stávajú holubi

16.04.2024

Je celkom možné, že význam titulku nie je každému zrejmý, potrebuje preto vysvetlenie: v časoch, keď mužská časť obyvateľstva ČSSR, neskôr ČSFR a niekoľko rokov aj SR povinne absolvovala základnú vojenskú službu (ZVS), sa záklaďáci podľa odslúženej doby delili na holubov a mazákov. Holubi (naozaj nemá byť na konci ypsilon!) mali odslúžené menej ako rok vojny a po [...]

Každodenné haiku XXXI

08.04.2024

Krásny jasný deň, počasie zvolilo jar. Veď vyšlo slnko. Foto: autor blogu © spozabukakuk

Toto vám nezabudnem!

07.04.2024

Prezidentské voľby sa skončili. Tak ako sa patrí gratulujem Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu. Rovnako by som zablahoželal aj Ivanovi Korčokovi v prípade jeho víťazstva. Zablahoželal by som mu keby… Keby som nebol svedkom jeho príhovoru v čase, keď už bola jeho porážka jasná. Pán Korčok neuniesol porážku. Síce formálne zablahoželal Pellegrinimu, no potom viedol [...]

Andrej Plenkovič

V chorvátskych voľbách zvíťazila strana premiéra Plenkoviča, naznačil exit poll

17.04.2024 19:57

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia by mohla v 151-člennom parlamente podľa prieskumu obsadiť 58 mandátov.

brusel, polícia, krajná pravica, pravica, konzervatívci

Medzinárodný škandál v Bruseli a veľké víťazstvo euroskeptikov. Konferencia nacionalistov napokon pokračuje

17.04.2024 18:25

Konferencia nacionalistického a euroskeptického tábora sa koná len niekoľko týždňov pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu.

Fico

Fico v júni navštívi Čínu, Eštok o tom rokoval s veľvyslancom

17.04.2024 17:57

Okrem politických konzultácií so svojím rezortným partnerom absolvuje i návštevu vybraných spoločností v Pekingu.

polícia BA

Polícia pátra po nezvestnom 16-ročnom chlapcovi z Banskej Bystrice

17.04.2024 17:56

Polícia vyzýva verejnosť, aby akékoľvek informácie o nezvestnom chlapcovi oznámila na linku tiesňového volania číslo 158.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1907571x
Priemerná čítanosť článkov: 5241x

Autor blogu