Založ si blog

Ako pani prezidentka vyznamenania rozdávala

Slovensko od včerajška dorástlo do Kristových rokov. Patrí sa to primerane osláviť a oceniť tých, ktorí sa na tom podieľali mierou nemalou, občas až zásadnou.

Pani prezidentka vďaka svojmu príslovečnému citlivému vnímaniu pochopila nutnosť ocenenia, no poňala ho svojim príslovečným svojským spôsobom. Rozdala 28 vyznamenaní rôzneho významu, zoznam ocenených nájdete TU.

Naozaj nemám nič voči oceneným osobnostiam, pozorne som si prečítal ich príbehy. Čo – alebo kto – mi však medzi ocenenými chýba? Nuž predovšetkým ľudia práce. Tí, ktorí vlastnými rukami vytvárajú hodnoty. Všetci vedci, umelci, športovci, všetky celebrity musia jesť a piť, musia mať strechu nad hlavou, musia mať teplo, svetlo, vodu. Musia sa obliekať a prepravovať tam, či odtiaľ späť, napríklad po cestách a diaľniciach. To všetko im zabezpečuje ktosi neviditeľný – teda neviditeľný pre pani prezidentku.

Kedysi dávno, za čias socializmu, som si robil posmech z ľudí, ktorí dostali štátne vyznamenanie Hrdina socialistickej práce. Bola to mladícka hlúposť a ja sa dnes im všetkým ospravedlňujem a skláňam sa pred dielom, ktoré vytvorili vlastnými rukami. Pred dielom, ktoré nás často sprevádza dodnes a na ktorom zbohatli viacerí kovaní demokrati.

No a ešte čosi na záver: architektami pokojného rozdelenia Československa boli páni Mečiar a Klaus, upiekli ho v brnenskej vile Tugendhat. Náš postoj k ich skutkom môže byť kadejaký, môžeme ich milovať alebo nenávidieť, no keď považujeme tridsaťročné Slovensko za úspešný príbeh, tak ich z toho príbehu vynechať nesmieme. Obyčajná ľudská slušnosť by nám mohla napovedať, že ak im už nedáme metál, tak by sme aspoň slovkom mohli spomenúť ich zásluhy. Históriu by sme zamlčaním faktov meniť nemali.

Čo myslíte, pani prezidentka?

Bol si voliť, vyšlo slnko!

02.10.2023

Postrašili ťa billboardy, však? Vraj ak neprídeš voliť, tak 1. októbra nevýjde slnko. Ale ty si sa zachoval zodpovedne, volil si a hľa, slniečko vyšlo a usmieva sa na nás. Je rado, že si nielen volil, ale že si zvolil dobrú alternatívu. A tým, že si volil, si získal aj iné bonusy. Napríklad tu budeš môcť naplánovať a narobiť kopu detí: Alebo vďaka voľbe nestratíš [...]

O osudoch Hlúpeho Jana (based on true story? )

28.09.2023

Je pred nami klasický rozprávkový sujet – do kráľovstva za siedmymi terénnymi vlnami a siedmymi vodstvami sa nasáčkoval drak. Tvor so špeciálnymi gastronomickými chúťkami, extrémne rád konzumujúci princezné. S horčicou a kečupom, ale to je neoverená informácia. No a keď už sa teda do toho nami pertraktovaného kráľovstva nasťahoval, tak samozrejme túžil ochutnať [...]

O babkách demokratkách

21.09.2023

Dnes som zhodou náhod natrafil až na tri komentáre v diskusiách, ktoré sa odvolávali na babky-demokratky. Možno všetci nevedia o čo ide, tak ponúkam krátke vysvetlenie: takzvaná babky-demokratky-power bola početná skupina starších voličiek, ktoré predovšetkým v prvej polovici 90-tych rokov minulého storočia veľmi aktívne fandili Vladimírovi Mečiarovi. Poznávacím [...]

Kaczynski

Kaczyński vytiahol do boja o voliča benzín a naftu: Orlen ceny znížil už 15-krát

02.10.2023 20:43

Vlnu posmechu vyvolal námestník ministra športu a poslanec za PiS Jacek Osuch, ktorý zobral čerpaciu stanicu útokom.

polícia banská Bystrica, hromadná bitka, Rimavská Sobota

Dráma na západe: Muž zastrelil exmanželku, je na úteku a zrejme ozbrojený

02.10.2023 20:21, aktualizované: 22:26

Nevládne telo 40-ročnej ženy našiel jej 18-ročný syn.

parlament, Fico, hlasovanie,

Pôjde Pellegrini so Smerom alebo s PS? Pritiahne Fico KDH? Podľa politologičky je reálna len jedna možnosť

02.10.2023 20:10

Politológ Jozef Lenč zasa na rozdiel od Dariny Malovej vidí pravdepodobnosť aj iných alternatív.

zochova

Čaputová rok po Zochovej: Alkohol pri jazde nemá miesto, z auta sa stáva zbraň

02.10.2023 19:17

Zomreli zbytočne, v dôsledku neodpustiteľnej nezodpovednosti jedného človeka, skonštatovala prezidentka.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 323
Celková čítanosť: 1831341x
Priemerná čítanosť článkov: 5670x

Autor blogu