Pán Ódor predviedol, že je iniciatívny. Teda iniciatívny úradnícky premiér v demisii. Navrhol hneď dva rozpočty na budúci rok – jeden rozprávkovo vyrovnaný, aby sa nepovedalo, že nectí zákon, ktorý mu to káže. No a druhý akože reálny, ktorého realita sa ukáže hneď po tom, čo začne úradovať neúradnícka vláda. Okrem toho iniciatívne navrhol aj svoj názor na konsolidáciu financií pre budúce roky. Jednotlivé elementy tohto iniciatívneho návrhu nazval lego kockami. Zabudol však čo i len jedným slovkom spomenúť po koho bačovaní sa majú financie dlho a bolestne konsolidovať…
Nechcem tu a teraz rozoberať všetkých 100 navrhnutých opatrení pre konsolidáciu počas 10 rokov. Podrobnosti si dozaista prečítate samostatne. Pozastavím sa len pri jednom a pokúsim sa na ňom predviesť odbornosť, s akou bol návrh „konsolidácie“ pripravený.
Je to posledné z opatrení, zrušenie jedného z 15 štátnych sviatkov, ktoré aktuálne oslavujeme. A toto zrušenie je ohodnotené ako prínos 150 miliónov evráčov slovenských za rok 2025, v nasledujúcom roku to má byť ešte o 5 miliónikov viac. No nezruš to za tie prachy…
Ako sa financmajstri k tomu číslu dopracovali? Zdá sa, že na to nepotrebovali žiadne expertné znalosti z makro- ani mikroekonómie, stačila im len aritmetika druhého stupňa základných škôl a pár všeobecne známych údajov. Najskôr čísla: 60% príspevkov do tvorby HDP vytvárajú nepretržité prevádzky, napríklad plynárne, elektrárne, vodárne, teplárne, výroba železa, ťažká chémia, atď. Tie musia fachčiť nepretržite, buď je odstavenie na deň absolútne neekonomické a nový nábeh by si vyžiadal niekoľko dní času, alebo ide o veci nutné pre prežitie obyvateľstva. Zostáva nám 40%, z tých je asi nazaujímavejší obchod.
Ak jeden zrušený deň štátneho sviatku znamená prínos 150 miliónov, tak odvetvia tvoriace 40% HDP vyprodukujú za rok 54,75 miliardy eur, čo zodpovedá ročnému HDP aj s nepretržitými prevádzkami cca 137 miliárd eur, čo sa mi pre rok 2025 javí ako celkom reálny odhad. Potrebovali sme k tomu niečo iné, ako elementárnu aritmetiku? Odhadnúť výšku HDP, predeliť to počtom dní v roku a spočítať z toho 40%… Teraz sa však pokúsme rozobrať si tých 40% na drobné:
Obchod. Ako sa prejaví pribudnutie jedného pracovného dňa v ňom? Nuž – nijako. Spotreba (napríklad potravín) sa dá zabezpečiť vopred, ak si chce niekto nakúpiť šatstvo, šperky, autá, či iné predmety dlhodobej spotreby, tak mu je asi jedno, či to kúpi o deň skôr, alebo neskôr. Peňaženky národa nie sú nafukovacie, utratia rovnako, sviatok-nesviatok.
Úradníci a školstvo. Ak im pribudne jeden deň naviac, tak nabúchajú viac pečitok? Vybavia viac klientov? No asi nie, na kataster, či úrad práce zájdete v ľubovoľný pracovný deň. Naučia sa školáci a študenti niečo navyše?
Polícia, záchranári, lekári, ozbrojené sily. Všetci pracujú nepretržite.
Drobní podnikatelia. Tým je to úplne jedno, malé firmy napríklad po novom roku začínajú celkom bežne pracovať až po sviatku Troch kráľov, teda 7. januára. Čím vytvárajú len tak spontánne pár sviatkov navyše…
Väčší podnikatelia. Tí sú väčšinou viazaní objednávkami a výrobnými plánmi. Viac, ako si u nich zákazníci objednajú, nevyrobia. Stavebná firma nepostaví budovu o deň skôr len preto, že do kalendára pribudol jeden pracovný deň navyše.
Narýchlo mi žiadny iný významnejší tvorca HDP nenapadne, ale asi ich už veľa nebude. Je tu však ešte jeden zaujímavý faktor – KALENDÁR. Sú niektoré sviatky, ktoré sa slávia v pevne stanovený deň, Veľkonočný pondelok, alebo Veľký piatok nikto na sobotu nepreloží. Ostatné sviatky sú však pohyblivé, viazané ku konkrétnemu dátumu. Znamená to potom, že ak pripadne 1. a 8. máj na sobotu, alebo nedeľu, tak na tom štát zarobí 300 miliónov? Budúci rok 2024 bude mať sviatkov pripadajúcich na víkend 4 kusy: 6. január, 1. september, 15. september, 17. november. Tento rok bol oveľa chudobnejší, len 1. január bol v nedeľu. Takže by asi mali ekonomickí experti prirátať k HDP 2024 bez námahy získaných 450 miliónov, všakže?
Zrušenie sviatku by asi najviac prospelo podnikateľom, ako inak. Síce príplatky za jeden sviatok ich ekonomiku nezruinujú, no ako hovorí slovenské príslovie
Babka k babce, budú kapce…
Blog je o konsolidácii na obdobie 10 (slovom... ...
Hm opatrenia pre konsolidáciu bez úlohy ... ...
Nevšimli ste si podmieňovací spôsob môjho... ...
Potom, čo Vy odstupiíe z funkcie ministra... ...
Nemusíte opakovať to, čo som napísal.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty