Založ si blog

Pár slov o rodičovskom dôchodku

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, v článku 39:

(5) Každý má právo rozhodnúť, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe, bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe. Výkon práva podľa prvej vety nesmie mať negatívny vplyv na primerané hmotné zabezpečenie v starobe.

Jeho výška sa (orientačne, bez pokusu o absolútnu presnosť) pohybuje medzi 10 a 20 eurami za mesiac na jedno dieťa. V čom spočíva jeho problematickosť? Odpoveď je jednoduchá – neposkytuje všetkým dôchodcom rovnaké šance a z tohto pohľadu sa dá pokladať za nesystémový. Peňazí sa nedočkajú dôchodcovia bezdetní (a je úplne jedno, či deti nechceli, alebo nemohli mať, či nebodaj ich deti zomreli), dôchodcovia, ktorých deti nezarábajú (napríklad preto, že sú invalidní, či nezamestnaní), ani tí, ktorých deti pracujú v cudzine a neplatia dane na Slovensku. Okrem toho môžu rodičovský bonus obmedziť aj nedobré vzťahy v rodine, deti môžu príspevok pre rodičov odmietnuť. Okrem toho však určite existuje aj (neveľká) skupinka dôchodcov, ktorí z rodičovského dôchodku dokážu vyťažiť slušné peniaze – ak napríklad majú viacero výborne zarábajúcich potomkov.

Zámer vlády prezentovaný ministrom Tomášom prepokladá 13. dôchodok vo výške 604 eur. Mal by okrem rodičovského dôchodku nahrádzať aj koncoročnú sociálnu dávku, ktorou Matovičova vláda nahradila 13. dôchodok schválený tesne pred voľbami 2020 Pellegriniho vládou. Nechcem zachádzať do podrobností, no približne 80% dôchodcov by malo na tomto spôsobe pomoci profitovať. Verím, že čísla poskytnuté sociálministerstvom a sociálpoisťovňou v tomto údaji neklamú. Rodičovský príspevok nemá byť zrušený, keďže na zmenu ústavy koalícia nemá dosť ľudí, ale má byť nahradený dvojpercentným príspevkom z daní, ktorý doteraz mohli ľudia poskytovať len pre rôzne kultúrne, spoločenské, sociálne, charitatívne, športové, či iné ustanovizne podobného charakteru a zamerania.

Protesty voči tejto forme trinásteho dôchodku spočívajú hlavne v dvoch bodoch:

  • niektorým dôchodcom zníži príspevok, ktorý by poberali pri zachovaní pôvodného rodičovského dôchodku. V blogu je spomenuté, že by sa to malo týkať približne 20% dôchodcov.
  • znížia sa dvojpercentné príspevky pre rôzne mimovládne mimovládne organizácie a občianske združenia. Tento argument je trochu oslabený prísľubom vlády o tom, že organizáciám poskytujúcim rôzne formy sociálnej a charitatívnej pomoci ľuďom, bude strata kompenzovaná.

Aké by mohlo byť riešenie typu „vlk sýty a koza celá“? Nuž, domnievam sa, že celkom jednoduché. Stačilo by upraviť spomenutý článok 39(5) ústavy v tom zmysle, že osoba, ktorej by mal byť príspevok poskytnutý, má nárok odmietnuť ho a nahradiť ho inou formou. V ľudskej reči by to znamenalo, že dôchodca si môže vybrať medzi sociálnou dávkou plus rodičovským príspevkom poskytovaným dnes, alebo trinástym dôchodkom navrhnutým vládou. Presnú formuláciu textu rád prenechám profesionálom a predpokladám, že na takýto zásah do ústavy by sa malo nájsť dostatok hlasov aj z opozičných parlamentných lavíc. Nedotklo by sa to tých nešťastných dvoch percent a žiadnemu dôchodcovi by z peňazí neubudlo.

Navrhované riešenie by bolo o čosi drahšie, ako výpočet ministerstva sociálnych vecí. Nešlo by však o žiadny extrém, ubudlo by možno niekoľko desiatok miliónov evráčov slovenských z rozpočtu sociálnej poisťovne. Nestálo by však navrhované riešenie za to? Nikomu by neuškodilo a zapchalo by zobáky najhlasnejším kuvikom. Ako som už skôr spomenul – vlk sýty a aj koza kompletná. Nestálo by to aspoň za úvahu?

 

Zastrkávanie do škáry podľa Zuzany Kovačič Hanzelovej

16.02.2024

Investigatíva svetovej úrovne! Novinárka z košiara mienkotvorného denníka SME, Zuzana Kovačič Hanzelová (prezentujúca sa populárnou skratkou ZKH), na stope neuveriteľho hriechu spáchaného niektorým, nie celkom korektne identifikovaným poslancom vládnej koalície! Prichytila Erika Kaliňáka keď počas parlamentnej schôdze zastrkoval do škáry a nevytiahol ho! Pre upresnenie [...]

O Matovičovej prezidentskej kandidatúre

14.02.2024

Včera prebehla médiami zaujímavá správa – Slovensko opúšťajú mnohí poslanci. Aby nedošlo k omylu – nie že by chceli emigrovať z rodnej hrudy, to len z bývalého hnutia OĽaNO, ktoré sa na Slovensko drzo premenovalo, utekajú všetci, ktorí zacítili blízkosť konca. Prirovnanie ku potkanom utekajúcim z potápajúcej sa lode je snáď primerané. V článkoch [...]

Parlamentný Brumteles

09.01.2024

Ešte ako dieťa som v čiernobielom televízore sledoval rozprávku o čertovi Brumtelesovi. Už si z nej pamätám len zopár fragmentov – že bábkovému Brumtelesovi prepožičal hlas fenomenálny Jozef Króner, že čertisko miloval oblizovanie železa a že bol z hlbín pekla na zemský povrch vyslaný aby škodil. Od jeho poslania sa odvíjal i často používaný slogan: Škodiť, [...]

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

kuciak

Šesť rokov od vraždy Kuciaka: V Bratislave sa zišli tisíce ľudí

21.02.2024 17:50, aktualizované: 18:02

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Murz, Andrej Morozov,

Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

21.02.2024 16:40

Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť, píše v príspevku.

izrael, palestína, hamas

Militanti z Hamasu pri útoku na Izrael podľa krízového centra znásilňovali a mrzačili ženy

21.02.2024 16:07

Vo viacerých prípadoch došlo k znásilneniu pred inými ľuďmi vrátane partnerov, rodiny či priateľov.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 331
Celková čítanosť: 1871947x
Priemerná čítanosť článkov: 5655x

Autor blogu