25-ročný prokurátor?

V súvislosti s obvinením Róberta Fica zo schvaľovania trestného činu a extrémizmu vyplávalo na hladinu meno špeciálneho prokurátora, ktorý obvinenie podal. Nie je to nič utajované, volá sa Tomáš Honz. A má vraj 25 rokov.

Aby som hneď skraja uviedol veci na pravú mieru: nejde mi o to, na koho pán prokurátor podáva obvinenia, keďže obvinenie a obžalobu podal aj na exposlanca Mazureka. Zarazil ma jeho vek a dal som si tú námahu, aby som zistil, ako sa v dvadsaťpäťke človek dokáže stať prokurátorom, dokonca špeciálnym.

Podľa Zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry č. 154/2001 Z.z., §6 (2) b), c) a h) sa prokurátorom môže stať človek, ktorý dovŕšil vek 25 rokov, má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa alebo jeho ekvivalent a zložil odbornú justičnú skúšku (prípravná prax na ňu musí byť 3-ročná, vo výnimočných prípadoch ju GP môže skrátiť na 18 mesiacov). Prokurátori musia začínať od piky, na okresných prokuratúrach, a pre postup na vyšší stupeň prokuratúry (krajskej alebo generálnej) musia absolvovať výberové konania. Špeciálnym prokurátorom sa podľa §24a toho istého zákona môže stať len prokurátor Generálnej prokuratúry, volí ho Národná rada.

Základné info – normálny človek dokáže skončiť vysokú školu právnickú vo veku dvadsaťtri rokov. Plus potrebuje ešte nejaký čas na získanie VŠ vzdelania druhého stupňa a na získanie kúska praxe vo zvolenom odbore. Predpokladajme, že pán Holz má už blízko k 26. narodeninám – aj tak však už vo februári 2019 vystupoval ako prokurátor v „kauze Mazurek“. Zdá sa, že vtedy niekedy musel dovŕšiť vek 25 rokov.

Zosumarizujme si to: človek zaujímajúci sa o funkciu prokurátora špeciálnej prokuratúry musí absolvovať VŠ, druhý stupeň vysokoškolského vzdelania, zložiť odbornú justičnú skúšku s praxou minimálne 18 mesiacov, vo veku 25 rokov sa stať po výberovom konaní obyčajným prokurátorom, absolvovať výberové konanie na prokurátora GP, byť ako prokurátor GP navrhnutý na špeciálneho prokurátora, byť Národnou radou SR zvolený za špeciálneho prokurátora. Že medzitým ešte musí absolvovať niekoľko viacmesačných  bezpečnostných previerok NBÚ je len technický detail, ktorý v množstve ostatných uvádzaných termínoch zaniká.

Veľmi jednoduchá otázka: ako sa môže 25- ročný človek (OK, povedzme, že už 26-ročný) stať špeciálnym prokurátorom? Alebo keď už nie, tak aspoň prokurátorom Generálnej prokuratúry SR. Alebo keď už nie, tak aspoň radovým prokurátorom nejakej okresnej prokuratúry…

Odpoveď na otázku položenú v úvode – ako sa v dvadsaťpäťke človek dokáže stať prokurátorom, dokonca špeciálnym – som nenašiel. Podľa môjho osobného názoru sa to nedá, pokiaľ človek rešpektuje zákony Slovenskej republiky. Z toho však vyplýva iná jednoduchá otázka:

Ako to, že pán Tomáš Honz je špeciálnym prokurátorom?

Hystéria menom „TRANSAKČNÁ DAŇ“

14.04.2025

Dopadlo na nás nešťastie, tragédia, priam hrôza. Meno jej je transakčná daň! Nuž, všetky uvedené prívlastky zaznievajú predovšetkým z úst opozičných politikov, občas im prikyvuje aj kde-kto z koalície. Áno, nie je to vec príjemná – rovnako, ako každá iná daň. Mne osobne tiež nie je veľmi po chuti, nazývam ju „daňou za právo míňať vlastné [...]

Fico Všemocný

27.03.2025

Nejakým nedopatrením sa mi na obrazovku TA3 dostala tlačovka SaS ku 25% clám vyhláseným Trumpovou administratívou na dovoz automobilov z Európy. A nejakým nedopatrením som z nej aj kúsok sledoval a nestačil som sa čudovať. Hneď v úvode nám totiž pán predseda SaS Gröhling s dikciou a dôrazom preňho typickými objasnil, že clá na dovoz automobilov do USA má na svedomí [...]

O sedemdesiatšestke a aj o iných číslach

02.03.2025

V týchto dňoch je v slovenských médiách extrémne populárnym číslo 76. Prekonáva dokonca aj slávu Kotlebovho šeku na 1488 eur a popularitu pálky, ktorú mu zaň vymeral sudca. Číslo 76 sa dnes stalo priam magickým symbolom moci – je to počet poslancov zabezpečujúci prevahu v zákonodárnom zbore. Sedemdesiatšestka sa však stala aj opozičným fetišom. Modlitebným [...]

Harvard University

Trumpova administratíva odobrala Harvardu možnosť prijímať zahraničných študentov

22.05.2025 22:49

Zároveň bude musieť odísť aj približne 6 800 študentov z viac ako sto krajín sveta.

Donald Trump

Snemovňa reprezentantov schválila Trumpov tisícstranový zákon „One Big, Beautiful Bill“

22.05.2025 22:19

Voči balíku opatrení sú okrem demokratov skeptickí aj niektorí republikáni.

Italy Same Sex Parents

Nebiologické matky v pároch rovnakého pohlavia budú mať rovnaké práva, rozhodol taliansky ústavný súd

22.05.2025 22:06

Rozhodnutie privítali najmä talianske opozičné strany.

Pedro Sánchez

Brat premiéra Sáncheza sa postaví pred súd pre zneužitie právomocí

22.05.2025 21:46

Ide o ďalšiu kauzu blízkej rodiny španielskeho predsedu vlády.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 379
Celková čítanosť: 2017727x
Priemerná čítanosť článkov: 5324x

Autor blogu