Ľalia a krumpla

Motto 1:
„Pamätajte, že najkrajšie veci na svete sú najmenej užitočné; napríklad pávy a ľalie.“ John Steinbeck

Motto 2:
„Bílá, neb sivá, a okruhlá krumpla, která sa običajňe i bez masa jedává.“
Anton Bernolák

Máme prezidentku, priamou voľbou ustanovenú do pozície prvého občana štátu. Možno by dakto chcel na tomto poste vidieť niekoho iného, ale… demokracia. Je to pani sympatická, navonok nekonfliktná, s kultivovaným vyjadrovaním a vystupovaním. Nerobí nám hanbu porušovaním protokolu a pri každej príležitosti vie prezentovať módne trendy v oblečení. A to je asi tak všetko, je to skrátka okrasný kvet, ktorý úžitok neprináša. Jednoducho ľalia.

Krumpla (žiadna krumpľa, Bernolák je Bernolák!) je zasa rastlina výsostne užitočná. V našich končinách sa síce udomácnila pomerne nedávno, masívne pestovanie zemiakov začalo až začiatkom 19. storočia, no odvtedy sa stihla stať slovenským chlebom. Húževnatá plodina sýtila našich prarodičov i v čase, keď chleba nebolo.

A presne toto by sme potrebovali v dnešných ťažkých a čudesných časoch – nie ľalie, ale krumple.

Možno prvým krokom pre transformáciu z ľalie na krumplu urobila pani prezidentka včera požiadavkou na demisiu predsedu vlády. Konečne, no radšej neskoro, ako nikdy, a radšej niečo, ako nič. Možno by mala mať na pamäti, že zababrať sa hlinou nie je hanba, že krumpla má pekné kvety a spočiatku tiež slúžila ako okrasná rastlina.

 

(uverejnené v Slovanských Novinách)

 

Fico v Moskve, Fico v Kyjeve

02.05.2026

Oj, ako sa len nabudili progresívci! Dôvodom bol čerstvý Ficov telefonát so Zelenským a oznámenie o ich budúcom stretnutí v Jerevane a v Kyjeve. A o čom bolo inteligentné skučanie agresívnych progresívcov? Vraj je Fico zbabelec a po strate spojenca Orbána ide do Kyjeva kolenačky. Niežetak, milí naivní šimečkoidi, matovičoidi, gröhlingoidi, prípadne naďoidi. Nič ste [...]

Zabásli básnika

30.04.2026

Odkážte grófovi, že na horách ohne horia, lúčil sa básnik so súdom keď zistil, že bude v base Leopoldovskej jedenadvadsť rokov perie párať a papierové sáčky lepiť. Nuž, tak to chodí, keď streľbou do ľudí poet supluje poéziu. Pri svojej poetickej rozlúčke so slobodou však najvyšším súdom odobrený terorista pozabudol na tvrdé historické fakty. Na horách ohne [...]

Sulík, vráť sa!

09.03.2026

Nie, nie som fanúšikom Richarda Sulíka, ako by snáď mohlo vyplývať z titulku. Je to reakcia na závery kongresu strany SaS, ktorá Sulíka výraznou väčšinou hlasov prítomných delegátov odmietla zaradiť na zoznam kandidátov pre budúce parlamentné voľby. Popri Sulíkovi utrpela osobné fiasko aj jeho verná súpútnička pani poslankyňa Bittó Cigániková, ktorá bola [...]

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Turecko musí byť zahrnuté do európskych bezpečnostných štruktúr

29.06.2026 16:15

Kľúčovou otázkou je prístup Ankary k obrannému programu EÚ.

Vladimir Putin

Život v bunkri a vopred nahrané videá. Putin pre obavy o život štvrtýkrát od začiatku vojny posilňuje svoju ochranku

29.06.2026 15:58

Putinove obavy sa zintenzívnili najmä po zajatí venezuelského prezidenta Nicolása Madura.

Aktuálna informácia, horúca novinka, práve sa stalo, PRAVDA, mimoriadna správa, mimoriadne1, mim1

Padla hranica 40 stupňov. Rekord z roku 2007 je dorovnaný, teplota môže ešte stúpať

29.06.2026 15:38

Absolútne maximum teploty podľa neho môže ešte vystúpiť.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 401
Celková čítanosť: 2178189x
Priemerná čítanosť článkov: 5432x

Autor blogu