Pani prezidentka opäť citlivo vníma

Citlivé vnímanie pani prezidentky sa prejavuje znovu a znovu. Aktuálne ide o prejav citlivého vnímania obrannej dohody s USA. Pani prezidentka sa jej citlivo venovala s húfom ústavných právnikov a spoločne nenašli ani ten najmenší dôvod na to, aby bolo dohodou nutné obťažovať ústavný súd. Vnímajú totiž, že je aj bez toho neprimerane zaťažený.

Namiesto toho nám pani prezidentka ponúkla takzvanú interpretačnú doložku, ktorá ako príloha ku zmluve s USA objasňuje náš výklad článkov tejto zmluvy. Zmieňuje sa v tejto doložke trebárs o nezriaďovaní vojenských základní na území SR, o nutnosti žiadať orgány SR o povolenie vstupu ozbrojených síl USA , alebo o zákaze rozmiestňovania zbraní hromadného ničenia v našej domovine.

To všetko pôsobí úžasným dojmom, no predsa len…

Citlivé vnímanie pani prezidentky je až natoľko citlivé, že nevníma okolnosti pragmatické, takpovediac necitlivé. Skúsme si ich pripomenúť:

  • štáb ústavných právnikov robil robotu namiesto ústavného súdu. Načo nám ten ústavný súd vôbec je, keď títo borci dokážu jeho činnosť vykonávať promptne a priam perfektne?
  • pani prezidentka síce zahrozila prstíkom – ak američania odmietnu interpretačnú doložku, tak zmluvu nepodpíšem! Lenže prečo by mali amíci odmietať náš názor na výklad zmluvy? Pokojne si ho môžeme nechať, oni majú svoj a v prípade rozporov vo výklade zmluvy ním budú argumentovať. Argumentovať budú prostredníctvom svorky právnikov, ktorí sú trošičku podkutejší a trošičku lepšie platení ako tí z nášho prezidentského paláca.
  • pani prezidentka nevníma citlivo fakt, že všetky okolnosti uvedené v interpretačnej doložke tam uvedené nemuseli byť. Pretože ak sú také citlivé na pani prezidentkino vnímanie, tak mali byť uvedené priamo v zmluve.
  • v súvislosti s obrannou dohodou s USA vyplávalo na povrch i citlivé vnímanie referenda o predčasných voľbách pani prezidentkou. Vtedy sa neodhodlala suplovať ústavný súd a priamo ho zaťažila týmto problémom. Logika nepustí: pokiaľ by vyhlásila referendum podľa vôle 600 000 občanov, tak by sa nedajbože mohli uskutočniť predčasné voľby a nová vláda by jej nemusela dať žiadnu šancu na tvorbu interpretačných doložiek.

Medzištátne dohody nezvyknú spôsobovať zdraženie chleba. Nanajvýš nám sem  nasáčkujú nejakých tých vojakov a im prislúchajúcu techniku. Podobných tým, na ktorých sme ešte pred tridsiatimi rokmi pokukovali pri prejazde Ružomberkom, alebo pri jazde okolo letiska Sliač. Na jednej strane to môže urážať našu národnú hrdosť a vytvárať pocit, že tu máme okupanta. Ktorý nie je zaštítený pozývacím listom, ale medzištátnou zmluvou. Horšia je však druhá strana tohto problému, po aktivácii tejto zmluvy sa v prípade medzinárodného konfliktu môžeme zmeniť z krajiny, nad ktorou rakety lietajú, na krajinu, na ktorú rakety padajú.

Haciendy a poslanecké prieskumy

13.06.2025

Včera večer nám TA3 priniesla zaujímavý duel v pravidelnej relácii Král na ťahu. Stretli sa v ňom dvojice zo Smeru – SSD minister Richard Takáč a podpredseda NR SR Tibor Gašpar s poslancami PS Zuzanou Mesterovou a Jánom Hargašom. Nechem pitvať celú reláciu, prípadne výkon moderátora. Sústredím sa na tému, ktorá je z hľadiska celonárodného záujmu úplne [...]

Každodenné haiku XXXVI

06.06.2025

Rozkvitli lipy. Aj nevidomý to vie, krásne voňajú Foto: autor blogu © spozabukakuk

Hystéria menom „TRANSAKČNÁ DAŇ“

14.04.2025

Dopadlo na nás nešťastie, tragédia, priam hrôza. Meno jej je transakčná daň! Nuž, všetky uvedené prívlastky zaznievajú predovšetkým z úst opozičných politikov, občas im prikyvuje aj kde-kto z koalície. Áno, nie je to vec príjemná – rovnako, ako každá iná daň. Mne osobne tiež nie je veľmi po chuti, nazývam ju „daňou za právo míňať vlastné [...]

Afganistan / Taliban /

Rusko oficiálne uznalo vládu Talibanu v Afganistane

03.07.2025 22:00

Rusko je prvým štátom, ktorý uznal súčasnú vládu Talibanu v Afganistane.

TikTok

EÚ sa chystá debatovať, ako odrezať deti od sociálnych sietí

03.07.2025 20:32

O možnom zavedení minimálnej vekovej hranice pre používanie sociálnych sietí budú na európskej úrovni diskutovať zástupcovia členských krajín.

radar, oblačnosť, zrážky, SHMÚ, 3. 7. 2025, 19:20

Na západ Slovenska dorazil studený vzduch, dokáže zraziť teploty aj o 10 °C. Aj v Európe sa zmierňujú

03.07.2025 19:35, aktualizované: 20:07

Na krajný západ Slovenska dorazil vietor zo studeného frontu a búrok z Rakúska, v nárazoch dosahuje 50 až 70 kilometrov za hodinu.

Donald Trump a Vladimir Putin

Trump a Putin si šiestykrát telefonovali. Putin: Nevzdáme sa svojich cieľov, ale chceme rokovať. Trump žiada rýchle ukončenie vojny

03.07.2025 18:39, aktualizované: 19:10

Ide o šiesty verejne známy rozhovor medzi lídrami USA a Ruska od Trumpovho januárového návratu do Bieleho domu.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 2032210x
Priemerná čítanosť článkov: 5334x

Autor blogu