Otvorený list Transparency International Slovakia

Milá Transparency!

Hneď na úvod sa ti, milá Transparency, ospravedlním za to, že ti tykám. Dôvod je vcelku prostý, tvoj názov pochádza z angličtiny a slovo „transparency“ je tam v strednom rode. A ako my, rodoľubi, vieme, vykanie sa so stredným rodom v slovenčine príliš neráči.

Ale k veci: v posledných dňoch zazneli v podaní TI viaceré výtky voči hospodáreniu Ministerstva zahraničných vecí SR. V poriadku, voči tomu ani slovo – transparentná organizácia sa má zaoberať transparentnosťou a k tej patrí i prehľadné narábanie s verejnými financiami. Lenže…

Problém spočíva v tom, milá Transparency, že sa zaoberáš drobnosťami. Desaťtisíce sú síce pre obyčajného jedinca so slovenskými príjmami veľké peniaze, lenže je aj príležitosť zaoberať sa kauzami, u ktorých ide o stovky miliónov. Myslím, že v takom prípade by nikomu ani len nenapadlo tvrdiť, milá Transparency, že si zverejňovanie káuz vyberáš účelovo podľa príslušnosti kauzou postihnutého jedinca či kolektívu k niektorému politickému košiaru.

Konkrétne mám na mysli Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, ktorý uviedla do života v roku 2011 vláda Ivety Radičovej a zamýšľala doň investovať v priebehu 10 rokov miliardu eur. Miliarda to je toľkoto: 1 000 000 000, v 500-eurových bankovkách sú to zhruba dve tony papiera. Tento program bol prezentovaný v prvom rade ako ochrana obcí slovenských pred prívalovými povodňami až do množstva zrážok 80 mm/m2 – teda ľudsky povedané keď za krátke časové obdobie naprší 80 litrov vody na meter štvorcový. Ak to porovnáme s reálnou udalosťou zo života slovenskej pospolitosti, tak ide napríklad o podobné množstvo, aké padlo pri katastrofických záplavách a zosuvoch pôdy vo Vrátnej doline v roku 2014. Čiže zámer nesporne ambiciózny, okrem ochrany pred povodňami mal však priniesť aj iné benefity. Stručný prehľad TU.

Slová sú slová, fakty sú fakty. Celý tento ambiciózny zámer mal však niekoľko chybičiek. Napríklad tú, že vôbec nebol konzultovaný s odborníkmi príslušných profesií – teda hydrológmi, enviromentalistami, geológmi, lesníkmi, poľnohospodármi, atď. Nebol podrobený žiadnej oponentúre, čo sa pri miliarde eur nedá komentovať len pokrútením hlavy a zdvihnutým obočím. Ani v radoch vlády Ivety Radičovej sa nestretol so všeobecným porozumením:

Podarilo sa vytvoriť tok peňazí bez akejkoľvek kontroly a vyvodenia zodpovednosti pri nesplnení sľubovaných kritérií, maskovaný úžasnou medializáciou – Zsolt Simon, vtedajší minister pôdohospodárstva

Voči programu bolo vznesených množstvo kritických námietok, ich prehľad sa dá nájsť napríklad tu. Odporúčam podrobne preštudovať, je to síce dlhé, no veľmi zaujímavé čítanie. Námietky sú výlučne odborného charakteru, nejde o žiadnu ideologickú zlátaninu. Ale aby som len neodkazoval, pokúsim sa stručne vymenovať najbrutálnejšie lapsusy tohto programu:

  • asi to najpodstatnejšie – protipovodňové opatrenia negarantujú vôbec žiadnu ochranu pred prívalovými povodňami. Ba naopak, neodborné zásahy do korýt a povodí potokov boli priamou príčinou viacerých škôd
  • z plánovanej miliardy sa stihlo – chválabohu – vyčerpať „len“ cca 40 miliónov eur, ich prínos bol nulový. Viaceré obce, v ktorých sa „protipovodňové opatrenia“ vykonali, si zakrátko zabezpečovali novú ochranu proti povodniam, napríklad Smižany alebo Prakovce
  • životnosť realizovaných „protipovodňových opatrení“ bola mizivá, väčšina z nich bola zničená po prvom väčšom daždi
  • výber dodávateľov cestou verejného obstarávania bol – nežne povedané – veľmi pofidérny. Náhodným spôsobom som prezrel zverejňovanie dokladov niekoľkých desiatok obcí a odhadujem, že možno až 10% z nich malo všetky náležitosti v poriadku.
  • podiel niekoľkých firiem na prácach vzbudzuje dojem, že išlo o fingované obstarávania s vopred známym víťazom
  • práce boli vykonávané na základe zákona o civilnej ochrane obyvateľstva a týmto spôsobom dokázali v drvivej väčšine prípadov obísť viacero iných, zásadných zákonov: Zákon o vodách, lesný zákon, stavebný zákon a bohvie aký ešte zákon.
  • hlavným manažérom a súčasne kontrolórom projektu bol jediný človek – kontroloval sám seba, aby sa vraj ušetrilo na mzdových prostriedkoch…

Milá Transparency!

Táto kauza nie je pseudokaza, je naozajstnou kauzou, doteraz ignorovanou. Nepochybujem, že by dokázala zamestnať viacerých tvojich zamestnancov na dostatočne dlhú dobu, že by vedela odhaliť viacero nie celkom kóšer metód nakladania s veľmi veľkými sumami z verejných prostriedkov a že by sa jej výsledkami činnosť Tranparency International Slovakia dokázala dostať do pozície organizácie, ktorá rieši problémy transparentnosti naozaj metódou „padni komu padni“ a nie na základe ideologického výberu.

Fico Všemocný

27.03.2025

Nejakým nedopatrením sa mi na obrazovku TA3 dostala tlačovka SaS ku 25% clám vyhláseným Trumpovou administratívou na dovoz automobilov z Európy. A nejakým nedopatrením som z nej aj kúsok sledoval a nestačil som sa čudovať. Hneď v úvode nám totiž pán predseda SaS Gröhling s dikciou a dôrazom preňho typickými objasnil, že clá na dovoz automobilov do USA má na svedomí [...]

O sedemdesiatšestke a aj o iných číslach

02.03.2025

V týchto dňoch je v slovenských médiách extrémne populárnym číslo 76. Prekonáva dokonca aj slávu Kotlebovho šeku na 1488 eur a popularitu pálky, ktorú mu zaň vymeral sudca. Číslo 76 sa dnes stalo priam magickým symbolom moci – je to počet poslancov zabezpečujúci prevahu v zákonodárnom zbore. Sedemdesiatšestka sa však stala aj opozičným fetišom. Modlitebným [...]

O Kotlárovej správe

15.10.2024

Zasa sa mám o čom dohadovať – teraz je to správa vládneho splnomocnenca a parlamentného poslanca Petra Kotlára, ktorá mala byť primárne zameraná na manažovanie covidovej epidémie. No obsahovala aj čosi navyše, nejaké drobné útržky z nej nám pán splnomocnenec sprostredkoval na svojej tlačovej besede. Nemám záujem polemizovať ani s pánom MUDr. Kotlárom, ani s jeho [...]

požiar hasiči hazz kostol jahodná

Hasiči zasahujú pri požiari kostola v obci Jahodná

07.04.2025 10:03

Na mieste zasahuje 12 profesionálnych hasičov, spolu s 18 členmi dobrovoľných hasičských zborov.

Kambodža míny potkan dôchodok

Hrdinský potkan z Kambodže. Objavil viac ako 100 nášľapných mín, vytvoril svetový rekord

07.04.2025 09:45

Ronin od roku 2021 objavil 109 nášľapných mín a 15 kusov nevybuchnutej munície.

Slovenský raj, ráno

Mínus 18,5 stupňa Celzia. V Slovenskom raji padol teplotný rekord

07.04.2025 09:01

Presne o 5:29 na tamojšej meracej stanici namerali teplotu mínus 18,5 stupňa Celzia.

slintačka, čunovo-rajka

Polícia upozorňuje na kolóny na hraničných priechodoch

07.04.2025 08:29, aktualizované: 09:14

Na hraničnom priechode Čunovo - Rajka sa vodiči zdržia dve hodiny.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 378
Celková čítanosť: 2007282x
Priemerná čítanosť článkov: 5310x

Autor blogu