Otvorený list Transparency International Slovakia

Milá Transparency!

Hneď na úvod sa ti, milá Transparency, ospravedlním za to, že ti tykám. Dôvod je vcelku prostý, tvoj názov pochádza z angličtiny a slovo „transparency“ je tam v strednom rode. A ako my, rodoľubi, vieme, vykanie sa so stredným rodom v slovenčine príliš neráči.

Ale k veci: v posledných dňoch zazneli v podaní TI viaceré výtky voči hospodáreniu Ministerstva zahraničných vecí SR. V poriadku, voči tomu ani slovo – transparentná organizácia sa má zaoberať transparentnosťou a k tej patrí i prehľadné narábanie s verejnými financiami. Lenže…

Problém spočíva v tom, milá Transparency, že sa zaoberáš drobnosťami. Desaťtisíce sú síce pre obyčajného jedinca so slovenskými príjmami veľké peniaze, lenže je aj príležitosť zaoberať sa kauzami, u ktorých ide o stovky miliónov. Myslím, že v takom prípade by nikomu ani len nenapadlo tvrdiť, milá Transparency, že si zverejňovanie káuz vyberáš účelovo podľa príslušnosti kauzou postihnutého jedinca či kolektívu k niektorému politickému košiaru.

Konkrétne mám na mysli Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, ktorý uviedla do života v roku 2011 vláda Ivety Radičovej a zamýšľala doň investovať v priebehu 10 rokov miliardu eur. Miliarda to je toľkoto: 1 000 000 000, v 500-eurových bankovkách sú to zhruba dve tony papiera. Tento program bol prezentovaný v prvom rade ako ochrana obcí slovenských pred prívalovými povodňami až do množstva zrážok 80 mm/m2 – teda ľudsky povedané keď za krátke časové obdobie naprší 80 litrov vody na meter štvorcový. Ak to porovnáme s reálnou udalosťou zo života slovenskej pospolitosti, tak ide napríklad o podobné množstvo, aké padlo pri katastrofických záplavách a zosuvoch pôdy vo Vrátnej doline v roku 2014. Čiže zámer nesporne ambiciózny, okrem ochrany pred povodňami mal však priniesť aj iné benefity. Stručný prehľad TU.

Slová sú slová, fakty sú fakty. Celý tento ambiciózny zámer mal však niekoľko chybičiek. Napríklad tú, že vôbec nebol konzultovaný s odborníkmi príslušných profesií – teda hydrológmi, enviromentalistami, geológmi, lesníkmi, poľnohospodármi, atď. Nebol podrobený žiadnej oponentúre, čo sa pri miliarde eur nedá komentovať len pokrútením hlavy a zdvihnutým obočím. Ani v radoch vlády Ivety Radičovej sa nestretol so všeobecným porozumením:

Podarilo sa vytvoriť tok peňazí bez akejkoľvek kontroly a vyvodenia zodpovednosti pri nesplnení sľubovaných kritérií, maskovaný úžasnou medializáciou – Zsolt Simon, vtedajší minister pôdohospodárstva

Voči programu bolo vznesených množstvo kritických námietok, ich prehľad sa dá nájsť napríklad tu. Odporúčam podrobne preštudovať, je to síce dlhé, no veľmi zaujímavé čítanie. Námietky sú výlučne odborného charakteru, nejde o žiadnu ideologickú zlátaninu. Ale aby som len neodkazoval, pokúsim sa stručne vymenovať najbrutálnejšie lapsusy tohto programu:

  • asi to najpodstatnejšie – protipovodňové opatrenia negarantujú vôbec žiadnu ochranu pred prívalovými povodňami. Ba naopak, neodborné zásahy do korýt a povodí potokov boli priamou príčinou viacerých škôd
  • z plánovanej miliardy sa stihlo – chválabohu – vyčerpať „len“ cca 40 miliónov eur, ich prínos bol nulový. Viaceré obce, v ktorých sa „protipovodňové opatrenia“ vykonali, si zakrátko zabezpečovali novú ochranu proti povodniam, napríklad Smižany alebo Prakovce
  • životnosť realizovaných „protipovodňových opatrení“ bola mizivá, väčšina z nich bola zničená po prvom väčšom daždi
  • výber dodávateľov cestou verejného obstarávania bol – nežne povedané – veľmi pofidérny. Náhodným spôsobom som prezrel zverejňovanie dokladov niekoľkých desiatok obcí a odhadujem, že možno až 10% z nich malo všetky náležitosti v poriadku.
  • podiel niekoľkých firiem na prácach vzbudzuje dojem, že išlo o fingované obstarávania s vopred známym víťazom
  • práce boli vykonávané na základe zákona o civilnej ochrane obyvateľstva a týmto spôsobom dokázali v drvivej väčšine prípadov obísť viacero iných, zásadných zákonov: Zákon o vodách, lesný zákon, stavebný zákon a bohvie aký ešte zákon.
  • hlavným manažérom a súčasne kontrolórom projektu bol jediný človek – kontroloval sám seba, aby sa vraj ušetrilo na mzdových prostriedkoch…

Milá Transparency!

Táto kauza nie je pseudokaza, je naozajstnou kauzou, doteraz ignorovanou. Nepochybujem, že by dokázala zamestnať viacerých tvojich zamestnancov na dostatočne dlhú dobu, že by vedela odhaliť viacero nie celkom kóšer metód nakladania s veľmi veľkými sumami z verejných prostriedkov a že by sa jej výsledkami činnosť Tranparency International Slovakia dokázala dostať do pozície organizácie, ktorá rieši problémy transparentnosti naozaj metódou „padni komu padni“ a nie na základe ideologického výberu.

O Kotlárovej správe

15.10.2024

Zasa sa mám o čom dohadovať – teraz je to správa vládneho splnomocnenca a parlamentného poslanca Petra Kotlára, ktorá mala byť primárne zameraná na manažovanie covidovej epidémie. No obsahovala aj čosi navyše, nejaké drobné útržky z nej nám pán splnomocnenec sprostredkoval na svojej tlačovej besede. Nemám záujem polemizovať ani s pánom MUDr. Kotlárom, ani s jeho [...]

O sukách a chrapúňoch

27.09.2024

Uf…. Tak nám to v mediálnom priestore zasa vrie. Kvôli urážkam. Z úst poslanca Huliaka zaznelo na adresu poslankyne Plavákovej pomenovanie suka. Teda feminínum od psa domáceho, ergo najlepšieho priateľa človeka. Alebo označenie nemravnej, necudnej ženy – v tomto význame zaznieva v dvoch tretinách amerických filmov dabovaných do slovenčiny a doteraz som na to žiadnu [...]

O krádežiach, výmysloch i klamstvách

26.08.2024

Dnes som si so záujmom pozrel na TA3 záznam tlačovky strany SaS. Zostava bola takmer klasická – Kolíková, Krupa a Viskupič. Aby boli úplne klasickí, tak by museli mať aj Gröhlinga. Ku klasike patril i námet tlačovky – enormný nárast kriminality po uvedení úprav trestného poriadku do praxe, konkrétne po zvýšení hranice trestnosti pri krádežiach na 700 eur z [...]

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

borrell

Putin či Netanjahu, žiadne výhovorky. Európske vlády musia rešpektovať zatykače ICC, vyhlásil Borrell

23.11.2024 19:09

Štáty, ktoré podpísali Rímsky dohovor, sú povinné rozhodnutie súdu vykonať. Nie je to dobrovoľné, povedal Borrell.

Russia Ukraine War Missiles Explainer

V Moskve sa možno tešia zbytočne, Trump zatiaľ záhadne mlčí. Naozaj zastaví údery s americkými raketami na ruskom území?

23.11.2024 17:30

Ukrajinci sú zvedaví, čo urobí Donald Trump v prípade Bidenovho povolenia vystreľovať americké rakety proti cieľom na ruskom teritóriu.

Pásmo Gazy / Jenin /

Útoky v Gaze zabili izraelskú rukojemníčku, tvrdí Hamas

23.11.2024 16:46, aktualizované: 17:27

Izrael sa bezprostredne nevyjadril.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 376
Celková čítanosť: 1975146x
Priemerná čítanosť článkov: 5253x

Autor blogu