Zdá sa, že cétéčka predstavujú závažný a zásadný slovenský problém. Aspoň podľa niektorých zástupcov opozície v parlamente, najznámejšími z nich sú exbiela vrana MUDr. Suchánek a pán poslanec Beblavý.
Aktuálne sú v ich zameriavačoch cétéčka žlinské. Pán poslanec Beblavý vyčíslil, že žilinská župa ich kúpou oplieskala nejakých plusmínus 850 000 eur.
Nuž, treba priznať, že aritmetika pánu Beblavému ide a že problém je vcelku triviálny. Spočítajú sa dve čísla a hľa, výsledok je na svete a zdá sa, že je úplne nespochybniteľný. Ako to však u triviálnych problémov v podaní dnešnej opozície býva, zvyknú mať nejaký ten háčik. Ktorý nepovažujú za nutné objasňovať, veď primitívny volič by ho aj tak nepochopil.
V tomto prípade je háčikov niekoľko. Prvý spomenul v diskusiách žilinský župan Blanár. Podmienky tendra boli vopred známe – to má Siemens naozaj problém spočítať si aké rozloženie financií v cenovej ponuke je výhodnejšie? Že navyšovať cenu samotného prístroja na úkor pozáručného servisu je skutkom kontraproduktívnym? Stačilo málo: rozdeliť sumu prístroja na dve časti, jednu uviesť do nákupnej ceny a druhú do servisu. A pán Beblavý nemusel bojovať so zvýšeným adrenalínom vďaka blbosti renomovanej nemeckej firmy.
Druhým háčikom je očividná dampingová hodnota pozáručného servisu. Dvaja neúspešní uchádzači ho ocenili sumou niekoľkých centov… Tú však nik z kritizujúcich nespomenul, asi preto, že cétéčka tých dvoch firiem so servisom za pár centov sa nekazia. Potom je však otázne prečo majú záručnú dobu len dva roky…
Tretím, najzávažnejším hákom, je splátkový klalendár, ktorému sa pán Beblavý širokým oblúkom vyhol. Dva milióny dnes nie sú také isté dva milióny, ako dva milióny o šesť rokov. Ak by totiž platilo, že prachy sú prachy bez ohľadu na splatnosť, tak pán Beblavý má proti sebe jeden silný a prakticky nepriestrelný argument: lízingy, hypotéky, pôžičky ako také. Pri nich sa totiž cena kupovaného produktu predražuje z toho dôvodu, že nie je splatený okamžite, ale s odkladom o niekoľko rokov. A u spoločností, ktoré vo veľkom otáčajú peniaze, je odklad splatnosti ešte oveľa silnejším motívom – peniaze môžu ročne otočiť niekoľko krát a z každej otočky generovať zisk. Aby som nemrhal slovami: veľa ľudí si kupuje auto na lízing, aj keď pri platbe celej sumy naraz by mohli ušetriť (povedzme) 15% nákladov. Z dôvodov, ktoré sú asi pánu Beblavému nezrozumiteľné, to však nerobia.
Pán Beblavý, uverte, že volič vami pokladaný za primitívneho dokáže pochopiť nielen aritmetiku, ale aj úrokové miery…
Ešte raz, pomaly a zrozumiteľne: už som sa ...
Pár rád uľahčujúcich život starčekovi ...
...prosim ta, ze sa s tym profesionalnym apologetom... ...
V prvom rade sa nauc chapat vyznam slova DOKAZAT, ...
Čo je neoveriteľné na ARGUMENTE, že dvaja ...
Celá debata | RSS tejto debaty