Nebeské poradenstvo

Veru, je ľahké stať sa cisárom, keď vám radí boh… Prihodilo sa to rímskemu cisárovi Konštantínovi I. – božské poradenstvo mu zabezpečilo víťazstvo v bitke pri Mulvijskom moste. Stalo sa to 28. októbra 312, teda masaker spred brán Svätého mesta si pripomíname už tisícsedemstoštvrtý krát! Zhodou okolností je to i dátum vzniku prvej ČSR, ale o prípadnej krutosti alebo význame či prínose tejto udalosti sa tu a teraz zmieňovať nebudem.

Ale nie takto zhurta, pekne po poriadku. Začiatkom štvrtého storočia nášho letopočtu bol v Rímskej ríši zaužívaný vládnuci systém takzvanej tetrarchie – po slovensky by sme asi povedali, že štvorvládia. V západnej a východnej časti vládli dvaja vladári pomenovaní titulom augustus, garde im robili dvaja zástupcovia, caesari, ktorí boli predurčení ich zastúpiť a prípadne nahradiť.

V západnej časti Rímskej ríše to však robilo zlú krv. Šéfoval tam Maxentius a štátneho tajomníka mu robil náš človek, Konštantín. Maxentius bol však tak trochu paranoik a obával sa, že Konštantín sa po úspešnom skončení vojnových ťažení v Británii a Galii začne zaujímať o vládu v Ríme. Preto začal intenzívne intrigovať a – čo budeme okolkovať, povedzme to priamo – ísť Konštantínovi po krku. Úspešný vojvodca by však asi nebol úspešný bez úspešnej špionáže, Konštantín sa to včas dozvedel a vytiahol so svojou galskou armádou proti Maxentiovmu Rímu.

A práve toto ťaženie je opradené viacerými legendami. Obaja velitelia si samozrejme nechali veci budúce vyveštiť. Maxentiova predpoveď bola pomerne dvojzmyselná – „Ak prekročíš Tiber, nepriateľ Ríma zahynie.“ Dvozmyselnosť spočívala v tom, že Maxentius vládol aj na vtedajšie pomery vcelku tyransky a ako sebastredný krutovládca nezvážil, že tým nepriateľom Ríma by eventuálne mohol byť i on sám… Rozhodol sa preto bitku vybojovať za hradbami Ríma, po prekročení Tiberu cez Mulvijský most.

Konštantín mal pred bojom iné vízie. Vraj videl na nebi planúci znak XP (chí-ró alebo Christos, grécke meno Krista) a slová: Pod týmto znamením zvíťazíš! Nuž, prikázal teda svojmu vojsku, aby si onen znak namaľovali na štíty. A napriek tomu, že jeho vojsko tvorili prakticky len pohania, metóda sa osvedčila!

chi_ro

Mulvijský most zohral v boji pomerne dôležitú úlohu. Maxentiove vojská mali vraj výraznú početnú prevahu – historici udávajú rôzne čísla, ale najpravdepodobnejší pomer je asi 90 000 vojakov u Maxentia a zhruba 40 000 u Konštantína. No Konštantín velil legionárom ostrieľaným, osekaným a zoceleným mnohými bojmi. Tí sa s nevycvičenými vojenskými teoretikmi vysporiadali jednoducho a rázne, ohromne im pomohla panika v tlačenici pri pokuse hromadne ustúpiť cez most, ktorý návalu tisícov ustupujúcich kapacitne nevyhovoval. Maxentius sa utopil v rieke Tiber a iba jeho odseknutá hlava bola svedkom holdu, ktorý Rím vzdal novému cisárovi.

Len stručne o cisárovi Konštantínovi – jeho vláda je hodnotená veľmi rôznorodo až rozporuplne. Na jednej strane bol krutým vládcom, na strane druhej bol machiavellistickým pragmatikom, ktorý dobre vedel čo robí a prečo to robí. Kresťania ho uctievajú ako svätca za to, že zaviedol v Ríme kresťanstvo ako štátne náboženstvo, vďaka tomu sa rozšírilo do celej Európy. Dokonca vďaka Nikejskému koncilu v roku 325 sa mu podarilo zjednotiť viaceré výklady kresťanského učenia, no podrobnosti sú už nad rozsah článku. On sám sa vraj dal pokrstiť až na smrteľnej posteli…

Jeho pragmatizmus však spočíval hlavne v tom, že štát zjednotený jednou ideou sa ovláda oveľa ľahšie – hlavne ak ide o ideu mierumilovnú, ktorá očakáva odmenu za svoju oddanosť až na druhom svete. A ako perličku uveďme, že do úvahy vtedy okrem kresťanstva prichádzal i mithraizmus, náboženstvo pôvodom z Perzie, v Ríme v tých časoch populárne a v mnohom kresťanstvu podobné. Možno nechýbalo veľa a namiesto „Ježiš ťa miluje!“ sme mohli používať slogan „Mithra ťa miluje!“…

Fico Všemocný

27.03.2025

Nejakým nedopatrením sa mi na obrazovku TA3 dostala tlačovka SaS ku 25% clám vyhláseným Trumpovou administratívou na dovoz automobilov z Európy. A nejakým nedopatrením som z nej aj kúsok sledoval a nestačil som sa čudovať. Hneď v úvode nám totiž pán predseda SaS Gröhling s dikciou a dôrazom preňho typickými objasnil, že clá na dovoz automobilov do USA má na svedomí [...]

O sedemdesiatšestke a aj o iných číslach

02.03.2025

V týchto dňoch je v slovenských médiách extrémne populárnym číslo 76. Prekonáva dokonca aj slávu Kotlebovho šeku na 1488 eur a popularitu pálky, ktorú mu zaň vymeral sudca. Číslo 76 sa dnes stalo priam magickým symbolom moci – je to počet poslancov zabezpečujúci prevahu v zákonodárnom zbore. Sedemdesiatšestka sa však stala aj opozičným fetišom. Modlitebným [...]

O Kotlárovej správe

15.10.2024

Zasa sa mám o čom dohadovať – teraz je to správa vládneho splnomocnenca a parlamentného poslanca Petra Kotlára, ktorá mala byť primárne zameraná na manažovanie covidovej epidémie. No obsahovala aj čosi navyše, nejaké drobné útržky z nej nám pán splnomocnenec sprostredkoval na svojej tlačovej besede. Nemám záujem polemizovať ani s pánom MUDr. Kotlárom, ani s jeho [...]

medveď hnedý

Medvedica napadla turistu v poľských horách, prežil so zranením

02.04.2025 22:41

Skorá jar je obdobím, keď sú medvede hladné, podráždené a mimoriadne nebezpečné.

Benjamin Netanjahu

Izrael vykonal vzdušný úder v damašskej štvrti Barzá, píšu agentúry

02.04.2025 20:44, aktualizované: 21:19

Izraelská armáda doteraz vec nekomentovala.

Ruské jadrové manévre / Bombardér / Tu-22M3 /

V Irkutskej oblasti na Sibíri sa zrútil ruský bombardér, zahynul jeden pilot

02.04.2025 20:33

Stroj podľa neho havaroval pravdepodobne v dôsledku technickej poruchy.

prílet F16 Kuchyňa

Vzdušný priestor by sme si mohli strážiť sami už v lete, prišli ďalšie F-16. Do Kuchyne leteli na etapy

02.04.2025 20:05

Obe lietadlá boli dodané letecky v dvoch etapách, letom cez Atlantik na leteckú základňu Morón v Španielsku a následným preletom na letisko v Kuchyni.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 378
Celková čítanosť: 2006141x
Priemerná čítanosť článkov: 5307x

Autor blogu