Ježiško versus Satan Claws

Blížia sa nám sviatky. Že vraj mieru a pokoja, hahaha! Veru nie, pokoj je dávno minulosťou, teraz sú to sviatky pachtenia sa za čo najlepším nákupom, ponukou, akciou, výpredajom. Už niekoľko dní do nás televízia i rozhlas hučia rôzne Jingle Bells, I Wish You a Merry Christmas, Tichú noc a ešte dobre, že zatiaľ sa nezmohli na Medvídka od Lucie.

Už si len nahovárame, že počas sviatkov ide o stretnutie s najbližšími a pokoj v duši. Kde to však začalo, na ktorej križovatke sa nám podarilo zísť z cesty? Nezdá sa mi, že tomu napomohol socializmus s Dedom Mrázom, ktorého sa snažil imporovať zo Sibíri a udomácniť v našich končinách. Asi o tom viac povie príbeh.

V prvej polovici rokov deväťdesiatych došiel v čase predvianočnom náš prvorodený zo škôlky domov. Zastal si pred svojimi rodnými a prehlásil dôležito, že na Vianoce nebude písať Ježiškovi žiaden list, pretože jemu bude odteraz nosiť darčeky len a len Satan. Dávidkovi z vedľajšej triedy Satan už teraz pred Vianocami doniesol najfasa kolobežku a pod stromček mu ešte naloží celú kopu hračiek. Nám s manželkou poklesli spodné čeľuste poniže pása. Našťastie len na chvíľu, kým sme si neuvedomili, že ide o lingvistický omyl, že žiaden vstup mládežníka do satanistickej sekty sa nechystá a že pod značkou Satana funguje Santa Claus. No aj tak trvalo dosť dlho, kým sme dieťaťu vysvetlili, že ten tučný červený ujo, čo ho vozia soby na saniach a robí že Hohohó!, je z materialistického pohľadu nosenia darčekov to isté, čo Ježiško.

Možno všetci prechádzame akousi metamorfózou. Ježiška z trhu vytláča komerčne úspešný Santa Claus a občas sa nám stane, že ho pochopíme ako Satan Claws, teda satanove pazúry. Možno by sme naozaj mohli spomaliť a porozmýšľať, či pre najkrajší Štedrý večer nestačí naozaj len to, že sa rodina stretne v tichej hodinke spolupatričnosti pri jednom stole. A že radosť z darčekov by nemala byť priamo úmerná ich množstvu a cene, ale úprimnosti, s ktorou sme ich darovali a s ktorou ich darovali nám.

Fiasko generálneho štrajku, trápna kriedová revolúcia

17.11.2025

Až dve úžasné akcie nám na dnešok pripravil opozičný think-tank – generálny štrajk a kriedovú revolúciu. Zdá sa však, že ich mozgový trust nebol ani zďaleka natoľko výkonný ako by bolo potrebné. Generálny štrajk asi netreba príliš komentovať. Od začiatku to bol infantilný nápad, za ktorým z opozičných strán stála akurát SaSka. Tá istá SaSka, ktorá [...]

Každodenné haiku XXXVIII

04.11.2025

novembrový chlad farbí listy do krásy ich posledných dní Foto: autor blogu © spozabukakuk

Babiš: Sarà perché ti ANO!

06.10.2025

Voľby v Česku skončili, výsledky sú dostupné vo všetkých médiách. Nechcem preto papagájovať výsledky a komentovať rozličné postoje k nim a názory na ne. Vlastne jednu tragismiešnu maličkosť by som predsa len rád spomenul, týka sa jej parafráza použitá v titulku blogu. V spravodajskej televízii TA3 nejaký nepodstatný komentátor vyjadril svoju neľúbosť k Andrejovi [...]

papez

Pápež skritizoval vlády za nečinnosť v boji proti klimatickým zmenám

18.11.2025 08:21

Vyzval k razantnejšej reakcii na túto hrozbu.

ponorka RFS Novorossijsk, britská vojnová loď HMS Mersey

Severná Kórea: Dohoda medzi Kóreou a USA o jadrových ponorkách vyvolá jadrový domino efekt

18.11.2025 08:09

Juhokórejský prezident I Če-mjong minulý týždeň oznámil dokončenie dlho očakávanej bezpečnostnej a obchodnej dohody s USA.

nemocnica, Brezno

Horehronci sa tešia na nové zdravotnícke zariadenie. Dúfajú, že čakacie lehoty sa skrátia a nebudú musieť cestovať inde

18.11.2025 07:00

Moderné rehabilitačné stredisko za viac ako 2 milióny eur prinesie väčšie priestory, nové prístrojové vybavenie a rozšírenie poskytovaných služieb. Vedenie avizuje tiež posilnenie personálu.

Trump

Trump podporil agresívne kroky proti drogovým kartelom, nevylúčil zásah v Mexiku

18.11.2025 06:55

Hoci šéf Bieleho domu priamo nepotvrdil žiadnu vojenskú intervenciu Spojených štátov, naznačil možnosť zamerať sa na laboratóriá na výrobu kokaínu v Kolumbii.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 393
Celková čítanosť: 2093901x
Priemerná čítanosť článkov: 5328x

Autor blogu