Šašo je nahý

Geniálnu rozprávku nám zanechal Hans Christian Andersen. Cisárove nové šaty. Vladár sa v nej promenuje nahý a nik sa mu to neodváži povedať. Iba dieťa, ktoré nevie, že sa to nesmie…

Okrem vladárov sa však na svete vyskytujú aj dvorní šašovia. Ich ostrý jazyk síce zvykol byť panovníkmi tolerovaný, no i oni to občas prepískli a skončili na pranieri, na dereši a v najhoršom prípade i na popravisku. Najtrápnejšie však asi končia tí, ktorí sa zhovädia sami – pokrikovaním o kráľovskej nahote, pričom práve oni behajú s obnaženým pozadím i popredím.

Pán poslanec Matovič sa rozhodol, že chodiť do roboty je pod jeho úroveň a nahlas to zverejnil na jednej zo svojich srdcervúcich tlačoviek. Pretože sa mu vraj ktosi kdesi čímsi vyhrážal a lebo Danko… Ľud slovenský mu podobné predstavenia doteraz ako-tak papal, ale s nechodením do roboty to Matovič zjavne prehnal. Pretože do práce sa chodiť musí, lebo práca šľachtí. (To je citát z českého animovaného seriálu o dvoch králikoch, Bob a Bobek.)

Ako vieme, že sa ľuďom Matovičovo (ne)počínanie nepáči? Nuž, aj na túto tému bol urobený prieskum a 62% opýtaných (múdro sa im hovorí že respondenti) sa vyjadrilo proti. Slušné číslo.

K výsledku prieskumu viem poskytnúť i svoju osobnú skúsenosť. Pred niekoľkými dňami som trávil čas v aute na parkovisku pred trnavskou nemocnicou. Teda na horúcej domácej pôde (ne)obyčajného poslanca. No a skupinka žien, ktorým v nemocnici končila ranná a ktoré prechádzali vedľa mňa, si veru servítku pred ústa nedávala. Milou bernolákovskou verziou slovenčiny si navzájom odobrili, že „šak ket nemosí do roboty chodyt Matovič, tak any my nemosíme“.

Sulík, vráť sa!

09.03.2026

Nie, nie som fanúšikom Richarda Sulíka, ako by snáď mohlo vyplývať z titulku. Je to reakcia na závery kongresu strany SaS, ktorá Sulíka výraznou väčšinou hlasov prítomných delegátov odmietla zaradiť na zoznam kandidátov pre budúce parlamentné voľby. Popri Sulíkovi utrpela osobné fiasko aj jeho verná súputníčka pani poslankyňa Bittó Cigániková, ktorá bola [...]

Sneh!

07.01.2026

Malý sneh pre ľudstvo, obrovská kalamita pre Bratislavčana! Foto: auto blogu © spozabukakuk

Svet naruby, rozprávka naruby

29.12.2025

Čas vianočný a novoročný, čas rozprávkový. Lenže doba je prevrátená naruby – a taká istá, dobe zodpovedajúca, je aj rozprávka. Kde bolo, tam bolo, no niekde určite bolo, možno v krajine nepostihnutej klimatickou zmenou. Janko a Marienka, súrodenci vo veku pubertálneho vzdoru voči autoritám a voči rodičom obzvlášť, zdrhli z domu a hybaj do lesa. Lesisko to bolo [...]

irán vlajka

ONLINE: Izrael a Libanon zasadnú za spoločný stôl. Trump naznačuje nové rokovania v Pakistane

15.04.2026 06:00

Izrael a Libanon sa dohodli na začatí priamych rokovaní po prínosných diskusiách vo Washingtone, oznámili Spojené štáty.

dubéci bartek

Koniec volieb poštou aj boj o lacnú ropu: Dubéci a Bartek sa ostro stretli v televíznom dueli

15.04.2026 06:00

Predmetom diskusie bola aj otázka zmrazenia paušálnych náhrad členov vlády.

Péter Magyar, Robert Fico

Magyar po víťazstve naznačil smer: vo vzťahoch so Slovenskom otvoril citlivú tému

15.04.2026 06:00

Prvá zahraničná cesta budúceho premiéra Maďarska nepovedie na Slovensko.

Kazakhstan Russia

Prečo Putin negratuloval Magyarovi k víťazstvu? Peskov má slabú pamäť alebo si vymýšľa

15.04.2026 06:00

V Moskve používajú dvojaký meter na Viktora Orbán a a Pétera Magyara. Vyplýva to z porovnania, ako k nim v Kremli pristupovali po ich volebnej výhre.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 2142598x
Priemerná čítanosť článkov: 5370x

Autor blogu