Založ si blog

Detektor nenávisti

Království lhářství není tam, kde se lže, ale kde se lhářství akceptuje.
Karel Čapek

Polygraf, ľudovo detektorom lži nazývaný, zasa raz víri politické vody. Matovič ho spopularizoval a urobil z neho atribút pravdy. Stala sa však vec nemilá, niekto ho vzal za slovo a ním propagovanú metódu použil. No a ten niekto nebol len tak hocikto, ale Matovičov úhlavný nepriateľ, samotný Kali.

Je pozoruhodné, ako sa okamžite z minúty na minútu zo zbožňovaného detektora stal nástroj podvodu. Zrazu sa dozvedáme, že to je vlastne len taká hračka, že podviesť ho nie je žiadny problém a že ako dôkaz sa to aj tak nedá použiť. A popri tom sa na svete zjaví i odporúčanie, aby si Kali zopakoval detektorovanie na nemeckom detektore, ktorý už asi nie je hračkou, nedá sa podviesť a zrejme sa dá akceptovať ako dôkaz. Ahá, skoro by som zabudol – jeho prevádzkovateľ nepozná Mečiarovu dcéru a nedetektoroval ešte Matoviča, čo je evidentný dôkaz jeho spoľahlivosti.

Popri tom humbuku zaniká to podstatné. Kaliňák nešiel na detektor aby niečo dokázal pred orgánmi činnými v trestnom konaní – to by najskôr musel byť z niečoho obvinený. Bola to len PR akcia, ktorou chcel uviesť do praxe metódy, ku ktorým ho opozičníci matovičoidného razenia neraz vyzývali. No, dopadlo to tak, ako to dopadnúť muselo. Zopakujem vetu z úvodu: Je pozoruhodné, ako sa okamžite z minúty na minútu zo zbožňovaného detektora stal nástroj podvodu. Extrapoláciou dospejeme k ďalšej predpovedi – nech by aj vyšetrovatelia a prokurátori vyhlásili, že Kali je čistý jak Kristovo ľavé oko, aj tak sa okamžite ozvú hlasy, že to je tiež podvod. Zaužívali sa preň mediálne slogany Zametanie pod koberec alebo Skutok sa nestal…

Iný detektor, tentoraz virtuálny, nám predviedol Denník N. Po jeho článku o tom, ako Vietnamca prakticky uniesol samotný Kaliňák, sa síce objavili vyjadrenia ministerstva vnútra, ktoré vyvracajú významnú časť tvrdení v článku obsiahnutých, no tým sa vec skončila.
Akosi nikto nechce akceptovať, že z dvoch protichodných tvrdení o tej istej veci môže byť pravdivé nanajvýš jedno.
A ak Denník N nereaguje, tak asi nemá čo povedať. OK, ale nemajú k tomu čo povedať ani iné médiá, treba ich upozorňovať aj na úplné samozrejmosti? Len na okraj podotýkam, že autorka článku pani Tódová sa opiera o anonymných svedkov, ktorých ako svoje zdroje môže tvrdo chrániť a nezverejňovať ich identitu, kdežto ministerstvo svoje tvrdenia dokáže podložiť záznamami a zápismi, ktorých zverejnenie žiadny problém nepredstavuje.

Ako nazvať tento druhý detektor? Navrhujem názov použitý v titulku – detektor nenávisti. Pretože obviňovanie v rozpore s elementárnou novinárskou etikou, na základe fikcií, demagógie, výmyslov a priamych lží sa inak ako nenávisť ani nedá označiť.

S rozšířením rozhlasu a televize vznikl závažný problém – co dělat s pořekadlem „lže jako když tiskne“?
Gabriel Laub

Tiché slovko o potratoch

24.09.2019

Pochod za život vyvolal vášne. Pre mňa osobne vcelku nepochopiteľné, pretože sa domnievam, že o počatom živote by sa mali viesť debaty v trochu inom, zmierlivejšom tóne. K téme potratov sa viac »

Pellegriniho veľký prestup?

19.09.2019

Dnes sa má uskutočniť stretnutie Fico - Pellegrini. O ktorom dobre informované vrabce čvirikajú, že sa na ňom nebudú preberať zásadné vnútrostrannícke veci, ale premiér oznámi prestup. viac »

Matovičov pokus o nový volebný bankomat

15.09.2019

Tak a je to tu. Už oficiálne. Šéf štvorchlapovej strany OĽaNO prehlásil, že nepôjde do vlády s tým, kto rieši drogy a registrované partnerstvá. No a keďže nepôjde do vlády ani so Smerom viac »

Michail Gorbačov

Gorbačov: Rusko a USA musia viesť jadrové rozhovory

18.10.2019 21:42

"Máme tu nebezpečné trendy - sú už na dohľad. Vyčlenil by som dva z nich - ľahostajnosť k medzinárodnému právu a militarizácia svetovej politiky," povedal niekdajší líder ZSSR.

Dobroslav Trnka

Polícia zasahovala u bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku

18.10.2019 21:07

Trnka je držiteľom štyroch zbraní. Jednu z nich si odložil v trezore v práci.

Trump

Trump: Erdogan chce, aby prímerie v Sýrii fungovalo

18.10.2019 20:34

V tejto súvislosti americký prezident dodal, že podľa neho je na oboch stranách vôľa a veľká šanca na úspech.

ocenenie seniorfriendly

Pravda získala mimoriadne ocenenie

18.10.2019 19:30

Organizátori súťaže Senior Friendly ocenili v rámci štvrtého ročníka tých, ktorí výnimočne prispeli k tomu, aby sa seniorom žilo lepšie a kvalitnejšie. Medzi ocenenými je aj redakcia Pravdy.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 206
Celková čítanosť: 647266x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu