Založ si blog

Tiché slovko o potratoch

Pochod za život vyvolal vášne. Pre mňa osobne vcelku nepochopiteľné, pretože sa domnievam, že o počatom živote by sa mali viesť debaty v trochu inom, zmierlivejšom tóne.

K téme potratov sa už vyjadrili mnohí. Nemienim tu opakovať všetky postoje k tejto výsostne etickej téme. Ani nechcem prikladať polienko na oheň prezentovaním svojho názoru, pretože… pretože tu a teraz názor vysloviť neviem. Myslím si, že s rezolútnymi vyhláseniami v takom extrémnom rozhodnutí je treba počkať až do doby, kedy je človek postavený pred realitu. Špiritizovať od stola je nemiestne, nemorálne, neetické. A aj ten najväčší odporca všetkých potratov by možno nezotrval neochvejne na svojom stanovisku, keby mal naozaj vyberať medzi životom matky a dieťaťa.

Ale nie o tom som chcel, túto parketu ochotne prenechám iným. Rád by som spomenul tých, ktorí akoby stáli bokom, ktorých nik neberie do úvahy a pritom sú v tejto otázke zainteresovaní rovnako, ako matky a otcovia počatých detí.

Lekári, ktorí potraty vykonávajú.

Sú tiež postavení pred etický problém – zobrať alebo nezobrať život malému človiečikovi? Iste, môžeme povedať, že to je slobodná voľba každého lekára a že lekár je len nástroj, ktorý vykonáva vôľu iných. No ja hovorím, že lekár môže svoje stanovisko k potratom po rokoch zmeniť a desiatky mŕtvych detí mu dokážu spôsobiť obrovskú traumu. A hovorím i to, že lekár nie je žiadny nástroj, je to živý človek, ktorý sa k rozhodnutiu, či potrat vykonať, musí dopracovať sám. A potom zostáva tiež sám, len so svojím svedomím.

Pokiaľ by sa všetci lekári postavili proti potratom, tak celá diskusia o nich stráca zmysel.

Tým nechcem povedať, že by to mali robiť, sú profesionáli a svoj postoj  by mali vedieť obhájiť, či už je taký alebo onaký. S vlastným svedomím by sa mali vedieť vysporiadať sami a aj ich rozhodnutia by mali byť naozaj len a len ich vlastnými rozhodnutiami, neovplyvnenými spoločenskými tlakmi a už vôbec nie tlakom ulice.

Keď papuľa predbieha mozog

23.05.2020

Kovidovému spasiteľovi sa zasa raz čosi podarilo. Síce trochu inak, ako bolo zamýšľané, no nevadí, hlavne že sú toho plné médiá. Na hraniciach s Rakúskom sa vďaka vidine sľubovanej e-karantény zhromaždili zástupy ľudí. Lenže chyba lávky, aplikácia zaručujúca domácu karanténu sľubovaná na piatok o 15.00 sa nedostavila. A policajti robia iba to, čo musia – [...]

Vtip roka: Lipšic generálnym prokurátorom

04.05.2020

Vo včerajšej markízackej relácii Na telo sa mnister hospodárstva Richard Sulík vyjadril aj na tému voľby generálneho prokurátora. Tomu súčasnému končí mandát 17. júla, takže voľby nového kandidáta na GP sa dajú predpokladať niekedy v máji. Podľa Sulíka má koalícia v talóne minimálne päť „veľmi kvalitných mien“. Na otázku moderátora, či je medzi [...]

Priblblý prstocuc obyčajného múdrosráča

30.04.2020

Motto: „Vtedy sedel v strede a nezabudnem na ten jeho priblblý pohľad, ktorým ma chcel presvedčiť o svojich najčistejších úmysloch.“ Igor Matovič na facebooku o šéfovi SŠHR Kičurovi Zdá sa, že vyjadrovacie prostriedky pán premiéra sú extrémne expresívne, evokované perzistentnou infantilnou obsesiou permanentne ho nútiacou verbálne degradovať svojich oponentov. Preklad [...]

Donald Trump, koronavírus

Trump obvinil sociálnu sieť Twitter zo zasahovania do prezidentských volieb

27.05.2020 07:12

Twitter v utorok historicky prvý raz označil dva Trumpove príspevky za zavádzajúce.

Virus Outbreak Germany

Zostane Merkelová? Myslím si, že nie, hovorí expert

27.05.2020 06:30

"Nemecká kancelárka Angela Merkelová zažíva jedno z najlepších období, odkedy je v úrade,“ uviedol analytik Jörg Forbrig.

koronavírus, Južná Kórea

ONLINE: Britskí štatistici pridali k obetiam vírusu 10-tisíc ľudí

27.05.2020 06:00, aktualizované: 06:45

Vo Veľkej Británii mohlo na koronavírus zomrieť až 47-tisíc ľudí. Britskí štatistici majú vyššie čísla ako udáva ministerstvo zdravotníctva.

pocasie-27-5-2020

Búrky nás neminú. Kde na Slovensku budú hromy divo biť?

26.05.2020 22:32

Aj v ďalších dňoch treba rátať s premenlivým počasím, niekde budú búrky. Ktorá časť Slovenska má rátať s divokejším počasím?

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 240
Celková čítanosť: 1022859x
Priemerná čítanosť článkov: 4262x

Autor blogu