Založ si blog

Tiché slovko o potratoch

Pochod za život vyvolal vášne. Pre mňa osobne vcelku nepochopiteľné, pretože sa domnievam, že o počatom živote by sa mali viesť debaty v trochu inom, zmierlivejšom tóne.

K téme potratov sa už vyjadrili mnohí. Nemienim tu opakovať všetky postoje k tejto výsostne etickej téme. Ani nechcem prikladať polienko na oheň prezentovaním svojho názoru, pretože… pretože tu a teraz názor vysloviť neviem. Myslím si, že s rezolútnymi vyhláseniami v takom extrémnom rozhodnutí je treba počkať až do doby, kedy je človek postavený pred realitu. Špiritizovať od stola je nemiestne, nemorálne, neetické. A aj ten najväčší odporca všetkých potratov by možno nezotrval neochvejne na svojom stanovisku, keby mal naozaj vyberať medzi životom matky a dieťaťa.

Ale nie o tom som chcel, túto parketu ochotne prenechám iným. Rád by som spomenul tých, ktorí akoby stáli bokom, ktorých nik neberie do úvahy a pritom sú v tejto otázke zainteresovaní rovnako, ako matky a otcovia počatých detí.

Lekári, ktorí potraty vykonávajú.

Sú tiež postavení pred etický problém – zobrať alebo nezobrať život malému človiečikovi? Iste, môžeme povedať, že to je slobodná voľba každého lekára a že lekár je len nástroj, ktorý vykonáva vôľu iných. No ja hovorím, že lekár môže svoje stanovisko k potratom po rokoch zmeniť a desiatky mŕtvych detí mu dokážu spôsobiť obrovskú traumu. A hovorím i to, že lekár nie je žiadny nástroj, je to živý človek, ktorý sa k rozhodnutiu, či potrat vykonať, musí dopracovať sám. A potom zostáva tiež sám, len so svojím svedomím.

Pokiaľ by sa všetci lekári postavili proti potratom, tak celá diskusia o nich stráca zmysel.

Tým nechcem povedať, že by to mali robiť, sú profesionáli a svoj postoj  by mali vedieť obhájiť, či už je taký alebo onaký. S vlastným svedomím by sa mali vedieť vysporiadať sami a aj ich rozhodnutia by mali byť naozaj len a len ich vlastnými rozhodnutiami, neovplyvnenými spoločenskými tlakmi a už vôbec nie tlakom ulice.

Štátne vyznamenanie s príchuťou antisemitizmu

03.01.2020

Rok sa s rokom zišiel. Nastal čas oslavovať deň vzniku samostatného štátu Slovákov a udeľovať popri tom štátne vyznamenania. Ten náš metál nosí meno po Ľudovítovi Štúrovi, hrdom národovcovi, viac »

Prezidentská verzia spravodlivosti

27.12.2019

Motto: Nie je spravodlivosť. Som len ja. (Smrť v knihe Terryho Pratchetta "Mort") Upozornenie: text blogu obsahuje viac citátov, ako by možno bolo zdravé. Ak sa však čitateľovi nepáči alibistická viac »

Ako nehanobiť národ, rasu a presvedčenie

09.12.2019

Že bol Róbert Fico obvinený z hanobenia národa, rasy a presvedčenia je už všeobecne známe. Popri tom bol obvinený aj zo schvaľovania trestného činu, ale to je mimo zámer tohto blogu. Poslanci viac »

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda

Kampaň proti Kotlebovi môže priniesť trpké ovocie

25.01.2020 06:00

Chýba politická diskusia. Vitajte vo svete útokov, invektív a ponižovania. Prečo to politici robia?

Judita, súd

Judita, obžalovaná z vraždy kamaráta, bola podľa susedov nekonfliktná

25.01.2020 05:00

Sedemnásťročná Žilinčanka, obvinená z vraždy kamaráta, sa opäť postavila pred sudkyňu. Tá si teraz vypočula svedecké výpovede susedov z bytovky.

Hong Kong, koronavírus

Koronavírus dorazil do Európy, v Číne už zabil desiatky ľudí

25.01.2020 00:00

Úmrtia pripisované koronavírusu pribúdajú, v Číne ich je viac ako štyri desiatky. Prvých nakazených v Európe hlásia z Francúzska.

Trump donald

Demokrati končia so zdôvodňovaním impeachmentu

24.01.2020 22:55

Zdôvodnenie žaloby je na programe impeachmentu od stredy.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 218
Celková čítanosť: 728265x
Priemerná čítanosť článkov: 3341x

Autor blogu