Založ si blog

Tiché slovko o potratoch

Pochod za život vyvolal vášne. Pre mňa osobne vcelku nepochopiteľné, pretože sa domnievam, že o počatom živote by sa mali viesť debaty v trochu inom, zmierlivejšom tóne.

K téme potratov sa už vyjadrili mnohí. Nemienim tu opakovať všetky postoje k tejto výsostne etickej téme. Ani nechcem prikladať polienko na oheň prezentovaním svojho názoru, pretože… pretože tu a teraz názor vysloviť neviem. Myslím si, že s rezolútnymi vyhláseniami v takom extrémnom rozhodnutí je treba počkať až do doby, kedy je človek postavený pred realitu. Špiritizovať od stola je nemiestne, nemorálne, neetické. A aj ten najväčší odporca všetkých potratov by možno nezotrval neochvejne na svojom stanovisku, keby mal naozaj vyberať medzi životom matky a dieťaťa.

Ale nie o tom som chcel, túto parketu ochotne prenechám iným. Rád by som spomenul tých, ktorí akoby stáli bokom, ktorých nik neberie do úvahy a pritom sú v tejto otázke zainteresovaní rovnako, ako matky a otcovia počatých detí.

Lekári, ktorí potraty vykonávajú.

Sú tiež postavení pred etický problém – zobrať alebo nezobrať život malému človiečikovi? Iste, môžeme povedať, že to je slobodná voľba každého lekára a že lekár je len nástroj, ktorý vykonáva vôľu iných. No ja hovorím, že lekár môže svoje stanovisko k potratom po rokoch zmeniť a desiatky mŕtvych detí mu dokážu spôsobiť obrovskú traumu. A hovorím i to, že lekár nie je žiadny nástroj, je to živý človek, ktorý sa k rozhodnutiu, či potrat vykonať, musí dopracovať sám. A potom zostáva tiež sám, len so svojím svedomím.

Pokiaľ by sa všetci lekári postavili proti potratom, tak celá diskusia o nich stráca zmysel.

Tým nechcem povedať, že by to mali robiť, sú profesionáli a svoj postoj  by mali vedieť obhájiť, či už je taký alebo onaký. S vlastným svedomím by sa mali vedieť vysporiadať sami a aj ich rozhodnutia by mali byť naozaj len a len ich vlastnými rozhodnutiami, neovplyvnenými spoločenskými tlakmi a už vôbec nie tlakom ulice.

Klamú nás agentúrne prieskumy? Overíme si to!

02.11.2019

Prieskumy preferencií politických strán sú v posledných dňoch v centre záujmu mediálnych konzumentov. Je na to viacero dôvodov, najdôležitejším z nich je určite 50-dňové moratórium na viac »

Odvolávam, čo som ešte neodvolával

31.10.2019

Titulok je parafrázou - formálne na známu pasáž z filmu Pyšná princezna. A obsahovo na najnovší počin opozičného konglomerátu pozostávajúceho zo SaS, Sme rodina a (ako inak) Matoviča. Matovič, viac »

Prelustrujme si Čižnára

29.10.2019

Človek nevie, či má plakať, alebo sa smiať. Dnes na svetlo božie vykukla správa, že nášho najvyššieho prokurátora, áno, priam generálneho, dakto nezákonne lustroval. Nie raz a nie dvakrát. viac »

caputova, zeman, cesky dom,

Prezident Zeman si v Bratislave splnil svoj dlhoročný sen

17.11.2019 19:45

Český dom má priniesť možnosti ďalších aktivít krajanov i veľvyslanectva ČR na Slovensku.

Boris Johnson

Johnson plánuje sťažiť Slovákom život v Británii

17.11.2019 19:17

Viac peňazí pre štát a, naopak, dlhé čakanie na financie od štátu. Navyše ešte neľahká cesta k zamestnaniu.

Premiér Andrej Babiš

Na výročie revolúcie dostal Babiš zamatové ultimátum

17.11.2019 19:10

Na Letenskej pláni, najväčšej voľnej ploche v českej metropole, sa už v predvečer výročia zišlo vyše štvrť milióna ľudí.

parlament,

Preferencie strán stagnujú, voliči chcú naozajstné témy

17.11.2019 18:50

Drogová kauza lídra PS/Spolu Michala Trubana, toxická komunikácia z Threemy Mariana Kočnera ani veľké predvolebné spájanie voličskými preferenciami nehýbu.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 211
Celková čítanosť: 674277x
Priemerná čítanosť článkov: 3196x

Autor blogu