Založ si blog

Tiché slovko o potratoch

Pochod za život vyvolal vášne. Pre mňa osobne vcelku nepochopiteľné, pretože sa domnievam, že o počatom živote by sa mali viesť debaty v trochu inom, zmierlivejšom tóne.

K téme potratov sa už vyjadrili mnohí. Nemienim tu opakovať všetky postoje k tejto výsostne etickej téme. Ani nechcem prikladať polienko na oheň prezentovaním svojho názoru, pretože… pretože tu a teraz názor vysloviť neviem. Myslím si, že s rezolútnymi vyhláseniami v takom extrémnom rozhodnutí je treba počkať až do doby, kedy je človek postavený pred realitu. Špiritizovať od stola je nemiestne, nemorálne, neetické. A aj ten najväčší odporca všetkých potratov by možno nezotrval neochvejne na svojom stanovisku, keby mal naozaj vyberať medzi životom matky a dieťaťa.

Ale nie o tom som chcel, túto parketu ochotne prenechám iným. Rád by som spomenul tých, ktorí akoby stáli bokom, ktorých nik neberie do úvahy a pritom sú v tejto otázke zainteresovaní rovnako, ako matky a otcovia počatých detí.

Lekári, ktorí potraty vykonávajú.

Sú tiež postavení pred etický problém – zobrať alebo nezobrať život malému človiečikovi? Iste, môžeme povedať, že to je slobodná voľba každého lekára a že lekár je len nástroj, ktorý vykonáva vôľu iných. No ja hovorím, že lekár môže svoje stanovisko k potratom po rokoch zmeniť a desiatky mŕtvych detí mu dokážu spôsobiť obrovskú traumu. A hovorím i to, že lekár nie je žiadny nástroj, je to živý človek, ktorý sa k rozhodnutiu, či potrat vykonať, musí dopracovať sám. A potom zostáva tiež sám, len so svojím svedomím.

Pokiaľ by sa všetci lekári postavili proti potratom, tak celá diskusia o nich stráca zmysel.

Tým nechcem povedať, že by to mali robiť, sú profesionáli a svoj postoj  by mali vedieť obhájiť, či už je taký alebo onaký. S vlastným svedomím by sa mali vedieť vysporiadať sami a aj ich rozhodnutia by mali byť naozaj len a len ich vlastnými rozhodnutiami, neovplyvnenými spoločenskými tlakmi a už vôbec nie tlakom ulice.

Ako sa Matovič chystá na predčasné voľby

13.07.2022

Dnes sa konala úžasná tlačová beseda. Na TA3 sme sa v priamom prenose dozvedeli ako Matovičova, vlastne teoreticky Hegerova vláda uspokojí platové nároky pracovníkov verejnej správy. Nazvali to síce dohovorom tripartity, aj keď prakticky išlo o „bipartitu“, pretože vláda vystupovala v dvojroli seba samotnej i zamestnávateľa. Ale k podstate, o ktorej hovorí titulok: [...]

Búrka v nočníku

05.05.2022

Hrmelo a blýskalo sa včera podvečer. No nie nad Tatrou, lež nad domcom poniže bratislavského hradu, nad budovou NR SR. Hlasovalo sa totiž o Ficovi. Hlasovalo sa o tom, či má byť v duchu znenia Ústavy SR vydaný sudcovi, ktorý by rozhodoval o jeho vzatí do väzby. Hromobitie nastalo okamžite po tom, čo parlament odhlasoval, že nie, že Fica hrozbe väzby nevystavia. A nebola len [...]

Prvá facka od európskej solidarity

29.04.2022

Dnes sme utŕžili prvý europreplesk. Sprava i zľava, alebo možno zo severu i západu. Vďaka odstrihnutiu sa od dodávok ruského uhlia nemajú naše cementárne dostatok energie na výrobu jedného z najzákladnejších stavebných materiálov – cementu. V čom však spočíva tá facka? Nuž, uhlie zvykli naše cementárne nakupovať od bratov Čechov a bratov Poliakov, dodávky mali [...]

Húfnica Zuzana 2

Ukrajina dostala prvé z objednaných húfnic Zuzana 2

13.08.2022 15:57

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa aj s prispením uzavretia tohto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.

Jozef Krúpa

Predsedom novovzniknutej strany SOM Slovensko sa stal Jozef Krúpa

13.08.2022 15:36

Strana SOM Slovensko chce byť celoslovenskou stranou, medzi delegátmi kongresu boli aj viacerí primátori či starostovia.

Igor Matovič / Richard Sulík /

Matovič si kopol do Sulíka. Čínsku hrozbu zamlčal

13.08.2022 15:00

Matovičov status zo sobotňajšieho rána sa na sociálnej sieti už nenachádza.

Bratislava / Webstránka /

Bratislava má novú webstránku, doterajšia mala viaceré problémy

13.08.2022 14:48

Doterajšia stránka bola podľa magistrátu už užívateľsky "nepríjemná" a narazila na svoj technologický limit.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 302
Celková čítanosť: 1611060x
Priemerná čítanosť článkov: 5335x

Autor blogu